Historia żółtych taksówek w Nowym Jorku

Historia żółtych taksówek w Nowym Jorku

Żółte taksówki to obok Statuy Wolności, drapaczy chmur i Times Square na Manhattanie symbol Nowego Jorku. Korzystanie z tego słynnego środku transportu to codzienność kilku milionów mieszkańców nieformalnej stolicy USA. Bez względu na to, czy są zamożnymi finansistami, czy pracują jako kelnerzy, w Nowym Jorku bez taksówki nie można przetrwać. Poznaj historię tej słynnej ikony i dowiedz się, dlaczego wszystkie samochody malowane są na ten sam kolor oraz czym jeszcze się charakteryzują.

Spis treści:
Historia branży w USA
Jakie uprawnienia mają kierowcy w Nowym Jorku?
Dlaczego warto zamawiać kursy w Lublinie?

Historia żółtych taksówek w Nowym Jorku. Eko Taxi w Lublinie wyjaśnia, jak doszło do tego, że dziś wszystkie mają ten sam kolor

Wizerunek żółtej taksówki przemierzającej aleje zatłoczonego Nowego Jorku na dobre utrwalił się w naszych głowach. Dla przyjezdnych jest ona ikoną miasta i swoistą atrakcją turystyczną. Ikony jednak nie biorą się znikąd. Fakt, że w godzinach szczytu ulice szczelnie wypełniają się żółtymi samochodami, wynika po prostu z kwestii praktycznych. Łapanie taxi jest nieodłącznym elementem wielkomiejskiego stylu życia, jeśli chce się „nadążyć”. Co do zasady rzecz dotyczy wszystkich metropolii i większych miast na świecie. Ale nowojorskie żółte samochody swoją sławę zawdzięczają jeszcze jednej rzeczy: długiej i pełnej ciekawostek historii. Oto ona!

Historia

Historia nowojorskich taksówek obejmuje około 150 lat. Pod koniec XIX w. amerykańscy przedsiębiorcy przywieźli z Europy ideę korporacji taksówkowej. Pomysł był prosty – należy zebrać pracujących w Manhattanie dorożkarzy w jedną organizację, zamienić ich drogie w utrzymaniu pojazdy konne na spalinowe samochody, a w zamian ściągać stosowny procent. Wzorem kolegów z Europy ustalili też stałą stawkę za przejazd, która zależała od długości trasy. Aby wyliczyć pokonaną drogę, w samochodach zaczęto montować taksometry – na początku były to bardzo proste, mechaniczne urządzenia. Taki system pozwolił obniżyć koszty funkcjonowania firmy. Przełożyło się to również na ceny dla klientów. Popyt na prywatne przejazdy okazał się tak duży, że już niebawem przysposabiano nowych kierowców do zawodu, dając im w użytkowanie samochód i w miarę pewny zarobek. Wolny rynek i popyt równa się jednak konkurencji, a ta w Ameryce nie śpi.

Skąd się bierze słynny żółty kolor?

Poszczególne organizacje wpadły na pomysł, aby umieszczać na autach swoje logotypy, a samochody malować w barwach danej korporacji. Wszystko po to, aby klienci bez trudu mogli rozpoznać „tę właściwą”. Jedna z korporacji, Yellow Taxi Cab Company, wybrała żółć z domieszką czerwonego na swój motyw kolorystyczny. Inwestorzy opierali się na złożeniu, że jest to najbardziej widoczna dla oczu barwa. Cztery dekady później władze miejskie Nowego Jorku narzucą wszystkim taksówkarzom malowanie samochodów na ten sam właśnie odcień – po to jednak, aby odróżnić legalnych przewoźników od nielicencjonowanych. Ciekawostką jest to, że aż do lat 60. XX w. na ulicach Nowego Jorku dominowały samochody w kolorach zielonym lub czerwonym.

Trudna chwila dla branży taksówkowej

Przełomowym momentem dla branży taksówkowej okazał się kryzys ekonomiczny w latach 30. XX w. Wtedy drastycznie spadły ceny za jeden przejazd, bo przesycił się rynek. W 1937 r. wprowadzono regulację prawną. Na jej mocy władze mogły przyznawać uprawnienia na przewóz osób, zwane po angielsku taxi medallion – odpowiednik polskiej licencji. Ograniczono liczebność taksówek w mieście do stałej puli, niestety kosztem małych przedsiębiorców ­– otrzymanie pozwolenia było bowiem kosztowne; na scenie zaczęli więc liczyć się tylko wielcy gracze. Koncerny motoryzacyjne, które z naturalnych przyczyn odgrywały główną rolę w rozwoju przemysłu taksówkowego w USA, zmonopolizowały rynek. Krajobraz ulic Manhattanu zdominowały dwa–trzy modele samochodów. Ten stan utrzymuje się do dziś.

Młoda kobieta na tle żółtych taksówek

Lubelski oddział Eko Taxi wyjaśnia, jakie uprawnienia mają nowojorskie taksówki

Żółta taksówka w Nowym Jorku może wg prawa zatrzymać się prawie wszędzie (nawet na drodze wyjazdowej). Ma zdecydowanie większe uprawnienia niż inne samochody. Związane jest to z dwoma kwestiami: po pierwsze z praktyką łapania kursów na ulicy, po drugie – z traktowaniem tych usług jako formy transportu publicznego.

Jak złapać taksówkę w Nowym Jorku?

Wbrew pozorom nie jest to najłatwiejsza czynność, szczególnie, jeśli jest się niskim i panują godziny szczytu. W przeszłości problemy mieli również przedstawiciele mniejszości etnicznych. Dlatego wprowadzono odgórny nakaz zabierania pierwszego pasażera, którego wolny kierowca napotka na swojej drodze. Podobno rodowici nowojorczycy podkreślają, że kluczem do sukcesu jest odpowiednia intonacja i poprawne akcentowanie wykrzyknienia „taxi!”.

Zatrzymanie samochodu z biegu jest zazwyczaj wygodniejsze i szybsze niż oczekiwanie na konkretną, zamówioną przez telefon taryfę – samochodów w centrum Manhattanu jest na tyle dużo, że o każdej porze dnia i nocy w końcu coś się znajdzie. Podobnie funkcjonują przewoźnicy w innych, wielkich miastach Europy – okazję łapie się też w Dublinie, Londynie czy Paryżu.

Zalety taxi na telefon

Łapanie taksówek ma długi, historyczny niemalże rodowód – system powstawał, gdy telefon w domu należał do rzadkości. W Polsce rozwój tej branży przypadał na okres PRL-u, kiedy po taksówkę trzeba było udać się na postój lub zamówić telefonicznie. Obecnie, szczególnie w mniejszych miastach jak Katowice, Poznań czy Szczecin, gdzie natężenie ruchu przewoźników jest mniejsze, wygodniej i sprawniej zamawia się kurs, dzwoniąc na centralę lub korzystając z funkcjonalnej aplikacji mobilnej Eko Taxi.

Trudno porównywać Lublin do Nowego Jorku, są to dwa zupełnie inne światy. Jednego można znaleźć pewne podobieństwa – w Nowym Yorku transport publiczny jest na wysokim poziomie, podobnie jak na Lubelszczyźnie. Taksówki zaspokajają więc zupełnie inne zapotrzebowania pasażerów – pozwalają dostać się z jedno miejsca w drugie szybciej i bardziej komfortowo. W Lublinie Eko Taxi działa właśnie po to, aby być niezależną alternatywą dla MPK. Dysponujemy flotą wieloosobowych minivanów oraz świadczymy inne przydatne usługi jak zakupy na telefon czy monitorowany przewóz dzieci. Warto skorzystać z naszej oferty, bo cena za kilometr standardowego kursu zaczyna się już od 1,60 zł!

Może Cię zainteresować również

 • Na lotnisko warto zamówić Eko Taxi LublinTaxi z Lublina na lotnisko w Świdniku – prezentujemy zalety zamawiania taksówki i przydatne informacje o porcie lotniczym. Zwiedzaj, podróżuj i przemieszczaj się po terenie Lublina z Eko Taxi!
  Taxi z Lublina na lotnisko w Świdniku to najlepsza ...
 • Praca dla kierowcy z kat. B w LubliniePraca dla kierowcy z kat. B w Lublinie
  Praca dla kierowcy z prawem jazdy kat. B w Lublinie stanowi popularny obiekt poszukiwań. Często decydują się na nią osoby, które nie myślały wcześniej o jeżdżeniu samochodem zawodowo, lecz upatrują w tym szansy na atrakcyjne i dochodowe zajęcie. Plusem jest to, że znaczne grono ludzi posiada już potrzebne w pracy uprawnienia, do własnych, codziennych celów. Warto rozważyć zatem dostępne opcje, a jedną z najciekawszych może być wybór taksówki. Warto zainteresować się dołączeniem do zespołu Eko Taxi, do czego zachęcamy.
 • Sylwester 2020Sylwester 2020 w Lublinie
  Sylwester 2020 w Lublinie ze względu na wyjątkowe ...
 • Jak wybrać korporację taxi w Lublinie?Jak wybrać korporację taxi w Lublinie?
  Korporacje taxi w Lublinie stanowią istotną część ...
 • Przewozy osób w LubiniePrzewóz osób w Lublinie – poznaj pełną ofertę Eko Taxi
  Przewożenie osób to nasza pasja. Skutkuje to rosnącą ...
 • Atrakcje turystyczne LublinaAtrakcje turystyczne w Lublinie polecane przez Eko Taxi
  Co sprowadza was do Lublina? Spotkanie biznesowe, ...
 • Płatność kartą w LubliniePłatność kartą w taxi w Lublinie
  Płatność kartą w taxi w Lublinie jeszcze kilka lat ...
 • Co można zobaczyć w LublinieCo można zobaczyć w Lublinie?
  Co można zobaczyć w Lublinie? W tym rejonie znajduje ...
 • Praca dla kierowcy w LubliniePraca dla kierowcy w Lublinie
  Praca dla kierowcy w Lublinie powinna być ciekawa i oczywiście opłacalna pod względem finansowym. Możliwości jest kilka, choć są one uzależnione i od tego, jakie prawo jazdy się posiada. Z takim kategorii B warto pomyśleć o jeżdżeniu taksówką, co będzie o wiele mniej monotonne i lepiej płatne niż choćby rozwożenie jedzenia. Osoby zainteresowane taką perspektywą zawodową zachęcamy do kontaktu z Eko Taxi.
 • Co robić w Lublinie?Co robić w Lublinie? Eko Taxi podpowiada
  Pasażerowie Eko Taxi często zagadują naszych ...
 • Taxi z Lublina do ŚwidnikaTaxi z Lublina do Świdnika
  Taxi z Lublina do Świdnika to najlepszy sposób żeby ...
 • Praca dodatkowa dla kierowcy w LubliniePraca dodatkowa dla kierowcy w Lublinie
  Praca dodatkowa dla kierowcy w Lublinie jest czymś, ...
 • Jak zostać taksówkarzem w Lublinie?Jak zostać taksówkarzem w Lublinie?
  Jak zostać taksówkarzem w Lublinie? Czy potrzebne są ...
 • Tanie taxi bagażowe w LublinieTanie taxi bagażowe w Lublinie
  Tanie taxi bagażowe w Lublinie to doskonała ...
 • Lublin zimąLublin zimą. Poznaj inną stronę miasta!
  Lublin zimą przybiera maskę, którą zachwycają się ...
 • Ozdoby z Jarmarku JagiellońskiegoJarmark Jagielloński z Eko Taxi Lublin – dowiedz się, co przygotowano na tegoroczną edycję festiwalu i sprawdź, jak najlepiej poruszać się po Lublinie i okolicach
  Jarmark Jagielloński to festiwal, który celebruje ...
 • Co warto zobaczyć w Lublnie? Zwiedzaj z Eko Taxi!Co warto zobaczyć w Lublinie? Zwiedzaj miasto z Eko Taxi
  Co warto zobaczyć w Lublinie i jak najlepiej poruszać ...
 • Praca na taxi w LubliniePraca na taxi w Lublinie
  Praca na taxi w Lublinie jest dedykowana dla osób, które cieszy możliwość jeżdżenia po mieście i częste kontakty z ludźmi. Jest to okazja do zarobienia sporych pieniędzy, gdyż nie brakuje osób chętnych na kursy taksówkami. Przy okazji same obowiązki są zróżnicowane i wielu kierowców wykonuje je po prostu z przyjemnością. Jeśli interesuje cię taki sposób zarobku, to najlepszym rozwiązaniem będzie dołączenie do korporacji, gdyż wzbudzi to zaufanie klientów i przyczyni się do mniejszej liczby uciążliwych formalności.
 • Imprezy integracyjne w LublinieImprezy integracyjne w Lublinie
  Imprezy integracyjne w Lublinie odbywają się regularnie, gdyż, jak przystało na duże miasto, funkcjonuje tu wiele firm. Właściciele czy menedżerowie przedsiębiorstw doskonale wiedzą, ile mogą dawać takie spotkania. To okazja do zjednoczenia czy poprawienia nastroju wśród personelu, co znajduje potem przełożenie na samej efektywności wykonywanych obowiązków. Istnieje mnóstwo rozwiązań na organizację takich wydarzeń, natomiast zawsze najlepiej będzie dojechać na nie z Eko Taxi.
 • Kto najczęściej korzysta z taxi w LublinieKto najczęściej korzysta z taxi w Lublinie?
  Kto najczęściej korzysta z taxi w Lublinie? W praktyce większość zleceń rozkłada się pomiędzy dwie, ale dość rozbudowane grupy. Po pierwsze są to ludzie mieszkający tutaj na stałe, a po drugie osoby, które przyjechały z myślą o zwiedzaniu regionu. Do tego dochodzą i kursy zamawiane przez firmy dla swoich pracowników czy delegatów z innych miast. Popularnym wyborem w tej okolicy jest Eko Taxi, ponieważ oferujemy sprawdzone przewozy, w niskich cenach.
 • Zamek Lubelski - poznaj jego historię i wystawy muzealne z Eko Taxi!Zamek Lubelski – poznaj jego historię i wystawy muzealne z Eko Taxi!
  Zamek Lubelski to jedna z najciekawszych atrakcji w ...
 • Lublin dla dzieciLublin dla dzieci
  Lublin dla dzieci, czyli o tym, jak zorganizować czas ...
 • Taksówka do ŚwidnikaTaksówka do Świdnika
  Taksówka do Świdnika to sprawdzony sposób na dotarcie do położonego tam lotniska. Korzysta z tego wielu mieszkańców Lublina, którzy nie chcą jeździć transportem publicznym z dużymi bagażami. Za wyborem taxi przemawia też fakt, że wyruszysz spod samego miejsca zamieszkania i o dowolnej porze. Polecamy skorzystanie z usług Eko Taxi, gdyż proponujemy atrakcyjne ceny, a wybierając naszą ofertę, możesz zamówić i większy pojazd, gdy podróżujesz z wieloma walizkami czy osobami towarzyszącymi.
 • Kiedy warto skorzystać z taxi w LublinieKiedy warto skorzystać z taxi w Lublinie?
  Taxi w Lublinie ma do zaoferowania różnorodne usługi, co jest oczywiste, gdy sprawdzamy ofertę dobrej korporacji taksówkarskiej. U nas możesz liczyć na zróżnicowaną flotę samochodów, które pozwolą na przewóz większej liczby osób, a nawet dużego gabarytowo wyposażenia. Podstawą takich świadczeń jest dowożenie mieszkańców i turystów w różne lokalizacje na terenie miasta i okolic. Do tego dochodzą inne usługi, między innymi w zakresie zakupów z dowozem. Na taką szeroką ofertę możesz liczyć w naszym Eko Taxi.
 • Przewóz mebli w LubliniePrzewóz mebli i większych sprzętów w Lublinie. W czym może wam pomóc korporacja taxi?
  Przeprowadzki, remonty, relokacje… Zmieniając ...
 • Zakupy z dowozem w LublinieZakupy z dowozem w Lublinie
  Zakupy z dowozem w Lublinie to wygodny sposób na ...
 • Taki 7-osobowe w LublinieTaxi 7-osobowe w Lublinie
  Taxi 7-osobowe w Lublinie są poszukiwane przez wiele osób. Jest to świetne rozwiązanie, gdy wspólną podróż odbywa większa grupa, która nie jest wtedy zmuszona do zamawiania dwóch oddzielnych taksówek standardowych rozmiarów. Stanowi to spore ułatwienie i sprawdza się w różnych okolicznościach, od wygodnego dojazdu na lotnisko, po wieczorne czy nocne powroty z zabawy na mieście. Osoby zainteresowane sprawdzonymi i korzystnymi cenowo usługami taxi, zachęcamy do wybrania naszej oferty.
 • Tanie przeprowadzki w LublinieTanie przeprowadzki w Lublinie
  Tanie przeprowadzki w Lublinie na pewno zainteresują ...
 • Atrakcje turystyczne dla dzieci w LublinieAtrakcje turystyczne dla dzieci w Lublinie
  Atrakcje turystyczne dla dzieci w Lublinie muszą być w ...
 • Majówka 2022 w LublinieMajówka 2022 w Lublinie
  Majówkę 2022 można spędzić w Lublinie aktywnie lub na odpoczynku z najbliższymi. Miasto przygotowało kilka niespodzianek dla mieszkańców oraz turystów, którzy planują spędzić długi weekend w mieście. Do wyboru jest zwiedzanie zabytków, wydarzenia kulturowe, spacery po miejskich parkach i wiele więcej. Z wielu propozycji można skorzystać bezpłatnie, ciesząc się czasem z bliskimi. Dodatkowo warto pamiętać o możliwości swobodnego transportu, jaki oferuje nasza firma Eko Taxi, nawet w dni wolne.
 • Usługi transportowe w LublinieUsługi transportowe w Lublinie. Oferta dla klientów indywidualnych i firmowych
  Eko Taxi jest obecnie najchętniej wybieraną korporacją ...
 • Taxi do przewozu mebliTaxi do przewozu mebli w Lublinie
  Taxi do przewozu mebli w Lublinie musi być oczywiście większe niż zwykły osobowy pojazd do standardowych kursów. Nie wszystkie korporacje mają takie samochody w swojej flocie, lecz znajdziesz je w ofercie Eko Taxi Lublin. To optymalne rozwiązanie, gdy musisz przetransportować jakieś elementy umeblowania, a nie masz dostępu do własnego dużego auta lub od kogoś znajomego. Zamówienie taxi będzie w tym przypadku o wiele bardziej opłacalne finansowo od usług drogich firm transportowych.
 • Carnaval Sztukmistrzów w LublinieCarnaval Sztukmistrzów w Lublinie
  Jeżeli szukacie niezapomnianych wrażeń lub wydarzenia ...
 • Transport w LublinieTransport w Lublinie. Poznaj wszystkie możliwości
  Transport w Lublinie obejmuje różne środki ...
 • Atrakcje dla dzieci w Lublinie - Eko Taxi poleca!Jakie atrakcje w Lublinie i okolicach warto zobaczyć z dziećmi? Eko Taxi poleca ciekawe miejsca dla całej rodziny
  Atrakcji dla dzieci w Lublinie nie brakuje. Dzięki Eko ...