Przewodnik po Lublinie od Eko Taxi

Przewodnik po Lublinie od Eko Taxi

Przewodnik po Lublinie od Eko Taxi podpowiada, gdzie można się zatrzymać, co zjeść, będąc w mieście, i oczywiście jakie atrakcje turystyczne są na pewno godne zobaczenia. Znajdziesz też informacje o tym, jak najlepiej poruszać się po stolicy województwa lubelskiego podczas pobytu. To rejon Polski o bogatej historii, który nadaje się zarówno na krótką wycieczkę, jak i dłuższy urlop. Można przy tym rozważyć zwiedzanie na własną rękę lub z osobami oprowadzającymi.

Spis treści
Porady od Eko Taxi
Co warto zobaczyć będąc na miejscu?
Od czego najlepiej rozpocząć?
Na co jeszcze zwrócić uwagę?
Zwiedzanie z osobą oprowadzającą?

Przewodnik po Lublinie od Eko Taxi. Od czego zacząć przygodę z naszym miastem?

Eko Taxi oferuje przewodnik po Lublinie. Podpowiadamy, jakie są opcje noclegowe i w jakiej okolicy najlepiej się zatrzymać, zależnie od oczekiwań, także cenowych. Będąc na miejscu, na pewno warto spróbować lokalnych przysmaków, choć jak przystało na duże miasto, odnajdziesz tu restauracje oferujące wiele światowych kuchni. Omawiamy też najpopularniejsze warianty poruszania się po Lublinie, od rowerów przez komunikację miejską po nasze taksówki.

Gdzie się zatrzymać?

Z myślą o zarezerwowaniu noclegu dobrze jest przejrzeć oferty najpopularniejszych serwisów bookingowych. Oferta jest dość szeroka i można znaleźć hotele o różnym standardzie. Część z nich znajduje się w nowoczesnych budynkach, inne z kolei w zabytkowych wręcz obiektach, co dodaje na pewno oryginalności i uroku. Tańszą alternatywą będą lubelskie hostele. Wiele z nich oferuje jednak naprawdę dobry standard i jest to opcja godna polecenia. W kontekście lokalizacji zdecydowanie najlepiej szukać czegoś na Starym Mieście lub w Śródmieściu, gdyż będą to optymalne bazy wypadowe do zwiedzania miasta. Oczywiście trzeba się przy tym liczyć z tym, że mogą tam panować wyższe ceny, które będą spadać, im miejsce noclegowe będzie ulokowane dalej od centrum.

Co zjeść w Lublinie?

Jak przystało na duże miasto, na miejscu można znaleźć punkty gastronomiczne oferujące różne kuchnie z całego świata, w tym te najmodniejsze, takie jak włoska czy azjatycka. Możesz tu liczyć na bogatą ofertę lokali z daniami typowo polskimi. Najlepiej wybrać te regionalne i spróbować tutejszych przysmaków. Wiele receptur na te specjalności jest stosunkowo prostych, lecz dają one spektakularne efekty. Ciekawym wyborem będą być pierogi lubelskie, nieco podobne do tych ruskich, lecz poza cebulą i twarogiem, posiadające w środku także podwędzany boczek i kaszę. Miłośnicy mięsa docenią z kolei forszmak lubelski, czyli gulasz na solidnej bazie mięsa, z dodatkiem ogórków kiszonych i dosmaczany koncentratem pomidorowym. Entuzjaści słodkości koniecznie powinni wybrać lokalny piernik, którego atutem jest przede wszystkim wykorzystanie składników z Lubelszczyzny. Oczywiście flagowym punktem tutejszej gastronomii jest cebularz, znajdujący się zresztą na liście produktów tradycyjnych tego regionu. Najlepiej zjeść go bezpośrednio po kupieniu w piekarni, gdy jest jeszcze ciepły, podczas spaceru po ulicach Lublina. Będąc w mieście warto odwiedzić również których z lokali z kuchnią żydowską, mocno zakorzenioną w tutejszej kulturze. Jednym z najbardziej obleganych punktów tego typu jest restauracja Mandragora, niedaleko Rynku.

Jak się poruszać po mieście?

W obrębie Starego Miasta i Śródmieścia można spokojnie postawić na spacerowanie. Przy ładnej pogodzie ciekawym wyborem są rowery, z czego korzysta wielu mieszkańców miasta. Wynika to z dostępności dróg rowerowych, jak i możliwości wypożyczenia takiego sprzętu w ramach Lubelskiego Roweru Miejskiego. Poruszanie się własnym autem może być problematyczne z uwagi na korki i problemy z parkowaniem – trzeba się też liczyć, że większość parkingów w centrum i na Starym Mieście będzie płatnych. W kontekście komunikacji miejskiej dostępne są linie autobusowe i trolejbusy. Polecamy natomiast poruszanie się po Lublinie taksówkami Eko Taxi. Oferujemy korzystne ceny, a dzięki naszym kursom dojedziesz szybko w dowolne miejsce, nie przejmując się parkowaniem. Nasi klienci mogą korzystać z systemu IVR, w ramach którego stali pasażerowie mogą zamawiać kursy samodzielnie, bez udziału dyspozytora. Mają oni do wyboru jeden z trzech najczęściej używanych adresów, po czym mogą zamówić taksówkę nawet za 15 czy 30 minut, gdy tylko jest ona dostępna.

Widok na panoramę Lublina

Poznaj atrakcje, jakie proponujemy w naszym przewodniku turystycznym po Lublinie

Przewodnik turystyczny po Lublinie może uwzględniać dziesiątki pozycji, gdyż jest to naprawdę atrakcyjne miejsce do zwiedzania. Oczywiście najlepiej będzie zapewne rozpocząć od Starego Miasta, w obrębie którego znajduje się przy okazji sporo flagowych zabytków. To jednak tylko kilka z wielu punktów wartych odwiedzenia, które rozciągają się na terenie miasta, a nawet poza nim. Z pewnością nie zaszkodzi nieco wiedzy historycznej z Muzeum na Majdanku czy Muzeum Wsi Lubelskiej.

Od czego można rozpocząć?

Będąc pierwszy raz w Lublinie można zdecydować się na początek trasy na Placu Litewskim, by następnie udać się deptakiem w okolice Ratusza, aż do Bramy Krakowskiej, wkraczając tym samym na Stare Miasto. Ulokowanych jest tam sporo atrakcji, które koniecznie warto odwiedzić, w tym Plac po Farze, Wieża Trynitarska czy Trybunał Koronny. Następnie udając się w dół Starego Miasta, dotrzesz do Bramy Grodzkiej, za którą czeka już najsłynniejszy zabytek w mieście, czyli Zamek Lubelski.

Co jeszcze zobaczyć?

Dużą popularnością cieszą się podziemne atrakcje Lublina, w tym szczególności dwie z nich – Piwnica pod Fortuną i Lubelska Trasa Podziemna. Oczywiście godna uwagi jest tutejsza archikatedra, a więc kościół św. Jana Chrzciciela i św. Jana Ewangelisty. Koniecznym punktem zwiedzania przy parudniowym pobycie jest Muzeum na Majdanku. Były niemiecki obóz zagłady to miejsce odwiedzane przez osoby w każdym wieku i turystów spoza kraju, chcących poznać jego tragiczną historię. Z kolei z myślą o zagłębieniu się w tutejszą kulturę, można wybrać się do Muzeum Wsi Lubelskiej, nazywanego też lubelskim Skansenem. Ogromny teren doskonale oddaje to jak wyglądała kiedyś polska wieś i podtrzymuje pozostałości kultury ludowej.

A może zdecydować się na zwiedzanie Lublina z przewodnikiem?

Ciekawą opcją może być zwiedzanie Lublina z przewodnikiem. Dostępne są w tym zakresie zarówno większe wycieczki, jak i takie, które można zaaranżować dla pojedynczych grup turystów. Może to być na swój sposób interesujące, gdyż oglądanie zabytków może być okraszone poznawaniem ich historii, a do tego takie osoby z pewnością zwrócą uwagę na wszelkie najważniejsze aspekty poszczególnych miejsc. Minusem jest z kolei pewna dyscyplina zwiedzania, zwłaszcza w większej grupie.

Co warto wiedzieć o takiej formie zwiedzania?

Lokalnie działa wiele organizacji zajmujących się wycieczkami turystycznymi z osobami oprowadzającymi, a do tego można się rozejrzeć za prywatnymi przewodnikami. Tego typu wyprawy zwykle skupiają się na określonych obszarach Lublina lub są to po prostu spacery tematyczne, trwające najczęściej parę godzin. Zwykle organizator podaje ogólnodostępną informację o miejscu spotkania, z którego zgromadzeni ruszają potem w określoną trasę, a bilety można kupić na miejscu. Wyjątkiem są oczywiście zorganizowane wycieczki czy grupy, które ustalają warunki zwiedzania bezpośrednio z przewodnikiem.

Jakie są atuty i minusy takiego rozwiązania?

Na pewno plusem jest fakt, że tacy przewodnicy świetnie znają miasto i konkretne atrakcje. Podpowiedzą zatem na co zwrócić uwagę, przedstawią zarys historyczny, opowiedzą ciekawostki czy legendy związane z konkretnymi miejscami. Turyści nie muszą zatem szukać informacji na własną rękę, mogą się skupić na oglądaniu zabytków i dowiedzą się zapewne więcej niż zwiedzając samemu. Mankamentem jest fakt, że w takich wycieczkach może brać udział sporo osób. Oprócz tego takie spacery są z góry zaplanowane i odbywają się według pewnego harmonogramu. W przeciwieństwie do samodzielnych wypraw, nie można zatem pominąć niektórych punktów według własnego uznania, a na inne przeznaczyć z kolei większej ilości czasu. W praktyce są zatem zarówno zwolennicy, jak i przeciwnicy tej formy zwiedzania.

Zapoznając się z przewodnikiem od Eko Taxi, powinieneś teraz lepiej wiedzieć jak zabrać się za zwiedzanie Lublina. To miejsce naprawdę godne polecenia, z uwagi na wspaniałą atmosferę i ogromną liczbę atrakcji turystycznych. Planując wybranie się do określonych zabytków, polecamy skorzystanie z naszych taksówek, dzięki którym wygodnie dojedziesz w wyznaczony rejon miasta.

Może Cię zainteresować również