Co zwiedzić w Lublinie?

Co można zwiedzić w Lublinie?

Co można zwiedzić w Lublinie? Możliwości jest naprawdę wiele, zarówno dla entuzjastów zabytków, jak i turystów chcących zagłębić się w kulturę tego regionu. Część atrakcji dostępna jest bez opłat, choć za wejście do niektórych obiektów, w tym muzealnych, trzeba zapłacić niewielką kwotę za bilet. Liczba miejsc wartych odwiedzenia sprawia, iż miasto jest świetne zarówno na weekendowy wypad, ale i dłuższy pobyt. Z myślą o poruszaniu się po Lublinie, zachęcamy do skorzystania z oferty Eko Taxi.

Spis treści
Co zobaczyć bez żadnych opłat za wejście?
Inne punkty koniecznie warte odwiedzenia
Oferta Eko Taxi

Zwiedzanie Lublina za darmo. Co można zwiedzić bez żadnych opłat?

Zwiedzanie Lublina jest w dużej mierze dostępne za darmo. Co można zwiedzić, bez konieczności kupowania biletu? Koniecznie trzeba się udać do Muzeum na Majdanku, a więc dawnego niemieckiego obozu koncentracyjnego. Świetnym wyborem na urokliwy spacer jest przejście się uliczkami Starego Miasta, a na dłużej warto się zatrzymać na Placu po Farze. Turystów zachwyca tutejsza Archikatedra czy też intrygująca Fontanna Multimedialna. Zwolenników natury przyciągnie z kolei Ogród Saski.

Majdanek

Niemiecki obóz koncentracyjny w Lublinie, tzw. Majdanek, obejmował ogromną powierzchnię, podzieloną na trzy sektory. Obóz był przeludniony, przy czym baraki mieszkalne przez długi czas były pozbawione choćby podstawowych urządzeń sanitarnych. Niestety potęgowało to tylko i tak wysoką śmiertelność panującą w obozie. Szacuje się, że przeszło przez niego około 150 tysięcy więźniów, z czego zginęło blisko 80 tysięcy osób. Wstęp do muzeum jest darmowy, natomiast za opłatą można się zdecydować na zwiedzanie z przewodnikiem.

Stare Miasto

Atrakcją całkowicie pozbawioną opłat, a będącą punktem obowiązkowym w kontekście choćby krótkiej wizyty w Lublinie, jest spacer po Starym Mieście. Rejon ten nie jest może bardzo obszerny, lecz niezwykle urokliwy i uważany za jedną z najpiękniejszych „starówek” w całym kraju. Istotne jest jednocześnie to, że wszelkie renowacje są tu podejmowane w bardzo przemyślany sposób i przy utrzymaniu spójności wizualnej oraz unikalnego klimatu tego miejsca. Warto przejść się zatem podziwiając zabytkowe kamienice i inne elementy architektury, a w rejonie tym znajduje się poza tym wiele wspaniałych restauracji.

Plac po Farze

Plac po Farze jest wyjątkowym punktem na mapie Lublina. Miejsce wyróżnia się specjalnie wyeksponowanymi fundamentami dawnego kościoła św. Michała Archanioła. Plac ten posiada specyficzny klimat, zarówno w ciągu dnia, jak i wieczorami. Często dochodzi tu do wydarzeń kulturalnych, ale poza tym jest to charakterystyczny rejon, w którym na spotkania towarzyskie umawia się wielu mieszkańców Lublina.

Uliczka Lublina

Archikatedra Lubelska

Archikatedra św. Jana Chrzciciela i św. Jana Ewangelisty to obecnie największy kościół w Lublinie. Jest to prawdziwa perła baroku i to jeżeli chodzi o całą Lubelszczyznę. Nawy wewnętrzne pokryte są zapierającymi dech w piersiach freskami wykonanymi przez Jana Meiera. Środek katedry można podziwiać bez żadnych opłat. Bilety obowiązują natomiast w kontekście wstępu do części miejsc, które można zwiedzać w obrębie katedry, a mianowicie zakrystii akustycznej, skarbca i krypty.

Fontanna Multimedialna

Dużą atrakcją dla osób przybywających do miasta i samych jego mieszkańców, jest znajdująca się przy Placu Litewskim, nowoczesna Fontanna Multimedialna. Jest ona warta zobaczenia w ciągu dnia oraz po zmierzchu, gdy odbywają się specjalne pokazy, których elementami jest nie tylko woda, ale i światło oraz dźwięk.

Ogród Saski

W Lublinie znajduje się kilka godnych uwagi parków, natomiast tym uznawanym za najbardziej reprezentatywny, jest Ogród Saski. Posiada on walory rekreacyjne, ale i historyczne oraz przyrodnicze. Z tego względu chętnie uczęszczają do niego osoby mieszkające tu na stałe oraz turyści. Władze miasta przeprowadziły też rewitalizację tego miejsca, przy znaczącym wsparciu ze środków unijnych. Po remoncie park stał się jeszcze bardziej przyjazny i bezpieczny, więc z pewnością warto się tam wybrać.

Co jeszcze warto zwiedzić w Lublinie? Wszędzie dostaniesz się z Eko Taxi

Co warto zwiedzić w Lublinie w kontekście atrakcji płatnych? Dużo wiedzy o samym mieście oraz całym regionie dostarczy muzeum dotyczące właśnie historii Lublina oraz pobliski Skansen. Ciekawym wyborem jest Wieża Trynitarska, z której rozpościera się piękny widok. Jeden z najciekawszych punktów dla turystów znajduje się z kolei bardzo nisko, gdyż jest to Lubelska Trasa Podziemna. Z myślą o dojechaniu w dowolne miejsca w mieście i jego okolicy, zachęcamy do wybrania taksówek Eko Taxi.

Muzeum Historii Miasta

Punktem, do którego z pewnością warto się wybrać, jest Brama Krakowska, będąca siedzibą Muzeum Historii Miasta Lublina. Zbiory w bardzo ciekawy sposób ukazują losy miasta, udokumentowane w wielu przypadkach fotografiami. Można poznać tam historię Lublina już od końcówki XIX wieku. Oczywiście sama Brama Krakowska ma przy tym duże znaczenie historyczne i estetyczne.

Muzeum Wsi Lubelskiej

Miejscem godnym polecenia dla osób w każdym wieku jest Muzeum Wsi Lubelskiej, nazywane też po prostu tutejszym Skansenem. Można się tam przenieść do przeszłości i zobaczyć jak w praktyce wyglądało kiedyś życie na Lubelszczyźnie. To dość duży obszar, po którym można spacerować, podziwiając elementy architektoniczne i przyrodnicze, a do tego znajduje się tu duża liczba samych zasobów ekspozycyjnych.

Wieża Trynitarska

Neogotycka wieża, będąca jednocześnie dzwonnicą, efektownie się prezentuje i jest prawdopodobnie najlepszym punktem widokowym w Lublinie. Sporą wartość prezentuje jednak i wnętrze obiektu. Czuć tam charakterystyczny zapach starego drewna, a zwiedzający mogą zobaczyć różnorodne figurki, obrazy, ikony, rzeźby czy inne zabytkowe elementy.

Lubelska Trasa Podziemna

W Lublinie atrakcje turystyczne można znaleźć i pod powierzchnią. Właśnie w takich okolicznościach zorganizowana jest Lubelska Trasa Podziemna, przez wielu turystów uważana za jeden z najbardziej wyjątkowych punktów do zwiedzania. Ciągnie się ona pod Rynkiem i kamienicami Starego Miasta, a kończy przy wspomnianym wcześniej Placu po Farze. Na jej końcu znajduje się również ruchoma makieta Wielkiego Pożaru Lublina z 1719 roku.

Podróżuj z Eko Taxi

Mieszkańców i turystów odwiedzających miasto, zachęcamy do poruszania się po nim z Eko Taxi. Realizujemy kursy po Lublinie i jego okolicy, zatem swobodnie dotrzesz w wygodny sposób do wszystkich tutejszych atrakcji. Gwarantujemy atrakcyjne stawki i różnorodną flotę pojazdów, gdyż poza standardowymi autami osobowymi, możesz zamówić VAN dla 5-6 osób czy nawet BUS mogący pomieścić 7-8 pasażerów. Nasi stali klienci mogą korzystać z dodatkowej opcji zamawiania kursów bez udziału dyspozytora. System wczytuje trzy najczęściej wybierane adresy, po czym wystarczy wybrać jeden z nich i określić, za jaki czas ma przyjechać taksówka. To bardzo dogodne rozwiązanie, szczególnie w kontekście przejazdów w godzinach szczytu. W Eko Taxi oferujemy także szereg dodatkowych usług, w tym przewóz przesyłek, zwierząt czy zakupy na telefon.

W Lublinie dostępnych jest wiele punktów do zwiedzania, zarówno bezpłatnych, jak i tych, do których kupuje się bilety wstępu. Część z nich to atrakcje zewnętrzne, a inne wewnętrzne, więc można zaplanować ciekawy dzień bez względu na pogodę. Jeżeli wybierasz się w jakieś miejsca w mieście lub jego okolicach, to zachęcamy do udania się tam taksówkami Eko Taxi.

Może Cię zainteresować również