Atrakcje turystyczne w Lublinie polecane przez Eko Taxi

Atrakcje turystyczne w Lublinie polecane przez Eko Taxi

Co sprowadza was do Lublina? Spotkanie biznesowe, wizyta u rodziny, a może po prostu chęć zwiedzenia tego wyjątkowego miasta? Z Eko Taxi dojedziecie z dworca kolejowego lub lotniska w każde miejsce szybko i komfortowo. Ceny za kilometr zaczynają się od 1,40 zł! A jeżeli nie macie jeszcze opracowanego szczegółowego planu wycieczki, przeczytajcie poniższy artykuł. Przygotowaliśmy dla was krótki przewodnik po fascynujących zabytkach jednej z najstarszych metropolii wschodniej Polski.

Spis treści:
Zwiedzanie lubelskiej starówki
Majdanek i Muzeum Wsi Lubelskiej

Jakie atrakcje turystyczne i zabytki czekają na was na lubelskiej starówce? Zwiedzanie miasta z Eko Taxi

Lubelska starówka to pierwszy krok do poznania miasta. Na niewielkim obszarze znajduje się ponad 110 rozmaitych atrakcji turystycznychzabytkowych kamienic, kościołów i muzeów. To tam również spotykają się miejscowi, by zjeść wspólny obiad czy pogadać przy kuflu zimnego piwa. Praktycznie na każdym rogu znajduje się jakaś kawiarnia, restauracja czy pub, które serwują dania kuchni z całego świata. Macie ochotę na pizzę z pieca opiekanego drewnem? A może skusilibyście się na pikantną zupę Tom Yum? Koniecznie zajdźcie do jednego z licznych lokali z potrawami kresowymi. Zupa rakowa, ołatki z marchwi i ziemniaków, gryczane bliny, rosolnik, jasznikas, szpekuchy, a do picia kubek kwaśnego mleka lub kieliszek dereniówki „na lepsze trawienie”. Takich rarytasów skosztujecie dziś już tylko na wschodzie Polski. Wśród polecanych przez nas miejsc, na szczególną uwagę zasługują restauracje: Zaczarowana dorożka z przytulnym wnętrzem stylizowanym na lata 20. XX w. oraz 16 stołów, która została wymieniona w prestiżowym żółtym przewodniku Gault&Milleu.

Zamek królewski

Spacer po historycznym centrum Lublina najlepiej zacząć od zamku, który jest jedną z najcenniejszych budowli na terenie całego kraju. W jego gotyckich murach odbyły się dwa ważne wydarzenia w historii przedrozbiorowej Polski: podpisanie aktu unii polsko-litewskiej oraz hołd pruski. Warto o tym wiedzieć, gdy podziwia się XIV-wieczną kaplicę Trójcy Świętej pokrytą oryginalnymi rusko-bizantyńskimi freskami. W przylegającym donżonie – średniowiecznej wieży mieszkalno-obronnej, znajduje się natomiast Mauzoleum Ofiar Więzienia. Upamiętnia ono okres 128 lat, gdy twierdza służyła jako miejsce zsyłki więźniów politycznych.

Zabytki na starym mieście

Droga spod zamku do murów miasta prowadzi przez kamienną estakadę i Bramę Grodzką. W samej baszcie, w pomieszczeniach nad przejściem dla pieszych, mieści się obecnie ośrodek kulturalny. Realizowane są tam rozmaite przedsięwzięcia artystyczne –interaktywne wystawy, projekcje filmowe, wieczorki poetyckie i spektakle Teatru NN. Posuwając się naprzód brukowanym traktem, miniecie szereg kamienic z autentycznymi, renesansowymi fasadami. Nie bójcie się wchodzić w urokliwe podwórka, z których część zamieszkują od pokoleń te same rodziny. U styku ul. Grodzkiej i Archidiakońskiej znajduje się pl. Po Farze – wolna przestrzeń, która powstała po rozebraniu miejskiego kościoła. Obecnie w miesiącach letnich odbywają się tam plenerowe koncerty i wydarzenia kulturalne. Przy odrobinie szczęścia będziecie mogli załapać się na darmowe widowisko. Od pl. Po Farze miejska zabudowa zaczyna się rozgałęziać. Zboczcie nieco z kursu, by przejść się niezwykle wąziutką uliczką Ku Farze, odkrywając przy tym klimatyczne kafejki na ul. Rybnej: Czarną Inez lub Między Słowami. Na Trakt Królewski możecie wrócić się przez Bramę Rybną. Jej wrota otwierają się bezpośrednio na Rynek z zabytkowym budynkiem Trybunału Koronnego – siedzibą dawnych władz miasta. W jego okolicy warto zwiedzić Muzeum literackie im. Józefa Czechowicza (ul. Złota), obejrzeć arcydzieło tzw. renesansu lubelskiego – kamienicę Konopniców przy ul. prezydenta Gruella, Archikatedrę św. Jana Chrzciciela i Jana Ewangelisty lub zajść na jeden ze spektakli Teatru Starego w Lublinie (ul. Jezuicka). Obowiązkowymi punktami zwiedzania będą też Baszta Gotycka i Wieża Trynitarska. Pieszą wycieczkę można kontynuować aż do Al. Racławickich, skąd zaczyna się obszar miasteczka akademickiego. Po drodze miniecie wtedy Bramę Krakowską (kolejny zabytkowy fragment miejskich fortyfikacji), pozłacany pomnik koziołka – symbolu miasta, oraz pl. Litewski z najpiękniejszym parkiem w całym Lublinie! Warto tam zatrzymać się na chwilę, by w cieniu drzew obejrzeć pomniki: Unii Lubelskiej, Nieznanego Żołnierza, Józefa Piłsudskiego i Konstytucji 3 Maja lub spektakl świetlny fontanny multimedialnej. Miłośnicy architektury powinni też rzucić okiem na dwa zabytkowe pałace – Czartoryskich i Lubomirskich, które sąsiadują ze skwerem od ul. Radziwiłłowskiej.

Najlepsze widoki na miasto

Nic nie sprawia większej przyjemności niż podziwianie panoramy miasta w piękny słoneczny dzień. Jeżeli podczas waszego pobytu dopisze pogoda, wybierzcie się na Wieżę Trynitarską – najpopularniejszy punkt widokowy w Lublinie. Budowla ma aż 60 m wysokości, a z jej górnego tarasu można dostrzec nawet znacznie oddalone od centrum miejsca, np. obóz na Majdanku czy ogród botaniczny UMCS. Na szczyt prowadzi dokładnie 207 kamiennych schodków. Trud wspinaczki zostanie wynagrodzony – będziecie mogli z bliska przyjrzeć się blaszanemu kogucikowi, który dumnie spogląda z iglicy zabytkowej baszty na miasto. Według legendy miał on przestrzegać mieszkańców grodu przed zbliżającym się niebezpieczeństwem.

Widok na panoramę Lublina

Atrakcje turystyczne w Lublina poza Starym Miastem. Gdzie warto wybrać się z Eko Taxi?

Lublin to metropolia, w której żaden turysta nie będzie się nudził. Na przyjezdnych czekają rozmaite atrakcje takie jak Lubelska Trasa Podziemna czy Jesziwas Chamej – dawna uczelnia żydowska, w której obecnie mieści się muzeum poświęcone uczonym chasydom z regionu. Przyjezdnych na pewno zainteresują wydarzenia artystyczne organizowane przez Centrum Spotkania Kultur – jedną z największych instytucji kulturalnych w całym województwie – oraz doroczne festiwale: Jarmark Jagielloński, Europejski Festiwal Smaku, Ogólnopolski Festiwal Piosenki Artystycznej „Wschody”, Lubelskie Spotkania Literackie „Miasto Poezji” i wiele innych. Jeżeli wybieracie się akurat na któryś z nich, koniecznie przedłużcie swój pobyt o kilka dni. W ich czasie zwiedzicie zarówno urokliwą starówkę, jak i wyprawicie się do poniższych miejsc.

Państwowe Muzeum na Majdanku

Majdanek to potoczna nazwa jednej z dzielnic Lublina – Majdanu Tatarskiego. Podczas II wojny światowej na jego terenie naziści utworzyli obóz koncentracyjny, w którym zgładzono ponad 78 tys. osób. Po wyzwoleniu Polski pozostałości po dawnym miejscu kaźni objęto opieką muzealną. Na terenie 90 ha do dziś zachowały się m.in. komory gazowe, krematorium, rowy egzekucyjne oraz jedno z pięciu pól więźniarskich. W baraku nr 62 utworzono multimedialną wystawę poświęconą straceńcom. Zwiedzający mogą także obejrzeć mauzoleum z charakterystyczną betonową kopułą oraz monumentalny pomnik ku czci zabitych. Wizyta na Majdanku z wiadomych względów nie należy do łatwych i przyjemnych – trzeba się na to przygotować. Wstęp na teren kompleksu jest bezpłatny.

Muzeum wsi lubelskiej

Muzeum Wsi Lubelskiej oddalone jest od centrum o ok. 15 min. jazdy taksówką Eko Taxi. W malowniczo położonym dworku znajduje się jedna z największych ekspozycji, która poświęcona jest życiu na tradycyjnej polskiej wsi. Oprócz przedmiotów, które służyły do codziennej, gospodarskiej pracy (maselnice, tarki do prania, garnki, kufry itd.), obejrzycie tam również autentyczne pamiątki po dawnych mieszkańcach regionu – ich rzeczy osobiste, zdjęcia czy listy. Wystawa pokazuje jednocześnie, jak bardzo Lubelszczyzna była kiedyś zróżnicowana kulturowo. Roztocze, Powiśle, Podlasie czy Nadbuże – każdy z tych terenów miał swoje własne zwyczaje i tradycje, które prezentowane są w poszczególnych pokojach skansenu. Wizytę w Muzeum polecamy szczególnie rodzinom z dziećmi. Będzie to szansa, by pokazać najmłodszym, jak wyglądało życie sprzed epoki komputera.

Może Cię zainteresować również

 • Majówka 2022 w LublinieMajówka 2022 w Lublinie
  Majówkę 2022 można spędzić w Lublinie aktywnie lub na odpoczynku z najbliższymi. Miasto przygotowało kilka niespodzianek dla mieszkańców oraz turystów, którzy planują spędzić długi weekend w mieście. Do wyboru jest zwiedzanie zabytków, wydarzenia kulturowe, spacery po miejskich parkach i wiele więcej. Z wielu propozycji można skorzystać bezpłatnie, ciesząc się czasem z bliskimi. Dodatkowo warto pamiętać o możliwości swobodnego transportu, jaki oferuje nasza firma Eko Taxi, nawet w dni wolne.
 • Co robić w wolnym czasie w Lublinie?Co robić w wolnym czasie w Lublinie?
  Co robić w wolnym czasie w Lublinie? Takie pytanie zadają sobie czasem mieszkańcy czy nawet turyści, którzy przyjechali na nieco dłuższy urlop. Na pewno dostępnych jest dużo interesujących miejsc pod kątem zwiedzania. Nie brakuje także malowniczych parków, do których można się wybrać na spacer. Na entuzjastów innych rozrywek czekają liczne restauracje, obiekty kulturalne czy punkty rozrywkowe, które będą również dobrym rozwiązaniem przy gorszej pogodzie. Na miejsce dotrzesz z Eko Taxi.
 • Numer na Eko Taxi LublinNumer do Eko Taxi Lublin
  Numer do Eko Taxi Lublin pozwoli skontaktować się z nami w celu zamówienia taksówki lub skorzystania z którejś z innych oferowanych przez nas usług. Z pewnością powinni go znać mieszkańcy miasta i wybierający się tu turyści, ponieważ gwarantujemy sprawdzone i komfortowe przejazdy w dobrych cenach. Podróżowanie z nami będzie przyjemnością, bez obciążania własnego budżetu. Poza drogą telefoniczną zachęcamy do zapoznania się z atrakcyjnymi możliwościami, jakie daje aplikacja mobilna.
 • Komunikacja Świdnik-LublinKomunikacja Świdnik-Lublin
  Komunikacja Świdnik-Lublin stanowi podstawową siatkę ...
 • Praca dla kierowcy z kat. B w LubliniePraca dla kierowcy z kat. B w Lublinie
  Praca dla kierowcy z prawem jazdy kat. B w Lublinie stanowi popularny obiekt poszukiwań. Często decydują się na nią osoby, które nie myślały wcześniej o jeżdżeniu samochodem zawodowo, lecz upatrują w tym szansy na atrakcyjne i dochodowe zajęcie. Plusem jest to, że znaczne grono ludzi posiada już potrzebne w pracy uprawnienia, do własnych, codziennych celów. Warto rozważyć zatem dostępne opcje, a jedną z najciekawszych może być wybór taksówki. Warto zainteresować się dołączeniem do zespołu Eko Taxi, do czego zachęcamy.
 • Zakupy z dowozem w LublinieZakupy z dowozem w Lublinie
  Zakupy z dowozem w Lublinie to wygodny sposób na ...
 • Pracuj w Eko Taxi jako kierowca bądź dyspozytor!Praca w Eko Taxi Lublin – dowiedz się, jakie warunki trzeba spełnić, aby zostać kierowcą taxi. Czy można jeździć taksówką bez własnej licencji?
  Praca w Eko Taxi Lublin łączy niesamowite perspektywy ...
 • Transport osobowy w LublinieTransport osobowy w Lublinie
  Transport osobowy w Lublinie jest bardzo potrzebną usługą. Przydaje się wszystkim osobom, które nie mają własnych samochodów lub z jakiegoś powodu nie mogą z nich skorzystać. Taka opcja przewozu jest bardziej komfortowa od środków komunikacji publicznej w stolicy województwa lubelskiego. Dobrym pomysłem będzie wybranie taniego, ale jednocześnie sprawdzonego taxi.
 • Kontakt na taxi w LublinieKontakt do taxi w Lublinie
  Kontakt do taxi w Lublinie przyda się zarówno wtedy, gdy chcesz zamówić taksówkę, jak i również w przypadku chęci skorzystania z jakiejś innej usługi, jak umówiony odpowiednio wcześniej przewóz większej grupy osób. Część korporacji umożliwia napisanie wiadomości e-mail, odpowiadając na wszelkie pytania. Takich namiarów można szukać poprzez wyszukiwarkę czy bezpośrednio na stronach konkretnych firm. Zachęcamy do wybrania oferty Eko Taxi, ponieważ gwarantujemy sprawny kontakt i nieustannie niskie ceny.
 • Atrakcje dla dzieci w Lublinie - Eko Taxi poleca!Jakie atrakcje w Lublinie i okolicach warto zobaczyć z dziećmi? Eko Taxi poleca ciekawe miejsca dla całej rodziny
  Atrakcji dla dzieci w Lublinie nie brakuje. Dzięki Eko ...
 • Wydarzenia kulturalne w LublinieWydarzenia kulturalne w październiku i listopadzie 2019 w Lublinie. Propozycje Eko Taxi
  Razem z Eko Taxi nie możemy się już doczekać nastania ...
 • Przewozy osobowe w LubliniePrzewozy osobowe w Lublinie
  Przewozy osobowe w Lublinie są codziennie poszukiwanie przez różne grupy odbiorców. Jest to rozwiązanie w sytuacji, gdy ktoś potrzebuje transportu, a nie posiada własnego auta i nie chce korzystać z komunikacji miejskiej. Warto przy tym uważać na prywatnych przewoźników, których trudno zweryfikować, jeżeli chodzi o ich umiejętności i uczciwość. Sprawdzonym wyborem będą za to usługi taksówkarskie, zatem zachęcamy do wybrania oferty Eko Taxi.
 • Co warto zobaczyć w Lublnie? Zwiedzaj z Eko Taxi!Co warto zobaczyć w Lublinie? Zwiedzaj miasto z Eko Taxi
  Co warto zobaczyć w Lublinie i jak najlepiej poruszać ...
 • Imprezy sportowe w LublinieImprezy sportowe w Lublinie
  Imprezy sportowe w Lublinie cieszą się dużym ...
 • Strefy taxi w LublinieStrefy taxi w Lublinie
  Strefy taxi w Lublinie służą jako pomoc do ustalenia konkretnych taryf, określających ceny za przejazdy. W przypadku tego miasta podział jest bardzo klarowny i prosty. Decydując się na skorzystanie z takich usług, wybierz przy tym korporację z jasno określonymi i niskimi stawkami, na które możesz liczyć w Eko Taxi. Dzięki temu unikniesz jakichkolwiek niespodzianek, które zdarzają się, gdy bierze się taxi choćby z postoju i trafi się na niezrzeszonego kierowcę.
 • Przewozy osób w LubiniePrzewóz osób w Lublinie – poznaj pełną ofertę Eko Taxi
  Przewożenie osób to nasza pasja. Skutkuje to rosnącą ...
 • Atrakcje na weekend w LublinieAtrakcje na weekend w Lublinie. Zobacz wszystkie!
  Atrakcje na weekend w Lublinie cechują się sporą ...
 • Taxi do ŚwidnikaTaxi do Świdnika
  Taxi do Świdnika to wygodny środek transportu na tutejsze lotnisko. Bardzo przydaje się to podróżnym, którzy z tego portu lotniczego mogą się udać w wiele miejsc. Wybór taksówki to rozwiązanie zdecydowanie bardziej komfortowe od transportu komunikacją miejską, szczególnie gdy podróżuje się z bagażami. To rozwiązanie będzie również na pewno o wiele bardziej opłacalne finansowo. Pozostawienie własnego samochodu na strzeżonym parkingu lotniska jest często droższym wydatkiem niż sam lot. Zachęcamy do wybrania naszych usług Eko Taxi.
 • Jarmark Jagielloński w Lublinie 2023Jarmark Jagielloński w Lublinie 2023
  Jarmark Jagielloński w Lublinie 2023 drugi raz z rzędu ...
 • Oferta Eko Taxi w LublinieOferta Eko Taxi w Lublinie
  Eko Taxi w Lublinie to nasza znana i chętnie wybierana ...
 • Praca w Eko Taxi w LubliniePraca w Eko Taxi w Lublinie
  Praca w Eko Taxi w Lublinie to wyzwanie dla osób lubiących jazdę samochodem oraz kontakt z innymi ludźmi. To możliwość podjęcia się ciekawego, pełnego intrygujących doświadczeń i na pewno pozbawionego rutyny zajęcia. Przy okazji zachowasz sporą elastyczność czasową i możesz liczyć na perspektywę atrakcyjnych zarobków, ponieważ każdego dnia z naszych usług korzysta szerokie grono klientów. Zachęcamy zatem do dołączenia do naszego zespołu.
 • Parki w LublinieParki w Lublinie
  Parki w Lublinie to miejsca, w których mieszkańcy ...
 • Lato w LublinieLato w Lublinie
  Lato w Lublinie może być bardzo ekscytujące. W tym czasie do miasta przybywa sporo turystów, dla których szczególnie atrakcyjne będą tutejsze zabytki. Mogą być one ciekawą propozycją również dla mieszkańców, którzy nie mieli wcześniej okazji wybrać się w takie miejsca. Dla osób pozostających w okolicy na dłużej na pewno świetnym rozwiązaniem będzie skorzystanie z dobrej pogody z myślą o aktywnościach na świeżym powietrzu. Stolica województwa lubelskiego daje pod tym względem ogrom możliwości.
 • Taxi do przewozu mebliTaxi do przewozu mebli w Lublinie
  Taxi do przewozu mebli w Lublinie musi być oczywiście większe niż zwykły osobowy pojazd do standardowych kursów. Nie wszystkie korporacje mają takie samochody w swojej flocie, lecz znajdziesz je w ofercie Eko Taxi Lublin. To optymalne rozwiązanie, gdy musisz przetransportować jakieś elementy umeblowania, a nie masz dostępu do własnego dużego auta lub od kogoś znajomego. Zamówienie taxi będzie w tym przypadku o wiele bardziej opłacalne finansowo od usług drogich firm transportowych.
 • Oferty pracy dla kierowcy w LublinieOferty pracy dla kierowcy w Lublinie
  Oferty pracy dla kierowcy w Lublinie są powiązane z tym, jakimi uprawnieniami dysponuje dana osoba. Chodzi przede wszystkim o kategorię prawa jazdy, przy czym zdecydowana większość ludzi ma jedynie to podstawowe, co ogranicza pole możliwości. Jedną z ciekawszych propozycji jest wtedy spróbowanie swoich sił w kierowaniu taksówką. Na pewno będzie to odpowiednie rozwiązanie, jeżeli lubisz kontakt z ludźmi i cenisz sobie elastyczne godziny pracy. Zachęcamy do dołączenia do zespołu Eko Taxi.
 • Jak dojechać z Lublina na lotnisko w Świdniku?Jak dojechać z Lublina na lotnisko w Świdniku?
  Jak dojechać z Lublina na lotnisko w Świdniku? ...
 • Oferty pracy w Lublinie dla kierowców z kat. BOferty pracy w Lublinie dla kierowcy z kat. B
  Oferty pracy w Lublinie dla kierowcy z prawem jazdy kat. B są zróżnicowane, choć odbiegają od siebie, jeżeli chodzi o poziom atrakcyjności. Dotyczy to tego, jakie zadania trzeba wykonywać, ale i perspektyw zarobkowych, które są dla każdego istotną kwestią. Zawód taksówkarza jest intrygującą opcją, ponieważ wiąże się z brakiem monotonii i różnymi wyzwaniami. Jeśli chcesz spróbować sił w takiej roli, zachęcamy do współpracy z Eko Taxi.
 • Dowóz leków do domu w LublinieDowóz leków do domu w Lublinie
  Dowóz leków do domu w Lublinie jest możliwy w ...
 • Sylwester 2020Sylwester 2020 w Lublinie
  Sylwester 2020 w Lublinie ze względu na wyjątkowe ...
 • Dzieci w taksówce z Eko Taxi LublinDzieci w taksówce z Eko Taxi Lublin
  Przewóz dzieci w taksówce nie wiąże się z takimi ...
 • Taxi dla firm w LublinieTaxi dla firm w Lublinie. Czym powinno się wyróżniać?
  Taxi dla firm w Lublinie powinno oferować atrakcyjne ...
 • Muzeum Wsi LubelskiejMuzeum Wsi Lubelskiej
  Muzeum Wsi Lubelskiej cieszy się dużym uznaniem, będąc jedną z największych atrakcji turystycznych Lublina. Chętnie odwiedzają je osoby przybywające z innych rejonów kraju, ale i sami mieszkańcy. Co ważne, jest to miejsce dla osób w każdym wieku. Obiekt jest dość oddalony od centrum miasta, w związku z czym warto dobrze rozważyć kwestię tego, jak tam dotrzeć. Pod wieloma względami, najlepszym wyborem będzie taksówka od Eko Taxi.
 • Dojazd na lotnisko w ŚwidnikuDojazd na lotnisko w Świdniku
  Dojazd na lotnisko w Świdniku obejmuje kilka możliwości - od prywatnych, po publiczne środki transportu. Mają one swoje zalety, ale i wady, zwłaszcza gdy mowa o transporcie na planowany o konkretnej godzinie lot. Wiele argumentów przemawia za wybraniem taksówki, szczególnie takiej od firmy z atrakcyjną ofertą cenową. Jeśli jesteś zainteresowany takim wariantem, skorzystaj z kursów od Eko Taxi.
 • Taxi bus w LublinieTaxi bus w Lublinie – kiedy warto go zamówić i jak w prosty sposób to zrobić? Poznaj ofertę Eko Taxi Lublin i bezpiecznie poruszaj się po mieście i okolicach z rodziną lub grupą przyjaciół!
  Taxi bus w Lublinie to doskonała opcja dla ...
 • Starówka w LublinieStarówka w Lublinie
  Starówka w Lublinie zalicza się do wyjątkowo pięknych ...