Zabytki na Starym Mieście w Lublinie. Nasz przegląd

Zabytki na Starym Mieście w Lublinie. Nasz przegląd

Zabytki na Starym Mieście w Lublinie to prawdziwa gratka dla turystów. Na względnie niewielkiej powierzchni ziemi znajduje się aż 110 obiektów historycznych, które w ponad 70% zachowały swoją oryginalną zabudowę. Ta sięga nawet XIII wieku, a samo Stare Miasto znajduje się na liście Pomników Historii. Zespół Eko Taxi przygotował specjalne zestawienie zabytków na starówce, które naszym zdaniem koniecznie zasługują na odwiedziny turystów! Dokąd się udać podczas wizyty w mieście?

Spis treści
Co musisz zobaczyć?
Obiekty otwarte dla turystów
Poruszanie się po mieście

Zabytki na Starym Mieście w Lublinie, które musisz zobaczyć!

Zabytki na Starym Mieście w Lublinie są warte obejrzenia o każdej porze roku. Kierowcy Eko Taxi często wykonują kursy w kierunku starówki zarówno zimą, jak i latem. Dziś przygotowaliśmy dla Was zestawienie tych atrakcji położonych w centrum miasta, które zasługują na szczególną uwagę. Sprawdźcie, które lokalizacje polecamy obejrzeć osobom odwiedzającym miasto.

Pozostałości murów miejskich

Wizyta na Starym Mieście w Lublinie nie może obejść się bez obejrzenia pozostałości murów miejskich. Na uwagę turystów zasługują zwłaszcza Brama Krakowska i Grodzka, a także Baszta Gotycka. Pierwszy z zabytków pochodzi z XIV wieku i strzeże wejścia na starówkę. Jest to jeden z głównych symboli Lublina, a w samej Bramie Krakowskiej funkcjonuje dziś Muzeum Historii Miasta Lublina z ciekawymi eksponatami pochodzącymi z wykopalisk prowadzonych w mieście. Brama Grodzka to z kolei siedziba Ośrodka „Brama Grodzka – Teatr NN”. Choć sama budowla powstała już w 1342 roku, to swój obecny wygląd zawdzięcza architektowi Stanisława Augusta Poniatowskiego z XVIII wieku. Obiekt zamiennie nazywany jest Bramą Żydowską, ponieważ dawniej dzieliła ona starówkę od dzielnicy żydowskiej. Baszta Gotycka to z kolei pozostałość po gotyckich obwarowaniach. Budowla z XIV wieku wykonana jest z cegły, a jej wygląd robi spore wrażenie na oglądających. Polecamy koniecznie udać się w te miejsca!

Turystka w Lublinie

Renesansowe kamienice z bogatym zdobieniem

Wizyta na Starym Mieście nie może obejść się także bez podziwiania renesansowych kamienic otaczających rynek. Tych jest naprawdę wiele, a dzięki swoim bogatym zdobieniom są obiektem zachwytu zarówno przyjezdnych, jak i mieszkańców. Naszym zdaniem na szczególna uwagę zasługuje kamienica Klonowica, której fasady ozdobione są wizerunkami znanych osób blisko związanych z Lublinem, kamienica Chociszewska o unikatowych zdobieniach zwłaszcza górnej części budynku czy kamienica Lubomelskich o charakterystycznym, czerwonym odcieniu. Gwarantujemy, że każde spojrzenie na te zachwycające, bogato zdobione zabytki odkryje przed Tobą nowe tajemnice!

Plac po Farze oraz Plac Łokietka

Warto udać się także na jeden ze słynniejszych placów zlokalizowanych na terenie Starego Miasta. Plac po Farze, bo o nim mowa znajduje się na miejscu dawnego kościoła farnego pw. św. Michała Archanioła. Podczas prowadzonych w mieście wykopalisk odkryto fundamenty budynku, którego rozmiary można sobie wyobrazić na ich podstawie. Dzisiaj miejsce to służy mieszkańcom jako plac koncertowy oraz teren do spotkań. Eko Taxi poleca także wizytę na Placu Łokietka. To właśnie stąd w łatwy sposób dotrzeć można pod Bramę Krakowską, czy Nowy Ratusz, podziwiając jednocześnie miejskie zabytki. Koniecznie zaplanujcie odwiedziny w tych miejscach w swoim planie zwiedzania!

Sprawdź, które zabytki na Starym Mieście w Lublinie obejrzysz także od wewnątrz

Zabytki na Starym Mieście w Lublinie pozwalają turystom także na poznawanie swoich tajemnic od środka. Wiemy, które z nich kryją interesujące wnętrza i są otwarte dla turystów! Sprawdź, dokąd warto się udać!

Trybunał Koronny, czyli dawny ratusz

Monumentalna budowla wzniesiona w XIV wieku to jedno z obowiązkowych miejsc dla turystów. Trybunał Koronny ma bogatą historię, w ciągu której wielokrotnie ulegał on pożarom i przebudowom. Dawniej pełnił funkcję ratusza, dzisiaj w jego wnętrzach znajduje się Pałac Ślubów, a w Wielkiej Sali organizowane są koncerty oraz spotkania. Turyści z chęcią odwiedzają wnętrza Trybunału Koronnego głównie ze względu na Trasę Podziemną, znajdującą się w dawnej piwnicy, pełniącej wówczas rolę więzienia i winiarni. Poza odkrywaniem tajemnic podziemi turystom pokazywana jest multimedialna prezentacja pożaru miasta, z kolei grupy zwiedzających mogą także wziąć udział w inscenizacji „Lubelskie Opowieści Wędrownego Dziada”.

Wieża Trynitarska z ciekawymi eksponatami muzealnymi

Chętnie odwiedzanym miejscem jest także Wieża Trynitarska. Neogotycka nadbudowa ze stożkowym dachem widocznie wyróżnia się na tle panoramy Lublina – mierzy ona bowiem aż 60 metrów wysokości. W jej wnętrzu znajduje się Muzeum Archidiecezjalne Sztuki Religijnej, z kolei na najwyższych piętrach funkcjonuje taras widokowy otwarty dla turystów. Polecamy dobrze przygotować się na odwiedziny w Wieży Trynitarskiej – odwiedzających czeka bowiem spacer po ponad 200 schodkach na najwyższe piętro!

Poza murami miejskimi, czyli zachwycający Zamek Lubelski

Obowiązkowym punktem dla przyjezdnych na mapie Lublina jest także Zamek Lubelski, dlatego nie mogło go zabraknąć w naszym zestawieniu! Choć sama budowla znajduje się poza ścisłymi murami Starego Miasta, to jest ona jednym z najczęściej odwiedzanych zabytków w Lublinie. Wewnątrz tego zachwycającego obiektu znajduje się obecnie Muzeum Lubelskie, a wcześniej była to siedziba więzienia. Turyści mogą tu obejrzeć zbiory z dziedziny archeologii, sztuki, historii, czy militariów, a także wejść na taras widokowy i podziwiać panoramę miasta.

Ułatwiamy poruszanie się po mieście i docieramy tam, gdzie potrzebujesz!

Historyczne centrum miasta przyciąga do siebie dziesiątki turystów, dla których poruszanie się po mieście prywatnymi autami może być problematyczne. Kierowcy Eko Taxi z chęcią dowiozą ich w okolicę Starego Miasta, gdzie na odwiedzających czeka ponad sto interesujących zabytków. Obsługujemy zarówno pojedynczych klientów, jak i większe grupy pasażerów. Nasza flota składa się z komfortowych aut, w których płatność dokonywana może być zarówno gotówką, jak i poprzez karty płatnicze. Pasażerowie mają możliwość wynajęcia komfortowego busa przystosowanego do przewozu aż ośmiu podróżnych, a także zarezerwowania bezpiecznego przejazdu dla dziecka z dedykowanym mu fotelikiem samochodowym. Aby dotrzeć na Stare Miasto wystarczy skontaktować się z Eko Taxi w dowolnie wybrany sposób. Klienci obsługiwani są zarówno przez telefon, jak i Internet. Oprócz formularza kontaktowego na stronie www posiadamy także wygodną aplikację online. Ze szczegółowym cennikiem usług zapoznać się można na naszej stronie internetowej – zapewniamy jednak, że Eko Taxi proponuje atrakcyjne warunki przejazdu, dzięki którym szybko i tanio dostaniesz się w najważniejsze miejsca turystyczne!

Pamiętające nawet XIII wiek budynki na Starym Mieście to prawdziwy unikat, który co roku przyciąga turystów z Polski i świata. Samochody Eko Taxi często towarzyszą odwiedzającym podczas podróży do historycznej części miasta, a nasi kierowcy chętnie udzielają porad dotyczących zwiedzania. Liczymy, że po przeczytaniu tego poradnika Twoja chęć przyjazdu do Lublina będzie jeszcze większa! W mieście czekają na Ciebie między innymi Trybunał Koronny, Brama Krakowska, czy Zamek Lubelski, które koniecznie musisz odwiedzić!

Może Cię zainteresować również