Lublin – zwiedzanie metropolii z Eko Taxi

Lublin – zwiedzanie metropolii z Eko Taxi

Lublin to fascynująca metropolia, która tętni życiem o każdej porze roku. Jeżeli jeszcze tam nie byliście, koniecznie znajdźcie kilka wolnych dni w tegoroczne wakacje, by zwiedzić to magiczne miasto. W poniższym przewodniku Eko Taxi prezentujemy krótki przegląd najważniejszych miejsc, które musicie zobaczyć, będąc w Lublinie.

Spis treści:
Stare Miasto w Lublinie
Siedziba Jagiellonów
Atrakcje poza ścisłym centrum

Zwiedzanie Lublina zacznijcie od Starego Miasta. Do centrum dowiezie was Eko Taxi

Stare Miasto w Lublinie zachwyca przepiękną architekturą i ogromem atrakcji, które czekają zarówno na zwiedzających turystów, jak i na stałych mieszkańców metropolii. Kierowcy Eko Taxi codziennie podwożą klientów w okolice ul Noworybnej lub na ul. Podwale skąd najbliżej jest do ul. Grodzkiej – centralnej arterii lubelskiej starówki. Warto bowiem na wstępie zaznaczyć, że tylko taksówki i nieliczne samochody dostawcze mają uprawnienia wjazdu do historycznej dzielnicy, ale tylko w wyznaczonych godzinach: od 01.04 do 31.10 w godzinach 20:00 – 10:00 oraz od 01.11 do 31.03 całą dobę na czas przewożenia pasażerów lub bagażu. Jeżeli więc po całym dniu pieszych wędrówek po urokliwych uliczkach zechcecie w komfortowych warunkach wrócić do hotelu ulokowanego na obrzeżach miasta, zamówcie kurs w naszej korporacji. Unikniecie dodatkowych kilometrów i uciążliwego czekania na autobus na przystanku.

Siedziba Jagiellonów

Zwiedzanie zacznijcie od Zamku Królewskiego. Jego początki sięgają XII w., ale obiekt był wielokrotnie przebudowywany. W XIV w. w obrębie kompleksu wybudowano gotycki kościół pod wezwaniem Trójcy Świętej. Za panowania Władysława Jagiełły jego wnętrze zostało pokryte złoconymi freskami w stylu bizantyńsko-ruskim. Można je oglądać do dziś. Stanowią one zabytek na skalę międzynarodową.
Osadzony na dziedzińcu Zamku donżon, czyli wieża mieszkalno-obronna, jest z kolei świetnym przykładem architektury romańskiej na Lubelszczyźnie. Budowla ma trzy kondygnacje nadziemne, a z jej szczytu rozciąga się wspaniały widok na miasto. Warto wiedzieć, że od okresu zaborów aż do lat 50. XX w. przetrzymywano tam skazańców politycznych. Obecnie w kamiennej baszcie znajduje się stała ekspozycja Muzeum Lubelskiego. Na taras widokowy można wchodzić codziennie w godz. 9.00–20.00.

Urokliwe uliczki, Wieża Trynitarska i podziemia

Podążając ceglaną estakadą na połudnowy-zachód, staniecie u wrót klasycystycznej bramy miejskiej – jednej z kilku zabytkowych wejść do historycznego grodu. Zachowały się one w pełni do dziś. W Bramie Grodzkiej, która rozpoczyna główny deptak lubelskiej starówki, swoją siedzibę ma jeden z miejskich ośrodków kultury oraz teatr. Jeżeli macie nieco więcej czasu na poznawanie Lublina, koniecznie tam zajrzyjcie – repertuar instytucji jest naprawdę bogaty.

Niecałe 100 m dalej znajduje się pl. Po Farze – otwarta przestrzeń, która powstała po zburzeniu dawnego kościoła miejskiego. W miesiącach letnich często odbywają się tam przeróżne festiwale muzyczne lub projekcje filmowe. Nawet jeśli nie natraficie na jakieś zorganizowane wydarzenie, z pewnością spotkacie tam ulicznych magików i grajków miejskich, którzy umilą wam wolny czas. Pamiętajcie, by zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie na Placu – jego wschodnia część nie jest zabudowana i otwiera się na malowniczy widok w kierunku Zamku i północnej części Lublina.

Rynek wraz z Trybunałem Koronnym (dawny ratusz), Archikatedra i klasztor ojców Dominikanów wraz z bazyliką to punkty obowiązkowe w harmonogramie zwiedzania miasta. Miłośników podniebnych widoków zapraszamy też na Wieżę Trynitarską – z jej szczytu będziecie mogli obejrzeć panoramę metropolii, ale też przyjrzeć się z bliska słynnemu blaszanemu kogucikowi. Według legendy ma on ostrzegać mieszkańców grodu przed najazdem nieprzyjaciela. Z kolei Lubelska Trasa Podziemna, czyli prawie 300-metrowy ciąg piwnic połączonych korytarzami, to propozycja dla tych, którzy chcieliby się dowiedzieć czegoś więcej o historii Lublina. W podziemnym labiryncie znajduje się kilka makiet, które obrazują, jak zmieniała się metropolia na przestrzeni wieków, oraz fascynująca wizualizacja ze światłami i dźwiękiem wielkiego pożaru, który miał miejsce w mieście w 1719 r.

Spacerując maleńkimi uliczkami Starego Miasta, nie zapomnijcie zwrócić uwagę na Bramy: Krakowską i Rybną, Kamienicę Konopniców, Basztę Gotycką oraz budynek Teatru Starego. Reprezentują one różne style architektoniczne, które zachowały się w prawie nienaruszonej przestrzeni najstarszej dzielnicy Lublina. Dobrym pomysłem będzie również zwiedzenie Muzeum Zakładu Historii Farmacji, Muzeum literackiego im. Józefa Czechowicza oraz Piwnicy Pod Fortuną, która jest częścią Muzeum Miejskiego Lublina.

Widok na Stare Miasto w Lublinie

Gdy zwiedzicie już Stare Miasto, wybierzcie się z Eko Taxi do innych urokliwych miejsc na obrzeżach centrum Lublina

Lubelska starówka nie ma już dla was tajemnic? Wsiadajcie do Eko Taxi i jedźcie zwiedzać urokliwe miejsca, które znajdują się poza obrębem ścisłego centrum miasta. Atrakcji jest naprawdę sporo: liczne muzea, skanseny, teatry i ośrodki kultury (wraz z najsłynniejszym Centrum Spotkania Kultur) czy w końcu malownicze parki miejskie ­­­­­­­­­­– wszystkie one gwarantują wspaniałe przeżycia dla turystów po raz pierwszy odwiedzających Lublin. Do każdej lokalizacji dojedziecie szybko i komfortowo naszymi taksówkami.

Dworek Wincentego Pola

Zabytek mieści się na ul. Kalinowszczyzna 13. Jest to niewielka, klasycystyczna willa z modrzewiu, wybudowana w charakterystycznym polskim stylu z bielonymi ścianami i gontem na dachu. Niegdyś mieszkał w niej słynny pisarz z rodziną. Obecnie mieści się tam muzeum biograficzne jego imienia. Ekspozycja zawiera rozmaite pamiątki osobiste i dokumenty rodziny Polów, zbiór pocztówek i czasopism z XIX i XX w.

Muzeum Wsi Lubelskiej

Muzeum Wsi Lubelskiej to doskonały cel rodzinnej wycieczki z dziećmi. Jest to jeden z największych skansenów w Polsce. Położony jest w niezwykle urokliwej okolicy – na obrzeżach miasta, w dolinie rzeki Czechówki. Zmęczeni miejskim gwarem turyści będą mogli tam odpocząć, przechadzając się po zielonych terenach wokół muzeum i po niewielkich izdebkach domku z ekspozycją stałą. Wystawa zawiera szereg sprzętów gospodarstwa domowego, których używało się niegdyś na wsi oraz rzeczy osobiste dawnych mieszkańców Lubelszczyzny. Poszczególne sale prezentują nie tylko rozmaite aspekty życia na prowincji, ale również zbudowane są w ten sposób, by ukazać olbrzymie zróżnicowanie regionu. Dzięki temu zwiedzający mogą dowiedzieć się czegoś ciekawego o samym województwie.

Niedaleko Muzeum znajdują się inne ciekawe atrakcje, które będziecie mogli zwiedzić wspólnie z pociechami: Zagroda z Karczmisk, Remiza z Bedlna, Dwór Krychowskich, kilka zabytkowych kapliczek i figur przydrożnych, stara cerkiew i Dworek Kościuszków – wszystkie oddalone są od siebie w promieniu kilkunastu minut na piechotę.

Majdanek

Były obóz koncentracyjny w Lublinie położony jest w dzielnicy Majdanek, od której wzięła się też jego potoczna nazwa. W czasach II wojny światowej przez obóz przeszło ok. 150 tys. osób, z czego większość zginęła. Jedną z największych tragedii, która wydarzyła się na Majdanku, była tzw. „krwawa środa”, w trakcie której naziści zamordowali przeszło 18 tys. Żydów.

Obecnie na miejscu obozu zagłady mieści się Państwowe Muzeum. Zostało utworzone jako pierwsze w Europie. Za cel stawia sobie upamiętnienie tragicznych wydarzeń, które miały miejsce na Majdanku oraz w dwóch innych miastach: w Bełżcu i Sobiborze. Na ponad 90 ha można zwiedzić ok. 70 obiektów historycznych, w tym komory gazowe i krematoria, oraz wystawę multimedialną. Szczególne wrażenie na oglądających wywiera monumentalny Pomnik Walki i Męczeństwa.

Może Cię zainteresować również

 • Co się dzieje w Lublinie?Co się dzieje w Lublinie?
  Co się dzieje w Lublinie? Na co dzień można skorzystać ...
 • Wynajem busów w LublinieSzukasz ofert wynajmu busów w Lublinie? Skontaktuj się z nami!
  Wynajem busów w Lublinie przydatny jest zarówno wtedy, ...
 • Transport mebli w LublinieTransport mebli w Lublinie
  Transport mebli w Lublinie to jedno z częściej ...
 • Wydarzenia kulturalne w LublinieWydarzenia kulturalne w październiku i listopadzie 2019 w Lublinie. Propozycje Eko Taxi
  Razem z Eko Taxi nie możemy się już doczekać nastania ...
 • Atrakcje na Starym Mieście w LublinieAtrakcje na Starym Mieście w Lublinie
  Atrakcje na Starym Mieście w Lublinie wzbudzają ...
 • Majówka 2023 w LublinieMajówka 2023 w Lublinie
  Majówka 2023 w Lublinie tradycyjnie będzie obfitowała w różnorodne wydarzenia. Niektórzy decydują się na spędzenie wolnych dni w domu, ale warto pomyśleć również nad zorganizowaniem sobie różnego rodzaju atrakcji. Tegoroczny kalendarz sprzyja wydłużeniu sobie wiosennego urlopu, co pozwala zaplanować nawet krótki wyjazd. W tym okresie oczywiście można zaobserwować wzmożony ruch na drogach, więc warto przesiąść się do taksówek. Zachęcamy do wybrania tych od Eko Taxi.
 • Przewozy osób w LubiniePrzewóz osób w Lublinie – poznaj pełną ofertę Eko Taxi
  Przewożenie osób to nasza pasja. Skutkuje to rosnącą ...
 • Dezynfekcja taksówekEko Taxi w Lublinie dezynfekuje taksówki
  Eko Taxi w Lublinie dezynfekuje taksówki, dbając o ...
 • Jak wybrać taxi w Lublinie?Jak wybrać taxi w Lublinie?
  Jak wybrać taxi w Lublinie? W obliczu wielu dostępnych na rynku korporacji warto ustalić sobie pewne kryteria, które ułatwią dokonanie dobrego wyboru. W kontekście standardowych przejazdów ważne są opinie klientów i renoma marki, która odzwierciedla jakość oferowanych usług. Oczywiście należy to rozpatrywać w relacji do ceny. Oprócz tego, warto spoglądać na oferty firm taksówkarskich w kontekście dodatkowych usług, co może być szczególnie istotne dla mieszkańców danego miasta.
 • Zakupy na dowóz w LublinieZakupy na dowóz w Lublinie
  Zakupy na dowóz w Lublinie cieszą się coraz większym ...
 • Komunikacja Świdnik-LublinKomunikacja Świdnik-Lublin
  Komunikacja Świdnik-Lublin stanowi podstawową siatkę ...
 • Jedzenie na dowóz w LublinieJedzenie na dowóz w Lublinie
  Jedzenie na dowóz w Lublinie przyda się wszystkim osobom, które nie mają czasu gotować lub chcą spróbować dań restauracyjnych. Nie wszystkie punkty gastronomiczne oferują jednak dostawy, a firmy specjalizujące się w takich usługach, współpracują tylko z określonymi miejscami. Co zrobić, gdy ulubiona restauracja nie dowozi dań i nie jest obsługiwana przez żadnego pośrednika, który rozwozi jedzenie? Zadzwoń do Eko Taxi, a jeden z naszych kierowców podjedzie po posiłek na wynos i go przywiezie.
 • Atrakcje turystyczne dla dzieci w LublinieAtrakcje turystyczne dla dzieci w Lublinie
  Atrakcje turystyczne dla dzieci w Lublinie muszą być w ...
 • Praca dla kierowcy w LubliniePraca dla kierowcy w Lublinie
  Praca dla kierowcy w Lublinie powinna być ciekawa i oczywiście opłacalna pod względem finansowym. Możliwości jest kilka, choć są one uzależnione i od tego, jakie prawo jazdy się posiada. Z takim kategorii B warto pomyśleć o jeżdżeniu taksówką, co będzie o wiele mniej monotonne i lepiej płatne niż choćby rozwożenie jedzenia. Osoby zainteresowane taką perspektywą zawodową zachęcamy do kontaktu z Eko Taxi.
 • Imprezy firmowe w LublinieImprezy firmowe w Lublinie
  Imprezy firmowe w Lublinie są organizowane przez ...
 • Miejsca do zwiedzania w LublinieMiejsca do zwiedzania w Lublinie
  Miejsca do zwiedzania w Lublinie obejmują obiekty o różnym znaczeniu. Część warto podziwiać z myślą o samej architekturze, inne lokalizacje zdradzą ciekawe historie, choćby z zakresu przeszłości tego miasta i całego regionu. Stolica województwa lubelskiego ma bezsprzecznie ogromny potencjał turystyczny i dlatego przyciąga odwiedzających z całego kraju, a nawet z zagranicy.
 • Taxi na drodzeTanie taxi w Lublinie – poznaj jedną z najtańszych ofert w mieście i zamów taksówkę Eko Taxi!
  Tanie taxi w Lublinie to jedna z najwygodniejszych ...
 • Dzieci w taksówce z Eko Taxi LublinDzieci w taksówce z Eko Taxi Lublin
  Przewóz dzieci w taksówce nie wiąże się z takimi ...
 • Imprezy kulturalne w LublinieImprezy kulturalne w Lublinie. Czego nie możesz przegapić?
  Imprezy kulturalne w Lublinie organizowane są na różną ...
 • Ciekawe miejsca dla młodzieży w LublinieCiekawe miejsca dla młodzieży w Lublinie
  Ciekawe miejsca dla młodzieży w Lublinie przyciągają ...
 • Imprezy w klubach w LublinieImprezy w klubach w Lublinie
  Imprezy w klubach w Lublinie wzbudzają spore zainteresowanie pożądających rozrywki mieszkańców czy choćby licznie zgromadzonych w tym mieście studentów. Takie atrakcje mogą też przykuć uwagę osób, które przyjechały na weekend w celu zwiedzania tego miasta, ale chcą się przy okazji zabawić w porze wieczornej i nocnej. Stolica województwa lubelskiego ma pod tym względem dużo do zaoferowania. Do takich miejsc najlepiej będzie dojechać taksówką i polecamy wybór tej od Eko Taxi.
 • Usługi taxi w LublinieUsługi taxi w Lublinie – skorzystaj z tanich przewozów i wielu opcji dodatkowych
  Taxi w Lublinie, poza opcją standardowych kursów ...
 • Praca jako dyspozytor taxi jest idealna dla studentówDyspozytor taxi w Lublinie – praca dla każdego! Poznaj zakres obowiązków i możliwości zatrudnienia w Eko Taxi
  Dyspozytorem taxi w Lublinie może zostać właściwie ...
 • Atrakcje turystyczne LublinaAtrakcje turystyczne w Lublinie polecane przez Eko Taxi
  Co sprowadza was do Lublina? Spotkanie biznesowe, ...
 • Taxi na lotnisku w ŚwidnikuTaxi na lotnisko w Świdniku
  Taxi na lotnisko w Świdniku jest szybkim i najbardziej komfortowym sposobem dotarcia do tego portu lotniczego z Lublina i okolic. Taką trasę pokonują osoby wylatujące służbowo czy mieszkańcy szykujący się do wyjazdów turystycznych. Łapiąc kurs w to miejsce, lepiej uważać na pojazdy kierowców nienależących do korporacji taksówkarskich, gdyż często oferują oni znacznie zawyżone ceny. Pomocne mogą się okazać firmy taxi dysponujące większymi pojazdami, jak Eko Taxi.
 • Eko taxi w LublinieEko Taxi w Lublinie
  Eko Taxi w Lublinie to sprawdzona korporacja taksówkarska. Nasze usługi przydadzą się zawsze wtedy, gdy nie możesz gdzieś dojechać własnym samochodem, a wolisz uniknąć podróżowania komunikacją miejską. Oferujemy też pomoc w innym zakresie, gdy potrzebujesz czegoś na dowóz, a nawet podczas przeprowadzek. Taka oferta bywa szczególnie korzystna dla mieszkańców miasta. Umożliwiamy przy tym różne sposoby na skomunikowanie się z nami w celu skorzystania z taksówek.
 • Przewóz pracowników w LubliniePrzewóz pracowników w Lublinie
  Przewóz pracowników w Lublinie może być wykonany przez ...
 • Park rozrywki w LubliniePark rozrywki w Lublinie
  Park rozrywki w Lublinie to miejsce, które z pewnością chętnie odwiedzą rodziny z dziećmi. W niektóre miejsca wybierają się jednak choćby i grupy znajomych. Sporo ciekawych punktów widać na terenie miasta, a kolejne są widoczne w niedalekiej okolicy. W każde z tych miejsc możesz dojechać korzystając z usług Eko Taxi. To dogodna forma dojazdu, dzięki której nie musisz się potem martwić wysokimi opłatami za parking lub tym czy w ogóle uda się tam znaleźć miejsce do pozostawienia samochodu.
 • Taxi VIP w LublinieTaxi VIP w Lublinie
  Taxi VIP w Lublinie może być pomocne, gdy odpowiadasz ...
 • Co można zobaczyć w LublinieCo można zobaczyć w Lublinie?
  Co można zobaczyć w Lublinie? W tym rejonie znajduje ...
 • Parki w LublinieParki w Lublinie
  Parki w Lublinie to miejsca, w których mieszkańcy ...
 • Jak spędzić ferie zimowe w Lublinie?Jak spędzić ferie zimowe w Lublinie w 2019 roku?
  Zbliżają się ferie zimowe. W tym roku przerwa od nauki ...
 • Taxi w sylwestra w LublinieTaxi w Sylwestra w Lublinie
  Taxi w sylwestra w Lublinie to najlepszy środek transportu, jaki można wybrać na tę wyjątkową noc. Jeżeli nie planujesz organizowania spotkania we własnym domu, z pewnością wybierasz się wtedy do kogoś znajomego czy na jakieś wydarzenie na mieście. Wygodne dojechanie na miejsce będzie bardzo ważne, podobnie jak bezpieczny powrót, który często ma miejsce w późnych godzinach nocnych. W takich okolicznościach postaw na sprawdzone usługi Eko Taxi.
 • Atrakcje na weekend w LublinieAtrakcje na weekend w Lublinie. Zobacz wszystkie!
  Atrakcje na weekend w Lublinie cechują się sporą ...
 • Praca dodatkowa dla kierowcy w LubliniePraca dodatkowa dla kierowcy w Lublinie
  Praca dodatkowa dla kierowcy w Lublinie jest czymś, ...