Lublin – zwiedzanie metropolii z Eko Taxi

Lublin – zwiedzanie metropolii z Eko Taxi

Lublin to fascynująca metropolia, która tętni życiem o każdej porze roku. Jeżeli jeszcze tam nie byliście, koniecznie znajdźcie kilka wolnych dni w tegoroczne wakacje, by zwiedzić to magiczne miasto. W poniższym przewodniku Eko Taxi prezentujemy krótki przegląd najważniejszych miejsc, które musicie zobaczyć, będąc w Lublinie.

Spis treści:
Stare Miasto w Lublinie
Siedziba Jagiellonów
Atrakcje poza ścisłym centrum

Zwiedzanie Lublina zacznijcie od Starego Miasta. Do centrum dowiezie was Eko Taxi

Stare Miasto w Lublinie zachwyca przepiękną architekturą i ogromem atrakcji, które czekają zarówno na zwiedzających turystów, jak i na stałych mieszkańców metropolii. Kierowcy Eko Taxi codziennie podwożą klientów w okolice ul Noworybnej lub na ul. Podwale skąd najbliżej jest do ul. Grodzkiej – centralnej arterii lubelskiej starówki. Warto bowiem na wstępie zaznaczyć, że tylko taksówki i nieliczne samochody dostawcze mają uprawnienia wjazdu do historycznej dzielnicy, ale tylko w wyznaczonych godzinach: od 01.04 do 31.10 w godzinach 20:00 – 10:00 oraz od 01.11 do 31.03 całą dobę na czas przewożenia pasażerów lub bagażu. Jeżeli więc po całym dniu pieszych wędrówek po urokliwych uliczkach zechcecie w komfortowych warunkach wrócić do hotelu ulokowanego na obrzeżach miasta, zamówcie kurs w naszej korporacji. Unikniecie dodatkowych kilometrów i uciążliwego czekania na autobus na przystanku.

Siedziba Jagiellonów

Zwiedzanie zacznijcie od Zamku Królewskiego. Jego początki sięgają XII w., ale obiekt był wielokrotnie przebudowywany. W XIV w. w obrębie kompleksu wybudowano gotycki kościół pod wezwaniem Trójcy Świętej. Za panowania Władysława Jagiełły jego wnętrze zostało pokryte złoconymi freskami w stylu bizantyńsko-ruskim. Można je oglądać do dziś. Stanowią one zabytek na skalę międzynarodową.
Osadzony na dziedzińcu Zamku donżon, czyli wieża mieszkalno-obronna, jest z kolei świetnym przykładem architektury romańskiej na Lubelszczyźnie. Budowla ma trzy kondygnacje nadziemne, a z jej szczytu rozciąga się wspaniały widok na miasto. Warto wiedzieć, że od okresu zaborów aż do lat 50. XX w. przetrzymywano tam skazańców politycznych. Obecnie w kamiennej baszcie znajduje się stała ekspozycja Muzeum Lubelskiego. Na taras widokowy można wchodzić codziennie w godz. 9.00–20.00.

Urokliwe uliczki, Wieża Trynitarska i podziemia

Podążając ceglaną estakadą na połudnowy-zachód, staniecie u wrót klasycystycznej bramy miejskiej – jednej z kilku zabytkowych wejść do historycznego grodu. Zachowały się one w pełni do dziś. W Bramie Grodzkiej, która rozpoczyna główny deptak lubelskiej starówki, swoją siedzibę ma jeden z miejskich ośrodków kultury oraz teatr. Jeżeli macie nieco więcej czasu na poznawanie Lublina, koniecznie tam zajrzyjcie – repertuar instytucji jest naprawdę bogaty.

Niecałe 100 m dalej znajduje się pl. Po Farze – otwarta przestrzeń, która powstała po zburzeniu dawnego kościoła miejskiego. W miesiącach letnich często odbywają się tam przeróżne festiwale muzyczne lub projekcje filmowe. Nawet jeśli nie natraficie na jakieś zorganizowane wydarzenie, z pewnością spotkacie tam ulicznych magików i grajków miejskich, którzy umilą wam wolny czas. Pamiętajcie, by zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie na Placu – jego wschodnia część nie jest zabudowana i otwiera się na malowniczy widok w kierunku Zamku i północnej części Lublina.

Rynek wraz z Trybunałem Koronnym (dawny ratusz), Archikatedra i klasztor ojców Dominikanów wraz z bazyliką to punkty obowiązkowe w harmonogramie zwiedzania miasta. Miłośników podniebnych widoków zapraszamy też na Wieżę Trynitarską – z jej szczytu będziecie mogli obejrzeć panoramę metropolii, ale też przyjrzeć się z bliska słynnemu blaszanemu kogucikowi. Według legendy ma on ostrzegać mieszkańców grodu przed najazdem nieprzyjaciela. Z kolei Lubelska Trasa Podziemna, czyli prawie 300-metrowy ciąg piwnic połączonych korytarzami, to propozycja dla tych, którzy chcieliby się dowiedzieć czegoś więcej o historii Lublina. W podziemnym labiryncie znajduje się kilka makiet, które obrazują, jak zmieniała się metropolia na przestrzeni wieków, oraz fascynująca wizualizacja ze światłami i dźwiękiem wielkiego pożaru, który miał miejsce w mieście w 1719 r.

Spacerując maleńkimi uliczkami Starego Miasta, nie zapomnijcie zwrócić uwagę na Bramy: Krakowską i Rybną, Kamienicę Konopniców, Basztę Gotycką oraz budynek Teatru Starego. Reprezentują one różne style architektoniczne, które zachowały się w prawie nienaruszonej przestrzeni najstarszej dzielnicy Lublina. Dobrym pomysłem będzie również zwiedzenie Muzeum Zakładu Historii Farmacji, Muzeum literackiego im. Józefa Czechowicza oraz Piwnicy Pod Fortuną, która jest częścią Muzeum Miejskiego Lublina.

Widok na Stare Miasto w Lublinie

Gdy zwiedzicie już Stare Miasto, wybierzcie się z Eko Taxi do innych urokliwych miejsc na obrzeżach centrum Lublina

Lubelska starówka nie ma już dla was tajemnic? Wsiadajcie do Eko Taxi i jedźcie zwiedzać urokliwe miejsca, które znajdują się poza obrębem ścisłego centrum miasta. Atrakcji jest naprawdę sporo: liczne muzea, skanseny, teatry i ośrodki kultury (wraz z najsłynniejszym Centrum Spotkania Kultur) czy w końcu malownicze parki miejskie ­­­­­­­­­­– wszystkie one gwarantują wspaniałe przeżycia dla turystów po raz pierwszy odwiedzających Lublin. Do każdej lokalizacji dojedziecie szybko i komfortowo naszymi taksówkami.

Dworek Wincentego Pola

Zabytek mieści się na ul. Kalinowszczyzna 13. Jest to niewielka, klasycystyczna willa z modrzewiu, wybudowana w charakterystycznym polskim stylu z bielonymi ścianami i gontem na dachu. Niegdyś mieszkał w niej słynny pisarz z rodziną. Obecnie mieści się tam muzeum biograficzne jego imienia. Ekspozycja zawiera rozmaite pamiątki osobiste i dokumenty rodziny Polów, zbiór pocztówek i czasopism z XIX i XX w.

Muzeum Wsi Lubelskiej

Muzeum Wsi Lubelskiej to doskonały cel rodzinnej wycieczki z dziećmi. Jest to jeden z największych skansenów w Polsce. Położony jest w niezwykle urokliwej okolicy – na obrzeżach miasta, w dolinie rzeki Czechówki. Zmęczeni miejskim gwarem turyści będą mogli tam odpocząć, przechadzając się po zielonych terenach wokół muzeum i po niewielkich izdebkach domku z ekspozycją stałą. Wystawa zawiera szereg sprzętów gospodarstwa domowego, których używało się niegdyś na wsi oraz rzeczy osobiste dawnych mieszkańców Lubelszczyzny. Poszczególne sale prezentują nie tylko rozmaite aspekty życia na prowincji, ale również zbudowane są w ten sposób, by ukazać olbrzymie zróżnicowanie regionu. Dzięki temu zwiedzający mogą dowiedzieć się czegoś ciekawego o samym województwie.

Niedaleko Muzeum znajdują się inne ciekawe atrakcje, które będziecie mogli zwiedzić wspólnie z pociechami: Zagroda z Karczmisk, Remiza z Bedlna, Dwór Krychowskich, kilka zabytkowych kapliczek i figur przydrożnych, stara cerkiew i Dworek Kościuszków – wszystkie oddalone są od siebie w promieniu kilkunastu minut na piechotę.

Majdanek

Były obóz koncentracyjny w Lublinie położony jest w dzielnicy Majdanek, od której wzięła się też jego potoczna nazwa. W czasach II wojny światowej przez obóz przeszło ok. 150 tys. osób, z czego większość zginęła. Jedną z największych tragedii, która wydarzyła się na Majdanku, była tzw. „krwawa środa”, w trakcie której naziści zamordowali przeszło 18 tys. Żydów.

Obecnie na miejscu obozu zagłady mieści się Państwowe Muzeum. Zostało utworzone jako pierwsze w Europie. Za cel stawia sobie upamiętnienie tragicznych wydarzeń, które miały miejsce na Majdanku oraz w dwóch innych miastach: w Bełżcu i Sobiborze. Na ponad 90 ha można zwiedzić ok. 70 obiektów historycznych, w tym komory gazowe i krematoria, oraz wystawę multimedialną. Szczególne wrażenie na oglądających wywiera monumentalny Pomnik Walki i Męczeństwa.

Może Cię zainteresować również

 • Parki w LublinieParki w Lublinie
  Parki w Lublinie to miejsca, w których mieszkańcy ...
 • Co warto zobaczyć w Lublnie? Zwiedzaj z Eko Taxi!Co warto zobaczyć w Lublinie? Zwiedzaj miasto z Eko Taxi
  Co warto zobaczyć w Lublinie i jak najlepiej poruszać ...
 • Atrakcje turystyczne dla dzieci w LublinieAtrakcje turystyczne dla dzieci w Lublinie
  Atrakcje turystyczne dla dzieci w Lublinie muszą być w ...
 • Atrakcje kulturalne w LublinieAtrakcje kulturalne w Lublinie
  Atrakcje kulturalne w Lublinie odbywają się przez cały rok. Miasto ma pod tym względem rozbudowaną ofertę, skierowaną do osób w różnym wieku. Mowa tu o całych festiwalach, programach teatralno-filmowych, koncertach czy unikalnych warsztatach. Osoby zainteresowane takimi wydarzeniami z pewnością nie mają na co narzekać i znajdą coś ciekawego dla siebie w każdym tygodniu.
 • Miejsca do zwiedzania w LublinieMiejsca do zwiedzania w Lublinie
  Miejsca do zwiedzania w Lublinie obejmują obiekty o różnym znaczeniu. Część warto podziwiać z myślą o samej architekturze, inne lokalizacje zdradzą ciekawe historie, choćby z zakresu przeszłości tego miasta i całego regionu. Stolica województwa lubelskiego ma bezsprzecznie ogromny potencjał turystyczny i dlatego przyciąga odwiedzających z całego kraju, a nawet z zagranicy.
 • Taxi bus w LublinieTaxi bus w Lublinie – kiedy warto go zamówić i jak w prosty sposób to zrobić? Poznaj ofertę Eko Taxi Lublin i bezpiecznie poruszaj się po mieście i okolicach z rodziną lub grupą przyjaciół!
  Taxi bus w Lublinie to doskonała opcja dla ...
 • Tanie taxi bagażowe w LublinieTanie taxi bagażowe w Lublinie
  Tanie taxi bagażowe w Lublinie to doskonała ...
 • Kto najczęściej korzysta z taxi w LublinieKto najczęściej korzysta z taxi w Lublinie?
  Kto najczęściej korzysta z taxi w Lublinie? W praktyce większość zleceń rozkłada się pomiędzy dwie, ale dość rozbudowane grupy. Po pierwsze są to ludzie mieszkający tutaj na stałe, a po drugie osoby, które przyjechały z myślą o zwiedzaniu regionu. Do tego dochodzą i kursy zamawiane przez firmy dla swoich pracowników czy delegatów z innych miast. Popularnym wyborem w tej okolicy jest Eko Taxi, ponieważ oferujemy sprawdzone przewozy, w niskich cenach.
 • Oferty pracy w Lublinie dla kierowców z kat. BOferty pracy w Lublinie dla kierowcy z kat. B
  Oferty pracy w Lublinie dla kierowcy z prawem jazdy kat. B są zróżnicowane, choć odbiegają od siebie, jeżeli chodzi o poziom atrakcyjności. Dotyczy to tego, jakie zadania trzeba wykonywać, ale i perspektyw zarobkowych, które są dla każdego istotną kwestią. Zawód taksówkarza jest intrygującą opcją, ponieważ wiąże się z brakiem monotonii i różnymi wyzwaniami. Jeśli chcesz spróbować sił w takiej roli, zachęcamy do współpracy z Eko Taxi.
 • Praca dla kierowcy z kat. B w LubliniePraca dla kierowcy z kat. B w Lublinie
  Praca dla kierowcy z prawem jazdy kat. B w Lublinie stanowi popularny obiekt poszukiwań. Często decydują się na nią osoby, które nie myślały wcześniej o jeżdżeniu samochodem zawodowo, lecz upatrują w tym szansy na atrakcyjne i dochodowe zajęcie. Plusem jest to, że znaczne grono ludzi posiada już potrzebne w pracy uprawnienia, do własnych, codziennych celów. Warto rozważyć zatem dostępne opcje, a jedną z najciekawszych może być wybór taksówki. Warto zainteresować się dołączeniem do zespołu Eko Taxi, do czego zachęcamy.
 • Kierowca na weekendy w LublinieKierowca na weekendy w Lublinie
  Kierowca na weekendy w Lublinie to rola, która może pasować wielu osobom poszukującym dorywczego zajęcia. Wbrew pozorom jest to opcja interesująca wiele osób, które nie mają możliwości pracy w pełnym wymiarze czasowym, w trakcie tygodnia roboczego. Na rynku można znaleźć propozycje zatrudnienia się w takim charakterze przy dostawach, lecz zwykle nie wiąże się to ze specjalnie atrakcyjnymi zarobkami. Zdecydowanie ciekawszym wyborem może być spróbowanie swoich sił na taksówce.
 • Przewóz mebli w LubliniePrzewóz mebli i większych sprzętów w Lublinie. W czym może wam pomóc korporacja taxi?
  Przeprowadzki, remonty, relokacje… Zmieniając ...
 • Carnaval Sztukmistrzów w LublinieCarnaval Sztukmistrzów w Lublinie
  Jeżeli szukacie niezapomnianych wrażeń lub wydarzenia ...
 • Atrakcje dla dzieci w Lublinie i okolicachAtrakcje dla dzieci w Lublinie i okolicach
  Atrakcje dla dzieci w Lublinie i okolicach są dopasowane do pociech w różnym wieku. Nie brakuje punktów, które nie tylko sprawią frajdę, ale przy okazji dostarczą cennej wiedzy, która zostanie zaprezentowana w przystępny sposób. Lista godnych polecenia obiektów jest naprawdę długa, więc rodzice z najmłodszymi mogą tu zaplanować kilka, a nawet kilkanaście dni, podczas których na pewno nie będą się nudzić. W wybrane miejsca możesz dojechać wygodnie, korzystając z taksówek Eko Taxi.
 • Jak wybrać korporację taxi w Lublinie?Jak wybrać korporację taxi w Lublinie?
  Korporacje taxi w Lublinie stanowią istotną część ...
 • Co robić w Lublinie?Co robić w Lublinie? Eko Taxi podpowiada
  Pasażerowie Eko Taxi często zagadują naszych ...
 • Imprezy w klubach w LublinieImprezy w klubach w Lublinie
  Imprezy w klubach w Lublinie wzbudzają spore zainteresowanie pożądających rozrywki mieszkańców czy choćby licznie zgromadzonych w tym mieście studentów. Takie atrakcje mogą też przykuć uwagę osób, które przyjechały na weekend w celu zwiedzania tego miasta, ale chcą się przy okazji zabawić w porze wieczornej i nocnej. Stolica województwa lubelskiego ma pod tym względem dużo do zaoferowania. Do takich miejsc najlepiej będzie dojechać taksówką i polecamy wybór tej od Eko Taxi.
 • Polska sieć taxi w LubliniePolska sieć taxi w Lublinie – poznaj atrakcyjne ceny Eko Taxi i liczne usługi dodatkowe
  Polska sieć taxi w Lublinie, która stale doskonali ...
 • Przewóz rzeczy w LubliniePrzewóz rzeczy w Lublinie z Eko Taxi – jak poprawnie przygotować się do transportu?
  Przewóz rzeczy w Lublinie tylko z Eko Taxi! Szukacie ...
 • Kiedy warto skorzystać z taxi w LublinieKiedy warto skorzystać z taxi w Lublinie?
  Taxi w Lublinie ma do zaoferowania różnorodne usługi, co jest oczywiste, gdy sprawdzamy ofertę dobrej korporacji taksówkarskiej. U nas możesz liczyć na zróżnicowaną flotę samochodów, które pozwolą na przewóz większej liczby osób, a nawet dużego gabarytowo wyposażenia. Podstawą takich świadczeń jest dowożenie mieszkańców i turystów w różne lokalizacje na terenie miasta i okolic. Do tego dochodzą inne usługi, między innymi w zakresie zakupów z dowozem. Na taką szeroką ofertę możesz liczyć w naszym Eko Taxi.
 • Park rozrywki w LubliniePark rozrywki w Lublinie
  Park rozrywki w Lublinie to miejsce, które z pewnością chętnie odwiedzą rodziny z dziećmi. W niektóre miejsca wybierają się jednak choćby i grupy znajomych. Sporo ciekawych punktów widać na terenie miasta, a kolejne są widoczne w niedalekiej okolicy. W każde z tych miejsc możesz dojechać korzystając z usług Eko Taxi. To dogodna forma dojazdu, dzięki której nie musisz się potem martwić wysokimi opłatami za parking lub tym czy w ogóle uda się tam znaleźć miejsce do pozostawienia samochodu.
 • Zakupy z dostawą w LublinieZakupy z dostawą w Lublinie
  Zakupy z dostawą w Lublinie to usługa dla osób ...
 • Historia żółtych taksówek w Nowym JorkuHistoria żółtych taksówek w Nowym Jorku
  Żółte taksówki to obok Statuy Wolności, drapaczy chmur ...
 • Przewozy pracownicze w LubliniePrzewozy pracownicze w Lublinie
  Przewozy pracownicze w Lublinie to opcja, z której ...
 • Wakacje w Lublinie dla dzieciWakacje w Lublinie dla dzieci
  Wakacje w Lublinie dla dzieci powinny im dostarczyć wiele radości oraz zabawy. Rodzice często stają przed wyzwaniem zaaranżowania większej ilości wolnego czasu dla najmłodszych, lecz w przypadku tego miasta nie będzie to stanowiło problemu. Do dyspozycji jest wiele obiektów, które warto odwiedzić w gronie całej rodziny. W ciepłe i przyjemne dni z powodzeniem można też zaplanować wypoczynek na łonie natury. Sami włodarze regionu dbają również o dodatkowe letnie atrakcje dla dzieci i młodzieży.
 • Praca dla kierowcy w LubliniePraca dla kierowcy w Lublinie
  Praca dla kierowcy w Lublinie powinna być ciekawa i oczywiście opłacalna pod względem finansowym. Możliwości jest kilka, choć są one uzależnione i od tego, jakie prawo jazdy się posiada. Z takim kategorii B warto pomyśleć o jeżdżeniu taksówką, co będzie o wiele mniej monotonne i lepiej płatne niż choćby rozwożenie jedzenia. Osoby zainteresowane taką perspektywą zawodową zachęcamy do kontaktu z Eko Taxi.
 • Taxi dla firm w LublinieTaxi dla firm w Lublinie. Czym powinno się wyróżniać?
  Taxi dla firm w Lublinie powinno oferować atrakcyjne ...
 • Zakupy na dowóz w LublinieZakupy na dowóz w Lublinie
  Zakupy na dowóz w Lublinie cieszą się coraz większym ...
 • Taxi do przewozu mebliTaxi do przewozu mebli w Lublinie
  Taxi do przewozu mebli w Lublinie musi być oczywiście większe niż zwykły osobowy pojazd do standardowych kursów. Nie wszystkie korporacje mają takie samochody w swojej flocie, lecz znajdziesz je w ofercie Eko Taxi Lublin. To optymalne rozwiązanie, gdy musisz przetransportować jakieś elementy umeblowania, a nie masz dostępu do własnego dużego auta lub od kogoś znajomego. Zamówienie taxi będzie w tym przypadku o wiele bardziej opłacalne finansowo od usług drogich firm transportowych.
 • Tanie przeprowadzki w LublinieTanie przeprowadzki w Lublinie
  Tanie przeprowadzki w Lublinie na pewno zainteresują ...
 • BIlety na MKS LublinBilety na MKS Lublin. Eko Taxi partnerem szczypiornistek
  Jesteśmy przekonani, że nawet ci, którzy jeszcze nigdy ...
 • Turystyczny LublinTurystyczny Lublin
  Turystyczny Lublin ma do zaoferowania naprawdę wiele. ...
 • Zabytki na Starym Mieście w LublinieZabytki na Starym Mieście w Lublinie. Nasz przegląd
  Zabytki na Starym Mieście w Lublinie to prawdziwa ...
 • Atrakcje na Starym Mieście w LublinieAtrakcje na Starym Mieście w Lublinie
  Atrakcje na Starym Mieście w Lublinie wzbudzają ...
 • Busy na lotnisko w LublinieBusami na lotnisko pod Lublinem. Oferta naszej korporacji
  Od czasu wybudowania lotniska w Świdniku pod Lublinem ...