Wszystko o taksometrach: zasady działania, podstawy prawne i koszty montażu w Lublinie

Wszystko o taksometrach: zasady działania, podstawy prawne i koszty montażu w Lublinie

Taksometr to jedno z podstawowych urządzeń, w które musi być zaopatrzony samochód taksówkarza. W Polsce jest to wymóg prawny – aby legalnie jeździć po Lublinie czy innym mieście, kierowca musi nabyć taki przyrząd i dopełnić szeregu formalności. W poniższym artykule odpowiadamy na najczęściej zadawane pytania związane z zakupem i użytkowaniem miernika trasy.

Spis treści:
Czym jest to urządzenie?
Obowiązek posiadania miernika trasy
Koszty kupna
Sposób działania

Co to jest taksometr? Czy w Lublinie zawsze używano tego typu urządzeń?

Taksometr to urządzenie, które pozwala obliczyć opłatę za kurs taksówką. Jest on zaopatrzony w specjalne czujniki, które instaluje się pod maską samochodu. Musi być też bezpośrednio podłączony do kasy fiskalnej. Na podstawie wskazania urządzenia wystawiany jest paragon dla klienta. W Lublinie, ale i całej Polsce każda taksówka obowiązkowo musi posiadać taksometr. Inny system pobierania należności za jazdę jest niedozwolony.

Historia

Historia miernika trasy jest długa i sięga starożytności. W przeszłości były to maszyny, które składały się z szeregu kół zębatych. Jeden obrót przekładni równał się pokonaniu pewnego odcinka trasy. Informował o tym dźwięk przyczepionego dzwonka lub wypadających kamyków. Twórcą nowoczesnego taksometru, który uwzględniał nie tylko przejechaną drogę, ale też czas jej trwania, był Wilhelm Bruhn.
Przedwojenni dorożkarze w Lublinie nie używali urządzeń pomiarowych. Umawiali się z klientem na cenę kursu przed jego odbyciem. Sytuacja zmieniła się w latach 50. XX w. – władze komunistyczne zakupiły wtedy z ZSRR samochody z już zamontowanymi licznikami wskazującymi pokonaną drogę. Prywatnych przewoźników, którzy starym zwyczajem targowali się o przejazd zaczęło ubywać. Po 1989 r., gdy na ulicach na powrót pojawili się prywatni taksówkarze, wprowadzono przepisy prawne, które ze zmianami obowiązują do dziś.

Czy muszę mieć taksometr, żeby jeździć taksówką po Lublinie? Ile zapłacę za taki przyrząd?

Obowiązki taksówkarzy w Lublinie oraz konieczność posiadania przez nich taksometru reguluje szereg aktów prawnych. Są to m.in. ustawa Prawo o miarach, ustawa Prawo o ruchu drogowym oraz kilka rozporządzeń ministrów. Zapisy w ustawach mają charakter ogólny, rozporządzenia są natomiast bardziej szczegółowe. Podają pełną charakterystykę urządzeń, w które musi zostać zaopatrzona taksówka przed wyruszeniem w pierwszą trasę. Określają też inne właściwości samochodu przewoźnika (np. obowiązek posiadania naklejki z cennikiem taryf). W rozporządzeniach podany jest również sposób legalizacji takiego aparatu (urzędowe zaświadczenie, że działa on poprawnie).
Akty prawne wydawane przez sejm i ministrów obowiązują wszystkich przewoźników bez względu na miasto, po którym jeżdżą. Musicie jednak zwrócić uwagę na to, że władze lokalne (urząd miasta lub gminy) mogą opracować dodatkowe przepisy, do których należy się zastosować. Ma to znaczenie w momencie instalacji miernika, ponieważ wtedy serwisant wgrywa dane do pamięci urządzenia. Dlatego najlepszym źródłem informacji o wszystkich wymaganiach, które musi spełnić taksówkarz przed podjęciem pracy, jest strona internetowa danego miasta. Jeżeli myślicie o zrzeszeniu się w korporacji, wszelkich praktycznych wskazówek na pewno udzielą wam przyszli przełożeni. W Eko Taxi organizujemy wstępne kursy, aby jak najlepiej przygotować naszych kierowców do zawodu, pomagamy również w montażu takich urządzeń jak taksometr czy kasa fiskalna.

Koszt zakupu

Cena przyrządu uzależniona jest od jego typu – nowoczesne, wyposażone w ekrany dotykowe i wbudowaną kasą fiskalną mogą kosztować nawet powyżej 1000 zł. Na szczęście w Lublinie istnieje szereg autoryzowanych punktów, które oferują montaż tańszych urządzeń. Można również zaopatrzyć się w aparat używany, choć przy zakupie powinno się sprawdzić, czy na pewno działa on bez zarzutu.
Instalacja powinna odbyć się u certyfikowanego mechanika, który wgra wszystkie niezbędne dane do pamięci urządzenia i przeprowadzi proces jej legalizacji. Jeżeli jeszcze nie macie kasy fiskalnej, rozważcie jej nabycie w tym samym punkcie, co usprawni montaż. W Eko Taxi współpracujemy z kilkoma serwisantami, którzy zajmują się przystosowywaniem samochodów do funkcji taksówek. Oferują oni korzystne ceny i można na nich polegać. O listę współpracujących z nami firm możecie poprosić zaraz po przyjęciu do pracy.

Niebieski kogut taxi

Jak działa taksometr i jak się nim posługiwać? Czy narzędzia pomiarowe stosowane w Lublinie mają inne właściwości niż te z innych miast Polski?

Dzisiejsze taksometry to urządzenia elektroniczne składające się z panelu sterowania z komputerem, który umieszczany jest w zasięgu wzroku pasażera i kierowcy (najczęściej w okolicy radia samochodowego). Czujniki urządzenia podłącza się do skrzyni biegów, układu prędkościomierza lub układu ABS (w zależności od typu samochodu) a sygnał przesyłany jest zazwyczaj przez przewody radia samochodowego. Detektory zbierają informację o przebytej drodze. Wewnętrzny zegar w procesorze nalicza natomiast czas trwania kursu i oblicza prędkość, z jaką porusza się samochód. Te dane (wraz ze statystyką wszystkich przejazdów) zapisywane są w pamięci maszyny. Na ich podstawie obliczana jest końcowa należność. Współczesne mierniki trasy są uniwersalne, zazwyczaj obsługują wszystkie typy samochodów.

Sposób naliczania opłaty

Istnieją dwa sposoby naliczania opłaty: system S i D. Tylko ten pierwszy jest dozwolony w Lublinie i każdym innym mieście w Polsce. Mechanizm działania jest prosty. Urządzenie bierze pod uwagę ilość przejechanych kilometrów i czas kursu. W zależności od prędkości, z jaką porusza się samochód, aparat pomiarowy uwzględnia w danym momencie tylko jeden z tych wskaźników. Po każdym odcinku drogi procesor otrzymuje elektryczny impuls i oblicza czas trwania i prędkość jazdy. Jeżeli jest ona niższa niż 20 km/godz., przyrząd będzie naliczał opłatę według taryfy czasowej; jeżeli taksówka będzie jechać szybciej, uwzględniony zostanie cennik za pokonaną trasę. W trakcie kursu taksometr cały czas decyduje, który wskaźnik wziąć pod uwagę i sumuje opłaty za poszczególne odcinki trasy. Oznacza to, że zarabiacie już od momentu wejścia klienta do samochodu, nawet jeśli stoicie w korku.

Używanie urządzenia w czasie jazdy

W pamięci miernika znajdują się wszystkie kwoty (za każdy kilometr w każdej taryfie, za godzinę postoju itd.) oraz wysokość opłaty początkowej (tzw. należność „za trzaśnięcie drzwiami”, uwzględnia ona też koszt pierwszego przejechanego kilometra). Taksometr działa automatycznie, obowiązkiem kierowcy jest włączyć go, gdy rusza i wyłączyć, gdy kurs dobiegnie końca. Musi jedynie pamiętać o ręcznej zmianie taryf za pomocą odpowiedniego przycisku. Wtedy też informuje o tym pasażera.

 

Może Cię zainteresować również

 • Taxi w sylwestra w LublinieTaxi w Sylwestra w Lublinie
  Taxi w sylwestra w Lublinie to najlepszy środek transportu, jaki można wybrać na tę wyjątkową noc. Jeżeli nie planujesz organizowania spotkania we własnym domu, z pewnością wybierasz się wtedy do kogoś znajomego czy na jakieś wydarzenie na mieście. Wygodne dojechanie na miejsce będzie bardzo ważne, podobnie jak bezpieczny powrót, który często ma miejsce w późnych godzinach nocnych. W takich okolicznościach postaw na sprawdzone usługi Eko Taxi.
 • Imprezy integracyjne w LublinieImprezy integracyjne w Lublinie
  Imprezy integracyjne w Lublinie odbywają się regularnie, gdyż, jak przystało na duże miasto, funkcjonuje tu wiele firm. Właściciele czy menedżerowie przedsiębiorstw doskonale wiedzą, ile mogą dawać takie spotkania. To okazja do zjednoczenia czy poprawienia nastroju wśród personelu, co znajduje potem przełożenie na samej efektywności wykonywanych obowiązków. Istnieje mnóstwo rozwiązań na organizację takich wydarzeń, natomiast zawsze najlepiej będzie dojechać na nie z Eko Taxi.
 • Rozrywka w LublinieRozrywka w Lublinie – 5 propozycji
  Rozrywka w Lublinie to kilkadziesiąt fantastycznych ...
 • Sylwester w klubie w LublinieSylwester w klubie w Lublinie
  Sylwester w klubie w Lublinie to sprawdzony pomysł na spędzenie końcówki roku i wkroczenie w ten nowy tanecznym krokiem. W tym mieście można liczyć na bogatą ofertę wydarzeń trwających w noc sylwestrową. Takie rozwiązanie interesuje coraz większe grono mieszkańców, zwłaszcza po tym, jak przez ostatnich parę lat zabrakło plenerowej zabawy organizowanej przez lokalne władze. W ten sposób można świetnie spędzić ten czas, a do wybranego miejsca dojedziesz bezpiecznie naszymi taksówkami.
 • Kierowca na weekendy w LublinieKierowca na weekendy w Lublinie
  Kierowca na weekendy w Lublinie to rola, która może pasować wielu osobom poszukującym dorywczego zajęcia. Wbrew pozorom jest to opcja interesująca wiele osób, które nie mają możliwości pracy w pełnym wymiarze czasowym, w trakcie tygodnia roboczego. Na rynku można znaleźć propozycje zatrudnienia się w takim charakterze przy dostawach, lecz zwykle nie wiąże się to ze specjalnie atrakcyjnymi zarobkami. Zdecydowanie ciekawszym wyborem może być spróbowanie swoich sił na taksówce.
 • Tanie przeprowadzki w LublinieTanie przeprowadzki w Lublinie
  Tanie przeprowadzki w Lublinie na pewno zainteresują ...
 • Dowóz leków do domu w LublinieDowóz leków do domu w Lublinie
  Dowóz leków do domu w Lublinie jest możliwy w ...
 • Wyprowadzasz się? Zamów taxi bagażowe w LublinieTaxi bagażowe w Lublinie – zapoznaj się z ofertą i cennikiem firmy Eko Taxi
  Taxi bagażowe w Lublinie przydać się może zarówno tym ...
 • Historia żółtych taksówek w Nowym JorkuHistoria żółtych taksówek w Nowym Jorku
  Żółte taksówki to obok Statuy Wolności, drapaczy chmur ...
 • Rozrywka dla dzieci w LublinieRozrywka dla dzieci w Lublinie i okolicach
  W Lublinie nie brakuje interesujących miejsc, które ...
 • Zabytki Lublina - które zobaczyć, aby poznać historię miasta? Eko Taxi podpowiadaJakie zabytki Lublina zobaczyć, aby poznać historię miasta? Eko Taxi podpowiada
  Zabytki Lublina i jego historia są bardzo ciekawe i ...
 • Co warto zobaczyć w Lublinie z dzieckiem?Co warto zobaczyć w Lublinie z dzieckiem?
  Co warto zobaczyć w Lublinie z dzieckiem? Są pewne miejsca uważane za obowiązkowe, gdzie koniecznie trzeba się udać podczas pierwszej wizyty. To, na przykład Muzeum w Majdanku, Zamek Lubelski czy Muzeum Wsi Lubelskiej. Pośród naszych rekomendacji znajdziesz również inne, może mniej oczywiste, lecz warte polecenia miejsca. Zachęcamy do dojechania w wybrane lokalizacje taksówkami Eko Taxi. Taki sposób podróżowania z najmłodszymi jest naprawdę wygodny, a my oferujemy atrakcyjny zakres cenowy.
 • Taxi dla firm w LublinieTaxi dla firm w Lublinie. Czym powinno się wyróżniać?
  Taxi dla firm w Lublinie powinno oferować atrakcyjne ...
 • Przewozy osób w LubiniePrzewóz osób w Lublinie – poznaj pełną ofertę Eko Taxi
  Przewożenie osób to nasza pasja. Skutkuje to rosnącą ...
 • Przewoźnicy na lotnisko w LubliniePrzewoźnicy na lotnisko w Lublinie
  Przewoźnicy na lotnisko w Lublinie obsługują każdego ...
 • Zasady savoir vivre w Eko Taxi LublinZasady savoir-vivre w Eko Taxi Lublin – poznajmy je wspólnie!
  Zasady savoir-vivre w lubelskich taksówkach obowiązują ...
 • Dojazd na lotnisko w ŚwidnikuDojazd na lotnisko w Świdniku
  Dojazd na lotnisko w Świdniku obejmuje kilka możliwości - od prywatnych, po publiczne środki transportu. Mają one swoje zalety, ale i wady, zwłaszcza gdy mowa o transporcie na planowany o konkretnej godzinie lot. Wiele argumentów przemawia za wybraniem taksówki, szczególnie takiej od firmy z atrakcyjną ofertą cenową. Jeśli jesteś zainteresowany takim wariantem, skorzystaj z kursów od Eko Taxi.
 • Transport mebli w LublinieTransport mebli w Lublinie
  Transport mebli w Lublinie to jedno z częściej ...
 • Jak dojechać z Lublina na lotnisko w Świdniku?Jak dojechać z Lublina na lotnisko w Świdniku?
  Jak dojechać z Lublina na lotnisko w Świdniku? ...
 • Atrakcje w Lublinie - zabytkowy zamekAtrakcje w Lublinie, czyli o tym, jakie zabytki Lublina warto zobaczyć podczas zwiedzania miasta
  Atrakcje w Lublinie to przede wszystkim liczne ...
 • Majówka 2023 w LublinieMajówka 2023 w Lublinie
  Majówka 2023 w Lublinie tradycyjnie będzie obfitowała w różnorodne wydarzenia. Niektórzy decydują się na spędzenie wolnych dni w domu, ale warto pomyśleć również nad zorganizowaniem sobie różnego rodzaju atrakcji. Tegoroczny kalendarz sprzyja wydłużeniu sobie wiosennego urlopu, co pozwala zaplanować nawet krótki wyjazd. W tym okresie oczywiście można zaobserwować wzmożony ruch na drogach, więc warto przesiąść się do taksówek. Zachęcamy do wybrania tych od Eko Taxi.
 • Taxi w Lublinie do obsługi imprezTaxi w Lublinie do obsługi imprez
  Taxi w Lublinie do obsługi imprez będzie bardzo ...
 • Przewóz dzieci taksówką w LubliniePrzewóz dzieci taksówką w Lublinie
  Przewóz dzieci taksówką w Lublinie to temat dla wielu osób wrażliwy, bo chodzi w końcu o bezpieczeństwo najmłodszych. Eko Taxi wychodzi naprzeciw oczekiwaniom rodziców, dostosowując swoją ofertę do ich potrzeb. Dzięki temu bez problemu obsługujemy też mniejszych klientów, bez względu na to czy jako rodzic jedziesz razem z nimi, czy ma to być usługa polegająca na przewozie samych dzieci. Sprawdź, jak możemy pomóc.
 • Kontakt na taxi w LublinieKontakt do taxi w Lublinie
  Kontakt do taxi w Lublinie przyda się zarówno wtedy, gdy chcesz zamówić taksówkę, jak i również w przypadku chęci skorzystania z jakiejś innej usługi, jak umówiony odpowiednio wcześniej przewóz większej grupy osób. Część korporacji umożliwia napisanie wiadomości e-mail, odpowiadając na wszelkie pytania. Takich namiarów można szukać poprzez wyszukiwarkę czy bezpośrednio na stronach konkretnych firm. Zachęcamy do wybrania oferty Eko Taxi, ponieważ gwarantujemy sprawny kontakt i nieustannie niskie ceny.
 • Zakupy do domu w LublinieZakupy do domu w Lublinie
  Zakupy do domu w Lublinie to usługa przeznaczona dla ...
 • Taksówka w sylwestra w LublinieTaksówka w sylwestra w Lublinie
  Taksówka w sylwestra w Lublinie jest często poszukiwana, ponieważ tej nocy pod wieloma względami jest to najlepszy środek transportu. Tego dnia niewiele osób decyduje się na jazdę własnym samochodem lub może liczyć na podwiezienie przez kogoś z rodziny lub znajomego. Sprawdzone taxi będzie nie tylko komfortowe, ale i bezpieczne, oferując zweryfikowane usługi. Jeśli takich szukasz, sprawdź ofertę Eko Taxi.
 • Co się dzieje w Lublinie?Co się dzieje w Lublinie?
  Co się dzieje w Lublinie? Na co dzień można skorzystać ...
 • Przewozy pracownicze w LubliniePrzewozy pracownicze w Lublinie
  Przewozy pracownicze w Lublinie to opcja, z której ...
 • Przewozy pasażerskie w LubliniePrzewozy pasażerskie w Lublinie
  Przewozy pasażerskie w Lublinie są potrzebne osobom, ...
 • Majówka na świeżym powietrzu w LublinieMajówka 2018 w Lublinie – dlaczego warto spędzić tu weekend majowy i gdzie koniecznie trzeba pójść, aby móc powiedzieć, że byliśmy w Lublinie? Zaplanuj daty swojej lubelskiej majówki już dziś!
  Majówka 2018 nadchodzi wielkimi krokami, a wraz z nią ...
 • Busy na lotnisko w LublinieBusami na lotnisko pod Lublinem. Oferta naszej korporacji
  Od czasu wybudowania lotniska w Świdniku pod Lublinem ...
 • Przewodnik po LubliniePrzewodnik po Lublinie od Eko Taxi
  Przewodnik po Lublinie od Eko Taxi podpowiada, gdzie ...
 • Poznaj repertuar koncertów w Lublinie!Koncerty w Lublinie – dowiedz się, jakie koncerty zaplanowano na najbliższe miesiące, a na co wybrać się w lipcu i sierpniu!
  Koncerty, które odbędą się w Lublinie w nadchodzących ...
 • Karaoke w LublinieKaraoke w Lublinie
  Karaoke w Lublinie jest ciekawym pomysłem dla osób, które szykują się do wieczornego wyjścia na miasto ze znajomymi. Takie imprezy tematyczne są obecnie bardzo popularne i często organizowane w różnego rodzaju barach czy klubach, szczególnie w weekendy. Jeśli wybierasz się na takie wydarzenie, dobrym pomysłem będzie dojechać na miejsce taksówką i później wrócić do domu w ten sam sposób. Zachęcamy do wybrania przy tym kursów realizowanych przez Eko Taxi.
 • Taksówka do ŚwidnikaTaksówka do Świdnika
  Taksówka do Świdnika to sprawdzony sposób na dotarcie do położonego tam lotniska. Korzysta z tego wielu mieszkańców Lublina, którzy nie chcą jeździć transportem publicznym z dużymi bagażami. Za wyborem taxi przemawia też fakt, że wyruszysz spod samego miejsca zamieszkania i o dowolnej porze. Polecamy skorzystanie z usług Eko Taxi, gdyż proponujemy atrakcyjne ceny, a wybierając naszą ofertę, możesz zamówić i większy pojazd, gdy podróżujesz z wieloma walizkami czy osobami towarzyszącymi.