Historia żółtych taksówek w Nowym Jorku

Historia żółtych taksówek w Nowym Jorku

Żółte taksówki to obok Statuy Wolności, drapaczy chmur i Times Square na Manhattanie symbol Nowego Jorku. Korzystanie z tego słynnego środku transportu to codzienność kilku milionów mieszkańców nieformalnej stolicy USA. Bez względu na to, czy są zamożnymi finansistami, czy pracują jako kelnerzy, w Nowym Jorku bez taksówki nie można przetrwać. Poznaj historię tej słynnej ikony i dowiedz się, dlaczego wszystkie samochody malowane są na ten sam kolor oraz czym jeszcze się charakteryzują.

Spis treści:
Historia branży w USA
Jakie uprawnienia mają kierowcy w Nowym Jorku?
Dlaczego warto zamawiać kursy w Lublinie?

Historia żółtych taksówek w Nowym Jorku. Eko Taxi w Lublinie wyjaśnia, jak doszło do tego, że dziś wszystkie mają ten sam kolor

Wizerunek żółtej taksówki przemierzającej aleje zatłoczonego Nowego Jorku na dobre utrwalił się w naszych głowach. Dla przyjezdnych jest ona ikoną miasta i swoistą atrakcją turystyczną. Ikony jednak nie biorą się znikąd. Fakt, że w godzinach szczytu ulice szczelnie wypełniają się żółtymi samochodami, wynika po prostu z kwestii praktycznych. Łapanie taxi jest nieodłącznym elementem wielkomiejskiego stylu życia, jeśli chce się „nadążyć”. Co do zasady rzecz dotyczy wszystkich metropolii i większych miast na świecie. Ale nowojorskie żółte samochody swoją sławę zawdzięczają jeszcze jednej rzeczy: długiej i pełnej ciekawostek historii. Oto ona!

Historia

Historia nowojorskich taksówek obejmuje około 150 lat. Pod koniec XIX w. amerykańscy przedsiębiorcy przywieźli z Europy ideę korporacji taksówkowej. Pomysł był prosty – należy zebrać pracujących w Manhattanie dorożkarzy w jedną organizację, zamienić ich drogie w utrzymaniu pojazdy konne na spalinowe samochody, a w zamian ściągać stosowny procent. Wzorem kolegów z Europy ustalili też stałą stawkę za przejazd, która zależała od długości trasy. Aby wyliczyć pokonaną drogę, w samochodach zaczęto montować taksometry – na początku były to bardzo proste, mechaniczne urządzenia. Taki system pozwolił obniżyć koszty funkcjonowania firmy. Przełożyło się to również na ceny dla klientów. Popyt na prywatne przejazdy okazał się tak duży, że już niebawem przysposabiano nowych kierowców do zawodu, dając im w użytkowanie samochód i w miarę pewny zarobek. Wolny rynek i popyt równa się jednak konkurencji, a ta w Ameryce nie śpi.

Skąd się bierze słynny żółty kolor?

Poszczególne organizacje wpadły na pomysł, aby umieszczać na autach swoje logotypy, a samochody malować w barwach danej korporacji. Wszystko po to, aby klienci bez trudu mogli rozpoznać „tę właściwą”. Jedna z korporacji, Yellow Taxi Cab Company, wybrała żółć z domieszką czerwonego na swój motyw kolorystyczny. Inwestorzy opierali się na złożeniu, że jest to najbardziej widoczna dla oczu barwa. Cztery dekady później władze miejskie Nowego Jorku narzucą wszystkim taksówkarzom malowanie samochodów na ten sam właśnie odcień – po to jednak, aby odróżnić legalnych przewoźników od nielicencjonowanych. Ciekawostką jest to, że aż do lat 60. XX w. na ulicach Nowego Jorku dominowały samochody w kolorach zielonym lub czerwonym.

Trudna chwila dla branży taksówkowej

Przełomowym momentem dla branży taksówkowej okazał się kryzys ekonomiczny w latach 30. XX w. Wtedy drastycznie spadły ceny za jeden przejazd, bo przesycił się rynek. W 1937 r. wprowadzono regulację prawną. Na jej mocy władze mogły przyznawać uprawnienia na przewóz osób, zwane po angielsku taxi medallion – odpowiednik polskiej licencji. Ograniczono liczebność taksówek w mieście do stałej puli, niestety kosztem małych przedsiębiorców ­– otrzymanie pozwolenia było bowiem kosztowne; na scenie zaczęli więc liczyć się tylko wielcy gracze. Koncerny motoryzacyjne, które z naturalnych przyczyn odgrywały główną rolę w rozwoju przemysłu taksówkowego w USA, zmonopolizowały rynek. Krajobraz ulic Manhattanu zdominowały dwa–trzy modele samochodów. Ten stan utrzymuje się do dziś.

Młoda kobieta na tle żółtych taksówek

Lubelski oddział Eko Taxi wyjaśnia, jakie uprawnienia mają nowojorskie taksówki

Żółta taksówka w Nowym Jorku może wg prawa zatrzymać się prawie wszędzie (nawet na drodze wyjazdowej). Ma zdecydowanie większe uprawnienia niż inne samochody. Związane jest to z dwoma kwestiami: po pierwsze z praktyką łapania kursów na ulicy, po drugie – z traktowaniem tych usług jako formy transportu publicznego.

Jak złapać taksówkę w Nowym Jorku?

Wbrew pozorom nie jest to najłatwiejsza czynność, szczególnie, jeśli jest się niskim i panują godziny szczytu. W przeszłości problemy mieli również przedstawiciele mniejszości etnicznych. Dlatego wprowadzono odgórny nakaz zabierania pierwszego pasażera, którego wolny kierowca napotka na swojej drodze. Podobno rodowici nowojorczycy podkreślają, że kluczem do sukcesu jest odpowiednia intonacja i poprawne akcentowanie wykrzyknienia „taxi!”.

Zatrzymanie samochodu z biegu jest zazwyczaj wygodniejsze i szybsze niż oczekiwanie na konkretną, zamówioną przez telefon taryfę – samochodów w centrum Manhattanu jest na tyle dużo, że o każdej porze dnia i nocy w końcu coś się znajdzie. Podobnie funkcjonują przewoźnicy w innych, wielkich miastach Europy – okazję łapie się też w Dublinie, Londynie czy Paryżu.

Zalety taxi na telefon

Łapanie taksówek ma długi, historyczny niemalże rodowód – system powstawał, gdy telefon w domu należał do rzadkości. W Polsce rozwój tej branży przypadał na okres PRL-u, kiedy po taksówkę trzeba było udać się na postój lub zamówić telefonicznie. Obecnie, szczególnie w mniejszych miastach jak Katowice, Poznań czy Szczecin, gdzie natężenie ruchu przewoźników jest mniejsze, wygodniej i sprawniej zamawia się kurs, dzwoniąc na centralę lub korzystając z funkcjonalnej aplikacji mobilnej Eko Taxi.

Trudno porównywać Lublin do Nowego Jorku, są to dwa zupełnie inne światy. Jednego można znaleźć pewne podobieństwa – w Nowym Yorku transport publiczny jest na wysokim poziomie, podobnie jak na Lubelszczyźnie. Taksówki zaspokajają więc zupełnie inne zapotrzebowania pasażerów – pozwalają dostać się z jedno miejsca w drugie szybciej i bardziej komfortowo. W Lublinie Eko Taxi działa właśnie po to, aby być niezależną alternatywą dla MPK. Dysponujemy flotą wieloosobowych minivanów oraz świadczymy inne przydatne usługi jak zakupy na telefon czy monitorowany przewóz dzieci. Warto skorzystać z naszej oferty, bo cena za kilometr standardowego kursu zaczyna się już od 1,60 zł!

Może Cię zainteresować również

 • Busy na lotnisko w LublinieBusami na lotnisko pod Lublinem. Oferta naszej korporacji
  Od czasu wybudowania lotniska w Świdniku pod Lublinem ...
 • Co warto zobaczyć w Lublinie i okolicachCo warto zobaczyć w Lublinie i okolicach?
  Co warto zobaczyć w Lublinie i okolicach? Udzielenie odpowiedzi na to pytanie nie jest wbrew pozorom proste, lecz wynika to z ogromnej liczby dostępnych tu atrakcji. Część z nich jest jednak absolutnie flagowa i z całą pewnością godna polecenia. Wiele z tych miejsc nadaje się na wycieczki w gronie całej rodziny. Zachęcamy do zapoznania się z rekomendacjami od Eko Taxi i skorzystania z naszych taksówek z myślą o wygodnym dotarciu w wybrane przez siebie lokalizacje.
 • Polska sieć taxi w LubliniePolska sieć taxi w Lublinie – poznaj atrakcyjne ceny Eko Taxi i liczne usługi dodatkowe
  Polska sieć taxi w Lublinie, która stale doskonali ...
 • Ciekawe restauracje w LublinieCiekawe restauracje w Lublinie
  Ciekawe restauracje w Lublinie wzbudzają zainteresowanie mieszkańców oraz turystów, którzy chętnie odwiedzają tę okolicę. Obecnie zróżnicowanie oferty gastronomicznej jest naprawdę ogromne. Z powodzeniem znajdziesz lokale proponujące przysmaki charakterystyczne dla regionu, ale i interesujące punkty z kuchniami z różnych stron świata. Bez względu na to, jakie miejsce wybierzesz, dobrym pomysłem będzie udanie się tam komfortowo taksówką.
 • Jak wybrać taxi w Lublinie?Jak wybrać taxi w Lublinie?
  Jak wybrać taxi w Lublinie? W obliczu wielu dostępnych na rynku korporacji warto ustalić sobie pewne kryteria, które ułatwią dokonanie dobrego wyboru. W kontekście standardowych przejazdów ważne są opinie klientów i renoma marki, która odzwierciedla jakość oferowanych usług. Oczywiście należy to rozpatrywać w relacji do ceny. Oprócz tego, warto spoglądać na oferty firm taksówkarskich w kontekście dodatkowych usług, co może być szczególnie istotne dla mieszkańców danego miasta.
 • Przewóz rzeczy w LubliniePrzewóz rzeczy w Lublinie z Eko Taxi – jak poprawnie przygotować się do transportu?
  Przewóz rzeczy w Lublinie tylko z Eko Taxi! Szukacie ...
 • Postój taxi w LubliniePostoje taxi w Lublinie. Co warto o nich wiedzieć?
  Postój taxi w Lublinie zlokalizowany jest przede ...
 • Atrakcje na Starym Mieście w LublinieAtrakcje na Starym Mieście w Lublinie
  Atrakcje na Starym Mieście w Lublinie wzbudzają ...
 • Eko taxi w LublinieEko Taxi w Lublinie
  Eko Taxi w Lublinie to sprawdzona korporacja taksówkarska. Nasze usługi przydadzą się zawsze wtedy, gdy nie możesz gdzieś dojechać własnym samochodem, a wolisz uniknąć podróżowania komunikacją miejską. Oferujemy też pomoc w innym zakresie, gdy potrzebujesz czegoś na dowóz, a nawet podczas przeprowadzek. Taka oferta bywa szczególnie korzystna dla mieszkańców miasta. Umożliwiamy przy tym różne sposoby na skomunikowanie się z nami w celu skorzystania z taksówek.
 • Carnaval Sztukmistrzów w LublinieCarnaval Sztukmistrzów w Lublinie
  Jeżeli szukacie niezapomnianych wrażeń lub wydarzenia ...
 • Sylwester dla singli w LublinieSylwester dla singli w Lublinie
  Sylwester dla singli w Lublinie może przyjąć różną formę. Niektórzy stawiają na domówkę organizowaną przez znajomych, ale można się też bawić w klubach czy na wydarzeniu aranżowanym przez miasto. Kolejną opcją jest wybranie się na jakiś film czy spektakl, jeżeli nie nastawiasz się na huczną zabawę, lecz po prostu przyjemne spędzenie czasu. Bez względu na to, co wybierzesz, na miejsce dotrzesz wygodnie i bezpiecznie naszymi taksówkami.
 • Zabytki na Starym Mieście w LublinieZabytki na Starym Mieście w Lublinie. Nasz przegląd
  Zabytki na Starym Mieście w Lublinie to prawdziwa ...
 • Zakupy na dowóz w LublinieZakupy na dowóz w Lublinie
  Zakupy na dowóz w Lublinie cieszą się coraz większym ...
 • Praca na taxi w LubliniePraca na taxi w Lublinie
  Praca na taxi w Lublinie jest dedykowana dla osób, które cieszy możliwość jeżdżenia po mieście i częste kontakty z ludźmi. Jest to okazja do zarobienia sporych pieniędzy, gdyż nie brakuje osób chętnych na kursy taksówkami. Przy okazji same obowiązki są zróżnicowane i wielu kierowców wykonuje je po prostu z przyjemnością. Jeśli interesuje cię taki sposób zarobku, to najlepszym rozwiązaniem będzie dołączenie do korporacji, gdyż wzbudzi to zaufanie klientów i przyczyni się do mniejszej liczby uciążliwych formalności.
 • Lublin dla dzieciLublin dla dzieci
  Lublin dla dzieci, czyli o tym, jak zorganizować czas ...
 • Tanie taxi bagażowe w LublinieTanie taxi bagażowe w Lublinie
  Tanie taxi bagażowe w Lublinie to doskonała ...
 • Taki 7-osobowe w LublinieTaxi 7-osobowe w Lublinie
  Taxi 7-osobowe w Lublinie są poszukiwane przez wiele osób. Jest to świetne rozwiązanie, gdy wspólną podróż odbywa większa grupa, która nie jest wtedy zmuszona do zamawiania dwóch oddzielnych taksówek standardowych rozmiarów. Stanowi to spore ułatwienie i sprawdza się w różnych okolicznościach, od wygodnego dojazdu na lotnisko, po wieczorne czy nocne powroty z zabawy na mieście. Osoby zainteresowane sprawdzonymi i korzystnymi cenowo usługami taxi, zachęcamy do wybrania naszej oferty.
 • Rozrywka w LublinieRozrywka w Lublinie – 5 propozycji
  Rozrywka w Lublinie to kilkadziesiąt fantastycznych ...
 • Usługi transportowe w LublinieUsługi transportowe w Lublinie. Oferta dla klientów indywidualnych i firmowych
  Eko Taxi jest obecnie najchętniej wybieraną korporacją ...
 • Wakacje w LublinieWakacje w Lublinie – zaplanuj urlop w mieście!
  Wakacje w Lublinie, choć może nie zobaczymy tam ...
 • Kierowca na weekendy w LublinieKierowca na weekendy w Lublinie
  Kierowca na weekendy w Lublinie to rola, która może pasować wielu osobom poszukującym dorywczego zajęcia. Wbrew pozorom jest to opcja interesująca wiele osób, które nie mają możliwości pracy w pełnym wymiarze czasowym, w trakcie tygodnia roboczego. Na rynku można znaleźć propozycje zatrudnienia się w takim charakterze przy dostawach, lecz zwykle nie wiąże się to ze specjalnie atrakcyjnymi zarobkami. Zdecydowanie ciekawszym wyborem może być spróbowanie swoich sił na taksówce.
 • Czym dojechać z Lublina do ŚwidnikaCzym dojechać z Lublina do Świdnika?
  Czym dojechać z Lublina do Świdnika? To pytanie zadaje sobie wielu mieszkańców, a w praktyce rozwiązań jest kilka. Zdecydowanie najwięcej argumentów przemawia jednak za zamówieniem taksówki. Można wtedy dotrzeć bezpośrednio z miejsca zamieszkania do samego portu lotniczego, podróżując w komfortowych warunkach. Okazuje się to o wiele rozsądniejsze od komunikacji miejskiej czy własnego samochodu, zwłaszcza gdy zależy nam na czasie.
 • Rozrywka dla dzieci w LublinieRozrywka dla dzieci w Lublinie i okolicach
  W Lublinie nie brakuje interesujących miejsc, które ...
 • Ciekawostki turystyczne w LublinieCiekawostki turystyczne w Lublinie
  Ciekawostki turystyczne w Lublinie dotyczą różnych zagadnień, od flagowych zabytków, po zaskakujące punkty na mapie miasta. Często są one związane z historią tego regionu czy lokalną kulturą, mając tym samym prawdziwie unikalny charakter. Są to akcenty, które pozwalają poznać ten rejon z wielu stron. Z myślą o podróżowaniu do poszczególnych lokalizacji zachęcamy do skorzystania z taksówek Eko Taxi. Mieszkańcom miasta polecamy tymczasem nasze usługi także na co dzień.
 • Firma przewozowa w LublinieFirmy przewozowe w Lublinie
  Firmy przewozowe w Lublinie oferują różne usługi, z ...
 • Taxi z Lublina do ŚwidnikaTaxi z Lublina do Świdnika
  Taxi z Lublina do Świdnika to najlepszy sposób żeby ...
 • Co robić w wolnym czasie w Lublinie?Co robić w wolnym czasie w Lublinie?
  Co robić w wolnym czasie w Lublinie? Takie pytanie zadają sobie czasem mieszkańcy czy nawet turyści, którzy przyjechali na nieco dłuższy urlop. Na pewno dostępnych jest dużo interesujących miejsc pod kątem zwiedzania. Nie brakuje także malowniczych parków, do których można się wybrać na spacer. Na entuzjastów innych rozrywek czekają liczne restauracje, obiekty kulturalne czy punkty rozrywkowe, które będą również dobrym rozwiązaniem przy gorszej pogodzie. Na miejsce dotrzesz z Eko Taxi.
 • Praca dla kierowcy w LubliniePraca dla kierowcy w Lublinie
  Praca dla kierowcy w Lublinie powinna być ciekawa i oczywiście opłacalna pod względem finansowym. Możliwości jest kilka, choć są one uzależnione i od tego, jakie prawo jazdy się posiada. Z takim kategorii B warto pomyśleć o jeżdżeniu taksówką, co będzie o wiele mniej monotonne i lepiej płatne niż choćby rozwożenie jedzenia. Osoby zainteresowane taką perspektywą zawodową zachęcamy do kontaktu z Eko Taxi.
 • Jak zamówić taxi w lublinieJak zamówić taxi w Lublinie?
  Jak zamówić taxi w Lublinie? Obecnie jest to bardzo proste, gdyż można to zrobić zarówno telefonicznie, jak i korzystając z dedykowanej aplikacji danej korporacji taksówkarskiej. Taką możliwość daje Eko Taxi, zatem zachęcamy do skorzystania z naszych usług. W przypadku rozmowy z dyspozytorem pamiętaj o uprzejmym zachowaniu i przede wszystkim podawaniu dokładnych informacji. Poza standardowymi kursami można zamówić dedykowany do potrzeb pojazd czy skorzystać z innych usług w ofercie.
 • Wynajem busów w LublinieSzukasz ofert wynajmu busów w Lublinie? Skontaktuj się z nami!
  Wynajem busów w Lublinie przydatny jest zarówno wtedy, ...
 • Kto najczęściej korzysta z taxi w LublinieKto najczęściej korzysta z taxi w Lublinie?
  Kto najczęściej korzysta z taxi w Lublinie? W praktyce większość zleceń rozkłada się pomiędzy dwie, ale dość rozbudowane grupy. Po pierwsze są to ludzie mieszkający tutaj na stałe, a po drugie osoby, które przyjechały z myślą o zwiedzaniu regionu. Do tego dochodzą i kursy zamawiane przez firmy dla swoich pracowników czy delegatów z innych miast. Popularnym wyborem w tej okolicy jest Eko Taxi, ponieważ oferujemy sprawdzone przewozy, w niskich cenach.
 • Imprezy kulturalne w LublinieImprezy kulturalne w Lublinie. Czego nie możesz przegapić?
  Imprezy kulturalne w Lublinie organizowane są na różną ...
 • Przewozy osób w LubiniePrzewóz osób w Lublinie – poznaj pełną ofertę Eko Taxi
  Przewożenie osób to nasza pasja. Skutkuje to rosnącą ...
 • Wszystko o taksometrach w LublinieWszystko o taksometrach: zasady działania, podstawy prawne i koszty montażu w Lublinie
  Taksometr to jedno z podstawowych urządzeń, w które ...
 • Na lotnisko warto zamówić Eko Taxi LublinTaxi z Lublina na lotnisko w Świdniku – prezentujemy zalety zamawiania taksówki i przydatne informacje o porcie lotniczym. Zwiedzaj, podróżuj i przemieszczaj się po terenie Lublina z Eko Taxi!
  Taxi z Lublina na lotnisko w Świdniku to najlepsza ...