Lublin – zwiedzanie metropolii z Eko Taxi

Lublin – zwiedzanie metropolii z Eko Taxi

Lublin to fascynująca metropolia, która tętni życiem o każdej porze roku. Jeżeli jeszcze tam nie byliście, koniecznie znajdźcie kilka wolnych dni w tegoroczne wakacje, by zwiedzić to magiczne miasto. W poniższym przewodniku Eko Taxi prezentujemy krótki przegląd najważniejszych miejsc, które musicie zobaczyć, będąc w Lublinie.

Spis treści:
Stare Miasto w Lublinie
Siedziba Jagiellonów
Atrakcje poza ścisłym centrum

Zwiedzanie Lublina zacznijcie od Starego Miasta. Do centrum dowiezie was Eko Taxi

Stare Miasto w Lublinie zachwyca przepiękną architekturą i ogromem atrakcji, które czekają zarówno na zwiedzających turystów, jak i na stałych mieszkańców metropolii. Kierowcy Eko Taxi codziennie podwożą klientów w okolice ul Noworybnej lub na ul. Podwale skąd najbliżej jest do ul. Grodzkiej – centralnej arterii lubelskiej starówki. Warto bowiem na wstępie zaznaczyć, że tylko taksówki i nieliczne samochody dostawcze mają uprawnienia wjazdu do historycznej dzielnicy, ale tylko w wyznaczonych godzinach: od 01.04 do 31.10 w godzinach 20:00 – 10:00 oraz od 01.11 do 31.03 całą dobę na czas przewożenia pasażerów lub bagażu. Jeżeli więc po całym dniu pieszych wędrówek po urokliwych uliczkach zechcecie w komfortowych warunkach wrócić do hotelu ulokowanego na obrzeżach miasta, zamówcie kurs w naszej korporacji. Unikniecie dodatkowych kilometrów i uciążliwego czekania na autobus na przystanku.

Siedziba Jagiellonów

Zwiedzanie zacznijcie od Zamku Królewskiego. Jego początki sięgają XII w., ale obiekt był wielokrotnie przebudowywany. W XIV w. w obrębie kompleksu wybudowano gotycki kościół pod wezwaniem Trójcy Świętej. Za panowania Władysława Jagiełły jego wnętrze zostało pokryte złoconymi freskami w stylu bizantyńsko-ruskim. Można je oglądać do dziś. Stanowią one zabytek na skalę międzynarodową.
Osadzony na dziedzińcu Zamku donżon, czyli wieża mieszkalno-obronna, jest z kolei świetnym przykładem architektury romańskiej na Lubelszczyźnie. Budowla ma trzy kondygnacje nadziemne, a z jej szczytu rozciąga się wspaniały widok na miasto. Warto wiedzieć, że od okresu zaborów aż do lat 50. XX w. przetrzymywano tam skazańców politycznych. Obecnie w kamiennej baszcie znajduje się stała ekspozycja Muzeum Lubelskiego. Na taras widokowy można wchodzić codziennie w godz. 9.00–20.00.

Urokliwe uliczki, Wieża Trynitarska i podziemia

Podążając ceglaną estakadą na połudnowy-zachód, staniecie u wrót klasycystycznej bramy miejskiej – jednej z kilku zabytkowych wejść do historycznego grodu. Zachowały się one w pełni do dziś. W Bramie Grodzkiej, która rozpoczyna główny deptak lubelskiej starówki, swoją siedzibę ma jeden z miejskich ośrodków kultury oraz teatr. Jeżeli macie nieco więcej czasu na poznawanie Lublina, koniecznie tam zajrzyjcie – repertuar instytucji jest naprawdę bogaty.

Niecałe 100 m dalej znajduje się pl. Po Farze – otwarta przestrzeń, która powstała po zburzeniu dawnego kościoła miejskiego. W miesiącach letnich często odbywają się tam przeróżne festiwale muzyczne lub projekcje filmowe. Nawet jeśli nie natraficie na jakieś zorganizowane wydarzenie, z pewnością spotkacie tam ulicznych magików i grajków miejskich, którzy umilą wam wolny czas. Pamiętajcie, by zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie na Placu – jego wschodnia część nie jest zabudowana i otwiera się na malowniczy widok w kierunku Zamku i północnej części Lublina.

Rynek wraz z Trybunałem Koronnym (dawny ratusz), Archikatedra i klasztor ojców Dominikanów wraz z bazyliką to punkty obowiązkowe w harmonogramie zwiedzania miasta. Miłośników podniebnych widoków zapraszamy też na Wieżę Trynitarską – z jej szczytu będziecie mogli obejrzeć panoramę metropolii, ale też przyjrzeć się z bliska słynnemu blaszanemu kogucikowi. Według legendy ma on ostrzegać mieszkańców grodu przed najazdem nieprzyjaciela. Z kolei Lubelska Trasa Podziemna, czyli prawie 300-metrowy ciąg piwnic połączonych korytarzami, to propozycja dla tych, którzy chcieliby się dowiedzieć czegoś więcej o historii Lublina. W podziemnym labiryncie znajduje się kilka makiet, które obrazują, jak zmieniała się metropolia na przestrzeni wieków, oraz fascynująca wizualizacja ze światłami i dźwiękiem wielkiego pożaru, który miał miejsce w mieście w 1719 r.

Spacerując maleńkimi uliczkami Starego Miasta, nie zapomnijcie zwrócić uwagę na Bramy: Krakowską i Rybną, Kamienicę Konopniców, Basztę Gotycką oraz budynek Teatru Starego. Reprezentują one różne style architektoniczne, które zachowały się w prawie nienaruszonej przestrzeni najstarszej dzielnicy Lublina. Dobrym pomysłem będzie również zwiedzenie Muzeum Zakładu Historii Farmacji, Muzeum literackiego im. Józefa Czechowicza oraz Piwnicy Pod Fortuną, która jest częścią Muzeum Miejskiego Lublina.

Widok na Stare Miasto w Lublinie

Gdy zwiedzicie już Stare Miasto, wybierzcie się z Eko Taxi do innych urokliwych miejsc na obrzeżach centrum Lublina

Lubelska starówka nie ma już dla was tajemnic? Wsiadajcie do Eko Taxi i jedźcie zwiedzać urokliwe miejsca, które znajdują się poza obrębem ścisłego centrum miasta. Atrakcji jest naprawdę sporo: liczne muzea, skanseny, teatry i ośrodki kultury (wraz z najsłynniejszym Centrum Spotkania Kultur) czy w końcu malownicze parki miejskie ­­­­­­­­­­– wszystkie one gwarantują wspaniałe przeżycia dla turystów po raz pierwszy odwiedzających Lublin. Do każdej lokalizacji dojedziecie szybko i komfortowo naszymi taksówkami.

Dworek Wincentego Pola

Zabytek mieści się na ul. Kalinowszczyzna 13. Jest to niewielka, klasycystyczna willa z modrzewiu, wybudowana w charakterystycznym polskim stylu z bielonymi ścianami i gontem na dachu. Niegdyś mieszkał w niej słynny pisarz z rodziną. Obecnie mieści się tam muzeum biograficzne jego imienia. Ekspozycja zawiera rozmaite pamiątki osobiste i dokumenty rodziny Polów, zbiór pocztówek i czasopism z XIX i XX w.

Muzeum Wsi Lubelskiej

Muzeum Wsi Lubelskiej to doskonały cel rodzinnej wycieczki z dziećmi. Jest to jeden z największych skansenów w Polsce. Położony jest w niezwykle urokliwej okolicy – na obrzeżach miasta, w dolinie rzeki Czechówki. Zmęczeni miejskim gwarem turyści będą mogli tam odpocząć, przechadzając się po zielonych terenach wokół muzeum i po niewielkich izdebkach domku z ekspozycją stałą. Wystawa zawiera szereg sprzętów gospodarstwa domowego, których używało się niegdyś na wsi oraz rzeczy osobiste dawnych mieszkańców Lubelszczyzny. Poszczególne sale prezentują nie tylko rozmaite aspekty życia na prowincji, ale również zbudowane są w ten sposób, by ukazać olbrzymie zróżnicowanie regionu. Dzięki temu zwiedzający mogą dowiedzieć się czegoś ciekawego o samym województwie.

Niedaleko Muzeum znajdują się inne ciekawe atrakcje, które będziecie mogli zwiedzić wspólnie z pociechami: Zagroda z Karczmisk, Remiza z Bedlna, Dwór Krychowskich, kilka zabytkowych kapliczek i figur przydrożnych, stara cerkiew i Dworek Kościuszków – wszystkie oddalone są od siebie w promieniu kilkunastu minut na piechotę.

Majdanek

Były obóz koncentracyjny w Lublinie położony jest w dzielnicy Majdanek, od której wzięła się też jego potoczna nazwa. W czasach II wojny światowej przez obóz przeszło ok. 150 tys. osób, z czego większość zginęła. Jedną z największych tragedii, która wydarzyła się na Majdanku, była tzw. „krwawa środa”, w trakcie której naziści zamordowali przeszło 18 tys. Żydów.

Obecnie na miejscu obozu zagłady mieści się Państwowe Muzeum. Zostało utworzone jako pierwsze w Europie. Za cel stawia sobie upamiętnienie tragicznych wydarzeń, które miały miejsce na Majdanku oraz w dwóch innych miastach: w Bełżcu i Sobiborze. Na ponad 90 ha można zwiedzić ok. 70 obiektów historycznych, w tym komory gazowe i krematoria, oraz wystawę multimedialną. Szczególne wrażenie na oglądających wywiera monumentalny Pomnik Walki i Męczeństwa.

Może Cię zainteresować również

 • Zakupy na telefon w LublinieZakupy na telefon w Lublinie
  Zakupy na telefon w Lublinie mogą być przydatną usługą ...
 • Taksówki bagażowe w LublinieTaksówki bagażowe w Lublinie
  Taksówki bagażowe w Lublinie będą świetnym ...
 • Taxi 6 osobowe w LubinieTaxi dla 6 osób w Lublinie
  Taxi dla 6 osób w Lublinie to rozwiązanie, z którego ...
 • Atrakcje w okolicy LublinaAtrakcje w okolicy Lublina
  Atrakcje w okolicy Lublina przyciągają mieszkańców ...
 • Lato w LublinieLato w Lublinie
  Lato w Lublinie może być bardzo ekscytujące. W tym czasie do miasta przybywa sporo turystów, dla których szczególnie atrakcyjne będą tutejsze zabytki. Mogą być one ciekawą propozycją również dla mieszkańców, którzy nie mieli wcześniej okazji wybrać się w takie miejsca. Dla osób pozostających w okolicy na dłużej na pewno świetnym rozwiązaniem będzie skorzystanie z dobrej pogody z myślą o aktywnościach na świeżym powietrzu. Stolica województwa lubelskiego daje pod tym względem ogrom możliwości.
 • Sylwester 2020Sylwester 2020 w Lublinie
  Sylwester 2020 w Lublinie ze względu na wyjątkowe ...
 • Ciekawostki turystyczne w LublinieCiekawostki turystyczne w Lublinie
  Ciekawostki turystyczne w Lublinie dotyczą różnych zagadnień, od flagowych zabytków, po zaskakujące punkty na mapie miasta. Często są one związane z historią tego regionu czy lokalną kulturą, mając tym samym prawdziwie unikalny charakter. Są to akcenty, które pozwalają poznać ten rejon z wielu stron. Z myślą o podróżowaniu do poszczególnych lokalizacji zachęcamy do skorzystania z taksówek Eko Taxi. Mieszkańcom miasta polecamy tymczasem nasze usługi także na co dzień.
 • Rozrywka w LublinieRozrywka w Lublinie – 5 propozycji
  Rozrywka w Lublinie to kilkadziesiąt fantastycznych ...
 • Zasady savoir vivre w Eko Taxi LublinZasady savoir-vivre w Eko Taxi Lublin – poznajmy je wspólnie!
  Zasady savoir-vivre w lubelskich taksówkach obowiązują ...
 • Transport mebli w LublinieTransport mebli w Lublinie
  Transport mebli w Lublinie to jedno z częściej ...
 • Taxi do ŚwidnikaTaxi do Świdnika
  Taxi do Świdnika to wygodny środek transportu na tutejsze lotnisko. Bardzo przydaje się to podróżnym, którzy z tego portu lotniczego mogą się udać w wiele miejsc. Wybór taksówki to rozwiązanie zdecydowanie bardziej komfortowe od transportu komunikacją miejską, szczególnie gdy podróżuje się z bagażami. To rozwiązanie będzie również na pewno o wiele bardziej opłacalne finansowo. Pozostawienie własnego samochodu na strzeżonym parkingu lotniska jest często droższym wydatkiem niż sam lot. Zachęcamy do wybrania naszych usług Eko Taxi.
 • Co zwiedzić w LublinieCo można zwiedzić w Lublinie?
  Co można zwiedzić w Lublinie? Możliwości jest naprawdę ...
 • Taxi do przewozu mebliTaxi do przewozu mebli w Lublinie
  Taxi do przewozu mebli w Lublinie musi być oczywiście większe niż zwykły osobowy pojazd do standardowych kursów. Nie wszystkie korporacje mają takie samochody w swojej flocie, lecz znajdziesz je w ofercie Eko Taxi Lublin. To optymalne rozwiązanie, gdy musisz przetransportować jakieś elementy umeblowania, a nie masz dostępu do własnego dużego auta lub od kogoś znajomego. Zamówienie taxi będzie w tym przypadku o wiele bardziej opłacalne finansowo od usług drogich firm transportowych.
 • Dezynfekcja taksówekEko Taxi w Lublinie dezynfekuje taksówki
  Eko Taxi w Lublinie dezynfekuje taksówki, dbając o ...
 • Taxi LublinTaxi Lublin – zamów najtańszą taksówkę w mieście przy pomocy aplikacji mobilnej Eko Taxi!
  Taxi w Lublinie zamawiają najczęściej wysiadający z ...
 • Zabytki na Starym Mieście w LublinieZabytki na Starym Mieście w Lublinie. Nasz przegląd
  Zabytki na Starym Mieście w Lublinie to prawdziwa ...
 • Miejsca do zwiedzania w LublinieMiejsca do zwiedzania w Lublinie
  Miejsca do zwiedzania w Lublinie obejmują obiekty o różnym znaczeniu. Część warto podziwiać z myślą o samej architekturze, inne lokalizacje zdradzą ciekawe historie, choćby z zakresu przeszłości tego miasta i całego regionu. Stolica województwa lubelskiego ma bezsprzecznie ogromny potencjał turystyczny i dlatego przyciąga odwiedzających z całego kraju, a nawet z zagranicy.
 • Atrakcje dla dzieci w Lublinie - Eko Taxi poleca!Jakie atrakcje w Lublinie i okolicach warto zobaczyć z dziećmi? Eko Taxi poleca ciekawe miejsca dla całej rodziny
  Atrakcji dla dzieci w Lublinie nie brakuje. Dzięki Eko ...
 • Sylwester dla singli w LublinieSylwester dla singli w Lublinie
  Sylwester dla singli w Lublinie może przyjąć różną formę. Niektórzy stawiają na domówkę organizowaną przez znajomych, ale można się też bawić w klubach czy na wydarzeniu aranżowanym przez miasto. Kolejną opcją jest wybranie się na jakiś film czy spektakl, jeżeli nie nastawiasz się na huczną zabawę, lecz po prostu przyjemne spędzenie czasu. Bez względu na to, co wybierzesz, na miejsce dotrzesz wygodnie i bezpiecznie naszymi taksówkami.
 • Przewóz pracowników w LubliniePrzewóz pracowników w Lublinie
  Przewóz pracowników w Lublinie może być wykonany przez ...
 • Rozrywka dla dzieci w LublinieRozrywka dla dzieci w Lublinie i okolicach
  W Lublinie nie brakuje interesujących miejsc, które ...
 • Przewozy osobowe w LubliniePrzewozy osobowe w Lublinie
  Przewozy osobowe w Lublinie są codziennie poszukiwanie przez różne grupy odbiorców. Jest to rozwiązanie w sytuacji, gdy ktoś potrzebuje transportu, a nie posiada własnego auta i nie chce korzystać z komunikacji miejskiej. Warto przy tym uważać na prywatnych przewoźników, których trudno zweryfikować, jeżeli chodzi o ich umiejętności i uczciwość. Sprawdzonym wyborem będą za to usługi taksówkarskie, zatem zachęcamy do wybrania oferty Eko Taxi.
 • Taxi na lotnisku w ŚwidnikuTaxi na lotnisko w Świdniku
  Taxi na lotnisko w Świdniku jest szybkim i najbardziej komfortowym sposobem dotarcia do tego portu lotniczego z Lublina i okolic. Taką trasę pokonują osoby wylatujące służbowo czy mieszkańcy szykujący się do wyjazdów turystycznych. Łapiąc kurs w to miejsce, lepiej uważać na pojazdy kierowców nienależących do korporacji taksówkarskich, gdyż często oferują oni znacznie zawyżone ceny. Pomocne mogą się okazać firmy taxi dysponujące większymi pojazdami, jak Eko Taxi.
 • Majówka 2022 w LublinieMajówka 2022 w Lublinie
  Majówkę 2022 można spędzić w Lublinie aktywnie lub na odpoczynku z najbliższymi. Miasto przygotowało kilka niespodzianek dla mieszkańców oraz turystów, którzy planują spędzić długi weekend w mieście. Do wyboru jest zwiedzanie zabytków, wydarzenia kulturowe, spacery po miejskich parkach i wiele więcej. Z wielu propozycji można skorzystać bezpłatnie, ciesząc się czasem z bliskimi. Dodatkowo warto pamiętać o możliwości swobodnego transportu, jaki oferuje nasza firma Eko Taxi, nawet w dni wolne.
 • Eko taxi w LublinieEko Taxi w Lublinie
  Eko Taxi w Lublinie to sprawdzona korporacja taksówkarska. Nasze usługi przydadzą się zawsze wtedy, gdy nie możesz gdzieś dojechać własnym samochodem, a wolisz uniknąć podróżowania komunikacją miejską. Oferujemy też pomoc w innym zakresie, gdy potrzebujesz czegoś na dowóz, a nawet podczas przeprowadzek. Taka oferta bywa szczególnie korzystna dla mieszkańców miasta. Umożliwiamy przy tym różne sposoby na skomunikowanie się z nami w celu skorzystania z taksówek.
 • Park rozrywki w LubliniePark rozrywki w Lublinie
  Park rozrywki w Lublinie to miejsce, które z pewnością chętnie odwiedzą rodziny z dziećmi. W niektóre miejsca wybierają się jednak choćby i grupy znajomych. Sporo ciekawych punktów widać na terenie miasta, a kolejne są widoczne w niedalekiej okolicy. W każde z tych miejsc możesz dojechać korzystając z usług Eko Taxi. To dogodna forma dojazdu, dzięki której nie musisz się potem martwić wysokimi opłatami za parking lub tym czy w ogóle uda się tam znaleźć miejsce do pozostawienia samochodu.
 • Kiedy warto skorzystać z taxi w LublinieKiedy warto skorzystać z taxi w Lublinie?
  Taxi w Lublinie ma do zaoferowania różnorodne usługi, co jest oczywiste, gdy sprawdzamy ofertę dobrej korporacji taksówkarskiej. U nas możesz liczyć na zróżnicowaną flotę samochodów, które pozwolą na przewóz większej liczby osób, a nawet dużego gabarytowo wyposażenia. Podstawą takich świadczeń jest dowożenie mieszkańców i turystów w różne lokalizacje na terenie miasta i okolic. Do tego dochodzą inne usługi, między innymi w zakresie zakupów z dowozem. Na taką szeroką ofertę możesz liczyć w naszym Eko Taxi.
 • Usługi taxi w LublinieUsługi taxi w Lublinie – skorzystaj z tanich przewozów i wielu opcji dodatkowych
  Taxi w Lublinie, poza opcją standardowych kursów ...
 • Imprezy w klubach w LublinieImprezy w klubach w Lublinie
  Imprezy w klubach w Lublinie wzbudzają spore zainteresowanie pożądających rozrywki mieszkańców czy choćby licznie zgromadzonych w tym mieście studentów. Takie atrakcje mogą też przykuć uwagę osób, które przyjechały na weekend w celu zwiedzania tego miasta, ale chcą się przy okazji zabawić w porze wieczornej i nocnej. Stolica województwa lubelskiego ma pod tym względem dużo do zaoferowania. Do takich miejsc najlepiej będzie dojechać taksówką i polecamy wybór tej od Eko Taxi.
 • Stare Miasto w LublinieStare Miasto w Lublinie dla turysty
  Stare Miasto w Lublinie to dzielnica o bogatej ...
 • Na lotnisko warto zamówić Eko Taxi LublinTaxi z Lublina na lotnisko w Świdniku – prezentujemy zalety zamawiania taksówki i przydatne informacje o porcie lotniczym. Zwiedzaj, podróżuj i przemieszczaj się po terenie Lublina z Eko Taxi!
  Taxi z Lublina na lotnisko w Świdniku to najlepsza ...
 • Co robić w wolnym czasie w Lublinie?Co robić w wolnym czasie w Lublinie?
  Co robić w wolnym czasie w Lublinie? Takie pytanie zadają sobie czasem mieszkańcy czy nawet turyści, którzy przyjechali na nieco dłuższy urlop. Na pewno dostępnych jest dużo interesujących miejsc pod kątem zwiedzania. Nie brakuje także malowniczych parków, do których można się wybrać na spacer. Na entuzjastów innych rozrywek czekają liczne restauracje, obiekty kulturalne czy punkty rozrywkowe, które będą również dobrym rozwiązaniem przy gorszej pogodzie. Na miejsce dotrzesz z Eko Taxi.
 • Wszystko o taksometrach w LublinieWszystko o taksometrach: zasady działania, podstawy prawne i koszty montażu w Lublinie
  Taksometr to jedno z podstawowych urządzeń, w które ...
 • Atrakcje na Starym Mieście w LublinieAtrakcje na Starym Mieście w Lublinie
  Atrakcje na Starym Mieście w Lublinie wzbudzają ...
 • Przewóz rzeczy w LubliniePrzewóz rzeczy w Lublinie z Eko Taxi – jak poprawnie przygotować się do transportu?
  Przewóz rzeczy w Lublinie tylko z Eko Taxi! Szukacie ...