Wakacje w Lublinie

Wakacje w Lublinie – zaplanuj urlop w mieście!

Wakacje w Lublinie, choć może nie zobaczymy tam egzotycznej przyrody czy kultury, to bez wątpienia punkt, który powinieneś odhaczyć na swojej liście urlopowej. Miasto to, należące do najstarszych w Polsce, fascynuje i przyciąga pięknem architektury, gwarem jarmarków, specjałami lokalnej kuchni i ciekawą, czasami smutną historią. Nic dziwnego, że wywalczyło sobie ważne miejsce na turystycznej mapie naszego kraju, a wysiłek, jaki wkładają władze Lublina w prace renowacyjne, daje wymierne korzyści.

Spis treści
Zabytki
Inne atrakcje
Transport

Poznaj zabytki, które warto zobaczyć podczas wakacji w Lublinie

Jeśli chcesz odwiedzić Lublin podczas wakacji, warto, abyś wiedział, że miasto ma kilka dzielnic, przez które przebiegają liczne szlaki turystyczne. Szlak Znanych Lublinian, Szlak Zabytów Architektury, Szlak Renesansu Lubelskiego, Szlak Pamięci Żydów Lubelskich, Szlak Wielokulturowy czy Jagielloński Szlak Unii Lubelskiej to najważniejsze z nich. Owe ścieżki kluczą i krzyżują się, przecinając wielokrotnie Stare Miasto oraz dzielnice Śródmieście i Czwartek. Planując zwiedzanie miasta, można oczywiście wybrać któryś z tych szlaków, jednak taka forma zwiedzania wymaga dużo czasu i cierpliwości. Dlatego większość turystów decyduje się po prostu na wycieczkę do najważniejszych zabytków miasta.

Brama Krakowska

To tutaj rozpoczynają się zwyczajowo wszystkie spacery po Lublinie. Brama Krakowska była niegdyś częścią miejskich murów obronnych, jednak z czasem, kiedy wraz ze zmianami w sztuce wojennej, takie fortyfikacje straciły na znaczeniu, mury zburzono, a fosę zasypano. Zanim Brama zyskała dzisiejszy wygląd, minęło kilka wieków. Sukcesywnie rozbudowywana i powiększana o kolejne kondygnacje, dzisiaj jest znanym punktem widokowym. Z piątego piętra można zobaczyć piękną panoramę miasta i zrobić sobie klimatyczne zdjęcia. Na tym jednak nie koniec. Brama Krakowska jest obowiązkowym punktem na liście wszystkich miłośników historii. W jej wnętrzu stworzono Muzeum Historii Miasta Lublina słynące z ciekawych eksponatów obejmujących dawne mechanizmy zegarowe i dzwon. Każda kondygnacja opowiada przy tym o innym okresie w historii miasta, co daje niezapomniane wrażenie wędrówki w czasie.

Rynek w Lublinie

Zamek Królewski

Zamek Królewski to miejsce, na które, oczywiście w ramach możliwości, nie powinieneś żałować sobie czasu. Losy tej budowli, podobnie zresztą jak całego miasta, są bardzo pogmatwane. Przez długi czas zamek był ulubieńcem królów polskich odwiedzających Lublin w czasie kampanii wojskowych lub sejmików. Później niestety zaczął stopniowo popadać w ruinę, aż w XIX wieku władze postanowiły go rozebrać. W tym samym miejscu postawiono więzienie i to tak naprawdę ten gmach, będący symbolem terroru i ucisku, nazywamy dzisiaj popularnie „zamkiem”.

Stare Miasto

Na Stare Miasto najlepiej wejść przez Bramę Grodzką, drugą oprócz Krakowskiej, która przetrwała do naszych czasów. Tym, co rzuca się w oczy natychmiast po wkroczeniu do centrum, są lubelskie kamienice. Barwne, kolorowe, niektóre bogato zdobione na długo zapadają w pamięć. Wiele z nich zostało już pięknie wyremontowanych, a okna tych, które czekają na swoją kolej ozdobiono klimatycznymi fotografiami. Na środku placu rynkowego stoi ratusz, a dookoła roi się od różnego rodzaju barów, kawiarni i restauracji.

Lubelska Trasa Podziemna

Będąc na Rynku nie sposób zapomnieć o Lubelskiej Trasie Podziemnej. Zaczyna się ona w podziemiach Trybunału Koronnego i obejmuje niemal 300 metrów dawnych magazynów kupieckich i aż trzy kondygnacje. Za największą atrakcję piwnic uchodzi inscenizacja pożaru miasta z 1719 roku w formie ruchomej makiety. I choć na pierwszy rzut oka może się prezentować dość ubogo, zwłaszcza w zestawieniu z tworzonymi obecnie wizualizacjami, oddziałuje na wyobraźnię i zapada w pamięć. Wędrówka Trasą Podziemną kończy się przy Placu po Farze, kolejnym popularnym punkcie turystycznym.

Plac po Farze

Fara to określenie najważniejszej świątyni w mieście, którą w tym wypadku był kościół pod wezwaniem Św. Michała. Stał on na Placu do połowy XIX. Niestety w będącej wówczas po zaborem rosyjskim Polsce trwały prześladowania i konfiskaty majątku. W efekcie brakowało pieniędzy na remont będącego w złym stanie kościoła i podjęto trudną decyzję o jego rozbiórce. Po katedrze zostały jedynie fundamenty oraz wykonana z brązu makieta mająca przypominać o okresie świetności kościoła. Na szczęście jednak obecnie Plac nie jest martwym punktem na mapie miasta, ale stał się miejscem organizacji imprez, spotkań i koncertów. Dodatkowym atutem tego miejsca jest wspaniały widok na Zamek Lubelski oraz dobrze rozwinięte zaplecze gastronomiczne.

Krakowskie Przedmieście

Jak łatwo się domyślić, kiedyś przebiegała tędy droga z Lublina do Krakowa. Obecnie szlak został przekształcony w deptak, przy którym ulokowały się najbardziej reprezentacyjne budynki miasta, w tym Nowy Ratusz, Grand Hotel oraz Hotel Europa. Raz do roku, latem, na Krakowskim Przedmieściu odbywa się też słynny Jarmark Jagielloński. Dzisiaj jest to impreza o charakterze przede wszystkim turystycznym, jednak w minionych wiekach lubelskie kiermasze przyciągały kupców nie tylko z kraju, ale również z całej Europy.

Archikatedra Lubelska

Archikatedra św. Jana Chrzciciela i św. Jana Ewangelisty to największa świątynia w Lublinie pełniąca jednocześnie funkcje kościoła archikatedralnego Archidiecezji lubelskiej. Budowla uznawana jest ze perłę baroku na Lubelszczyźnie, a w jej wnętrzu znajdują się imponujących rozmiarów organy pochodzące z lat 30. XX wieku. Ściany kościoła ozdobione są freskami namalowanymi przez samego Jana Meiera, a w jego centrum znajduje się wykonany z czarnej gruszy libańskiej ołtarz.

Dom Słów

Dom Słów to miejsce, w którym odbywają się wydarzenia poświęcone drukarstwu. Sama instytucja istniała od 1932 roku, początkowo pod nazwą drukarnia Popularna. W czasie wojny wspierała Podziemie tworząc konspiracyjne ulotki. Później, w czasie najazdu hitlerowskiego, w konsekwencji donosu, cały personel został aresztowany przez gestapo i stracony w Majdanku. Obecnie w Domu Słów można podziwiać dwie wystawy. Pierwsza, MIASTO KSIĘGI – OPOWIEŚĆ SŁOWIE DRUKOWANYM, zawiera imponującą kolekcję starych maszyn drukarskich, z których wiele nadal działa. Druga, SIŁA WOLNEGO SŁOWA – OPOWIEŚĆ O WOLNOŚCI, to historia niezależnego ruchu wydawniczego w komunistycznej Polsce. Dodatkowo, w Domu Słów można podziwiać tematyczne instalacje artystyczne, wziąć udział w ciekawych warsztatach lub wydarzeniach, które są współtworzone przez tę instytucję.

Wakacje w Lublinie to także wiele innych atrakcji

Będąc na wakacjach w Lublinie koniecznie spróbuj cebularza. Ten pszenny placek nadziewany cebulowym farszem to lokalny przysmak. Jako pierwsi zaczęli go wypiekać Żydzi na Starym Mieście w XIX wieku, a najlepsze receptury były pilnie strzeżone i przekazywane z pokolenia na pokolenie. Cebularz doczekał się nawet swojego Regionalnego Muzeum, w którym można poznać jego historię, a nawet… samodzielnie go upiec.

Murale

Lublin to istny raj dla miłośników sztuki ulicznej. Roi się w nim o murali, które mają nie tylko cieszyć oko, ale również pełnić funkcję edukacyjną. Część z nich przypomina o smutnym losie, jaki stał się udziałem żydowskich mieszkańców. W okresie niemieckiej okupacji zostali oni przeniesieni do powstałego getta, a wielu zginęło w obozie koncentracyjnym.

Lubelskie morze

Zaledwie 20 minut rowerem od centrum miasta znajduje się Zalew Zemborzycki zwany popularnie lubelskim morzem. Jeżeli zatem tylko czas i pogoda pozwolą, warto wypożyczyć jednoślad i zrobić sobie wycieczkę nad wodę. Zwłaszcza, że na miejscu czekają liczne atrakcje, w tym narty i rowery wodne, kajaki, baseny, park linowy, a nawet niewielkie pole golfowe.

Transport podczas wakacji w Lublinie

Osobom żyjącym na co dzień w dużych metropoliach i przyjeżdżającym na wakacje do Lublina, miasto może na pierwszy rzut oka wydawać się dość małe, ale wbrew pozorom jest bardzo rozległe. Co więcej, to dziewiąte pod względem liczebności populacji i szesnaste pod względem powierzchni miasto w Polsce. Dworzec autobusowy znajduje się co prawda tuż obok starego miasta, u stóp Zamku Lubelskiego, jednak na dotarcie do dworca kolejowego lub pobliskiego lotniska międzynarodowego (port lotniczy Lublin) musimy zarezerwować nieco więcej czasu. Najlepszą opcją będzie w tym wypadku skorzystanie z usług Eko Taxi. Obsługa kart płatniczych, dogodne formy zamawiania taksówek, przez telefon, internet lub aplikację, czynią ten środek transportu bardzo wygodnym i ekonomicznym.

Trolejbusy

Warto wiedzieć, że Lublin to jedno z trzech polskich miast, obok Tychów i Gdyni, w których funkcjonuje sieć trolejbusowa. Za taki stan rzeczy odpowiada przede wszystkim położenie miasta na wzniesieniu. Pierwsze silniki spalinowe nie radziły sobie z pokonywaniem pagórków, dlatego zdecydowano się wprowadzić trolejbusy. Budowę zakończono w 1953, jednak w późniejszych latach systematycznie rozszerzano zasięg trakcji. Obecnie po Lublinie kursuje 11 linii stałych oraz 2 okresowe, w tym 1 turystyczna.

Może Cię zainteresować również