Atrakcje turystyczne w Lublinie polecane przez Eko Taxi

Atrakcje turystyczne w Lublinie polecane przez Eko Taxi

Co sprowadza was do Lublina? Spotkanie biznesowe, wizyta u rodziny, a może po prostu chęć zwiedzenia tego wyjątkowego miasta? Z Eko Taxi dojedziecie z dworca kolejowego lub lotniska w każde miejsce szybko i komfortowo. Ceny za kilometr zaczynają się od 1,40 zł! A jeżeli nie macie jeszcze opracowanego szczegółowego planu wycieczki, przeczytajcie poniższy artykuł. Przygotowaliśmy dla was krótki przewodnik po fascynujących zabytkach jednej z najstarszych metropolii wschodniej Polski.

Spis treści:
Zwiedzanie lubelskiej starówki
Majdanek i Muzeum Wsi Lubelskiej

Jakie atrakcje turystyczne i zabytki czekają na was na lubelskiej starówce? Zwiedzanie miasta z Eko Taxi

Lubelska starówka to pierwszy krok do poznania miasta. Na niewielkim obszarze znajduje się ponad 110 rozmaitych atrakcji turystycznychzabytkowych kamienic, kościołów i muzeów. To tam również spotykają się miejscowi, by zjeść wspólny obiad czy pogadać przy kuflu zimnego piwa. Praktycznie na każdym rogu znajduje się jakaś kawiarnia, restauracja czy pub, które serwują dania kuchni z całego świata. Macie ochotę na pizzę z pieca opiekanego drewnem? A może skusilibyście się na pikantną zupę Tom Yum? Koniecznie zajdźcie do jednego z licznych lokali z potrawami kresowymi. Zupa rakowa, ołatki z marchwi i ziemniaków, gryczane bliny, rosolnik, jasznikas, szpekuchy, a do picia kubek kwaśnego mleka lub kieliszek dereniówki „na lepsze trawienie”. Takich rarytasów skosztujecie dziś już tylko na wschodzie Polski. Wśród polecanych przez nas miejsc, na szczególną uwagę zasługują restauracje: Zaczarowana dorożka z przytulnym wnętrzem stylizowanym na lata 20. XX w. oraz 16 stołów, która została wymieniona w prestiżowym żółtym przewodniku Gault&Milleu.

Zamek królewski

Spacer po historycznym centrum Lublina najlepiej zacząć od zamku, który jest jedną z najcenniejszych budowli na terenie całego kraju. W jego gotyckich murach odbyły się dwa ważne wydarzenia w historii przedrozbiorowej Polski: podpisanie aktu unii polsko-litewskiej oraz hołd pruski. Warto o tym wiedzieć, gdy podziwia się XIV-wieczną kaplicę Trójcy Świętej pokrytą oryginalnymi rusko-bizantyńskimi freskami. W przylegającym donżonie – średniowiecznej wieży mieszkalno-obronnej, znajduje się natomiast Mauzoleum Ofiar Więzienia. Upamiętnia ono okres 128 lat, gdy twierdza służyła jako miejsce zsyłki więźniów politycznych.

Zabytki na starym mieście

Droga spod zamku do murów miasta prowadzi przez kamienną estakadę i Bramę Grodzką. W samej baszcie, w pomieszczeniach nad przejściem dla pieszych, mieści się obecnie ośrodek kulturalny. Realizowane są tam rozmaite przedsięwzięcia artystyczne –interaktywne wystawy, projekcje filmowe, wieczorki poetyckie i spektakle Teatru NN. Posuwając się naprzód brukowanym traktem, miniecie szereg kamienic z autentycznymi, renesansowymi fasadami. Nie bójcie się wchodzić w urokliwe podwórka, z których część zamieszkują od pokoleń te same rodziny. U styku ul. Grodzkiej i Archidiakońskiej znajduje się pl. Po Farze – wolna przestrzeń, która powstała po rozebraniu miejskiego kościoła. Obecnie w miesiącach letnich odbywają się tam plenerowe koncerty i wydarzenia kulturalne. Przy odrobinie szczęścia będziecie mogli załapać się na darmowe widowisko. Od pl. Po Farze miejska zabudowa zaczyna się rozgałęziać. Zboczcie nieco z kursu, by przejść się niezwykle wąziutką uliczką Ku Farze, odkrywając przy tym klimatyczne kafejki na ul. Rybnej: Czarną Inez lub Między Słowami. Na Trakt Królewski możecie wrócić się przez Bramę Rybną. Jej wrota otwierają się bezpośrednio na Rynek z zabytkowym budynkiem Trybunału Koronnego – siedzibą dawnych władz miasta. W jego okolicy warto zwiedzić Muzeum literackie im. Józefa Czechowicza (ul. Złota), obejrzeć arcydzieło tzw. renesansu lubelskiego – kamienicę Konopniców przy ul. prezydenta Gruella, Archikatedrę św. Jana Chrzciciela i Jana Ewangelisty lub zajść na jeden ze spektakli Teatru Starego w Lublinie (ul. Jezuicka). Obowiązkowymi punktami zwiedzania będą też Baszta Gotycka i Wieża Trynitarska. Pieszą wycieczkę można kontynuować aż do Al. Racławickich, skąd zaczyna się obszar miasteczka akademickiego. Po drodze miniecie wtedy Bramę Krakowską (kolejny zabytkowy fragment miejskich fortyfikacji), pozłacany pomnik koziołka – symbolu miasta, oraz pl. Litewski z najpiękniejszym parkiem w całym Lublinie! Warto tam zatrzymać się na chwilę, by w cieniu drzew obejrzeć pomniki: Unii Lubelskiej, Nieznanego Żołnierza, Józefa Piłsudskiego i Konstytucji 3 Maja lub spektakl świetlny fontanny multimedialnej. Miłośnicy architektury powinni też rzucić okiem na dwa zabytkowe pałace – Czartoryskich i Lubomirskich, które sąsiadują ze skwerem od ul. Radziwiłłowskiej.

Najlepsze widoki na miasto

Nic nie sprawia większej przyjemności niż podziwianie panoramy miasta w piękny słoneczny dzień. Jeżeli podczas waszego pobytu dopisze pogoda, wybierzcie się na Wieżę Trynitarską – najpopularniejszy punkt widokowy w Lublinie. Budowla ma aż 60 m wysokości, a z jej górnego tarasu można dostrzec nawet znacznie oddalone od centrum miejsca, np. obóz na Majdanku czy ogród botaniczny UMCS. Na szczyt prowadzi dokładnie 207 kamiennych schodków. Trud wspinaczki zostanie wynagrodzony – będziecie mogli z bliska przyjrzeć się blaszanemu kogucikowi, który dumnie spogląda z iglicy zabytkowej baszty na miasto. Według legendy miał on przestrzegać mieszkańców grodu przed zbliżającym się niebezpieczeństwem.

Widok na panoramę Lublina

Atrakcje turystyczne w Lublina poza Starym Miastem. Gdzie warto wybrać się z Eko Taxi?

Lublin to metropolia, w której żaden turysta nie będzie się nudził. Na przyjezdnych czekają rozmaite atrakcje takie jak Lubelska Trasa Podziemna czy Jesziwas Chamej – dawna uczelnia żydowska, w której obecnie mieści się muzeum poświęcone uczonym chasydom z regionu. Przyjezdnych na pewno zainteresują wydarzenia artystyczne organizowane przez Centrum Spotkania Kultur – jedną z największych instytucji kulturalnych w całym województwie – oraz doroczne festiwale: Jarmark Jagielloński, Europejski Festiwal Smaku, Ogólnopolski Festiwal Piosenki Artystycznej „Wschody”, Lubelskie Spotkania Literackie „Miasto Poezji” i wiele innych. Jeżeli wybieracie się akurat na któryś z nich, koniecznie przedłużcie swój pobyt o kilka dni. W ich czasie zwiedzicie zarówno urokliwą starówkę, jak i wyprawicie się do poniższych miejsc.

Państwowe Muzeum na Majdanku

Majdanek to potoczna nazwa jednej z dzielnic Lublina – Majdanu Tatarskiego. Podczas II wojny światowej na jego terenie naziści utworzyli obóz koncentracyjny, w którym zgładzono ponad 78 tys. osób. Po wyzwoleniu Polski pozostałości po dawnym miejscu kaźni objęto opieką muzealną. Na terenie 90 ha do dziś zachowały się m.in. komory gazowe, krematorium, rowy egzekucyjne oraz jedno z pięciu pól więźniarskich. W baraku nr 62 utworzono multimedialną wystawę poświęconą straceńcom. Zwiedzający mogą także obejrzeć mauzoleum z charakterystyczną betonową kopułą oraz monumentalny pomnik ku czci zabitych. Wizyta na Majdanku z wiadomych względów nie należy do łatwych i przyjemnych – trzeba się na to przygotować. Wstęp na teren kompleksu jest bezpłatny.

Muzeum wsi lubelskiej

Muzeum Wsi Lubelskiej oddalone jest od centrum o ok. 15 min. jazdy taksówką Eko Taxi. W malowniczo położonym dworku znajduje się jedna z największych ekspozycji, która poświęcona jest życiu na tradycyjnej polskiej wsi. Oprócz przedmiotów, które służyły do codziennej, gospodarskiej pracy (maselnice, tarki do prania, garnki, kufry itd.), obejrzycie tam również autentyczne pamiątki po dawnych mieszkańcach regionu – ich rzeczy osobiste, zdjęcia czy listy. Wystawa pokazuje jednocześnie, jak bardzo Lubelszczyzna była kiedyś zróżnicowana kulturowo. Roztocze, Powiśle, Podlasie czy Nadbuże – każdy z tych terenów miał swoje własne zwyczaje i tradycje, które prezentowane są w poszczególnych pokojach skansenu. Wizytę w Muzeum polecamy szczególnie rodzinom z dziećmi. Będzie to szansa, by pokazać najmłodszym, jak wyglądało życie sprzed epoki komputera.

Może Cię zainteresować również

 • Atrakcje dla młodzieży w LublinieAtrakcje dla młodzieży w Lublinie
  Atrakcje dla młodzieży w Lublinie cieszą się sporą ...
 • Atrakcje turystyczne dla dzieci w LublinieAtrakcje turystyczne dla dzieci w Lublinie
  Atrakcje turystyczne dla dzieci w Lublinie muszą być w ...
 • Najciekawsze miejsca w LublinieNajciekawsze miejsca w Lublinie
  Najciekawsze miejsca w Lublinie przyciągają mieszkańców miasta i okolic oraz oczywiście turystów z całego kraju. Stolica województwa i powiatu lubelskiego charakteryzuje się atrakcyjną i rozbudowaną infrastrukturą. Dotyczy to zarówno zabytków do zwiedzania, jak i obiektów kulturalnych, które zachęcają swoimi ofertami. Przedstawiamy nasze propozycje intrygujących lokalizacji w tym rejonie i zachęcamy do skorzystania z usług Eko Taxi, z myślą o dojechaniu w wybrane punkty.
 • Transport mebli w LublinieTransport mebli w Lublinie
  Transport mebli w Lublinie to jedno z częściej ...
 • Wyprowadzasz się? Zamów taxi bagażowe w LublinieTaxi bagażowe w Lublinie – zapoznaj się z ofertą i cennikiem firmy Eko Taxi
  Taxi bagażowe w Lublinie przydać się może zarówno tym ...
 • Przewozy pracownicze w LubliniePrzewozy pracownicze w Lublinie
  Przewozy pracownicze w Lublinie to opcja, z której ...
 • Oferty pracy dla kierowcy w LublinieOferty pracy dla kierowcy w Lublinie
  Oferty pracy dla kierowcy w Lublinie są powiązane z tym, jakimi uprawnieniami dysponuje dana osoba. Chodzi przede wszystkim o kategorię prawa jazdy, przy czym zdecydowana większość ludzi ma jedynie to podstawowe, co ogranicza pole możliwości. Jedną z ciekawszych propozycji jest wtedy spróbowanie swoich sił w kierowaniu taksówką. Na pewno będzie to odpowiednie rozwiązanie, jeżeli lubisz kontakt z ludźmi i cenisz sobie elastyczne godziny pracy. Zachęcamy do dołączenia do zespołu Eko Taxi.
 • Numer na Eko Taxi LublinNumer do Eko Taxi Lublin
  Numer do Eko Taxi Lublin pozwoli skontaktować się z nami w celu zamówienia taksówki lub skorzystania z którejś z innych oferowanych przez nas usług. Z pewnością powinni go znać mieszkańcy miasta i wybierający się tu turyści, ponieważ gwarantujemy sprawdzone i komfortowe przejazdy w dobrych cenach. Podróżowanie z nami będzie przyjemnością, bez obciążania własnego budżetu. Poza drogą telefoniczną zachęcamy do zapoznania się z atrakcyjnymi możliwościami, jakie daje aplikacja mobilna.
 • Usługi transportowe w LublinieUsługi transportowe w Lublinie. Oferta dla klientów indywidualnych i firmowych
  Eko Taxi jest obecnie najchętniej wybieraną korporacją ...
 • Pracuj w Eko Taxi jako kierowca bądź dyspozytor!Praca w Eko Taxi Lublin – dowiedz się, jakie warunki trzeba spełnić, aby zostać kierowcą taxi. Czy można jeździć taksówką bez własnej licencji?
  Praca w Eko Taxi Lublin łączy niesamowite perspektywy ...
 • Imprezy dla singli w LublinieImprezy dla singli w Lublinie
  Imprezy dla singli w Lublinie to wspaniała rozrywka dla osób, które nie znalazły jeszcze swojej drugiej połówki. Znakomitą propozycją dla ludzi szukających ekscytującej zabawy, jest odwiedzenie tutejszych klubów. Oferta jest szeroka i bardzo zróżnicowana, więc każdy znajdzie coś dla siebie. Można się też zdecydować na spotkania, które mają na celu potencjalne znalezienie wymarzonego partnera. Bez względu na okoliczności w dowolne miejsce w mieście i okolicach dojedziesz z Eko Taxi.
 • Stare Miasto w LublinieStare Miasto w Lublinie dla turysty
  Stare Miasto w Lublinie to dzielnica o bogatej ...
 • Atrakcje kulturalne w LublinieAtrakcje kulturalne w Lublinie
  Atrakcje kulturalne w Lublinie odbywają się przez cały rok. Miasto ma pod tym względem rozbudowaną ofertę, skierowaną do osób w różnym wieku. Mowa tu o całych festiwalach, programach teatralno-filmowych, koncertach czy unikalnych warsztatach. Osoby zainteresowane takimi wydarzeniami z pewnością nie mają na co narzekać i znajdą coś ciekawego dla siebie w każdym tygodniu.
 • Ciekawe miejsca dla młodzieży w LublinieCiekawe miejsca dla młodzieży w Lublinie
  Ciekawe miejsca dla młodzieży w Lublinie przyciągają ...
 • Strefy taxi w LublinieStrefy taxi w Lublinie
  Strefy taxi w Lublinie służą jako pomoc do ustalenia konkretnych taryf, określających ceny za przejazdy. W przypadku tego miasta podział jest bardzo klarowny i prosty. Decydując się na skorzystanie z takich usług, wybierz przy tym korporację z jasno określonymi i niskimi stawkami, na które możesz liczyć w Eko Taxi. Dzięki temu unikniesz jakichkolwiek niespodzianek, które zdarzają się, gdy bierze się taxi choćby z postoju i trafi się na niezrzeszonego kierowcę.
 • Sylwester 2020Sylwester 2020 w Lublinie
  Sylwester 2020 w Lublinie ze względu na wyjątkowe ...
 • Park rozrywki w LubliniePark rozrywki w Lublinie
  Park rozrywki w Lublinie to miejsce, które z pewnością chętnie odwiedzą rodziny z dziećmi. W niektóre miejsca wybierają się jednak choćby i grupy znajomych. Sporo ciekawych punktów widać na terenie miasta, a kolejne są widoczne w niedalekiej okolicy. W każde z tych miejsc możesz dojechać korzystając z usług Eko Taxi. To dogodna forma dojazdu, dzięki której nie musisz się potem martwić wysokimi opłatami za parking lub tym czy w ogóle uda się tam znaleźć miejsce do pozostawienia samochodu.
 • Ciekawe restauracje w LublinieCiekawe restauracje w Lublinie
  Ciekawe restauracje w Lublinie wzbudzają zainteresowanie mieszkańców oraz turystów, którzy chętnie odwiedzają tę okolicę. Obecnie zróżnicowanie oferty gastronomicznej jest naprawdę ogromne. Z powodzeniem znajdziesz lokale proponujące przysmaki charakterystyczne dla regionu, ale i interesujące punkty z kuchniami z różnych stron świata. Bez względu na to, jakie miejsce wybierzesz, dobrym pomysłem będzie udanie się tam komfortowo taksówką.
 • Wszystko o taksometrach w LublinieWszystko o taksometrach: zasady działania, podstawy prawne i koszty montażu w Lublinie
  Taksometr to jedno z podstawowych urządzeń, w które ...
 • Przewozy osób w LubiniePrzewóz osób w Lublinie – poznaj pełną ofertę Eko Taxi
  Przewożenie osób to nasza pasja. Skutkuje to rosnącą ...
 • Atrakcje na weekend w LublinieAtrakcje na weekend w Lublinie. Zobacz wszystkie!
  Atrakcje na weekend w Lublinie cechują się sporą ...
 • Płatność kartą w LubliniePłatność kartą w taxi w Lublinie
  Płatność kartą w taxi w Lublinie jeszcze kilka lat ...
 • Przewóz rzeczy w LubliniePrzewóz rzeczy w Lublinie z Eko Taxi – jak poprawnie przygotować się do transportu?
  Przewóz rzeczy w Lublinie tylko z Eko Taxi! Szukacie ...
 • Zakupy na dowóz w LublinieZakupy na dowóz w Lublinie
  Zakupy na dowóz w Lublinie cieszą się coraz większym ...
 • Jak zostać taksówkarzem w Lublinie?Jak zostać taksówkarzem w Lublinie?
  Jak zostać taksówkarzem w Lublinie? Czy potrzebne są ...
 • Co zwiedzić w LublinieCo można zwiedzić w Lublinie?
  Co można zwiedzić w Lublinie? Możliwości jest naprawdę ...
 • Rozrywka dla dzieci w LublinieRozrywka dla dzieci w Lublinie i okolicach
  W Lublinie nie brakuje interesujących miejsc, które ...
 • Lublin jesieniąLublin jesienią
  Lublin jesienią skrywa w sobie niezwykły urok. Pomimo ...
 • Przewodnik po LubliniePrzewodnik po Lublinie od Eko Taxi
  Przewodnik po Lublinie od Eko Taxi podpowiada, gdzie ...
 • Przeprowadzki w LubliniePrzeprowadzki na terenie Lublina tylko z nami
  Przeprowadzki nie muszą być trudne i męczące! ...
 • Zasady savoir vivre w Eko Taxi LublinZasady savoir-vivre w Eko Taxi Lublin – poznajmy je wspólnie!
  Zasady savoir-vivre w lubelskich taksówkach obowiązują ...
 • Taksówka do ŚwidnikaTaksówka do Świdnika
  Taksówka do Świdnika to sprawdzony sposób na dotarcie do położonego tam lotniska. Korzysta z tego wielu mieszkańców Lublina, którzy nie chcą jeździć transportem publicznym z dużymi bagażami. Za wyborem taxi przemawia też fakt, że wyruszysz spod samego miejsca zamieszkania i o dowolnej porze. Polecamy skorzystanie z usług Eko Taxi, gdyż proponujemy atrakcyjne ceny, a wybierając naszą ofertę, możesz zamówić i większy pojazd, gdy podróżujesz z wieloma walizkami czy osobami towarzyszącymi.
 • Zwiedzanie LublinaLublin – zwiedzanie metropolii z Eko Taxi
  Lublin to fascynująca metropolia, która tętni życiem o ...
 • Co warto zobaczyć w Lublinie z dzieckiem?Co warto zobaczyć w Lublinie z dzieckiem?
  Co warto zobaczyć w Lublinie z dzieckiem? Są pewne miejsca uważane za obowiązkowe, gdzie koniecznie trzeba się udać podczas pierwszej wizyty. To, na przykład Muzeum w Majdanku, Zamek Lubelski czy Muzeum Wsi Lubelskiej. Pośród naszych rekomendacji znajdziesz również inne, może mniej oczywiste, lecz warte polecenia miejsca. Zachęcamy do dojechania w wybrane lokalizacje taksówkami Eko Taxi. Taki sposób podróżowania z najmłodszymi jest naprawdę wygodny, a my oferujemy atrakcyjny zakres cenowy.
 • Fajne miejsca w LublinieFajne miejsca w Lublinie. Zaplanuj zwiedzanie lub sesję zdjęciową
  Fajne miejsca w Lublinie inspirują, zachwycają i ...