Atrakcje na Starym Mieście w Lublinie

Atrakcje na Starym Mieście w Lublinie

Atrakcje na Starym Mieście w Lublinie wzbudzają zainteresowanie mieszkańców miasta i oczywiście turystów. To jedna z najpiękniejszych części stolicy województwa lubelskiego, gdzie dużą przyjemność sprawiają już same spacery pośród zabytkowych kamienic. Znajduje się tu kilka perełek architektonicznych, a nawet podziemne miejsca do zwiedzania. Jeżeli planujesz lepsze poznanie tego fragmentu miasta i chcesz tam dojechać, to zachęcamy do skorzystania w tym celu z komfortowych taksówek Eko Taxi.

Spis treści
Punkty warte zobaczenia
Dostań się na miejsce z Eko Taxi
Komfortowo po całym mieście
Korzyści z aplikacji mobilnej
Inne usługi w naszej ofercie

Jakie atrakcje na Starym Mieście w Lublinie na pewno warto zobaczyć?

Na Starym Mieście w Lublinie dostępne są liczne atrakcje. Część z nich można zobaczyć z zewnątrz, inne można zwiedzać i od środka. W zasadzie obowiązkowymi punktami dla każdego turysty powinny być Brama Krakowska i Wieża Trynitarska. Warte odwiedzenia są tutejsze place, będące po pierwsze punktami orientacyjnymi, ale także miejscami spotkań. Pod względem architektonicznym być może najbardziej imponująca będzie tutejsza Archikatedra, a dużą wartość historyczną reprezentuje Trybunał Koronny. W tej części miasta nie brakuje i atrakcji… podziemnych. Mowa tu o Piwnicy pod Fortuną czy bardzo interesującej Lubelskiej Trasie Podziemnej. Entuzjastów spokojnych spacerów powinno zadowolić nawet samo przejście się uliczkami pomiędzy przepięknymi kamienicami.

Brama Krakowska i Wieża Trynitarska

Miejscem uznawanym niemal za symbol tutejszego Starego Miasta jest Brama Krakowska. To obiekt bardzo charakterystyczny, będący pozostałością murów obronnych z XIV wieku. Mocno wyróżnia ją fakt, że była opracowana w stylu gotyckim, lecz kilkaset lat później nadano jej również pewien rys barokowy. Aktualnie ulokowane jest w niej Muzeum Historii Miasta Lublin. Innym z flagowych zabytków w tej okolicy jest Wieża Trynitarska, uwielbiana przez turystów tym bardziej za to, że jest to najwyższy punkt widokowy w mieście. Z pewnością trudno przejść zatem obok tej budowli obojętnie.

Plac Łokietka i Plac Po Farze

Plac Łokietka jest centralnym punktem miasta, gdzie łączą się ulice: Królewska, Lubartowska i Krakowskie Przedmieście. Powstał on w 1611 roku po tym jak zasypano fosy i rozplantowano wały obronne, a wkrótce uznano go za dobre miejsce targowe i długie lata pełnił on funkcję właśnie ośrodka handlu. Aktualnie jest też ceniony przez turystów jako optymalny punkt orientacyjny przy okazji zwiedzania tej części miasta. Kolejnym wartym odwiedzenia placem w tym obszarze jest Plac Po Farze, który posiada specyficzne, odkryte fundamenty po dawnym kościele. Miejsce to ma swój wyjątkowy klimat, także z tytułu tego, że stało się jedną z ulubionych lokalizacji pod względem spotkań, szczególnie młodych Lublinian.

Archikatedra

Na entuzjastach architektury, największe wrażenie powinna zrobić Archikatedra św. Jana Chrzciciela i św. Jana Ewangelisty. Wskutek pożaru w 1752 część elementów uległo zniszczeniu, lecz na szczęście niektóre ocalały w oryginalnej formie aż do teraz. Budowla nazywana jest perłą baroku na Lubelszczyźnie. Po zakupieniu biletów dla oglądających dostępne są tam zakrystia akustyczna i krypty.

Trybunał Koronny

Przy tutejszym Rynku widoczny jest dawny Trybunał Główny Koronny, a więc wyróżniający się, żółty budynek. Dawniej odbywały się tam sądy szlachty małopolskiej, za sprawą których w te okolice przybywało wtedy wielu przyjezdnych. To właśnie z tym miejscem powiązana jest też jedna z największych legend miejskich Lublina, a mianowicie Czarcia Łapa. Opowiada ona historię diabelskiego sądu, który miał się zakończyć pozostawieniem odbitej na stole czarnej łapy (obecnie sam stół znajduje się w Zamku Lubelskim). Aktualnie w budynku ulokowany jest Pałac Ślubów, a w podziemiach początek Lubelskiej Trasy Podziemnej.

Lubelska Trasa Podziemna i Piwnica pod Fortuną

Wspomniana Lubelska Trasa Podziemna jest atrakcją o wartości historycznej i edukacyjnej. Jej długość wynosi około 300 metrów, a powstała z połączenia fragmentów staromiejskich piwnic. Decydując się na ten spacer można zagłębić się w historię miasta oraz jego zabudowy przestrzennej i tego jak zmieniała się ona wraz z rozwojem Lublina. Zwieńczeniem zwiedzania jest imponująca multimedialna wizualizacja Wielkiego Pożaru Lublina z 1719 roku. Inną z pewnością unikalną atrakcją na Starym Mieście jest Piwnica pod Fortuną. Kolejne z podziemnych miejsc do zwiedzania nazywane jest zamiennie Winiarnią pod Fortuną, gdyż jest to kompleks renesansowych piwnic winiarskich, z wyjątkowymi malowidłami z XVI wieku.

Tutejsze kamienice

Stare Miasto jest godne odwiedzenia już ze względu na swoją ogólną charakterystykę. Dobrze jest wybrać się tutaj nie tylko w celu zwiedzania konkretnego obiektu, ale także z myślą o spokojnym spacerze tutejszymi uliczkami i przyjrzeniu się renesansowym oraz klasycystycznym kamienicom. Są one naprawdę piękne, a do tego systematycznie przeprowadzane są prace konserwatorskie, mające zagwarantować utrzymanie magicznego klimatu tego miejsca.

Stare Miasto w Lublinie

Zobacz atrakcje na Starym Mieście w Lublinie dzięki Eko Taxi

Jeśli chcesz dojechać na miejsce z myślą o zwiedzaniu atrakcji na Starym Mieście w Lublinie, to polecamy skorzystanie z usług Eko Taxi. Podróżując naszymi taksówkami dostaniesz się szybko w wybrane miejsce, przy zachowaniu o wiele większego komfortu niż w transporcie publicznym. Proponujemy przy tym atrakcyjne stawki, które będą szczególnie korzystne, gdy zdecydujesz się zamówić kurs poprzez naszą aplikację. Poza standardowymi przejazdami, proponujemy trasy większymi pojazdami czy zakupy na telefon.

Poruszaj się po mieście z Eko Taxi

Z myślą o dojechaniu na Stare Miasto, ale i w inne rejony Lublina, polecamy wybranie taksówek Eko Taxi. To najkorzystniejsze rozwiązanie dla turystów oraz często samych mieszkańców, szczególnie tych niezmotoryzowanych. Taxi daje o wiele większy komfort niż podróż transportem publicznym, natomiast w niektórych przypadkach sprawdza się i lepiej niż własny samochód, ponieważ nie musisz denerwować się staniem w korkach czy szukaniem miejsca parkingowego. Dla stałych klientów uruchomiliśmy opcję systemu IVR, ułatwiającego zamawianie kursów. Możesz to zrobić bez udziału dyspozytora, wybierając spośród jednego z trzech najczęściej wyznaczanych adresów i ustalając za ile czasu ma podjechać taksówka. To dogodne rozwiązanie, zwłaszcza w godzinach szczytu, gdy możesz zamówić kurs bez problemu, jeżeli tylko dostępny jest wolny pojazd. Z usługi tej można zrezygnować u dyspozytora.

Skorzystaj z możliwości aplikacji mobilnej

Naszych klientów w Lublinie zachęcamy do korzystania z aplikacji mobilnej w celu zamówienia kursów o pomniejszonych taryfach. W takiej sytuacji zlecenia na terenie miasta liczymy zawsze w ramach 1 taryfy, po 1,6 zł, w tym w noce, niedziele i dni świąteczne. Z kolei kursy poza miastem są liczone zawsze po 3 taryfie, a więc za 2,8 zł, bez względu na porę i charakter dnia. Udostępniliśmy również opcję ceny gwarantowanej, a więc ustawiając adres początkowy i końcowy, otrzymujesz informację o gwarantowanej stawce jaką zapłacisz, jeżeli nie dojdzie do zmiany trasy – jeśli zajdzie taka konieczność, to opłata naliczana jest według taksometru, lecz wciąż po niskich cenach. Wspomniane pomniejszone stawki obowiązują tylko przy zleceniach z aplikacji.

W czym jeszcze możemy pomóc?

Poza klasycznymi przejazdami, Eko Taxi proponuje kursy większymi taksówkami kombi, autami VAN czy BUS. Korzystając z naszych usług możesz przewozić zwierzęta, za darmo w kontekście małych zwierzaków przewożonych na kolanach lub w transporterze, a za dopłatą w wysokości 7 zł przy większych pupilach. Nasi kierowcy mogą też pomóc w zakresie przewozu przesyłek czy zrobienia zakupów z dostawą na terenie Lublina.

Stare Miasto to wyjątkowy rejon Lublina, posiadający ogromne walory estetyczne i mnóstwo atrakcji do odwiedzenia. Z myślą o dojechaniu na miejsce lub poruszanie się w inne obszary miasta i okolic, zachęcamy do skorzystania z usług Eko Taxi.

Może Cię zainteresować również