Lublin – zwiedzanie metropolii z Eko Taxi

Lublin – zwiedzanie metropolii z Eko Taxi

Lublin to fascynująca metropolia, która tętni życiem o każdej porze roku. Jeżeli jeszcze tam nie byliście, koniecznie znajdźcie kilka wolnych dni w tegoroczne wakacje, by zwiedzić to magiczne miasto. W poniższym przewodniku Eko Taxi prezentujemy krótki przegląd najważniejszych miejsc, które musicie zobaczyć, będąc w Lublinie.

Spis treści:
Stare Miasto w Lublinie
Siedziba Jagiellonów
Atrakcje poza ścisłym centrum

Zwiedzanie Lublina zacznijcie od Starego Miasta. Do centrum dowiezie was Eko Taxi

Stare Miasto w Lublinie zachwyca przepiękną architekturą i ogromem atrakcji, które czekają zarówno na zwiedzających turystów, jak i na stałych mieszkańców metropolii. Kierowcy Eko Taxi codziennie podwożą klientów w okolice ul Noworybnej lub na ul. Podwale skąd najbliżej jest do ul. Grodzkiej – centralnej arterii lubelskiej starówki. Warto bowiem na wstępie zaznaczyć, że tylko taksówki i nieliczne samochody dostawcze mają uprawnienia wjazdu do historycznej dzielnicy, ale tylko w wyznaczonych godzinach: od 01.04 do 31.10 w godzinach 20:00 – 10:00 oraz od 01.11 do 31.03 całą dobę na czas przewożenia pasażerów lub bagażu. Jeżeli więc po całym dniu pieszych wędrówek po urokliwych uliczkach zechcecie w komfortowych warunkach wrócić do hotelu ulokowanego na obrzeżach miasta, zamówcie kurs w naszej korporacji. Unikniecie dodatkowych kilometrów i uciążliwego czekania na autobus na przystanku.

Siedziba Jagiellonów

Zwiedzanie zacznijcie od Zamku Królewskiego. Jego początki sięgają XII w., ale obiekt był wielokrotnie przebudowywany. W XIV w. w obrębie kompleksu wybudowano gotycki kościół pod wezwaniem Trójcy Świętej. Za panowania Władysława Jagiełły jego wnętrze zostało pokryte złoconymi freskami w stylu bizantyńsko-ruskim. Można je oglądać do dziś. Stanowią one zabytek na skalę międzynarodową.
Osadzony na dziedzińcu Zamku donżon, czyli wieża mieszkalno-obronna, jest z kolei świetnym przykładem architektury romańskiej na Lubelszczyźnie. Budowla ma trzy kondygnacje nadziemne, a z jej szczytu rozciąga się wspaniały widok na miasto. Warto wiedzieć, że od okresu zaborów aż do lat 50. XX w. przetrzymywano tam skazańców politycznych. Obecnie w kamiennej baszcie znajduje się stała ekspozycja Muzeum Lubelskiego. Na taras widokowy można wchodzić codziennie w godz. 9.00–20.00.

Urokliwe uliczki, Wieża Trynitarska i podziemia

Podążając ceglaną estakadą na połudnowy-zachód, staniecie u wrót klasycystycznej bramy miejskiej – jednej z kilku zabytkowych wejść do historycznego grodu. Zachowały się one w pełni do dziś. W Bramie Grodzkiej, która rozpoczyna główny deptak lubelskiej starówki, swoją siedzibę ma jeden z miejskich ośrodków kultury oraz teatr. Jeżeli macie nieco więcej czasu na poznawanie Lublina, koniecznie tam zajrzyjcie – repertuar instytucji jest naprawdę bogaty.

Niecałe 100 m dalej znajduje się pl. Po Farze – otwarta przestrzeń, która powstała po zburzeniu dawnego kościoła miejskiego. W miesiącach letnich często odbywają się tam przeróżne festiwale muzyczne lub projekcje filmowe. Nawet jeśli nie natraficie na jakieś zorganizowane wydarzenie, z pewnością spotkacie tam ulicznych magików i grajków miejskich, którzy umilą wam wolny czas. Pamiętajcie, by zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie na Placu – jego wschodnia część nie jest zabudowana i otwiera się na malowniczy widok w kierunku Zamku i północnej części Lublina.

Rynek wraz z Trybunałem Koronnym (dawny ratusz), Archikatedra i klasztor ojców Dominikanów wraz z bazyliką to punkty obowiązkowe w harmonogramie zwiedzania miasta. Miłośników podniebnych widoków zapraszamy też na Wieżę Trynitarską – z jej szczytu będziecie mogli obejrzeć panoramę metropolii, ale też przyjrzeć się z bliska słynnemu blaszanemu kogucikowi. Według legendy ma on ostrzegać mieszkańców grodu przed najazdem nieprzyjaciela. Z kolei Lubelska Trasa Podziemna, czyli prawie 300-metrowy ciąg piwnic połączonych korytarzami, to propozycja dla tych, którzy chcieliby się dowiedzieć czegoś więcej o historii Lublina. W podziemnym labiryncie znajduje się kilka makiet, które obrazują, jak zmieniała się metropolia na przestrzeni wieków, oraz fascynująca wizualizacja ze światłami i dźwiękiem wielkiego pożaru, który miał miejsce w mieście w 1719 r.

Spacerując maleńkimi uliczkami Starego Miasta, nie zapomnijcie zwrócić uwagę na Bramy: Krakowską i Rybną, Kamienicę Konopniców, Basztę Gotycką oraz budynek Teatru Starego. Reprezentują one różne style architektoniczne, które zachowały się w prawie nienaruszonej przestrzeni najstarszej dzielnicy Lublina. Dobrym pomysłem będzie również zwiedzenie Muzeum Zakładu Historii Farmacji, Muzeum literackiego im. Józefa Czechowicza oraz Piwnicy Pod Fortuną, która jest częścią Muzeum Miejskiego Lublina.

Widok na Stare Miasto w Lublinie

Gdy zwiedzicie już Stare Miasto, wybierzcie się z Eko Taxi do innych urokliwych miejsc na obrzeżach centrum Lublina

Lubelska starówka nie ma już dla was tajemnic? Wsiadajcie do Eko Taxi i jedźcie zwiedzać urokliwe miejsca, które znajdują się poza obrębem ścisłego centrum miasta. Atrakcji jest naprawdę sporo: liczne muzea, skanseny, teatry i ośrodki kultury (wraz z najsłynniejszym Centrum Spotkania Kultur) czy w końcu malownicze parki miejskie ­­­­­­­­­­– wszystkie one gwarantują wspaniałe przeżycia dla turystów po raz pierwszy odwiedzających Lublin. Do każdej lokalizacji dojedziecie szybko i komfortowo naszymi taksówkami.

Dworek Wincentego Pola

Zabytek mieści się na ul. Kalinowszczyzna 13. Jest to niewielka, klasycystyczna willa z modrzewiu, wybudowana w charakterystycznym polskim stylu z bielonymi ścianami i gontem na dachu. Niegdyś mieszkał w niej słynny pisarz z rodziną. Obecnie mieści się tam muzeum biograficzne jego imienia. Ekspozycja zawiera rozmaite pamiątki osobiste i dokumenty rodziny Polów, zbiór pocztówek i czasopism z XIX i XX w.

Muzeum Wsi Lubelskiej

Muzeum Wsi Lubelskiej to doskonały cel rodzinnej wycieczki z dziećmi. Jest to jeden z największych skansenów w Polsce. Położony jest w niezwykle urokliwej okolicy – na obrzeżach miasta, w dolinie rzeki Czechówki. Zmęczeni miejskim gwarem turyści będą mogli tam odpocząć, przechadzając się po zielonych terenach wokół muzeum i po niewielkich izdebkach domku z ekspozycją stałą. Wystawa zawiera szereg sprzętów gospodarstwa domowego, których używało się niegdyś na wsi oraz rzeczy osobiste dawnych mieszkańców Lubelszczyzny. Poszczególne sale prezentują nie tylko rozmaite aspekty życia na prowincji, ale również zbudowane są w ten sposób, by ukazać olbrzymie zróżnicowanie regionu. Dzięki temu zwiedzający mogą dowiedzieć się czegoś ciekawego o samym województwie.

Niedaleko Muzeum znajdują się inne ciekawe atrakcje, które będziecie mogli zwiedzić wspólnie z pociechami: Zagroda z Karczmisk, Remiza z Bedlna, Dwór Krychowskich, kilka zabytkowych kapliczek i figur przydrożnych, stara cerkiew i Dworek Kościuszków – wszystkie oddalone są od siebie w promieniu kilkunastu minut na piechotę.

Majdanek

Były obóz koncentracyjny w Lublinie położony jest w dzielnicy Majdanek, od której wzięła się też jego potoczna nazwa. W czasach II wojny światowej przez obóz przeszło ok. 150 tys. osób, z czego większość zginęła. Jedną z największych tragedii, która wydarzyła się na Majdanku, była tzw. „krwawa środa”, w trakcie której naziści zamordowali przeszło 18 tys. Żydów.

Obecnie na miejscu obozu zagłady mieści się Państwowe Muzeum. Zostało utworzone jako pierwsze w Europie. Za cel stawia sobie upamiętnienie tragicznych wydarzeń, które miały miejsce na Majdanku oraz w dwóch innych miastach: w Bełżcu i Sobiborze. Na ponad 90 ha można zwiedzić ok. 70 obiektów historycznych, w tym komory gazowe i krematoria, oraz wystawę multimedialną. Szczególne wrażenie na oglądających wywiera monumentalny Pomnik Walki i Męczeństwa.

Może Cię zainteresować również

 • Atrakcje kulturalne w LublinieAtrakcje kulturalne w Lublinie
  Atrakcje kulturalne w Lublinie odbywają się przez cały rok. Miasto ma pod tym względem rozbudowaną ofertę, skierowaną do osób w różnym wieku. Mowa tu o całych festiwalach, programach teatralno-filmowych, koncertach czy unikalnych warsztatach. Osoby zainteresowane takimi wydarzeniami z pewnością nie mają na co narzekać i znajdą coś ciekawego dla siebie w każdym tygodniu.
 • Imprezy taneczne w LublinieImprezy taneczne w Lublinie
  Imprezy taneczne w Lublinie przyciągają osoby w różnym ...
 • Taxi 6 osobowe w LubinieTaxi dla 6 osób w Lublinie
  Taxi dla 6 osób w Lublinie to rozwiązanie, z którego ...
 • Zimowe półkolonie w LublinieZimowe półkolonie w Lublinie
  Zimowe półkolonie w Lublinie są wspaniałym rozwiązaniem dla rodziców, którzy zastanawiają się, jak zaplanować ferie dla swoich pociech. Jest to bardzo atrakcyjna opcja nie tylko dla samych dzieci, ale i dla dorosłych. Mogą oni bowiem skorzystać na tym, że maluchy znajdą się pod profesjonalną opieką i bez problemu zająć się codziennymi obowiązkami. Dostępne są różne oferty w obiektach zlokalizowanych w wielu częściach miasta. Do wszystkich miejsc dziecko może dojechać bezpiecznie taksówką Eko Taxi.
 • Carnaval Sztukmistrzów w LublinieCarnaval Sztukmistrzów w Lublinie
  Jeżeli szukacie niezapomnianych wrażeń lub wydarzenia ...
 • Firma transportowa w LublinieSzukasz firmy transportowej w Lublinie? Sprawdź ofertę Eko Taxi
  Eko Taxi to rzetelna firma, która obecna jest na rynku ...
 • Imprezy dla singli w LublinieImprezy dla singli w Lublinie
  Imprezy dla singli w Lublinie to wspaniała rozrywka dla osób, które nie znalazły jeszcze swojej drugiej połówki. Znakomitą propozycją dla ludzi szukających ekscytującej zabawy, jest odwiedzenie tutejszych klubów. Oferta jest szeroka i bardzo zróżnicowana, więc każdy znajdzie coś dla siebie. Można się też zdecydować na spotkania, które mają na celu potencjalne znalezienie wymarzonego partnera. Bez względu na okoliczności w dowolne miejsce w mieście i okolicach dojedziesz z Eko Taxi.
 • Spędź Sylwestra 2019 w Lublinie z Eko Taxi!Jak spędzić sylwestra 2018/2019 w Lublinie? Eko Taxi przedstawia pomysły na szampańską zabawę!
  Sylwester w Lublinie jest obchodzony bardzo hucznie. W ...
 • Dojazd na lotnisko Lublin w ŚwidnikuDojazd na lotnisko Lublin w Świdniku
  Dojazd na lotnisko Lublin w Świdniku jest możliwy na ...
 • Postój taxi w LubliniePostoje taxi w Lublinie. Co warto o nich wiedzieć?
  Postój taxi w Lublinie zlokalizowany jest przede ...
 • Jak zamówić taxi w lublinieJak zamówić taxi w Lublinie?
  Jak zamówić taxi w Lublinie? Obecnie jest to bardzo proste, gdyż można to zrobić zarówno telefonicznie, jak i korzystając z dedykowanej aplikacji danej korporacji taksówkarskiej. Taką możliwość daje Eko Taxi, zatem zachęcamy do skorzystania z naszych usług. W przypadku rozmowy z dyspozytorem pamiętaj o uprzejmym zachowaniu i przede wszystkim podawaniu dokładnych informacji. Poza standardowymi kursami można zamówić dedykowany do potrzeb pojazd czy skorzystać z innych usług w ofercie.
 • Ciekawostki turystyczne w LublinieCiekawostki turystyczne w Lublinie
  Ciekawostki turystyczne w Lublinie dotyczą różnych zagadnień, od flagowych zabytków, po zaskakujące punkty na mapie miasta. Często są one związane z historią tego regionu czy lokalną kulturą, mając tym samym prawdziwie unikalny charakter. Są to akcenty, które pozwalają poznać ten rejon z wielu stron. Z myślą o podróżowaniu do poszczególnych lokalizacji zachęcamy do skorzystania z taksówek Eko Taxi. Mieszkańcom miasta polecamy tymczasem nasze usługi także na co dzień.
 • Przewóz pracowników w LubliniePrzewóz pracowników w Lublinie
  Przewóz pracowników w Lublinie może być wykonany przez ...
 • Lato w LublinieLato w Lublinie
  Lato w Lublinie może być bardzo ekscytujące. W tym czasie do miasta przybywa sporo turystów, dla których szczególnie atrakcyjne będą tutejsze zabytki. Mogą być one ciekawą propozycją również dla mieszkańców, którzy nie mieli wcześniej okazji wybrać się w takie miejsca. Dla osób pozostających w okolicy na dłużej na pewno świetnym rozwiązaniem będzie skorzystanie z dobrej pogody z myślą o aktywnościach na świeżym powietrzu. Stolica województwa lubelskiego daje pod tym względem ogrom możliwości.
 • Taxi do przewozu mebliTaxi do przewozu mebli w Lublinie
  Taxi do przewozu mebli w Lublinie musi być oczywiście większe niż zwykły osobowy pojazd do standardowych kursów. Nie wszystkie korporacje mają takie samochody w swojej flocie, lecz znajdziesz je w ofercie Eko Taxi Lublin. To optymalne rozwiązanie, gdy musisz przetransportować jakieś elementy umeblowania, a nie masz dostępu do własnego dużego auta lub od kogoś znajomego. Zamówienie taxi będzie w tym przypadku o wiele bardziej opłacalne finansowo od usług drogich firm transportowych.
 • Poznaj repertuar koncertów w Lublinie!Koncerty w Lublinie – dowiedz się, jakie koncerty zaplanowano na najbliższe miesiące, a na co wybrać się w lipcu i sierpniu!
  Koncerty, które odbędą się w Lublinie w nadchodzących ...
 • Dzieci w taksówce z Eko Taxi LublinDzieci w taksówce z Eko Taxi Lublin
  Przewóz dzieci w taksówce nie wiąże się z takimi ...
 • Przewozy osób w LubiniePrzewóz osób w Lublinie – poznaj pełną ofertę Eko Taxi
  Przewożenie osób to nasza pasja. Skutkuje to rosnącą ...
 • Taki 7-osobowe w LublinieTaxi 7-osobowe w Lublinie
  Taxi 7-osobowe w Lublinie są poszukiwane przez wiele osób. Jest to świetne rozwiązanie, gdy wspólną podróż odbywa większa grupa, która nie jest wtedy zmuszona do zamawiania dwóch oddzielnych taksówek standardowych rozmiarów. Stanowi to spore ułatwienie i sprawdza się w różnych okolicznościach, od wygodnego dojazdu na lotnisko, po wieczorne czy nocne powroty z zabawy na mieście. Osoby zainteresowane sprawdzonymi i korzystnymi cenowo usługami taxi, zachęcamy do wybrania naszej oferty.
 • Praca jako dyspozytor taxi jest idealna dla studentówDyspozytor taxi w Lublinie – praca dla każdego! Poznaj zakres obowiązków i możliwości zatrudnienia w Eko Taxi
  Dyspozytorem taxi w Lublinie może zostać właściwie ...
 • Imprezy studenckie w LublinieImprezy studenckie w Lublinie
  Imprezy studenckie w Lublinie są często poszukiwane. ...
 • Praca dla kierowcy w LubliniePraca dla kierowcy w Lublinie
  Praca dla kierowcy w Lublinie powinna być ciekawa i oczywiście opłacalna pod względem finansowym. Możliwości jest kilka, choć są one uzależnione i od tego, jakie prawo jazdy się posiada. Z takim kategorii B warto pomyśleć o jeżdżeniu taksówką, co będzie o wiele mniej monotonne i lepiej płatne niż choćby rozwożenie jedzenia. Osoby zainteresowane taką perspektywą zawodową zachęcamy do kontaktu z Eko Taxi.
 • Telefon na taxi w LublinieTelefon na taxi w Lublinie
  Telefon na taxi w Lublinie pozwala w każdej chwili zamówić tego typu usługi, jeśli akurat okażą się one potrzebne. To tradycyjne rozwiązanie wciąż jest preferowane przez wiele osób, gdyż jest opcją pewną i sprawdzoną. Rzecz jasna wcześniej pozostaje jeszcze wybór odpowiedniej firmy, aby sprostała ona konkretnym oczekiwaniom. Zachęcamy do zapisania sobie zatem kontaktu do Eko Taxi.
 • Ozdoby z Jarmarku JagiellońskiegoJarmark Jagielloński z Eko Taxi Lublin – dowiedz się, co przygotowano na tegoroczną edycję festiwalu i sprawdź, jak najlepiej poruszać się po Lublinie i okolicach
  Jarmark Jagielloński to festiwal, który celebruje ...
 • Co się dzieje w Lublinie?Co się dzieje w Lublinie?
  Co się dzieje w Lublinie? Na co dzień można skorzystać ...
 • Jak dojechać z Lublina na lotnisko w Świdniku?Jak dojechać z Lublina na lotnisko w Świdniku?
  Jak dojechać z Lublina na lotnisko w Świdniku? ...
 • Co robić w Lublinie?Co robić w Lublinie? Eko Taxi podpowiada
  Pasażerowie Eko Taxi często zagadują naszych ...
 • Taxi w Lublinie z fotelikiem dla dzieckaTaxi w Lublinie z fotelikiem dla dziecka
  Taxi w Lublinie z fotelikiem dla dziecka to wspaniała opcja dla dorosłych podróżujących z najmłodszymi i chcących zadbać o ich pełne bezpieczeństwo. W kontekście takiego transportu przepisy prawne są dość specyficzne, przez co wiele korporacji nie daje możliwości takiego przewozu. Nie oznacza to jednak, że rodzice muszą zrezygnować z taksówek. Wystarczy wybrać odpowiednią firmę, która udostępnia pojazdy z takim udogodnieniem. Zachęcamy do wybrania oferty Eko Taxi.
 • Kierowca na weekendy w LublinieKierowca na weekendy w Lublinie
  Kierowca na weekendy w Lublinie to rola, która może pasować wielu osobom poszukującym dorywczego zajęcia. Wbrew pozorom jest to opcja interesująca wiele osób, które nie mają możliwości pracy w pełnym wymiarze czasowym, w trakcie tygodnia roboczego. Na rynku można znaleźć propozycje zatrudnienia się w takim charakterze przy dostawach, lecz zwykle nie wiąże się to ze specjalnie atrakcyjnymi zarobkami. Zdecydowanie ciekawszym wyborem może być spróbowanie swoich sił na taksówce.
 • Wakacje w Lublinie dla dzieciWakacje w Lublinie dla dzieci
  Wakacje w Lublinie dla dzieci powinny im dostarczyć wiele radości oraz zabawy. Rodzice często stają przed wyzwaniem zaaranżowania większej ilości wolnego czasu dla najmłodszych, lecz w przypadku tego miasta nie będzie to stanowiło problemu. Do dyspozycji jest wiele obiektów, które warto odwiedzić w gronie całej rodziny. W ciepłe i przyjemne dni z powodzeniem można też zaplanować wypoczynek na łonie natury. Sami włodarze regionu dbają również o dodatkowe letnie atrakcje dla dzieci i młodzieży.
 • Transport osobowy w LublinieTransport osobowy w Lublinie
  Transport osobowy w Lublinie jest bardzo potrzebną usługą. Przydaje się wszystkim osobom, które nie mają własnych samochodów lub z jakiegoś powodu nie mogą z nich skorzystać. Taka opcja przewozu jest bardziej komfortowa od środków komunikacji publicznej w stolicy województwa lubelskiego. Dobrym pomysłem będzie wybranie taniego, ale jednocześnie sprawdzonego taxi.
 • Przewozy pracownicze w LubliniePrzewozy pracownicze w Lublinie
  Przewozy pracownicze w Lublinie to opcja, z której ...
 • Taxi na drodzeTanie taxi w Lublinie – poznaj jedną z najtańszych ofert w mieście i zamów taksówkę Eko Taxi!
  Tanie taxi w Lublinie to jedna z najwygodniejszych ...
 • Wszystko o taksometrach w LublinieWszystko o taksometrach: zasady działania, podstawy prawne i koszty montażu w Lublinie
  Taksometr to jedno z podstawowych urządzeń, w które ...
 • Zakupy na telefon w LublinieZakupy na telefon w Lublinie
  Zakupy na telefon w Lublinie mogą być przydatną usługą ...