Zabytki na Starym Mieście w Lublinie. Nasz przegląd

Zabytki na Starym Mieście w Lublinie. Nasz przegląd

Zabytki na Starym Mieście w Lublinie to prawdziwa gratka dla turystów. Na względnie niewielkiej powierzchni ziemi znajduje się aż 110 obiektów historycznych, które w ponad 70% zachowały swoją oryginalną zabudowę. Ta sięga nawet XIII wieku, a samo Stare Miasto znajduje się na liście Pomników Historii. Zespół Eko Taxi przygotował specjalne zestawienie zabytków na starówce, które naszym zdaniem koniecznie zasługują na odwiedziny turystów! Dokąd się udać podczas wizyty w mieście?

Spis treści
Co musisz zobaczyć?
Obiekty otwarte dla turystów
Poruszanie się po mieście

Zabytki na Starym Mieście w Lublinie, które musisz zobaczyć!

Zabytki na Starym Mieście w Lublinie są warte obejrzenia o każdej porze roku. Kierowcy Eko Taxi często wykonują kursy w kierunku starówki zarówno zimą, jak i latem. Dziś przygotowaliśmy dla Was zestawienie tych atrakcji położonych w centrum miasta, które zasługują na szczególną uwagę. Sprawdźcie, które lokalizacje polecamy obejrzeć osobom odwiedzającym miasto.

Pozostałości murów miejskich

Wizyta na Starym Mieście w Lublinie nie może obejść się bez obejrzenia pozostałości murów miejskich. Na uwagę turystów zasługują zwłaszcza Brama Krakowska i Grodzka, a także Baszta Gotycka. Pierwszy z zabytków pochodzi z XIV wieku i strzeże wejścia na starówkę. Jest to jeden z głównych symboli Lublina, a w samej Bramie Krakowskiej funkcjonuje dziś Muzeum Historii Miasta Lublina z ciekawymi eksponatami pochodzącymi z wykopalisk prowadzonych w mieście. Brama Grodzka to z kolei siedziba Ośrodka „Brama Grodzka – Teatr NN”. Choć sama budowla powstała już w 1342 roku, to swój obecny wygląd zawdzięcza architektowi Stanisława Augusta Poniatowskiego z XVIII wieku. Obiekt zamiennie nazywany jest Bramą Żydowską, ponieważ dawniej dzieliła ona starówkę od dzielnicy żydowskiej. Baszta Gotycka to z kolei pozostałość po gotyckich obwarowaniach. Budowla z XIV wieku wykonana jest z cegły, a jej wygląd robi spore wrażenie na oglądających. Polecamy koniecznie udać się w te miejsca!

Turystka w Lublinie

Renesansowe kamienice z bogatym zdobieniem

Wizyta na Starym Mieście nie może obejść się także bez podziwiania renesansowych kamienic otaczających rynek. Tych jest naprawdę wiele, a dzięki swoim bogatym zdobieniom są obiektem zachwytu zarówno przyjezdnych, jak i mieszkańców. Naszym zdaniem na szczególna uwagę zasługuje kamienica Klonowica, której fasady ozdobione są wizerunkami znanych osób blisko związanych z Lublinem, kamienica Chociszewska o unikatowych zdobieniach zwłaszcza górnej części budynku czy kamienica Lubomelskich o charakterystycznym, czerwonym odcieniu. Gwarantujemy, że każde spojrzenie na te zachwycające, bogato zdobione zabytki odkryje przed Tobą nowe tajemnice!

Plac po Farze oraz Plac Łokietka

Warto udać się także na jeden ze słynniejszych placów zlokalizowanych na terenie Starego Miasta. Plac po Farze, bo o nim mowa znajduje się na miejscu dawnego kościoła farnego pw. św. Michała Archanioła. Podczas prowadzonych w mieście wykopalisk odkryto fundamenty budynku, którego rozmiary można sobie wyobrazić na ich podstawie. Dzisiaj miejsce to służy mieszkańcom jako plac koncertowy oraz teren do spotkań. Eko Taxi poleca także wizytę na Placu Łokietka. To właśnie stąd w łatwy sposób dotrzeć można pod Bramę Krakowską, czy Nowy Ratusz, podziwiając jednocześnie miejskie zabytki. Koniecznie zaplanujcie odwiedziny w tych miejscach w swoim planie zwiedzania!

Sprawdź, które zabytki na Starym Mieście w Lublinie obejrzysz także od wewnątrz

Zabytki na Starym Mieście w Lublinie pozwalają turystom także na poznawanie swoich tajemnic od środka. Wiemy, które z nich kryją interesujące wnętrza i są otwarte dla turystów! Sprawdź, dokąd warto się udać!

Trybunał Koronny, czyli dawny ratusz

Monumentalna budowla wzniesiona w XIV wieku to jedno z obowiązkowych miejsc dla turystów. Trybunał Koronny ma bogatą historię, w ciągu której wielokrotnie ulegał on pożarom i przebudowom. Dawniej pełnił funkcję ratusza, dzisiaj w jego wnętrzach znajduje się Pałac Ślubów, a w Wielkiej Sali organizowane są koncerty oraz spotkania. Turyści z chęcią odwiedzają wnętrza Trybunału Koronnego głównie ze względu na Trasę Podziemną, znajdującą się w dawnej piwnicy, pełniącej wówczas rolę więzienia i winiarni. Poza odkrywaniem tajemnic podziemi turystom pokazywana jest multimedialna prezentacja pożaru miasta, z kolei grupy zwiedzających mogą także wziąć udział w inscenizacji „Lubelskie Opowieści Wędrownego Dziada”.

Wieża Trynitarska z ciekawymi eksponatami muzealnymi

Chętnie odwiedzanym miejscem jest także Wieża Trynitarska. Neogotycka nadbudowa ze stożkowym dachem widocznie wyróżnia się na tle panoramy Lublina – mierzy ona bowiem aż 60 metrów wysokości. W jej wnętrzu znajduje się Muzeum Archidiecezjalne Sztuki Religijnej, z kolei na najwyższych piętrach funkcjonuje taras widokowy otwarty dla turystów. Polecamy dobrze przygotować się na odwiedziny w Wieży Trynitarskiej – odwiedzających czeka bowiem spacer po ponad 200 schodkach na najwyższe piętro!

Poza murami miejskimi, czyli zachwycający Zamek Lubelski

Obowiązkowym punktem dla przyjezdnych na mapie Lublina jest także Zamek Lubelski, dlatego nie mogło go zabraknąć w naszym zestawieniu! Choć sama budowla znajduje się poza ścisłymi murami Starego Miasta, to jest ona jednym z najczęściej odwiedzanych zabytków w Lublinie. Wewnątrz tego zachwycającego obiektu znajduje się obecnie Muzeum Lubelskie, a wcześniej była to siedziba więzienia. Turyści mogą tu obejrzeć zbiory z dziedziny archeologii, sztuki, historii, czy militariów, a także wejść na taras widokowy i podziwiać panoramę miasta.

Ułatwiamy poruszanie się po mieście i docieramy tam, gdzie potrzebujesz!

Historyczne centrum miasta przyciąga do siebie dziesiątki turystów, dla których poruszanie się po mieście prywatnymi autami może być problematyczne. Kierowcy Eko Taxi z chęcią dowiozą ich w okolicę Starego Miasta, gdzie na odwiedzających czeka ponad sto interesujących zabytków. Obsługujemy zarówno pojedynczych klientów, jak i większe grupy pasażerów. Nasza flota składa się z komfortowych aut, w których płatność dokonywana może być zarówno gotówką, jak i poprzez karty płatnicze. Pasażerowie mają możliwość wynajęcia komfortowego busa przystosowanego do przewozu aż ośmiu podróżnych, a także zarezerwowania bezpiecznego przejazdu dla dziecka z dedykowanym mu fotelikiem samochodowym. Aby dotrzeć na Stare Miasto wystarczy skontaktować się z Eko Taxi w dowolnie wybrany sposób. Klienci obsługiwani są zarówno przez telefon, jak i Internet. Oprócz formularza kontaktowego na stronie www posiadamy także wygodną aplikację online. Ze szczegółowym cennikiem usług zapoznać się można na naszej stronie internetowej – zapewniamy jednak, że Eko Taxi proponuje atrakcyjne warunki przejazdu, dzięki którym szybko i tanio dostaniesz się w najważniejsze miejsca turystyczne!

Pamiętające nawet XIII wiek budynki na Starym Mieście to prawdziwy unikat, który co roku przyciąga turystów z Polski i świata. Samochody Eko Taxi często towarzyszą odwiedzającym podczas podróży do historycznej części miasta, a nasi kierowcy chętnie udzielają porad dotyczących zwiedzania. Liczymy, że po przeczytaniu tego poradnika Twoja chęć przyjazdu do Lublina będzie jeszcze większa! W mieście czekają na Ciebie między innymi Trybunał Koronny, Brama Krakowska, czy Zamek Lubelski, które koniecznie musisz odwiedzić!

Może Cię zainteresować również

 • Usługi taxi w LublinieUsługi taxi w Lublinie – skorzystaj z tanich przewozów i wielu opcji dodatkowych
  Taxi w Lublinie, poza opcją standardowych kursów ...
 • Taksówki w LublinieTaksówki w Lubinie
  Taksówki w Lubinie są użytkowane przez mieszkańców i turystów. Większość klientów wybiera je z myślą o podróżowaniu po mieście i okolicach, gdyż jest to zdecydowanie wygodniejsze od komunikacji miejskiej. Warto mieć jednak na uwadze, że w przypadku dobrej korporacji, takiej jak Eko Taxi, oferta jest o wiele bardziej rozbudowana. Możesz zatem zamówić przejazdy mniej standardowymi pojazdami o większej ilości miejsc czy typu bagażowego.
 • Fajne miejsca w LublinieFajne miejsca w Lublinie. Zaplanuj zwiedzanie lub sesję zdjęciową
  Fajne miejsca w Lublinie inspirują, zachwycają i ...
 • Jak zostać taksówkarzem w Lublinie?Jak zostać taksówkarzem w Lublinie?
  Jak zostać taksówkarzem w Lublinie? Czy potrzebne są ...
 • Atrakcje na weekend w LublinieAtrakcje na weekend w Lublinie. Zobacz wszystkie!
  Atrakcje na weekend w Lublinie cechują się sporą ...
 • Jak wybrać korporację taxi w Lublinie?Jak wybrać korporację taxi w Lublinie?
  Korporacje taxi w Lublinie stanowią istotną część ...
 • Postój taxi w LubliniePostoje taxi w Lublinie. Co warto o nich wiedzieć?
  Postój taxi w Lublinie zlokalizowany jest przede ...
 • Praca jako dyspozytor taxi jest idealna dla studentówDyspozytor taxi w Lublinie – praca dla każdego! Poznaj zakres obowiązków i możliwości zatrudnienia w Eko Taxi
  Dyspozytorem taxi w Lublinie może zostać właściwie ...
 • Taxi do ŚwidnikaTaxi do Świdnika
  Taxi do Świdnika to wygodny środek transportu na tutejsze lotnisko. Bardzo przydaje się to podróżnym, którzy z tego portu lotniczego mogą się udać w wiele miejsc. Wybór taksówki to rozwiązanie zdecydowanie bardziej komfortowe od transportu komunikacją miejską, szczególnie gdy podróżuje się z bagażami. To rozwiązanie będzie również na pewno o wiele bardziej opłacalne finansowo. Pozostawienie własnego samochodu na strzeżonym parkingu lotniska jest często droższym wydatkiem niż sam lot. Zachęcamy do wybrania naszych usług Eko Taxi.
 • Ładne miejsca w LublinieŁadne miejsca w Lublinie
  Ładne miejsca w Lublinie są chętnie odwiedzane zarówno przez turystów, jak i mieszkańców. Lokalizacje zachęcające swoimi wizualnymi atutami przyciągają w końcu więcej niż jeden raz, zwłaszcza że można im się przyjrzeć w różnych warunkach pogodowych czy nawet w scenerii poszczególnych pór roku. Można w nich podziwiać lokalne atrakcje czy zwyczajnie się zrelaksować. W dowolne miejsce w mieście i jego okolicy dojedziesz, korzystając z usług Eko Taxi.
 • Przewozy pracownicze w LubliniePrzewozy pracownicze w Lublinie
  Przewozy pracownicze w Lublinie to opcja, z której ...
 • Oferty pracy dla kierowcy w LublinieOferty pracy dla kierowcy w Lublinie
  Oferty pracy dla kierowcy w Lublinie są powiązane z tym, jakimi uprawnieniami dysponuje dana osoba. Chodzi przede wszystkim o kategorię prawa jazdy, przy czym zdecydowana większość ludzi ma jedynie to podstawowe, co ogranicza pole możliwości. Jedną z ciekawszych propozycji jest wtedy spróbowanie swoich sił w kierowaniu taksówką. Na pewno będzie to odpowiednie rozwiązanie, jeżeli lubisz kontakt z ludźmi i cenisz sobie elastyczne godziny pracy. Zachęcamy do dołączenia do zespołu Eko Taxi.
 • Imprezy integracyjne w LublinieImprezy integracyjne w Lublinie
  Imprezy integracyjne w Lublinie odbywają się regularnie, gdyż, jak przystało na duże miasto, funkcjonuje tu wiele firm. Właściciele czy menedżerowie przedsiębiorstw doskonale wiedzą, ile mogą dawać takie spotkania. To okazja do zjednoczenia czy poprawienia nastroju wśród personelu, co znajduje potem przełożenie na samej efektywności wykonywanych obowiązków. Istnieje mnóstwo rozwiązań na organizację takich wydarzeń, natomiast zawsze najlepiej będzie dojechać na nie z Eko Taxi.
 • Strefy taxi w LublinieStrefy taxi w Lublinie
  Strefy taxi w Lublinie służą jako pomoc do ustalenia konkretnych taryf, określających ceny za przejazdy. W przypadku tego miasta podział jest bardzo klarowny i prosty. Decydując się na skorzystanie z takich usług, wybierz przy tym korporację z jasno określonymi i niskimi stawkami, na które możesz liczyć w Eko Taxi. Dzięki temu unikniesz jakichkolwiek niespodzianek, które zdarzają się, gdy bierze się taxi choćby z postoju i trafi się na niezrzeszonego kierowcę.
 • Majówka 2022 w LublinieMajówka 2022 w Lublinie
  Majówkę 2022 można spędzić w Lublinie aktywnie lub na odpoczynku z najbliższymi. Miasto przygotowało kilka niespodzianek dla mieszkańców oraz turystów, którzy planują spędzić długi weekend w mieście. Do wyboru jest zwiedzanie zabytków, wydarzenia kulturowe, spacery po miejskich parkach i wiele więcej. Z wielu propozycji można skorzystać bezpłatnie, ciesząc się czasem z bliskimi. Dodatkowo warto pamiętać o możliwości swobodnego transportu, jaki oferuje nasza firma Eko Taxi, nawet w dni wolne.
 • Wakacje w LublinieWakacje w Lublinie – zaplanuj urlop w mieście!
  Wakacje w Lublinie, choć może nie zobaczymy tam ...
 • Firma przeprowadzkowa w LublinieFirmy przeprowadzkowe w Lublinie
  Firmy przeprowadzkowe w Lublinie pomogą w sprawnym ...
 • Park rozrywki w LubliniePark rozrywki w Lublinie
  Park rozrywki w Lublinie to miejsce, które z pewnością chętnie odwiedzą rodziny z dziećmi. W niektóre miejsca wybierają się jednak choćby i grupy znajomych. Sporo ciekawych punktów widać na terenie miasta, a kolejne są widoczne w niedalekiej okolicy. W każde z tych miejsc możesz dojechać korzystając z usług Eko Taxi. To dogodna forma dojazdu, dzięki której nie musisz się potem martwić wysokimi opłatami za parking lub tym czy w ogóle uda się tam znaleźć miejsce do pozostawienia samochodu.
 • Ciekawe miejsca w LublinieCiekawe miejsca w Lublinie i okolicach, gdzie wypoczniecie za darmo. Propozycje Eko Taxi
  Przeprowadziliście się niedawno do Lublina? A może ...
 • Jak spędzić ferie zimowe w Lublinie?Jak spędzić ferie zimowe w Lublinie w 2019 roku?
  Zbliżają się ferie zimowe. W tym roku przerwa od nauki ...
 • Kiedy warto skorzystać z taxi w LublinieKiedy warto skorzystać z taxi w Lublinie?
  Taxi w Lublinie ma do zaoferowania różnorodne usługi, co jest oczywiste, gdy sprawdzamy ofertę dobrej korporacji taksówkarskiej. U nas możesz liczyć na zróżnicowaną flotę samochodów, które pozwolą na przewóz większej liczby osób, a nawet dużego gabarytowo wyposażenia. Podstawą takich świadczeń jest dowożenie mieszkańców i turystów w różne lokalizacje na terenie miasta i okolic. Do tego dochodzą inne usługi, między innymi w zakresie zakupów z dowozem. Na taką szeroką ofertę możesz liczyć w naszym Eko Taxi.
 • Lublin z dzieckiemLublin z dzieckiem. Jak spędzić czas?
  Lublin z dzieckiem to świetny pomysł na weekend lub ...
 • Najciekawsze miejsca w LublinieNajciekawsze miejsca w Lublinie
  Najciekawsze miejsca w Lublinie przyciągają mieszkańców miasta i okolic oraz oczywiście turystów z całego kraju. Stolica województwa i powiatu lubelskiego charakteryzuje się atrakcyjną i rozbudowaną infrastrukturą. Dotyczy to zarówno zabytków do zwiedzania, jak i obiektów kulturalnych, które zachęcają swoimi ofertami. Przedstawiamy nasze propozycje intrygujących lokalizacji w tym rejonie i zachęcamy do skorzystania z usług Eko Taxi, z myślą o dojechaniu w wybrane punkty.
 • Oferty pracy w Lublinie dla kierowców z kat. BOferty pracy w Lublinie dla kierowcy z kat. B
  Oferty pracy w Lublinie dla kierowcy z prawem jazdy kat. B są zróżnicowane, choć odbiegają od siebie, jeżeli chodzi o poziom atrakcyjności. Dotyczy to tego, jakie zadania trzeba wykonywać, ale i perspektyw zarobkowych, które są dla każdego istotną kwestią. Zawód taksówkarza jest intrygującą opcją, ponieważ wiąże się z brakiem monotonii i różnymi wyzwaniami. Jeśli chcesz spróbować sił w takiej roli, zachęcamy do współpracy z Eko Taxi.
 • Turystyczny LublinTurystyczny Lublin
  Turystyczny Lublin ma do zaoferowania naprawdę wiele. ...
 • Tanie taxi bagażowe w LublinieTanie taxi bagażowe w Lublinie
  Tanie taxi bagażowe w Lublinie to doskonała ...
 • Na lotnisko warto zamówić Eko Taxi LublinTaxi z Lublina na lotnisko w Świdniku – prezentujemy zalety zamawiania taksówki i przydatne informacje o porcie lotniczym. Zwiedzaj, podróżuj i przemieszczaj się po terenie Lublina z Eko Taxi!
  Taxi z Lublina na lotnisko w Świdniku to najlepsza ...
 • Wszystko o taksometrach w LublinieWszystko o taksometrach: zasady działania, podstawy prawne i koszty montażu w Lublinie
  Taksometr to jedno z podstawowych urządzeń, w które ...
 • Eko taxi w LublinieEko Taxi w Lublinie
  Eko Taxi w Lublinie to sprawdzona korporacja taksówkarska. Nasze usługi przydadzą się zawsze wtedy, gdy nie możesz gdzieś dojechać własnym samochodem, a wolisz uniknąć podróżowania komunikacją miejską. Oferujemy też pomoc w innym zakresie, gdy potrzebujesz czegoś na dowóz, a nawet podczas przeprowadzek. Taka oferta bywa szczególnie korzystna dla mieszkańców miasta. Umożliwiamy przy tym różne sposoby na skomunikowanie się z nami w celu skorzystania z taksówek.
 • Ciekawe restauracje w LublinieCiekawe restauracje w Lublinie
  Ciekawe restauracje w Lublinie wzbudzają zainteresowanie mieszkańców oraz turystów, którzy chętnie odwiedzają tę okolicę. Obecnie zróżnicowanie oferty gastronomicznej jest naprawdę ogromne. Z powodzeniem znajdziesz lokale proponujące przysmaki charakterystyczne dla regionu, ale i interesujące punkty z kuchniami z różnych stron świata. Bez względu na to, jakie miejsce wybierzesz, dobrym pomysłem będzie udanie się tam komfortowo taksówką.
 • Sylwester 2020Sylwester 2020 w Lublinie
  Sylwester 2020 w Lublinie ze względu na wyjątkowe ...
 • Co warto zobaczyć w Lublinie i okolicachCo warto zobaczyć w Lublinie i okolicach?
  Co warto zobaczyć w Lublinie i okolicach? Udzielenie odpowiedzi na to pytanie nie jest wbrew pozorom proste, lecz wynika to z ogromnej liczby dostępnych tu atrakcji. Część z nich jest jednak absolutnie flagowa i z całą pewnością godna polecenia. Wiele z tych miejsc nadaje się na wycieczki w gronie całej rodziny. Zachęcamy do zapoznania się z rekomendacjami od Eko Taxi i skorzystania z naszych taksówek z myślą o wygodnym dotarciu w wybrane przez siebie lokalizacje.
 • Kierowca taxi w LublinieKierowca taxi w Lublinie
  Kierowca taxi w Lublinie to odpowiedzialna rola, gdyż każdego dnia odpowiada się za bezpieczne przejazdy mieszkańców i turystów. Wiążę się to jednak z dużą radością z możliwości jeżdżenia własnym samochodem po mieście. Nie jest to monotonne i stanowić będzie odrębną historię każdego dnia. Przy okazji mając sporo klientów, można oczywiście liczyć na korzystne zarobki. Będzie tak w szczególności, gdy zdecydujesz się przystąpić do sprawdzonej korporacji o odpowiedniej renomie, takiej jak Eko Taxi.
 • Atrakcje na Starym Mieście w LublinieAtrakcje na Starym Mieście w Lublinie
  Atrakcje na Starym Mieście w Lublinie wzbudzają ...
 • Ciekawe miejsca dla młodzieży w LublinieCiekawe miejsca dla młodzieży w Lublinie
  Ciekawe miejsca dla młodzieży w Lublinie przyciągają ...