Historia żółtych taksówek w Nowym Jorku

Historia żółtych taksówek w Nowym Jorku

Żółte taksówki to obok Statuy Wolności, drapaczy chmur i Times Square na Manhattanie symbol Nowego Jorku. Korzystanie z tego słynnego środku transportu to codzienność kilku milionów mieszkańców nieformalnej stolicy USA. Bez względu na to, czy są zamożnymi finansistami, czy pracują jako kelnerzy, w Nowym Jorku bez taksówki nie można przetrwać. Poznaj historię tej słynnej ikony i dowiedz się, dlaczego wszystkie samochody malowane są na ten sam kolor oraz czym jeszcze się charakteryzują.

Spis treści:
Historia branży w USA
Jakie uprawnienia mają kierowcy w Nowym Jorku?
Dlaczego warto zamawiać kursy w Lublinie?

Historia żółtych taksówek w Nowym Jorku. Eko Taxi w Lublinie wyjaśnia, jak doszło do tego, że dziś wszystkie mają ten sam kolor

Wizerunek żółtej taksówki przemierzającej aleje zatłoczonego Nowego Jorku na dobre utrwalił się w naszych głowach. Dla przyjezdnych jest ona ikoną miasta i swoistą atrakcją turystyczną. Ikony jednak nie biorą się znikąd. Fakt, że w godzinach szczytu ulice szczelnie wypełniają się żółtymi samochodami, wynika po prostu z kwestii praktycznych. Łapanie taxi jest nieodłącznym elementem wielkomiejskiego stylu życia, jeśli chce się „nadążyć”. Co do zasady rzecz dotyczy wszystkich metropolii i większych miast na świecie. Ale nowojorskie żółte samochody swoją sławę zawdzięczają jeszcze jednej rzeczy: długiej i pełnej ciekawostek historii. Oto ona!

Historia

Historia nowojorskich taksówek obejmuje około 150 lat. Pod koniec XIX w. amerykańscy przedsiębiorcy przywieźli z Europy ideę korporacji taksówkowej. Pomysł był prosty – należy zebrać pracujących w Manhattanie dorożkarzy w jedną organizację, zamienić ich drogie w utrzymaniu pojazdy konne na spalinowe samochody, a w zamian ściągać stosowny procent. Wzorem kolegów z Europy ustalili też stałą stawkę za przejazd, która zależała od długości trasy. Aby wyliczyć pokonaną drogę, w samochodach zaczęto montować taksometry – na początku były to bardzo proste, mechaniczne urządzenia. Taki system pozwolił obniżyć koszty funkcjonowania firmy. Przełożyło się to również na ceny dla klientów. Popyt na prywatne przejazdy okazał się tak duży, że już niebawem przysposabiano nowych kierowców do zawodu, dając im w użytkowanie samochód i w miarę pewny zarobek. Wolny rynek i popyt równa się jednak konkurencji, a ta w Ameryce nie śpi.

Skąd się bierze słynny żółty kolor?

Poszczególne organizacje wpadły na pomysł, aby umieszczać na autach swoje logotypy, a samochody malować w barwach danej korporacji. Wszystko po to, aby klienci bez trudu mogli rozpoznać „tę właściwą”. Jedna z korporacji, Yellow Taxi Cab Company, wybrała żółć z domieszką czerwonego na swój motyw kolorystyczny. Inwestorzy opierali się na złożeniu, że jest to najbardziej widoczna dla oczu barwa. Cztery dekady później władze miejskie Nowego Jorku narzucą wszystkim taksówkarzom malowanie samochodów na ten sam właśnie odcień – po to jednak, aby odróżnić legalnych przewoźników od nielicencjonowanych. Ciekawostką jest to, że aż do lat 60. XX w. na ulicach Nowego Jorku dominowały samochody w kolorach zielonym lub czerwonym.

Trudna chwila dla branży taksówkowej

Przełomowym momentem dla branży taksówkowej okazał się kryzys ekonomiczny w latach 30. XX w. Wtedy drastycznie spadły ceny za jeden przejazd, bo przesycił się rynek. W 1937 r. wprowadzono regulację prawną. Na jej mocy władze mogły przyznawać uprawnienia na przewóz osób, zwane po angielsku taxi medallion – odpowiednik polskiej licencji. Ograniczono liczebność taksówek w mieście do stałej puli, niestety kosztem małych przedsiębiorców ­– otrzymanie pozwolenia było bowiem kosztowne; na scenie zaczęli więc liczyć się tylko wielcy gracze. Koncerny motoryzacyjne, które z naturalnych przyczyn odgrywały główną rolę w rozwoju przemysłu taksówkowego w USA, zmonopolizowały rynek. Krajobraz ulic Manhattanu zdominowały dwa–trzy modele samochodów. Ten stan utrzymuje się do dziś.

Młoda kobieta na tle żółtych taksówek

Lubelski oddział Eko Taxi wyjaśnia, jakie uprawnienia mają nowojorskie taksówki

Żółta taksówka w Nowym Jorku może wg prawa zatrzymać się prawie wszędzie (nawet na drodze wyjazdowej). Ma zdecydowanie większe uprawnienia niż inne samochody. Związane jest to z dwoma kwestiami: po pierwsze z praktyką łapania kursów na ulicy, po drugie – z traktowaniem tych usług jako formy transportu publicznego.

Jak złapać taksówkę w Nowym Jorku?

Wbrew pozorom nie jest to najłatwiejsza czynność, szczególnie, jeśli jest się niskim i panują godziny szczytu. W przeszłości problemy mieli również przedstawiciele mniejszości etnicznych. Dlatego wprowadzono odgórny nakaz zabierania pierwszego pasażera, którego wolny kierowca napotka na swojej drodze. Podobno rodowici nowojorczycy podkreślają, że kluczem do sukcesu jest odpowiednia intonacja i poprawne akcentowanie wykrzyknienia „taxi!”.

Zatrzymanie samochodu z biegu jest zazwyczaj wygodniejsze i szybsze niż oczekiwanie na konkretną, zamówioną przez telefon taryfę – samochodów w centrum Manhattanu jest na tyle dużo, że o każdej porze dnia i nocy w końcu coś się znajdzie. Podobnie funkcjonują przewoźnicy w innych, wielkich miastach Europy – okazję łapie się też w Dublinie, Londynie czy Paryżu.

Zalety taxi na telefon

Łapanie taksówek ma długi, historyczny niemalże rodowód – system powstawał, gdy telefon w domu należał do rzadkości. W Polsce rozwój tej branży przypadał na okres PRL-u, kiedy po taksówkę trzeba było udać się na postój lub zamówić telefonicznie. Obecnie, szczególnie w mniejszych miastach jak Katowice, Poznań czy Szczecin, gdzie natężenie ruchu przewoźników jest mniejsze, wygodniej i sprawniej zamawia się kurs, dzwoniąc na centralę lub korzystając z funkcjonalnej aplikacji mobilnej Eko Taxi.

Trudno porównywać Lublin do Nowego Jorku, są to dwa zupełnie inne światy. Jednego można znaleźć pewne podobieństwa – w Nowym Yorku transport publiczny jest na wysokim poziomie, podobnie jak na Lubelszczyźnie. Taksówki zaspokajają więc zupełnie inne zapotrzebowania pasażerów – pozwalają dostać się z jedno miejsca w drugie szybciej i bardziej komfortowo. W Lublinie Eko Taxi działa właśnie po to, aby być niezależną alternatywą dla MPK. Dysponujemy flotą wieloosobowych minivanów oraz świadczymy inne przydatne usługi jak zakupy na telefon czy monitorowany przewóz dzieci. Warto skorzystać z naszej oferty, bo cena za kilometr standardowego kursu zaczyna się już od 1,60 zł!

Może Cię zainteresować również

 • Praca dla kierowcy z kat. B w LubliniePraca dla kierowcy z kat. B w Lublinie
  Praca dla kierowcy z prawem jazdy kat. B w Lublinie stanowi popularny obiekt poszukiwań. Często decydują się na nią osoby, które nie myślały wcześniej o jeżdżeniu samochodem zawodowo, lecz upatrują w tym szansy na atrakcyjne i dochodowe zajęcie. Plusem jest to, że znaczne grono ludzi posiada już potrzebne w pracy uprawnienia, do własnych, codziennych celów. Warto rozważyć zatem dostępne opcje, a jedną z najciekawszych może być wybór taksówki. Warto zainteresować się dołączeniem do zespołu Eko Taxi, do czego zachęcamy.
 • Transport osobowy w LublinieTransport osobowy w Lublinie
  Transport osobowy w Lublinie jest bardzo potrzebną usługą. Przydaje się wszystkim osobom, które nie mają własnych samochodów lub z jakiegoś powodu nie mogą z nich skorzystać. Taka opcja przewozu jest bardziej komfortowa od środków komunikacji publicznej w stolicy województwa lubelskiego. Dobrym pomysłem będzie wybranie taniego, ale jednocześnie sprawdzonego taxi.
 • Tanie przeprowadzki w LublinieTanie przeprowadzki w Lublinie
  Tanie przeprowadzki w Lublinie na pewno zainteresują ...
 • Tanie taxi bagażowe w LublinieTanie taxi bagażowe w Lublinie
  Tanie taxi bagażowe w Lublinie to doskonała ...
 • Przewóz mebli w LubliniePrzewóz mebli i większych sprzętów w Lublinie. W czym może wam pomóc korporacja taxi?
  Przeprowadzki, remonty, relokacje… Zmieniając ...
 • Atrakcje w okolicy LublinaAtrakcje w okolicy Lublina
  Atrakcje w okolicy Lublina przyciągają mieszkańców ...
 • Lublin z dzieckiemLublin z dzieckiem. Jak spędzić czas?
  Lublin z dzieckiem to świetny pomysł na weekend lub ...
 • Wynajem busów w LublinieSzukasz ofert wynajmu busów w Lublinie? Skontaktuj się z nami!
  Wynajem busów w Lublinie przydatny jest zarówno wtedy, ...
 • Praca jako dyspozytor taxi jest idealna dla studentówDyspozytor taxi w Lublinie – praca dla każdego! Poznaj zakres obowiązków i możliwości zatrudnienia w Eko Taxi
  Dyspozytorem taxi w Lublinie może zostać właściwie ...
 • Przewozy pracownicze w LubliniePrzewozy pracownicze w Lublinie
  Przewozy pracownicze w Lublinie to opcja, z której ...
 • Co się dzieje w Lublinie?Co się dzieje w Lublinie?
  Co się dzieje w Lublinie? Na co dzień można skorzystać ...
 • Przewodnik po LubliniePrzewodnik po Lublinie od Eko Taxi
  Przewodnik po Lublinie od Eko Taxi podpowiada, gdzie ...
 • Dezynfekcja taksówekEko Taxi w Lublinie dezynfekuje taksówki
  Eko Taxi w Lublinie dezynfekuje taksówki, dbając o ...
 • Firma przeprowadzkowa w LublinieFirmy przeprowadzkowe w Lublinie
  Firmy przeprowadzkowe w Lublinie pomogą w sprawnym ...
 • Co warto zobaczyć w Lublinie z dzieckiem?Co warto zobaczyć w Lublinie z dzieckiem?
  Co warto zobaczyć w Lublinie z dzieckiem? Są pewne miejsca uważane za obowiązkowe, gdzie koniecznie trzeba się udać podczas pierwszej wizyty. To, na przykład Muzeum w Majdanku, Zamek Lubelski czy Muzeum Wsi Lubelskiej. Pośród naszych rekomendacji znajdziesz również inne, może mniej oczywiste, lecz warte polecenia miejsca. Zachęcamy do dojechania w wybrane lokalizacje taksówkami Eko Taxi. Taki sposób podróżowania z najmłodszymi jest naprawdę wygodny, a my oferujemy atrakcyjny zakres cenowy.
 • Firma transportowa w LublinieSzukasz firmy transportowej w Lublinie? Sprawdź ofertę Eko Taxi
  Eko Taxi to rzetelna firma, która obecna jest na rynku ...
 • Co można zobaczyć w LublinieCo można zobaczyć w Lublinie?
  Co można zobaczyć w Lublinie? W tym rejonie znajduje ...
 • Zamek Lubelski - poznaj jego historię i wystawy muzealne z Eko Taxi!Zamek Lubelski – poznaj jego historię i wystawy muzealne z Eko Taxi!
  Zamek Lubelski to jedna z najciekawszych atrakcji w ...
 • Atrakcje dla dzieci w Lublinie - Eko Taxi poleca!Jakie atrakcje w Lublinie i okolicach warto zobaczyć z dziećmi? Eko Taxi poleca ciekawe miejsca dla całej rodziny
  Atrakcji dla dzieci w Lublinie nie brakuje. Dzięki Eko ...
 • Taki 7-osobowe w LublinieTaxi 7-osobowe w Lublinie
  Taxi 7-osobowe w Lublinie są poszukiwane przez wiele osób. Jest to świetne rozwiązanie, gdy wspólną podróż odbywa większa grupa, która nie jest wtedy zmuszona do zamawiania dwóch oddzielnych taksówek standardowych rozmiarów. Stanowi to spore ułatwienie i sprawdza się w różnych okolicznościach, od wygodnego dojazdu na lotnisko, po wieczorne czy nocne powroty z zabawy na mieście. Osoby zainteresowane sprawdzonymi i korzystnymi cenowo usługami taxi, zachęcamy do wybrania naszej oferty.
 • Taxi do ŚwidnikaTaxi do Świdnika
  Taxi do Świdnika to wygodny środek transportu na tutejsze lotnisko. Bardzo przydaje się to podróżnym, którzy z tego portu lotniczego mogą się udać w wiele miejsc. Wybór taksówki to rozwiązanie zdecydowanie bardziej komfortowe od transportu komunikacją miejską, szczególnie gdy podróżuje się z bagażami. To rozwiązanie będzie również na pewno o wiele bardziej opłacalne finansowo. Pozostawienie własnego samochodu na strzeżonym parkingu lotniska jest często droższym wydatkiem niż sam lot. Zachęcamy do wybrania naszych usług Eko Taxi.
 • Jak zostać taksówkarzem w Lublinie?Jak zostać taksówkarzem w Lublinie?
  Jak zostać taksówkarzem w Lublinie? Czy potrzebne są ...
 • Kontakt na taxi w LublinieKontakt do taxi w Lublinie
  Kontakt do taxi w Lublinie przyda się zarówno wtedy, gdy chcesz zamówić taksówkę, jak i również w przypadku chęci skorzystania z jakiejś innej usługi, jak umówiony odpowiednio wcześniej przewóz większej grupy osób. Część korporacji umożliwia napisanie wiadomości e-mail, odpowiadając na wszelkie pytania. Takich namiarów można szukać poprzez wyszukiwarkę czy bezpośrednio na stronach konkretnych firm. Zachęcamy do wybrania oferty Eko Taxi, ponieważ gwarantujemy sprawny kontakt i nieustannie niskie ceny.
 • Zabytki na Starym Mieście w LublinieZabytki na Starym Mieście w Lublinie. Nasz przegląd
  Zabytki na Starym Mieście w Lublinie to prawdziwa ...
 • Wydarzenia kulturalne w LublinieWydarzenia kulturalne w październiku i listopadzie 2019 w Lublinie. Propozycje Eko Taxi
  Razem z Eko Taxi nie możemy się już doczekać nastania ...
 • Sylwester dla singli w LublinieSylwester dla singli w Lublinie
  Sylwester dla singli w Lublinie może przyjąć różną formę. Niektórzy stawiają na domówkę organizowaną przez znajomych, ale można się też bawić w klubach czy na wydarzeniu aranżowanym przez miasto. Kolejną opcją jest wybranie się na jakiś film czy spektakl, jeżeli nie nastawiasz się na huczną zabawę, lecz po prostu przyjemne spędzenie czasu. Bez względu na to, co wybierzesz, na miejsce dotrzesz wygodnie i bezpiecznie naszymi taksówkami.
 • Zabytki Lublina - które zobaczyć, aby poznać historię miasta? Eko Taxi podpowiadaJakie zabytki Lublina zobaczyć, aby poznać historię miasta? Eko Taxi podpowiada
  Zabytki Lublina i jego historia są bardzo ciekawe i ...
 • Najciekawsze miejsca w LublinieNajciekawsze miejsca w Lublinie
  Najciekawsze miejsca w Lublinie przyciągają mieszkańców miasta i okolic oraz oczywiście turystów z całego kraju. Stolica województwa i powiatu lubelskiego charakteryzuje się atrakcyjną i rozbudowaną infrastrukturą. Dotyczy to zarówno zabytków do zwiedzania, jak i obiektów kulturalnych, które zachęcają swoimi ofertami. Przedstawiamy nasze propozycje intrygujących lokalizacji w tym rejonie i zachęcamy do skorzystania z usług Eko Taxi, z myślą o dojechaniu w wybrane punkty.
 • Kierowca taxi w LublinieKierowca taxi w Lublinie
  Kierowca taxi w Lublinie to odpowiedzialna rola, gdyż każdego dnia odpowiada się za bezpieczne przejazdy mieszkańców i turystów. Wiążę się to jednak z dużą radością z możliwości jeżdżenia własnym samochodem po mieście. Nie jest to monotonne i stanowić będzie odrębną historię każdego dnia. Przy okazji mając sporo klientów, można oczywiście liczyć na korzystne zarobki. Będzie tak w szczególności, gdy zdecydujesz się przystąpić do sprawdzonej korporacji o odpowiedniej renomie, takiej jak Eko Taxi.
 • Czym dojechać z Lublina do ŚwidnikaCzym dojechać z Lublina do Świdnika?
  Czym dojechać z Lublina do Świdnika? To pytanie zadaje sobie wielu mieszkańców, a w praktyce rozwiązań jest kilka. Zdecydowanie najwięcej argumentów przemawia jednak za zamówieniem taksówki. Można wtedy dotrzeć bezpośrednio z miejsca zamieszkania do samego portu lotniczego, podróżując w komfortowych warunkach. Okazuje się to o wiele rozsądniejsze od komunikacji miejskiej czy własnego samochodu, zwłaszcza gdy zależy nam na czasie.
 • Wakacje w Lublinie dla dzieciWakacje w Lublinie dla dzieci
  Wakacje w Lublinie dla dzieci powinny im dostarczyć wiele radości oraz zabawy. Rodzice często stają przed wyzwaniem zaaranżowania większej ilości wolnego czasu dla najmłodszych, lecz w przypadku tego miasta nie będzie to stanowiło problemu. Do dyspozycji jest wiele obiektów, które warto odwiedzić w gronie całej rodziny. W ciepłe i przyjemne dni z powodzeniem można też zaplanować wypoczynek na łonie natury. Sami włodarze regionu dbają również o dodatkowe letnie atrakcje dla dzieci i młodzieży.
 • Imprezy integracyjne w LublinieImprezy integracyjne w Lublinie
  Imprezy integracyjne w Lublinie odbywają się regularnie, gdyż, jak przystało na duże miasto, funkcjonuje tu wiele firm. Właściciele czy menedżerowie przedsiębiorstw doskonale wiedzą, ile mogą dawać takie spotkania. To okazja do zjednoczenia czy poprawienia nastroju wśród personelu, co znajduje potem przełożenie na samej efektywności wykonywanych obowiązków. Istnieje mnóstwo rozwiązań na organizację takich wydarzeń, natomiast zawsze najlepiej będzie dojechać na nie z Eko Taxi.
 • Transport w LublinieTransport w Lublinie. Poznaj wszystkie możliwości
  Transport w Lublinie obejmuje różne środki ...
 • Turystyczny LublinTurystyczny Lublin
  Turystyczny Lublin ma do zaoferowania naprawdę wiele. ...
 • Busy na lotnisko w LublinieBusami na lotnisko pod Lublinem. Oferta naszej korporacji
  Od czasu wybudowania lotniska w Świdniku pod Lublinem ...