Zabytki na Starym Mieście w Lublinie. Nasz przegląd

Zabytki na Starym Mieście w Lublinie. Nasz przegląd

Zabytki na Starym Mieście w Lublinie to prawdziwa gratka dla turystów. Na względnie niewielkiej powierzchni ziemi znajduje się aż 110 obiektów historycznych, które w ponad 70% zachowały swoją oryginalną zabudowę. Ta sięga nawet XIII wieku, a samo Stare Miasto znajduje się na liście Pomników Historii. Zespół Eko Taxi przygotował specjalne zestawienie zabytków na starówce, które naszym zdaniem koniecznie zasługują na odwiedziny turystów! Dokąd się udać podczas wizyty w mieście?

Spis treści
Co musisz zobaczyć?
Obiekty otwarte dla turystów
Poruszanie się po mieście

Zabytki na Starym Mieście w Lublinie, które musisz zobaczyć!

Zabytki na Starym Mieście w Lublinie są warte obejrzenia o każdej porze roku. Kierowcy Eko Taxi często wykonują kursy w kierunku starówki zarówno zimą, jak i latem. Dziś przygotowaliśmy dla Was zestawienie tych atrakcji położonych w centrum miasta, które zasługują na szczególną uwagę. Sprawdźcie, które lokalizacje polecamy obejrzeć osobom odwiedzającym miasto.

Pozostałości murów miejskich

Wizyta na Starym Mieście w Lublinie nie może obejść się bez obejrzenia pozostałości murów miejskich. Na uwagę turystów zasługują zwłaszcza Brama Krakowska i Grodzka, a także Baszta Gotycka. Pierwszy z zabytków pochodzi z XIV wieku i strzeże wejścia na starówkę. Jest to jeden z głównych symboli Lublina, a w samej Bramie Krakowskiej funkcjonuje dziś Muzeum Historii Miasta Lublina z ciekawymi eksponatami pochodzącymi z wykopalisk prowadzonych w mieście. Brama Grodzka to z kolei siedziba Ośrodka „Brama Grodzka – Teatr NN”. Choć sama budowla powstała już w 1342 roku, to swój obecny wygląd zawdzięcza architektowi Stanisława Augusta Poniatowskiego z XVIII wieku. Obiekt zamiennie nazywany jest Bramą Żydowską, ponieważ dawniej dzieliła ona starówkę od dzielnicy żydowskiej. Baszta Gotycka to z kolei pozostałość po gotyckich obwarowaniach. Budowla z XIV wieku wykonana jest z cegły, a jej wygląd robi spore wrażenie na oglądających. Polecamy koniecznie udać się w te miejsca!

Turystka w Lublinie

Renesansowe kamienice z bogatym zdobieniem

Wizyta na Starym Mieście nie może obejść się także bez podziwiania renesansowych kamienic otaczających rynek. Tych jest naprawdę wiele, a dzięki swoim bogatym zdobieniom są obiektem zachwytu zarówno przyjezdnych, jak i mieszkańców. Naszym zdaniem na szczególna uwagę zasługuje kamienica Klonowica, której fasady ozdobione są wizerunkami znanych osób blisko związanych z Lublinem, kamienica Chociszewska o unikatowych zdobieniach zwłaszcza górnej części budynku czy kamienica Lubomelskich o charakterystycznym, czerwonym odcieniu. Gwarantujemy, że każde spojrzenie na te zachwycające, bogato zdobione zabytki odkryje przed Tobą nowe tajemnice!

Plac po Farze oraz Plac Łokietka

Warto udać się także na jeden ze słynniejszych placów zlokalizowanych na terenie Starego Miasta. Plac po Farze, bo o nim mowa znajduje się na miejscu dawnego kościoła farnego pw. św. Michała Archanioła. Podczas prowadzonych w mieście wykopalisk odkryto fundamenty budynku, którego rozmiary można sobie wyobrazić na ich podstawie. Dzisiaj miejsce to służy mieszkańcom jako plac koncertowy oraz teren do spotkań. Eko Taxi poleca także wizytę na Placu Łokietka. To właśnie stąd w łatwy sposób dotrzeć można pod Bramę Krakowską, czy Nowy Ratusz, podziwiając jednocześnie miejskie zabytki. Koniecznie zaplanujcie odwiedziny w tych miejscach w swoim planie zwiedzania!

Sprawdź, które zabytki na Starym Mieście w Lublinie obejrzysz także od wewnątrz

Zabytki na Starym Mieście w Lublinie pozwalają turystom także na poznawanie swoich tajemnic od środka. Wiemy, które z nich kryją interesujące wnętrza i są otwarte dla turystów! Sprawdź, dokąd warto się udać!

Trybunał Koronny, czyli dawny ratusz

Monumentalna budowla wzniesiona w XIV wieku to jedno z obowiązkowych miejsc dla turystów. Trybunał Koronny ma bogatą historię, w ciągu której wielokrotnie ulegał on pożarom i przebudowom. Dawniej pełnił funkcję ratusza, dzisiaj w jego wnętrzach znajduje się Pałac Ślubów, a w Wielkiej Sali organizowane są koncerty oraz spotkania. Turyści z chęcią odwiedzają wnętrza Trybunału Koronnego głównie ze względu na Trasę Podziemną, znajdującą się w dawnej piwnicy, pełniącej wówczas rolę więzienia i winiarni. Poza odkrywaniem tajemnic podziemi turystom pokazywana jest multimedialna prezentacja pożaru miasta, z kolei grupy zwiedzających mogą także wziąć udział w inscenizacji „Lubelskie Opowieści Wędrownego Dziada”.

Wieża Trynitarska z ciekawymi eksponatami muzealnymi

Chętnie odwiedzanym miejscem jest także Wieża Trynitarska. Neogotycka nadbudowa ze stożkowym dachem widocznie wyróżnia się na tle panoramy Lublina – mierzy ona bowiem aż 60 metrów wysokości. W jej wnętrzu znajduje się Muzeum Archidiecezjalne Sztuki Religijnej, z kolei na najwyższych piętrach funkcjonuje taras widokowy otwarty dla turystów. Polecamy dobrze przygotować się na odwiedziny w Wieży Trynitarskiej – odwiedzających czeka bowiem spacer po ponad 200 schodkach na najwyższe piętro!

Poza murami miejskimi, czyli zachwycający Zamek Lubelski

Obowiązkowym punktem dla przyjezdnych na mapie Lublina jest także Zamek Lubelski, dlatego nie mogło go zabraknąć w naszym zestawieniu! Choć sama budowla znajduje się poza ścisłymi murami Starego Miasta, to jest ona jednym z najczęściej odwiedzanych zabytków w Lublinie. Wewnątrz tego zachwycającego obiektu znajduje się obecnie Muzeum Lubelskie, a wcześniej była to siedziba więzienia. Turyści mogą tu obejrzeć zbiory z dziedziny archeologii, sztuki, historii, czy militariów, a także wejść na taras widokowy i podziwiać panoramę miasta.

Ułatwiamy poruszanie się po mieście i docieramy tam, gdzie potrzebujesz!

Historyczne centrum miasta przyciąga do siebie dziesiątki turystów, dla których poruszanie się po mieście prywatnymi autami może być problematyczne. Kierowcy Eko Taxi z chęcią dowiozą ich w okolicę Starego Miasta, gdzie na odwiedzających czeka ponad sto interesujących zabytków. Obsługujemy zarówno pojedynczych klientów, jak i większe grupy pasażerów. Nasza flota składa się z komfortowych aut, w których płatność dokonywana może być zarówno gotówką, jak i poprzez karty płatnicze. Pasażerowie mają możliwość wynajęcia komfortowego busa przystosowanego do przewozu aż ośmiu podróżnych, a także zarezerwowania bezpiecznego przejazdu dla dziecka z dedykowanym mu fotelikiem samochodowym. Aby dotrzeć na Stare Miasto wystarczy skontaktować się z Eko Taxi w dowolnie wybrany sposób. Klienci obsługiwani są zarówno przez telefon, jak i Internet. Oprócz formularza kontaktowego na stronie www posiadamy także wygodną aplikację online. Ze szczegółowym cennikiem usług zapoznać się można na naszej stronie internetowej – zapewniamy jednak, że Eko Taxi proponuje atrakcyjne warunki przejazdu, dzięki którym szybko i tanio dostaniesz się w najważniejsze miejsca turystyczne!

Pamiętające nawet XIII wiek budynki na Starym Mieście to prawdziwy unikat, który co roku przyciąga turystów z Polski i świata. Samochody Eko Taxi często towarzyszą odwiedzającym podczas podróży do historycznej części miasta, a nasi kierowcy chętnie udzielają porad dotyczących zwiedzania. Liczymy, że po przeczytaniu tego poradnika Twoja chęć przyjazdu do Lublina będzie jeszcze większa! W mieście czekają na Ciebie między innymi Trybunał Koronny, Brama Krakowska, czy Zamek Lubelski, które koniecznie musisz odwiedzić!

Może Cię zainteresować również

 • Park rozrywki w LubliniePark rozrywki w Lublinie
  Park rozrywki w Lublinie to miejsce, które z pewnością chętnie odwiedzą rodziny z dziećmi. W niektóre miejsca wybierają się jednak choćby i grupy znajomych. Sporo ciekawych punktów widać na terenie miasta, a kolejne są widoczne w niedalekiej okolicy. W każde z tych miejsc możesz dojechać korzystając z usług Eko Taxi. To dogodna forma dojazdu, dzięki której nie musisz się potem martwić wysokimi opłatami za parking lub tym czy w ogóle uda się tam znaleźć miejsce do pozostawienia samochodu.
 • Polska sieć taxi w LubliniePolska sieć taxi w Lublinie – poznaj atrakcyjne ceny Eko Taxi i liczne usługi dodatkowe
  Polska sieć taxi w Lublinie, która stale doskonali ...
 • Zakupy na telefon w LublinieZakupy na telefon w Lublinie
  Zakupy na telefon w Lublinie mogą być przydatną usługą ...
 • Przewozy osobowe w LubliniePrzewozy osobowe w Lublinie
  Przewozy osobowe w Lublinie są codziennie poszukiwanie przez różne grupy odbiorców. Jest to rozwiązanie w sytuacji, gdy ktoś potrzebuje transportu, a nie posiada własnego auta i nie chce korzystać z komunikacji miejskiej. Warto przy tym uważać na prywatnych przewoźników, których trudno zweryfikować, jeżeli chodzi o ich umiejętności i uczciwość. Sprawdzonym wyborem będą za to usługi taksówkarskie, zatem zachęcamy do wybrania oferty Eko Taxi.
 • Strefy taxi w LublinieStrefy taxi w Lublinie
  Strefy taxi w Lublinie służą jako pomoc do ustalenia konkretnych taryf, określających ceny za przejazdy. W przypadku tego miasta podział jest bardzo klarowny i prosty. Decydując się na skorzystanie z takich usług, wybierz przy tym korporację z jasno określonymi i niskimi stawkami, na które możesz liczyć w Eko Taxi. Dzięki temu unikniesz jakichkolwiek niespodzianek, które zdarzają się, gdy bierze się taxi choćby z postoju i trafi się na niezrzeszonego kierowcę.
 • Atrakcje dla młodzieży w LublinieAtrakcje dla młodzieży w Lublinie
  Atrakcje dla młodzieży w Lublinie cieszą się sporą ...
 • Lublin jesieniąLublin jesienią
  Lublin jesienią skrywa w sobie niezwykły urok. Pomimo ...
 • Kierowca na weekendy w LublinieKierowca na weekendy w Lublinie
  Kierowca na weekendy w Lublinie to rola, która może pasować wielu osobom poszukującym dorywczego zajęcia. Wbrew pozorom jest to opcja interesująca wiele osób, które nie mają możliwości pracy w pełnym wymiarze czasowym, w trakcie tygodnia roboczego. Na rynku można znaleźć propozycje zatrudnienia się w takim charakterze przy dostawach, lecz zwykle nie wiąże się to ze specjalnie atrakcyjnymi zarobkami. Zdecydowanie ciekawszym wyborem może być spróbowanie swoich sił na taksówce.
 • BIlety na MKS LublinBilety na MKS Lublin. Eko Taxi partnerem szczypiornistek
  Jesteśmy przekonani, że nawet ci, którzy jeszcze nigdy ...
 • Taksówki w LublinieTaksówki w Lubinie
  Taksówki w Lubinie są użytkowane przez mieszkańców i turystów. Większość klientów wybiera je z myślą o podróżowaniu po mieście i okolicach, gdyż jest to zdecydowanie wygodniejsze od komunikacji miejskiej. Warto mieć jednak na uwadze, że w przypadku dobrej korporacji, takiej jak Eko Taxi, oferta jest o wiele bardziej rozbudowana. Możesz zatem zamówić przejazdy mniej standardowymi pojazdami o większej ilości miejsc czy typu bagażowego.
 • Oferty pracy dla kierowcy w LublinieOferty pracy dla kierowcy w Lublinie
  Oferty pracy dla kierowcy w Lublinie są powiązane z tym, jakimi uprawnieniami dysponuje dana osoba. Chodzi przede wszystkim o kategorię prawa jazdy, przy czym zdecydowana większość ludzi ma jedynie to podstawowe, co ogranicza pole możliwości. Jedną z ciekawszych propozycji jest wtedy spróbowanie swoich sił w kierowaniu taksówką. Na pewno będzie to odpowiednie rozwiązanie, jeżeli lubisz kontakt z ludźmi i cenisz sobie elastyczne godziny pracy. Zachęcamy do dołączenia do zespołu Eko Taxi.
 • Taki 7-osobowe w LublinieTaxi 7-osobowe w Lublinie
  Taxi 7-osobowe w Lublinie są poszukiwane przez wiele osób. Jest to świetne rozwiązanie, gdy wspólną podróż odbywa większa grupa, która nie jest wtedy zmuszona do zamawiania dwóch oddzielnych taksówek standardowych rozmiarów. Stanowi to spore ułatwienie i sprawdza się w różnych okolicznościach, od wygodnego dojazdu na lotnisko, po wieczorne czy nocne powroty z zabawy na mieście. Osoby zainteresowane sprawdzonymi i korzystnymi cenowo usługami taxi, zachęcamy do wybrania naszej oferty.
 • Przewóz mebli w LubliniePrzewóz mebli i większych sprzętów w Lublinie. W czym może wam pomóc korporacja taxi?
  Przeprowadzki, remonty, relokacje… Zmieniając ...
 • Ciekawe miejsca w LublinieCiekawe miejsca w Lublinie i okolicach, gdzie wypoczniecie za darmo. Propozycje Eko Taxi
  Przeprowadziliście się niedawno do Lublina? A może ...
 • Turystyczny LublinTurystyczny Lublin
  Turystyczny Lublin ma do zaoferowania naprawdę wiele. ...
 • Czym dojechać z Lublina do ŚwidnikaCzym dojechać z Lublina do Świdnika?
  Czym dojechać z Lublina do Świdnika? To pytanie zadaje sobie wielu mieszkańców, a w praktyce rozwiązań jest kilka. Zdecydowanie najwięcej argumentów przemawia jednak za zamówieniem taksówki. Można wtedy dotrzeć bezpośrednio z miejsca zamieszkania do samego portu lotniczego, podróżując w komfortowych warunkach. Okazuje się to o wiele rozsądniejsze od komunikacji miejskiej czy własnego samochodu, zwłaszcza gdy zależy nam na czasie.
 • Ciekawe miejsca dla młodzieży w LublinieCiekawe miejsca dla młodzieży w Lublinie
  Ciekawe miejsca dla młodzieży w Lublinie przyciągają ...
 • Praca jako dyspozytor taxi jest idealna dla studentówDyspozytor taxi w Lublinie – praca dla każdego! Poznaj zakres obowiązków i możliwości zatrudnienia w Eko Taxi
  Dyspozytorem taxi w Lublinie może zostać właściwie ...
 • Na lotnisko warto zamówić Eko Taxi LublinTaxi z Lublina na lotnisko w Świdniku – prezentujemy zalety zamawiania taksówki i przydatne informacje o porcie lotniczym. Zwiedzaj, podróżuj i przemieszczaj się po terenie Lublina z Eko Taxi!
  Taxi z Lublina na lotnisko w Świdniku to najlepsza ...
 • Ciekawe restauracje w LublinieCiekawe restauracje w Lublinie
  Ciekawe restauracje w Lublinie wzbudzają zainteresowanie mieszkańców oraz turystów, którzy chętnie odwiedzają tę okolicę. Obecnie zróżnicowanie oferty gastronomicznej jest naprawdę ogromne. Z powodzeniem znajdziesz lokale proponujące przysmaki charakterystyczne dla regionu, ale i interesujące punkty z kuchniami z różnych stron świata. Bez względu na to, jakie miejsce wybierzesz, dobrym pomysłem będzie udanie się tam komfortowo taksówką.
 • Usługi taxi w LublinieUsługi taxi w Lublinie – skorzystaj z tanich przewozów i wielu opcji dodatkowych
  Taxi w Lublinie, poza opcją standardowych kursów ...
 • Co robić w wolnym czasie w Lublinie?Co robić w wolnym czasie w Lublinie?
  Co robić w wolnym czasie w Lublinie? Takie pytanie zadają sobie czasem mieszkańcy czy nawet turyści, którzy przyjechali na nieco dłuższy urlop. Na pewno dostępnych jest dużo interesujących miejsc pod kątem zwiedzania. Nie brakuje także malowniczych parków, do których można się wybrać na spacer. Na entuzjastów innych rozrywek czekają liczne restauracje, obiekty kulturalne czy punkty rozrywkowe, które będą również dobrym rozwiązaniem przy gorszej pogodzie. Na miejsce dotrzesz z Eko Taxi.
 • Najciekawsze miejsca w LublinieNajciekawsze miejsca w Lublinie
  Najciekawsze miejsca w Lublinie przyciągają mieszkańców miasta i okolic oraz oczywiście turystów z całego kraju. Stolica województwa i powiatu lubelskiego charakteryzuje się atrakcyjną i rozbudowaną infrastrukturą. Dotyczy to zarówno zabytków do zwiedzania, jak i obiektów kulturalnych, które zachęcają swoimi ofertami. Przedstawiamy nasze propozycje intrygujących lokalizacji w tym rejonie i zachęcamy do skorzystania z usług Eko Taxi, z myślą o dojechaniu w wybrane punkty.
 • Przewozy pracownicze w LubliniePrzewozy pracownicze w Lublinie
  Przewozy pracownicze w Lublinie to opcja, z której ...
 • Lublin dla dzieciLublin dla dzieci
  Lublin dla dzieci, czyli o tym, jak zorganizować czas ...
 • Wakacje w Lublinie dla dzieciWakacje w Lublinie dla dzieci
  Wakacje w Lublinie dla dzieci powinny im dostarczyć wiele radości oraz zabawy. Rodzice często stają przed wyzwaniem zaaranżowania większej ilości wolnego czasu dla najmłodszych, lecz w przypadku tego miasta nie będzie to stanowiło problemu. Do dyspozycji jest wiele obiektów, które warto odwiedzić w gronie całej rodziny. W ciepłe i przyjemne dni z powodzeniem można też zaplanować wypoczynek na łonie natury. Sami włodarze regionu dbają również o dodatkowe letnie atrakcje dla dzieci i młodzieży.
 • Lublin z dzieckiemLublin z dzieckiem. Jak spędzić czas?
  Lublin z dzieckiem to świetny pomysł na weekend lub ...
 • Kto najczęściej korzysta z taxi w LublinieKto najczęściej korzysta z taxi w Lublinie?
  Kto najczęściej korzysta z taxi w Lublinie? W praktyce większość zleceń rozkłada się pomiędzy dwie, ale dość rozbudowane grupy. Po pierwsze są to ludzie mieszkający tutaj na stałe, a po drugie osoby, które przyjechały z myślą o zwiedzaniu regionu. Do tego dochodzą i kursy zamawiane przez firmy dla swoich pracowników czy delegatów z innych miast. Popularnym wyborem w tej okolicy jest Eko Taxi, ponieważ oferujemy sprawdzone przewozy, w niskich cenach.
 • Zabytki Lublina - które zobaczyć, aby poznać historię miasta? Eko Taxi podpowiadaJakie zabytki Lublina zobaczyć, aby poznać historię miasta? Eko Taxi podpowiada
  Zabytki Lublina i jego historia są bardzo ciekawe i ...
 • Oferty pracy w Lublinie dla kierowców z kat. BOferty pracy w Lublinie dla kierowcy z kat. B
  Oferty pracy w Lublinie dla kierowcy z prawem jazdy kat. B są zróżnicowane, choć odbiegają od siebie, jeżeli chodzi o poziom atrakcyjności. Dotyczy to tego, jakie zadania trzeba wykonywać, ale i perspektyw zarobkowych, które są dla każdego istotną kwestią. Zawód taksówkarza jest intrygującą opcją, ponieważ wiąże się z brakiem monotonii i różnymi wyzwaniami. Jeśli chcesz spróbować sił w takiej roli, zachęcamy do współpracy z Eko Taxi.
 • Numer na Eko Taxi LublinNumer do Eko Taxi Lublin
  Numer do Eko Taxi Lublin pozwoli skontaktować się z nami w celu zamówienia taksówki lub skorzystania z którejś z innych oferowanych przez nas usług. Z pewnością powinni go znać mieszkańcy miasta i wybierający się tu turyści, ponieważ gwarantujemy sprawdzone i komfortowe przejazdy w dobrych cenach. Podróżowanie z nami będzie przyjemnością, bez obciążania własnego budżetu. Poza drogą telefoniczną zachęcamy do zapoznania się z atrakcyjnymi możliwościami, jakie daje aplikacja mobilna.
 • Co się dzieje w Lublinie?Co się dzieje w Lublinie?
  Co się dzieje w Lublinie? Na co dzień można skorzystać ...
 • Poznaj repertuar koncertów w Lublinie!Koncerty w Lublinie – dowiedz się, jakie koncerty zaplanowano na najbliższe miesiące, a na co wybrać się w lipcu i sierpniu!
  Koncerty, które odbędą się w Lublinie w nadchodzących ...
 • Parki w LublinieParki w Lublinie
  Parki w Lublinie to miejsca, w których mieszkańcy ...
 • Zwiedzane Lublina i okolicZwiedzanie Lublina i okolic
  Zwiedzanie Lublina i okolic warto rozpocząć od flagowych atrakcji tego rejonu, kierując się następnie w stronę tych mniej popularnych, lecz równie wyjątkowych miejsc. Region ma pod tym względem dużo do zaoferowania, zarówno dla mieszkańców, jak i przybywających tu turystów. Odwiedzających z innych miast jest naprawdę wielu, gdyż stolica województwa lubelskiego ma tyle zabytków, że można je podziwiać nawet podczas dłuższych pobytów. W dowolną lokalizację dojedziesz wygodnie taksówkami Eko Taxi.