Zabytki na Starym Mieście w Lublinie. Nasz przegląd

Zabytki na Starym Mieście w Lublinie. Nasz przegląd

Zabytki na Starym Mieście w Lublinie to prawdziwa gratka dla turystów. Na względnie niewielkiej powierzchni ziemi znajduje się aż 110 obiektów historycznych, które w ponad 70% zachowały swoją oryginalną zabudowę. Ta sięga nawet XIII wieku, a samo Stare Miasto znajduje się na liście Pomników Historii. Zespół Eko Taxi przygotował specjalne zestawienie zabytków na starówce, które naszym zdaniem koniecznie zasługują na odwiedziny turystów! Dokąd się udać podczas wizyty w mieście?

Spis treści
Co musisz zobaczyć?
Obiekty otwarte dla turystów
Poruszanie się po mieście

Zabytki na Starym Mieście w Lublinie, które musisz zobaczyć!

Zabytki na Starym Mieście w Lublinie są warte obejrzenia o każdej porze roku. Kierowcy Eko Taxi często wykonują kursy w kierunku starówki zarówno zimą, jak i latem. Dziś przygotowaliśmy dla Was zestawienie tych atrakcji położonych w centrum miasta, które zasługują na szczególną uwagę. Sprawdźcie, które lokalizacje polecamy obejrzeć osobom odwiedzającym miasto.

Pozostałości murów miejskich

Wizyta na Starym Mieście w Lublinie nie może obejść się bez obejrzenia pozostałości murów miejskich. Na uwagę turystów zasługują zwłaszcza Brama Krakowska i Grodzka, a także Baszta Gotycka. Pierwszy z zabytków pochodzi z XIV wieku i strzeże wejścia na starówkę. Jest to jeden z głównych symboli Lublina, a w samej Bramie Krakowskiej funkcjonuje dziś Muzeum Historii Miasta Lublina z ciekawymi eksponatami pochodzącymi z wykopalisk prowadzonych w mieście. Brama Grodzka to z kolei siedziba Ośrodka „Brama Grodzka – Teatr NN”. Choć sama budowla powstała już w 1342 roku, to swój obecny wygląd zawdzięcza architektowi Stanisława Augusta Poniatowskiego z XVIII wieku. Obiekt zamiennie nazywany jest Bramą Żydowską, ponieważ dawniej dzieliła ona starówkę od dzielnicy żydowskiej. Baszta Gotycka to z kolei pozostałość po gotyckich obwarowaniach. Budowla z XIV wieku wykonana jest z cegły, a jej wygląd robi spore wrażenie na oglądających. Polecamy koniecznie udać się w te miejsca!

Turystka w Lublinie

Renesansowe kamienice z bogatym zdobieniem

Wizyta na Starym Mieście nie może obejść się także bez podziwiania renesansowych kamienic otaczających rynek. Tych jest naprawdę wiele, a dzięki swoim bogatym zdobieniom są obiektem zachwytu zarówno przyjezdnych, jak i mieszkańców. Naszym zdaniem na szczególna uwagę zasługuje kamienica Klonowica, której fasady ozdobione są wizerunkami znanych osób blisko związanych z Lublinem, kamienica Chociszewska o unikatowych zdobieniach zwłaszcza górnej części budynku czy kamienica Lubomelskich o charakterystycznym, czerwonym odcieniu. Gwarantujemy, że każde spojrzenie na te zachwycające, bogato zdobione zabytki odkryje przed Tobą nowe tajemnice!

Plac po Farze oraz Plac Łokietka

Warto udać się także na jeden ze słynniejszych placów zlokalizowanych na terenie Starego Miasta. Plac po Farze, bo o nim mowa znajduje się na miejscu dawnego kościoła farnego pw. św. Michała Archanioła. Podczas prowadzonych w mieście wykopalisk odkryto fundamenty budynku, którego rozmiary można sobie wyobrazić na ich podstawie. Dzisiaj miejsce to służy mieszkańcom jako plac koncertowy oraz teren do spotkań. Eko Taxi poleca także wizytę na Placu Łokietka. To właśnie stąd w łatwy sposób dotrzeć można pod Bramę Krakowską, czy Nowy Ratusz, podziwiając jednocześnie miejskie zabytki. Koniecznie zaplanujcie odwiedziny w tych miejscach w swoim planie zwiedzania!

Sprawdź, które zabytki na Starym Mieście w Lublinie obejrzysz także od wewnątrz

Zabytki na Starym Mieście w Lublinie pozwalają turystom także na poznawanie swoich tajemnic od środka. Wiemy, które z nich kryją interesujące wnętrza i są otwarte dla turystów! Sprawdź, dokąd warto się udać!

Trybunał Koronny, czyli dawny ratusz

Monumentalna budowla wzniesiona w XIV wieku to jedno z obowiązkowych miejsc dla turystów. Trybunał Koronny ma bogatą historię, w ciągu której wielokrotnie ulegał on pożarom i przebudowom. Dawniej pełnił funkcję ratusza, dzisiaj w jego wnętrzach znajduje się Pałac Ślubów, a w Wielkiej Sali organizowane są koncerty oraz spotkania. Turyści z chęcią odwiedzają wnętrza Trybunału Koronnego głównie ze względu na Trasę Podziemną, znajdującą się w dawnej piwnicy, pełniącej wówczas rolę więzienia i winiarni. Poza odkrywaniem tajemnic podziemi turystom pokazywana jest multimedialna prezentacja pożaru miasta, z kolei grupy zwiedzających mogą także wziąć udział w inscenizacji „Lubelskie Opowieści Wędrownego Dziada”.

Wieża Trynitarska z ciekawymi eksponatami muzealnymi

Chętnie odwiedzanym miejscem jest także Wieża Trynitarska. Neogotycka nadbudowa ze stożkowym dachem widocznie wyróżnia się na tle panoramy Lublina – mierzy ona bowiem aż 60 metrów wysokości. W jej wnętrzu znajduje się Muzeum Archidiecezjalne Sztuki Religijnej, z kolei na najwyższych piętrach funkcjonuje taras widokowy otwarty dla turystów. Polecamy dobrze przygotować się na odwiedziny w Wieży Trynitarskiej – odwiedzających czeka bowiem spacer po ponad 200 schodkach na najwyższe piętro!

Poza murami miejskimi, czyli zachwycający Zamek Lubelski

Obowiązkowym punktem dla przyjezdnych na mapie Lublina jest także Zamek Lubelski, dlatego nie mogło go zabraknąć w naszym zestawieniu! Choć sama budowla znajduje się poza ścisłymi murami Starego Miasta, to jest ona jednym z najczęściej odwiedzanych zabytków w Lublinie. Wewnątrz tego zachwycającego obiektu znajduje się obecnie Muzeum Lubelskie, a wcześniej była to siedziba więzienia. Turyści mogą tu obejrzeć zbiory z dziedziny archeologii, sztuki, historii, czy militariów, a także wejść na taras widokowy i podziwiać panoramę miasta.

Ułatwiamy poruszanie się po mieście i docieramy tam, gdzie potrzebujesz!

Historyczne centrum miasta przyciąga do siebie dziesiątki turystów, dla których poruszanie się po mieście prywatnymi autami może być problematyczne. Kierowcy Eko Taxi z chęcią dowiozą ich w okolicę Starego Miasta, gdzie na odwiedzających czeka ponad sto interesujących zabytków. Obsługujemy zarówno pojedynczych klientów, jak i większe grupy pasażerów. Nasza flota składa się z komfortowych aut, w których płatność dokonywana może być zarówno gotówką, jak i poprzez karty płatnicze. Pasażerowie mają możliwość wynajęcia komfortowego busa przystosowanego do przewozu aż ośmiu podróżnych, a także zarezerwowania bezpiecznego przejazdu dla dziecka z dedykowanym mu fotelikiem samochodowym. Aby dotrzeć na Stare Miasto wystarczy skontaktować się z Eko Taxi w dowolnie wybrany sposób. Klienci obsługiwani są zarówno przez telefon, jak i Internet. Oprócz formularza kontaktowego na stronie www posiadamy także wygodną aplikację online. Ze szczegółowym cennikiem usług zapoznać się można na naszej stronie internetowej – zapewniamy jednak, że Eko Taxi proponuje atrakcyjne warunki przejazdu, dzięki którym szybko i tanio dostaniesz się w najważniejsze miejsca turystyczne!

Pamiętające nawet XIII wiek budynki na Starym Mieście to prawdziwy unikat, który co roku przyciąga turystów z Polski i świata. Samochody Eko Taxi często towarzyszą odwiedzającym podczas podróży do historycznej części miasta, a nasi kierowcy chętnie udzielają porad dotyczących zwiedzania. Liczymy, że po przeczytaniu tego poradnika Twoja chęć przyjazdu do Lublina będzie jeszcze większa! W mieście czekają na Ciebie między innymi Trybunał Koronny, Brama Krakowska, czy Zamek Lubelski, które koniecznie musisz odwiedzić!

Może Cię zainteresować również

 • Oferty pracy w Lublinie dla kierowców z kat. BOferty pracy w Lublinie dla kierowcy z kat. B
  Oferty pracy w Lublinie dla kierowcy z prawem jazdy kat. B są zróżnicowane, choć odbiegają od siebie, jeżeli chodzi o poziom atrakcyjności. Dotyczy to tego, jakie zadania trzeba wykonywać, ale i perspektyw zarobkowych, które są dla każdego istotną kwestią. Zawód taksówkarza jest intrygującą opcją, ponieważ wiąże się z brakiem monotonii i różnymi wyzwaniami. Jeśli chcesz spróbować sił w takiej roli, zachęcamy do współpracy z Eko Taxi.
 • Zakupy z dostawą w LublinieZakupy z dostawą w Lublinie
  Zakupy z dostawą w Lublinie to usługa dla osób ...
 • Pracuj w Eko Taxi jako kierowca bądź dyspozytor!Praca w Eko Taxi Lublin – dowiedz się, jakie warunki trzeba spełnić, aby zostać kierowcą taxi. Czy można jeździć taksówką bez własnej licencji?
  Praca w Eko Taxi Lublin łączy niesamowite perspektywy ...
 • Strefy taxi w LublinieStrefy taxi w Lublinie
  Strefy taxi w Lublinie służą jako pomoc do ustalenia konkretnych taryf, określających ceny za przejazdy. W przypadku tego miasta podział jest bardzo klarowny i prosty. Decydując się na skorzystanie z takich usług, wybierz przy tym korporację z jasno określonymi i niskimi stawkami, na które możesz liczyć w Eko Taxi. Dzięki temu unikniesz jakichkolwiek niespodzianek, które zdarzają się, gdy bierze się taxi choćby z postoju i trafi się na niezrzeszonego kierowcę.
 • Praca w Eko Taxi w LubliniePraca w Eko Taxi w Lublinie
  Praca w Eko Taxi w Lublinie to wyzwanie dla osób lubiących jazdę samochodem oraz kontakt z innymi ludźmi. To możliwość podjęcia się ciekawego, pełnego intrygujących doświadczeń i na pewno pozbawionego rutyny zajęcia. Przy okazji zachowasz sporą elastyczność czasową i możesz liczyć na perspektywę atrakcyjnych zarobków, ponieważ każdego dnia z naszych usług korzysta szerokie grono klientów. Zachęcamy zatem do dołączenia do naszego zespołu.
 • Kurs taxi w LublinieKurs taxi w Lublinie
  Kurs taxi w Lublinie jest wygodnym rozwiązaniem w zakresie transportu jako alternatywa dla własnego samochodu i komunikacji miejskiej. W tym celu najlepiej wybrać sprawdzoną firmę, która oferuje wysoką jakość usług, a do tego atrakcyjne ceny. Dzięki temu możesz podróżować po mieście wygodnie, a jednocześnie na korzystnych warunkach finansowych. Jeśli liczysz na takie rozwiązanie, skorzystaj z oferty Eko Taxi.
 • Firma transportowa w LublinieSzukasz firmy transportowej w Lublinie? Sprawdź ofertę Eko Taxi
  Eko Taxi to rzetelna firma, która obecna jest na rynku ...
 • Zwiedzanie LublinaLublin – zwiedzanie metropolii z Eko Taxi
  Lublin to fascynująca metropolia, która tętni życiem o ...
 • Kto najczęściej korzysta z taxi w LublinieKto najczęściej korzysta z taxi w Lublinie?
  Kto najczęściej korzysta z taxi w Lublinie? W praktyce większość zleceń rozkłada się pomiędzy dwie, ale dość rozbudowane grupy. Po pierwsze są to ludzie mieszkający tutaj na stałe, a po drugie osoby, które przyjechały z myślą o zwiedzaniu regionu. Do tego dochodzą i kursy zamawiane przez firmy dla swoich pracowników czy delegatów z innych miast. Popularnym wyborem w tej okolicy jest Eko Taxi, ponieważ oferujemy sprawdzone przewozy, w niskich cenach.
 • Jak zamówić taksówkę w LublinieJak zamówić taksówkę w Lublinie?
  Jak zamówić taksówkę w Lublinie? To pytanie zadaje ...
 • Dobre restauracje w LublinieDobre restauracje w Lublinie
  Dobre restauracje w Lublinie to miejsca, które chętnie odwiedzają zarówno sami mieszkańcy, jak i przybywający tutaj turyści. Na szczęście miasto może pochwalić się bogatą ofertą gastronomiczną. Zdecydowanie można tu smacznie zjeść, a ogromnym atutem jest różnorodność ofert, ponieważ dostępne są lokale z potrawami z wielu zakątków świata. Jeśli chcesz się wybrać do jednego z lublińskich lokali gastronomicznych i zastanawiasz się, jak dotrzeć na miejsce, rozważ zamówienie jednej z naszych taksówek.
 • Stare Miasto w LublinieStare Miasto w Lublinie dla turysty
  Stare Miasto w Lublinie to dzielnica o bogatej ...
 • Taxi 6 osobowe w LubinieTaxi dla 6 osób w Lublinie
  Taxi dla 6 osób w Lublinie to rozwiązanie, z którego ...
 • Płatność kartą w taksówce w LubliniePłatność kartą w taksówce w Lublinie
  Płatność kartą w taksówce w Lublinie ma sporo zalet. Nie musisz wtedy nosić ze sobą gotówki i przejmować się tym, czy taksówkarz będzie miał, jak wydać resztę. Większość osób nosi kartę zawsze przy sobie, razem z dokumentami. Doskonale sprawdza się to zatem nawet wtedy, gdy musisz zamówić taksówkę w nieoczekiwanej sytuacji. Choć obecnie wydaje się to wręcz standardem, niestety nie u każdego taksówkarza dostępna jest możliwość regulowania należności bezgotówkowo. Inaczej wygląda to w Eko Taxi.
 • Spędź Sylwestra 2019 w Lublinie z Eko Taxi!Jak spędzić sylwestra 2018/2019 w Lublinie? Eko Taxi przedstawia pomysły na szampańską zabawę!
  Sylwester w Lublinie jest obchodzony bardzo hucznie. W ...
 • Wakacje w Lublinie dla dzieciWakacje w Lublinie dla dzieci
  Wakacje w Lublinie dla dzieci powinny im dostarczyć wiele radości oraz zabawy. Rodzice często stają przed wyzwaniem zaaranżowania większej ilości wolnego czasu dla najmłodszych, lecz w przypadku tego miasta nie będzie to stanowiło problemu. Do dyspozycji jest wiele obiektów, które warto odwiedzić w gronie całej rodziny. W ciepłe i przyjemne dni z powodzeniem można też zaplanować wypoczynek na łonie natury. Sami włodarze regionu dbają również o dodatkowe letnie atrakcje dla dzieci i młodzieży.
 • Taxi bus w LublinieTaxi bus w Lublinie – kiedy warto go zamówić i jak w prosty sposób to zrobić? Poznaj ofertę Eko Taxi Lublin i bezpiecznie poruszaj się po mieście i okolicach z rodziną lub grupą przyjaciół!
  Taxi bus w Lublinie to doskonała opcja dla ...
 • Atrakcje kulturalne w LublinieAtrakcje kulturalne w Lublinie
  Atrakcje kulturalne w Lublinie odbywają się przez cały rok. Miasto ma pod tym względem rozbudowaną ofertę, skierowaną do osób w różnym wieku. Mowa tu o całych festiwalach, programach teatralno-filmowych, koncertach czy unikalnych warsztatach. Osoby zainteresowane takimi wydarzeniami z pewnością nie mają na co narzekać i znajdą coś ciekawego dla siebie w każdym tygodniu.
 • Sylwester dla singli w LublinieSylwester dla singli w Lublinie
  Sylwester dla singli w Lublinie może przyjąć różną formę. Niektórzy stawiają na domówkę organizowaną przez znajomych, ale można się też bawić w klubach czy na wydarzeniu aranżowanym przez miasto. Kolejną opcją jest wybranie się na jakiś film czy spektakl, jeżeli nie nastawiasz się na huczną zabawę, lecz po prostu przyjemne spędzenie czasu. Bez względu na to, co wybierzesz, na miejsce dotrzesz wygodnie i bezpiecznie naszymi taksówkami.
 • Przeprowadzki w LubliniePrzeprowadzki na terenie Lublina tylko z nami
  Przeprowadzki nie muszą być trudne i męczące! ...
 • Jarmark Bożonarodzeniowy w Lublinie z Eko TaxiJarmark bożonarodzeniowy w Lublinie z Eko Taxi
  Jarmark bożonarodzeniowy w Lublinie to jedna z ...
 • Sylwester 2022-2023 w Lublinie z Eko TaxiSylwester 2022/2023 w Lublinie z Eko Taxi
  Sylwester 2022 warto spędzić w Lublinie. Miasto to ...
 • Telefon na taxi w LublinieTelefon na taxi w Lublinie
  Telefon na taxi w Lublinie pozwala w każdej chwili zamówić tego typu usługi, jeśli akurat okażą się one potrzebne. To tradycyjne rozwiązanie wciąż jest preferowane przez wiele osób, gdyż jest opcją pewną i sprawdzoną. Rzecz jasna wcześniej pozostaje jeszcze wybór odpowiedniej firmy, aby sprostała ona konkretnym oczekiwaniom. Zachęcamy do zapisania sobie zatem kontaktu do Eko Taxi.
 • Dojazd na lotnisko w ŚwidnikuDojazd na lotnisko w Świdniku
  Dojazd na lotnisko w Świdniku obejmuje kilka możliwości - od prywatnych, po publiczne środki transportu. Mają one swoje zalety, ale i wady, zwłaszcza gdy mowa o transporcie na planowany o konkretnej godzinie lot. Wiele argumentów przemawia za wybraniem taksówki, szczególnie takiej od firmy z atrakcyjną ofertą cenową. Jeśli jesteś zainteresowany takim wariantem, skorzystaj z kursów od Eko Taxi.
 • Jak wybrać taxi w Lublinie?Jak wybrać taxi w Lublinie?
  Jak wybrać taxi w Lublinie? W obliczu wielu dostępnych na rynku korporacji warto ustalić sobie pewne kryteria, które ułatwią dokonanie dobrego wyboru. W kontekście standardowych przejazdów ważne są opinie klientów i renoma marki, która odzwierciedla jakość oferowanych usług. Oczywiście należy to rozpatrywać w relacji do ceny. Oprócz tego, warto spoglądać na oferty firm taksówkarskich w kontekście dodatkowych usług, co może być szczególnie istotne dla mieszkańców danego miasta.
 • Karaoke w LublinieKaraoke w Lublinie
  Karaoke w Lublinie jest ciekawym pomysłem dla osób, które szykują się do wieczornego wyjścia na miasto ze znajomymi. Takie imprezy tematyczne są obecnie bardzo popularne i często organizowane w różnego rodzaju barach czy klubach, szczególnie w weekendy. Jeśli wybierasz się na takie wydarzenie, dobrym pomysłem będzie dojechać na miejsce taksówką i później wrócić do domu w ten sam sposób. Zachęcamy do wybrania przy tym kursów realizowanych przez Eko Taxi.
 • Dojazd na lotnisko z LublinaDojazd na lotnisko z Lublina
  Dojazd na lotnisko z Lublina jest dość komfortowy, co wynika również z położenia tutejszego portu. Ten znajduje się niedaleko miasta, więc można tam dotrzeć stosunkowo szybko. Istnieją przy tym różne rozwiązania transportowe, które mają swoje zalety, ale i wady. Jeśli chcesz wygodnie i szybko pokonać taką trasę, najlepszym wyborem będzie zamówienie taksówki. Zachęcamy do zdecydowania się na tę od Eko Taxi.
 • Dzieci w taksówce z Eko Taxi LublinDzieci w taksówce z Eko Taxi Lublin
  Przewóz dzieci w taksówce nie wiąże się z takimi ...
 • Tanie taxi bagażowe w LublinieTanie taxi bagażowe w Lublinie
  Tanie taxi bagażowe w Lublinie to doskonała ...
 • Co można zobaczyć w LublinieCo można zobaczyć w Lublinie?
  Co można zobaczyć w Lublinie? W tym rejonie znajduje ...
 • Parki w LublinieParki w Lublinie
  Parki w Lublinie to miejsca, w których mieszkańcy ...
 • Zamek Lubelski - poznaj jego historię i wystawy muzealne z Eko Taxi!Zamek Lubelski – poznaj jego historię i wystawy muzealne z Eko Taxi!
  Zamek Lubelski to jedna z najciekawszych atrakcji w ...
 • Transport mebli w LublinieTransport mebli w Lublinie
  Transport mebli w Lublinie to jedno z częściej ...
 • Parki krajobrazowe w LublinieParki krajobrazowe w Lublinie
  Parki krajobrazowe w Lublinie interesują osoby chcące ...
 • Zakupy z dowozem w LublinieZakupy z dowozem w Lublinie
  Zakupy z dowozem w Lublinie to wygodny sposób na ...