Wszystko o taksometrach: zasady działania, podstawy prawne i koszty montażu w Lublinie

Wszystko o taksometrach: zasady działania, podstawy prawne i koszty montażu w Lublinie

Taksometr to jedno z podstawowych urządzeń, w które musi być zaopatrzony samochód taksówkarza. W Polsce jest to wymóg prawny – aby legalnie jeździć po Lublinie czy innym mieście, kierowca musi nabyć taki przyrząd i dopełnić szeregu formalności. W poniższym artykule odpowiadamy na najczęściej zadawane pytania związane z zakupem i użytkowaniem miernika trasy.

Spis treści:
Czym jest to urządzenie?
Obowiązek posiadania miernika trasy
Koszty kupna
Sposób działania

Co to jest taksometr? Czy w Lublinie zawsze używano tego typu urządzeń?

Taksometr to urządzenie, które pozwala obliczyć opłatę za kurs taksówką. Jest on zaopatrzony w specjalne czujniki, które instaluje się pod maską samochodu. Musi być też bezpośrednio podłączony do kasy fiskalnej. Na podstawie wskazania urządzenia wystawiany jest paragon dla klienta. W Lublinie, ale i całej Polsce każda taksówka obowiązkowo musi posiadać taksometr. Inny system pobierania należności za jazdę jest niedozwolony.

Historia

Historia miernika trasy jest długa i sięga starożytności. W przeszłości były to maszyny, które składały się z szeregu kół zębatych. Jeden obrót przekładni równał się pokonaniu pewnego odcinka trasy. Informował o tym dźwięk przyczepionego dzwonka lub wypadających kamyków. Twórcą nowoczesnego taksometru, który uwzględniał nie tylko przejechaną drogę, ale też czas jej trwania, był Wilhelm Bruhn.
Przedwojenni dorożkarze w Lublinie nie używali urządzeń pomiarowych. Umawiali się z klientem na cenę kursu przed jego odbyciem. Sytuacja zmieniła się w latach 50. XX w. – władze komunistyczne zakupiły wtedy z ZSRR samochody z już zamontowanymi licznikami wskazującymi pokonaną drogę. Prywatnych przewoźników, którzy starym zwyczajem targowali się o przejazd zaczęło ubywać. Po 1989 r., gdy na ulicach na powrót pojawili się prywatni taksówkarze, wprowadzono przepisy prawne, które ze zmianami obowiązują do dziś.

Czy muszę mieć taksometr, żeby jeździć taksówką po Lublinie? Ile zapłacę za taki przyrząd?

Obowiązki taksówkarzy w Lublinie oraz konieczność posiadania przez nich taksometru reguluje szereg aktów prawnych. Są to m.in. ustawa Prawo o miarach, ustawa Prawo o ruchu drogowym oraz kilka rozporządzeń ministrów. Zapisy w ustawach mają charakter ogólny, rozporządzenia są natomiast bardziej szczegółowe. Podają pełną charakterystykę urządzeń, w które musi zostać zaopatrzona taksówka przed wyruszeniem w pierwszą trasę. Określają też inne właściwości samochodu przewoźnika (np. obowiązek posiadania naklejki z cennikiem taryf). W rozporządzeniach podany jest również sposób legalizacji takiego aparatu (urzędowe zaświadczenie, że działa on poprawnie).
Akty prawne wydawane przez sejm i ministrów obowiązują wszystkich przewoźników bez względu na miasto, po którym jeżdżą. Musicie jednak zwrócić uwagę na to, że władze lokalne (urząd miasta lub gminy) mogą opracować dodatkowe przepisy, do których należy się zastosować. Ma to znaczenie w momencie instalacji miernika, ponieważ wtedy serwisant wgrywa dane do pamięci urządzenia. Dlatego najlepszym źródłem informacji o wszystkich wymaganiach, które musi spełnić taksówkarz przed podjęciem pracy, jest strona internetowa danego miasta. Jeżeli myślicie o zrzeszeniu się w korporacji, wszelkich praktycznych wskazówek na pewno udzielą wam przyszli przełożeni. W Eko Taxi organizujemy wstępne kursy, aby jak najlepiej przygotować naszych kierowców do zawodu, pomagamy również w montażu takich urządzeń jak taksometr czy kasa fiskalna.

Koszt zakupu

Cena przyrządu uzależniona jest od jego typu – nowoczesne, wyposażone w ekrany dotykowe i wbudowaną kasą fiskalną mogą kosztować nawet powyżej 1000 zł. Na szczęście w Lublinie istnieje szereg autoryzowanych punktów, które oferują montaż tańszych urządzeń. Można również zaopatrzyć się w aparat używany, choć przy zakupie powinno się sprawdzić, czy na pewno działa on bez zarzutu.
Instalacja powinna odbyć się u certyfikowanego mechanika, który wgra wszystkie niezbędne dane do pamięci urządzenia i przeprowadzi proces jej legalizacji. Jeżeli jeszcze nie macie kasy fiskalnej, rozważcie jej nabycie w tym samym punkcie, co usprawni montaż. W Eko Taxi współpracujemy z kilkoma serwisantami, którzy zajmują się przystosowywaniem samochodów do funkcji taksówek. Oferują oni korzystne ceny i można na nich polegać. O listę współpracujących z nami firm możecie poprosić zaraz po przyjęciu do pracy.

Niebieski kogut taxi

Jak działa taksometr i jak się nim posługiwać? Czy narzędzia pomiarowe stosowane w Lublinie mają inne właściwości niż te z innych miast Polski?

Dzisiejsze taksometry to urządzenia elektroniczne składające się z panelu sterowania z komputerem, który umieszczany jest w zasięgu wzroku pasażera i kierowcy (najczęściej w okolicy radia samochodowego). Czujniki urządzenia podłącza się do skrzyni biegów, układu prędkościomierza lub układu ABS (w zależności od typu samochodu) a sygnał przesyłany jest zazwyczaj przez przewody radia samochodowego. Detektory zbierają informację o przebytej drodze. Wewnętrzny zegar w procesorze nalicza natomiast czas trwania kursu i oblicza prędkość, z jaką porusza się samochód. Te dane (wraz ze statystyką wszystkich przejazdów) zapisywane są w pamięci maszyny. Na ich podstawie obliczana jest końcowa należność. Współczesne mierniki trasy są uniwersalne, zazwyczaj obsługują wszystkie typy samochodów.

Sposób naliczania opłaty

Istnieją dwa sposoby naliczania opłaty: system S i D. Tylko ten pierwszy jest dozwolony w Lublinie i każdym innym mieście w Polsce. Mechanizm działania jest prosty. Urządzenie bierze pod uwagę ilość przejechanych kilometrów i czas kursu. W zależności od prędkości, z jaką porusza się samochód, aparat pomiarowy uwzględnia w danym momencie tylko jeden z tych wskaźników. Po każdym odcinku drogi procesor otrzymuje elektryczny impuls i oblicza czas trwania i prędkość jazdy. Jeżeli jest ona niższa niż 20 km/godz., przyrząd będzie naliczał opłatę według taryfy czasowej; jeżeli taksówka będzie jechać szybciej, uwzględniony zostanie cennik za pokonaną trasę. W trakcie kursu taksometr cały czas decyduje, który wskaźnik wziąć pod uwagę i sumuje opłaty za poszczególne odcinki trasy. Oznacza to, że zarabiacie już od momentu wejścia klienta do samochodu, nawet jeśli stoicie w korku.

Używanie urządzenia w czasie jazdy

W pamięci miernika znajdują się wszystkie kwoty (za każdy kilometr w każdej taryfie, za godzinę postoju itd.) oraz wysokość opłaty początkowej (tzw. należność „za trzaśnięcie drzwiami”, uwzględnia ona też koszt pierwszego przejechanego kilometra). Taksometr działa automatycznie, obowiązkiem kierowcy jest włączyć go, gdy rusza i wyłączyć, gdy kurs dobiegnie końca. Musi jedynie pamiętać o ręcznej zmianie taryf za pomocą odpowiedniego przycisku. Wtedy też informuje o tym pasażera.

 

Może Cię zainteresować również

 • Rozrywka dla dzieci w LublinieRozrywka dla dzieci w Lublinie i okolicach
  W Lublinie nie brakuje interesujących miejsc, które ...
 • Ciekawostki turystyczne w LublinieCiekawostki turystyczne w Lublinie
  Ciekawostki turystyczne w Lublinie dotyczą różnych zagadnień, od flagowych zabytków, po zaskakujące punkty na mapie miasta. Często są one związane z historią tego regionu czy lokalną kulturą, mając tym samym prawdziwie unikalny charakter. Są to akcenty, które pozwalają poznać ten rejon z wielu stron. Z myślą o podróżowaniu do poszczególnych lokalizacji zachęcamy do skorzystania z taksówek Eko Taxi. Mieszkańcom miasta polecamy tymczasem nasze usługi także na co dzień.
 • Usługi transportowe w LublinieUsługi transportowe w Lublinie. Oferta dla klientów indywidualnych i firmowych
  Eko Taxi jest obecnie najchętniej wybieraną korporacją ...
 • Zabytki na Starym Mieście w LublinieZabytki na Starym Mieście w Lublinie. Nasz przegląd
  Zabytki na Starym Mieście w Lublinie to prawdziwa ...
 • Zakupy na telefon w LublinieZakupy na telefon w Lublinie
  Zakupy na telefon w Lublinie mogą być przydatną usługą ...
 • Imprezy w klubach w LublinieImprezy w klubach w Lublinie
  Imprezy w klubach w Lublinie wzbudzają spore zainteresowanie pożądających rozrywki mieszkańców czy choćby licznie zgromadzonych w tym mieście studentów. Takie atrakcje mogą też przykuć uwagę osób, które przyjechały na weekend w celu zwiedzania tego miasta, ale chcą się przy okazji zabawić w porze wieczornej i nocnej. Stolica województwa lubelskiego ma pod tym względem dużo do zaoferowania. Do takich miejsc najlepiej będzie dojechać taksówką i polecamy wybór tej od Eko Taxi.
 • Taxi w Lublinie do obsługi imprezTaxi w Lublinie do obsługi imprez
  Taxi w Lublinie do obsługi imprez będzie bardzo ...
 • Przewoźnicy na lotnisko w LubliniePrzewoźnicy na lotnisko w Lublinie
  Przewoźnicy na lotnisko w Lublinie obsługują każdego ...
 • Zakupy do domu w LublinieZakupy do domu w Lublinie
  Zakupy do domu w Lublinie to usługa przeznaczona dla ...
 • Firma przewozowa w LublinieFirmy przewozowe w Lublinie
  Firmy przewozowe w Lublinie oferują różne usługi, z ...
 • Jak zamówić taksówkę w LublinieJak zamówić taksówkę w Lublinie?
  Jak zamówić taksówkę w Lublinie? To pytanie zadaje ...
 • Imprezy dla singli w LublinieImprezy dla singli w Lublinie
  Imprezy dla singli w Lublinie to wspaniała rozrywka dla osób, które nie znalazły jeszcze swojej drugiej połówki. Znakomitą propozycją dla ludzi szukających ekscytującej zabawy, jest odwiedzenie tutejszych klubów. Oferta jest szeroka i bardzo zróżnicowana, więc każdy znajdzie coś dla siebie. Można się też zdecydować na spotkania, które mają na celu potencjalne znalezienie wymarzonego partnera. Bez względu na okoliczności w dowolne miejsce w mieście i okolicach dojedziesz z Eko Taxi.
 • Atrakcje kulturalne w LublinieAtrakcje kulturalne w Lublinie
  Atrakcje kulturalne w Lublinie odbywają się przez cały rok. Miasto ma pod tym względem rozbudowaną ofertę, skierowaną do osób w różnym wieku. Mowa tu o całych festiwalach, programach teatralno-filmowych, koncertach czy unikalnych warsztatach. Osoby zainteresowane takimi wydarzeniami z pewnością nie mają na co narzekać i znajdą coś ciekawego dla siebie w każdym tygodniu.
 • Imprezy studenckie w LublinieImprezy studenckie w Lublinie
  Imprezy studenckie w Lublinie są często poszukiwane. ...
 • Miejsca do zwiedzania w LublinieMiejsca do zwiedzania w Lublinie
  Miejsca do zwiedzania w Lublinie obejmują obiekty o różnym znaczeniu. Część warto podziwiać z myślą o samej architekturze, inne lokalizacje zdradzą ciekawe historie, choćby z zakresu przeszłości tego miasta i całego regionu. Stolica województwa lubelskiego ma bezsprzecznie ogromny potencjał turystyczny i dlatego przyciąga odwiedzających z całego kraju, a nawet z zagranicy.
 • Jak spędzić ferie zimowe w Lublinie?Jak spędzić ferie zimowe w Lublinie w 2019 roku?
  Zbliżają się ferie zimowe. W tym roku przerwa od nauki ...
 • Przewóz mebli w LubliniePrzewóz mebli i większych sprzętów w Lublinie. W czym może wam pomóc korporacja taxi?
  Przeprowadzki, remonty, relokacje… Zmieniając ...
 • Imprezy firmowe w LublinieImprezy firmowe w Lublinie
  Imprezy firmowe w Lublinie są organizowane przez ...
 • Płatność kartą w taksówce w LubliniePłatność kartą w taksówce w Lublinie
  Płatność kartą w taksówce w Lublinie ma sporo zalet. Nie musisz wtedy nosić ze sobą gotówki i przejmować się tym, czy taksówkarz będzie miał, jak wydać resztę. Większość osób nosi kartę zawsze przy sobie, razem z dokumentami. Doskonale sprawdza się to zatem nawet wtedy, gdy musisz zamówić taksówkę w nieoczekiwanej sytuacji. Choć obecnie wydaje się to wręcz standardem, niestety nie u każdego taksówkarza dostępna jest możliwość regulowania należności bezgotówkowo. Inaczej wygląda to w Eko Taxi.
 • Imprezy sportowe w LublinieImprezy sportowe w Lublinie
  Imprezy sportowe w Lublinie cieszą się dużym ...
 • Taxi do przewozu mebliTaxi do przewozu mebli w Lublinie
  Taxi do przewozu mebli w Lublinie musi być oczywiście większe niż zwykły osobowy pojazd do standardowych kursów. Nie wszystkie korporacje mają takie samochody w swojej flocie, lecz znajdziesz je w ofercie Eko Taxi Lublin. To optymalne rozwiązanie, gdy musisz przetransportować jakieś elementy umeblowania, a nie masz dostępu do własnego dużego auta lub od kogoś znajomego. Zamówienie taxi będzie w tym przypadku o wiele bardziej opłacalne finansowo od usług drogich firm transportowych.
 • Praca dla kierowcy w LubliniePraca dla kierowcy w Lublinie
  Praca dla kierowcy w Lublinie powinna być ciekawa i oczywiście opłacalna pod względem finansowym. Możliwości jest kilka, choć są one uzależnione i od tego, jakie prawo jazdy się posiada. Z takim kategorii B warto pomyśleć o jeżdżeniu taksówką, co będzie o wiele mniej monotonne i lepiej płatne niż choćby rozwożenie jedzenia. Osoby zainteresowane taką perspektywą zawodową zachęcamy do kontaktu z Eko Taxi.
 • Co zwiedzić w LublinieCo można zwiedzić w Lublinie?
  Co można zwiedzić w Lublinie? Możliwości jest naprawdę ...
 • Weekend w LublinieWeekend w Lublinie. Jak spędzić czas w mieście?
  Weekend w Lublinie spędzić można na wiele różnych ...
 • Co można zobaczyć w LublinieCo można zobaczyć w Lublinie?
  Co można zobaczyć w Lublinie? W tym rejonie znajduje ...
 • Kierowca na weekendy w LublinieKierowca na weekendy w Lublinie
  Kierowca na weekendy w Lublinie to rola, która może pasować wielu osobom poszukującym dorywczego zajęcia. Wbrew pozorom jest to opcja interesująca wiele osób, które nie mają możliwości pracy w pełnym wymiarze czasowym, w trakcie tygodnia roboczego. Na rynku można znaleźć propozycje zatrudnienia się w takim charakterze przy dostawach, lecz zwykle nie wiąże się to ze specjalnie atrakcyjnymi zarobkami. Zdecydowanie ciekawszym wyborem może być spróbowanie swoich sił na taksówce.
 • Zakupy z dowozem w LublinieZakupy z dowozem w Lublinie
  Zakupy z dowozem w Lublinie to wygodny sposób na ...
 • Taksówka do ŚwidnikaTaksówka do Świdnika
  Taksówka do Świdnika to sprawdzony sposób na dotarcie do położonego tam lotniska. Korzysta z tego wielu mieszkańców Lublina, którzy nie chcą jeździć transportem publicznym z dużymi bagażami. Za wyborem taxi przemawia też fakt, że wyruszysz spod samego miejsca zamieszkania i o dowolnej porze. Polecamy skorzystanie z usług Eko Taxi, gdyż proponujemy atrakcyjne ceny, a wybierając naszą ofertę, możesz zamówić i większy pojazd, gdy podróżujesz z wieloma walizkami czy osobami towarzyszącymi.
 • Fajne miejsca w LublinieFajne miejsca w Lublinie. Zaplanuj zwiedzanie lub sesję zdjęciową
  Fajne miejsca w Lublinie inspirują, zachwycają i ...
 • Atrakcje dla młodzieży w LublinieAtrakcje dla młodzieży w Lublinie
  Atrakcje dla młodzieży w Lublinie cieszą się sporą ...
 • Ciekawe miejsca w LublinieCiekawe miejsca w Lublinie i okolicach, gdzie wypoczniecie za darmo. Propozycje Eko Taxi
  Przeprowadziliście się niedawno do Lublina? A może ...
 • Carnaval Sztukmistrzów w LublinieCarnaval Sztukmistrzów w Lublinie
  Jeżeli szukacie niezapomnianych wrażeń lub wydarzenia ...
 • Co warto zobaczyć w Lublinie z dzieckiem?Co warto zobaczyć w Lublinie z dzieckiem?
  Co warto zobaczyć w Lublinie z dzieckiem? Są pewne miejsca uważane za obowiązkowe, gdzie koniecznie trzeba się udać podczas pierwszej wizyty. To, na przykład Muzeum w Majdanku, Zamek Lubelski czy Muzeum Wsi Lubelskiej. Pośród naszych rekomendacji znajdziesz również inne, może mniej oczywiste, lecz warte polecenia miejsca. Zachęcamy do dojechania w wybrane lokalizacje taksówkami Eko Taxi. Taki sposób podróżowania z najmłodszymi jest naprawdę wygodny, a my oferujemy atrakcyjny zakres cenowy.
 • Majówka 2022 w LublinieMajówka 2022 w Lublinie
  Majówkę 2022 można spędzić w Lublinie aktywnie lub na odpoczynku z najbliższymi. Miasto przygotowało kilka niespodzianek dla mieszkańców oraz turystów, którzy planują spędzić długi weekend w mieście. Do wyboru jest zwiedzanie zabytków, wydarzenia kulturowe, spacery po miejskich parkach i wiele więcej. Z wielu propozycji można skorzystać bezpłatnie, ciesząc się czasem z bliskimi. Dodatkowo warto pamiętać o możliwości swobodnego transportu, jaki oferuje nasza firma Eko Taxi, nawet w dni wolne.
 • Firma transportowa w LublinieSzukasz firmy transportowej w Lublinie? Sprawdź ofertę Eko Taxi
  Eko Taxi to rzetelna firma, która obecna jest na rynku ...