Wydarzenia kulturalne Lublin

Wydarzenia kulturalne w październiku i listopadzie 2019 w Lublinie. Propozycje Eko Taxi

Razem z Eko Taxi nie możemy się już doczekać nastania jesieni – rozpoczyna się wtedy sezon na wydarzenia kulturalne. Nie inaczej dzieje się w Lublinie. Filharmonie i teatry wracają do regularnego grania, w muzeach i galeriach sztuki planowane są nowe wernisaże. Prężniej działa też edukacja artystyczna – repertuar zajęć dla dzieci i młodzieży w domach kultury jest zwykle bogatszy niż w czasie wakacji. W naszym mieście od początku roku akademickiego praktycznie co tydzień możemy też natknąć się na koncert słynnej gwiazdy muzycznej. Spośród wielu atrakcji, które dostępne są dla Lublinian w październiku i listopadzie 2019, wybraliśmy kilkanaście najciekawszych, których nie możecie przegapić.

Spis treści:
Festiwale muzyczne i filmowe
Propozycje na spędzenie wolnego czasu tej jesieni

Interesujące wydarzenia w trakcie festiwali kulturalnych w październiku i listopadzie 2019. Propozycje Eko Taxi

Lublin jest gospodarzem kilkunastu cyklicznych festiwali kulturalnych, które odbywają się na przestrzeni całego roku. Oprócz programu stałego każdemu z nich towarzyszą liczne wydarzenia towarzyszące, co sprawia, że imprezy są jeszcze bardziej interesujące dla odbiorców. Nadchodzącej jesieni możemy spodziewać się mnóstwa atrakcji, które zapewnią nam dwa wielkie festiwale.

Lubelski Festiwal Filmowy

Prawdziwa gratka dla kinomaniaków. Jest to jeden z najstarszych festiwali kina offowego w Polsce. Organizatorzy stawiają sobie za cel promocję niszowych, nowatorskich filmów z całego świata. 22–30 listopada zaprezentowanych zostanie kilkadziesiąt produkcji w ramach kilkunastu sekcji konkursowych takich jak np.: Mistrzowie Gatunku, Mistrzowie Obserwacji (najciekawsze dokumenty), Mistrzowie Tematu (filmy przedstawiające ważne społeczne zjawiska) czy Mistrzowie Animacji (najlepsze kreskówki nie tylko dla dzieci). Projekcjom towarzyszyć będą liczne wydarzenia towarzyszące – udział w nich tradycyjnie będzie bezpłatny. Wśród gospodarzy znalazły się najlepsze instytucje kultury w mieście: Centrum Kultury w Lublinie, ACK „Chatka Żaka”, Galeria Labirynt i Lubelskie Centrum Konferencyjne. Pełen program festiwalu już niedługo będzie dostępny w internecie.

Lubomirski Festiwal

Wyjątkowe wydarzenie dla entuzjastów muzyki klasycznej objęte honorowym patronatem Prezydenta RP. Festiwal im. ks. Władysława Lubomirskiego to w pełni bezpłatny cykl koncertów i recitali promujący najwybitniejszych polskich kompozytorów. Projekt ma charakter międzynarodowy – wśród miast gospodarzy znajduje się m.in. Lwów i Wiedeń. Lubelska edycja potrwa pięć dni, które wypełnione będą muzyką Karola Szymanowskiego, Ignacego Paderewskiego, Zygmunta Stojowskiego i wielu innych. Repertuar został wybrany w ten sposób, by przybliżyć odbiorcom sylwetki kompozytorów, którzy pochodzili z rodzin arystokratycznych oraz tych, których kariera nie mogłaby się rozpocząć bez wsparcia szczodrego mecenatu ks. Lubomirskiego. Warto bowiem przypomnieć, że impreza od zawsze jest finansowana prawie w całości z majątku własnego rodziny Lubomirskich. Dyrektorem artystycznym festiwalu jest Sebastian Perłowski, na honorowego gospodarza wydarzenia zaś został wyznaczony Tadeusz Deszkiewicz, zasłużony krytyk i działacz muzyczny.

23–27 października w salach Filharmonii Lubelskiej zabrzmią dźwięki najlepszych zespołów symfonicznych z tego regionu Europy: Orkiestry Filharmonii Lwowskiej, Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Lubelskiej, Junge Kammerphilharmone Freiburg, Polskich Sonat Skrzypcowych oraz Polish Art Philharmonic. Będziemy mogli posłuchać m.in. sonat Władysława Żeleńskiego i koncertów skrzypcowych Mieczysława Karłowicza. Jedną z najciekawszych pozycji w programie wydarzenia jest koncert tematyczny ze słynną „Modlitwą za Polskę” (op. 49) Zygmunta Stojowskiego. Galickiemu Chórowi Kameralnemu przewodzić będą wtedy znakomici soliści – m.in. sopranistka Khrystyna Makar oraz tenor Tacyszyn Nazar. Wspaniałe emocje gwarantowane.

Wydarzenia kulturalne tej jesieni w Lublinie. Eko Taxi zaprasza

W Lublinie nie sposób się nudzić – zwłaszcza na jesień. Wraz z powrotem roku szkolnego oferta wydarzeń kulturalnych w mieście znacząco się rozszerza w stosunku do sezonu letniego. Eko Taxi zaręcza, że spośród wielu atrakcji każdy znajdzie dla siebie coś interesującego. Jeżeli od poważnych koncertów muzyki klasycznej wolicie dobrze się pośmiać, zwróćcie uwagę na program tegorocznej Polskiej Nocy Kabaretowej. A może interesujecie się sztuką użytkową? Bez dwóch zdań, w październiku i listopadzie na pewno będziecie mieli co robić.

Masterklasy

Harmonogram wydarzenia składa się z sześciu zajęć o charakterze warsztatowym, w trakcie których artyści ludowi będą mogli poszerzać swoje kompetencje związane z funkcjonowaniem na rynku pracy. Zaplanowano m.in. spotkania dotyczące pozyskiwania nowych klientów, analizowania trendów i potrzeb potencjalnych kupców, wykłady na temat praw autorskich czy bezpieczeństwa w sieci. Jedną z najciekawszych pozycji w programie wydarzenia są zajęcia z budowania marki osobistej rzemieślnika ludowego. Pod okiem ekspertów twórcy będą uczyć się, jak pozostać zapamiętanym wśród swoich odbiorców, by zwiększyć sprzedaż swoich produktów.

Udział w każdym wydarzeniu jest bezpłatny, ale liczba miejsc jest ograniczona, stąd też należy spieszyć się z zapisami. Osoby, które nie zajmują się na co dzień rękodziełem, a są jedynie zainteresowane tematem, powinny wybrać się natomiast na otwartą dla publiczności debatę podsumowującą projekt. Oprócz uczestników warsztatów przyjadą na nią również wybrani przedstawiciele innych sektorów kultury i sztuki oraz branży kreatywnej. Spotkanie odbędzie się 17 października. Szczegóły zostaną podane wkrótce na stronie internetowej organizatora.

Polska Noc Kabaretowa

Na amatorów dobrego humoru czeka wspaniały event – widowisko Polskiej Nocy Kabaretowej 2019, która 10 listopada zawita do Hali Globus przy ul. Kazimierza Wielkiego 8. Lublin jest jednym z przystanków ogólnopolskiego tournée PNK. Gwiazdami tegorocznej, ósmej edycji wydarzenia, są kabarety: Moralnego Niepokoju, Nowaki, Skeczów Męczących, Smile, K2 oraz znany komik Igor Kwiatkowski. Motywem przewodnim jest podróż dookoła świata w poszukiwaniu najlepszych żartów i dowcipów. Zapowiada się więc świetna zabawa. Bilety kosztują 90–200 zł w zależności od sektora hali. Start o godz. 19.00.

Narodowy Teatr Opery i Baletu z Odessy

17 listopada lubelska Filharmonia będzie gościła artystów z Narodowego Teatru Opery i Baletu w Odessie. Do Polski przyjadą oni ze swoją najnowszą produkcją „Gdybym był bogaczem” – lekkim i przyjemnym wodewilem opartym na znanych miłosnych szlagierach. Poza przebojami światowej estrady jak „Time to say goodbye” Sary Brightman i Andei Bocellego czy „Be my love” La Bouche, usłyszymy też piosenki znane z rodzimego radia: „Przetańczyć całą noc” Anny Jantar lub „Brunetki, blondynki” Jana Kiepury. Wspaniałej muzyce na żywo towarzyszyć będzie taniec ukraińskiej grupy baletowej oraz bogata oprawa sceniczna. Jeżeli macie ochotę posłuchać sopranów i tenorów w nowoczesnych aranżacjach, a przy tym dobrze się pobawić, już dzisiaj zarezerwujcie sobie bilet np. przez stronę internetową Filharmonii. Ceny wejściówek zaczynają się od 100 zł.

Podobne wpisy