Atrakcje turystyczne w Lublinie polecane przez Eko Taxi

Atrakcje turystyczne w Lublinie polecane przez Eko Taxi

Co sprowadza was do Lublina? Spotkanie biznesowe, wizyta u rodziny, a może po prostu chęć zwiedzenia tego wyjątkowego miasta? Z Eko Taxi dojedziecie z dworca kolejowego lub lotniska w każde miejsce szybko i komfortowo. Ceny za kilometr zaczynają się od 1,40 zł! A jeżeli nie macie jeszcze opracowanego szczegółowego planu wycieczki, przeczytajcie poniższy artykuł. Przygotowaliśmy dla was krótki przewodnik po fascynujących zabytkach jednej z najstarszych metropolii wschodniej Polski.

Spis treści:
Zwiedzanie lubelskiej starówki
Majdanek i Muzeum Wsi Lubelskiej

Jakie atrakcje turystyczne i zabytki czekają na was na lubelskiej starówce? Zwiedzanie miasta z Eko Taxi

Lubelska starówka to pierwszy krok do poznania miasta. Na niewielkim obszarze znajduje się ponad 110 rozmaitych atrakcji turystycznychzabytkowych kamienic, kościołów i muzeów. To tam również spotykają się miejscowi, by zjeść wspólny obiad czy pogadać przy kuflu zimnego piwa. Praktycznie na każdym rogu znajduje się jakaś kawiarnia, restauracja czy pub, które serwują dania kuchni z całego świata. Macie ochotę na pizzę z pieca opiekanego drewnem? A może skusilibyście się na pikantną zupę Tom Yum? Koniecznie zajdźcie do jednego z licznych lokali z potrawami kresowymi. Zupa rakowa, ołatki z marchwi i ziemniaków, gryczane bliny, rosolnik, jasznikas, szpekuchy, a do picia kubek kwaśnego mleka lub kieliszek dereniówki „na lepsze trawienie”. Takich rarytasów skosztujecie dziś już tylko na wschodzie Polski. Wśród polecanych przez nas miejsc, na szczególną uwagę zasługują restauracje: Zaczarowana dorożka z przytulnym wnętrzem stylizowanym na lata 20. XX w. oraz 16 stołów, która została wymieniona w prestiżowym żółtym przewodniku Gault&Milleu.

Zamek królewski

Spacer po historycznym centrum Lublina najlepiej zacząć od zamku, który jest jedną z najcenniejszych budowli na terenie całego kraju. W jego gotyckich murach odbyły się dwa ważne wydarzenia w historii przedrozbiorowej Polski: podpisanie aktu unii polsko-litewskiej oraz hołd pruski. Warto o tym wiedzieć, gdy podziwia się XIV-wieczną kaplicę Trójcy Świętej pokrytą oryginalnymi rusko-bizantyńskimi freskami. W przylegającym donżonie – średniowiecznej wieży mieszkalno-obronnej, znajduje się natomiast Mauzoleum Ofiar Więzienia. Upamiętnia ono okres 128 lat, gdy twierdza służyła jako miejsce zsyłki więźniów politycznych.

Zabytki na starym mieście

Droga spod zamku do murów miasta prowadzi przez kamienną estakadę i Bramę Grodzką. W samej baszcie, w pomieszczeniach nad przejściem dla pieszych, mieści się obecnie ośrodek kulturalny. Realizowane są tam rozmaite przedsięwzięcia artystyczne –interaktywne wystawy, projekcje filmowe, wieczorki poetyckie i spektakle Teatru NN. Posuwając się naprzód brukowanym traktem, miniecie szereg kamienic z autentycznymi, renesansowymi fasadami. Nie bójcie się wchodzić w urokliwe podwórka, z których część zamieszkują od pokoleń te same rodziny. U styku ul. Grodzkiej i Archidiakońskiej znajduje się pl. Po Farze – wolna przestrzeń, która powstała po rozebraniu miejskiego kościoła. Obecnie w miesiącach letnich odbywają się tam plenerowe koncerty i wydarzenia kulturalne. Przy odrobinie szczęścia będziecie mogli załapać się na darmowe widowisko. Od pl. Po Farze miejska zabudowa zaczyna się rozgałęziać. Zboczcie nieco z kursu, by przejść się niezwykle wąziutką uliczką Ku Farze, odkrywając przy tym klimatyczne kafejki na ul. Rybnej: Czarną Inez lub Między Słowami. Na Trakt Królewski możecie wrócić się przez Bramę Rybną. Jej wrota otwierają się bezpośrednio na Rynek z zabytkowym budynkiem Trybunału Koronnego – siedzibą dawnych władz miasta. W jego okolicy warto zwiedzić Muzeum literackie im. Józefa Czechowicza (ul. Złota), obejrzeć arcydzieło tzw. renesansu lubelskiego – kamienicę Konopniców przy ul. prezydenta Gruella, Archikatedrę św. Jana Chrzciciela i Jana Ewangelisty lub zajść na jeden ze spektakli Teatru Starego w Lublinie (ul. Jezuicka). Obowiązkowymi punktami zwiedzania będą też Baszta Gotycka i Wieża Trynitarska. Pieszą wycieczkę można kontynuować aż do Al. Racławickich, skąd zaczyna się obszar miasteczka akademickiego. Po drodze miniecie wtedy Bramę Krakowską (kolejny zabytkowy fragment miejskich fortyfikacji), pozłacany pomnik koziołka – symbolu miasta, oraz pl. Litewski z najpiękniejszym parkiem w całym Lublinie! Warto tam zatrzymać się na chwilę, by w cieniu drzew obejrzeć pomniki: Unii Lubelskiej, Nieznanego Żołnierza, Józefa Piłsudskiego i Konstytucji 3 Maja lub spektakl świetlny fontanny multimedialnej. Miłośnicy architektury powinni też rzucić okiem na dwa zabytkowe pałace – Czartoryskich i Lubomirskich, które sąsiadują ze skwerem od ul. Radziwiłłowskiej.

Najlepsze widoki na miasto

Nic nie sprawia większej przyjemności niż podziwianie panoramy miasta w piękny słoneczny dzień. Jeżeli podczas waszego pobytu dopisze pogoda, wybierzcie się na Wieżę Trynitarską – najpopularniejszy punkt widokowy w Lublinie. Budowla ma aż 60 m wysokości, a z jej górnego tarasu można dostrzec nawet znacznie oddalone od centrum miejsca, np. obóz na Majdanku czy ogród botaniczny UMCS. Na szczyt prowadzi dokładnie 207 kamiennych schodków. Trud wspinaczki zostanie wynagrodzony – będziecie mogli z bliska przyjrzeć się blaszanemu kogucikowi, który dumnie spogląda z iglicy zabytkowej baszty na miasto. Według legendy miał on przestrzegać mieszkańców grodu przed zbliżającym się niebezpieczeństwem.

Widok na panoramę Lublina

Atrakcje turystyczne w Lublina poza Starym Miastem. Gdzie warto wybrać się z Eko Taxi?

Lublin to metropolia, w której żaden turysta nie będzie się nudził. Na przyjezdnych czekają rozmaite atrakcje takie jak Lubelska Trasa Podziemna czy Jesziwas Chamej – dawna uczelnia żydowska, w której obecnie mieści się muzeum poświęcone uczonym chasydom z regionu. Przyjezdnych na pewno zainteresują wydarzenia artystyczne organizowane przez Centrum Spotkania Kultur – jedną z największych instytucji kulturalnych w całym województwie – oraz doroczne festiwale: Jarmark Jagielloński, Europejski Festiwal Smaku, Ogólnopolski Festiwal Piosenki Artystycznej „Wschody”, Lubelskie Spotkania Literackie „Miasto Poezji” i wiele innych. Jeżeli wybieracie się akurat na któryś z nich, koniecznie przedłużcie swój pobyt o kilka dni. W ich czasie zwiedzicie zarówno urokliwą starówkę, jak i wyprawicie się do poniższych miejsc.

Państwowe Muzeum na Majdanku

Majdanek to potoczna nazwa jednej z dzielnic Lublina – Majdanu Tatarskiego. Podczas II wojny światowej na jego terenie naziści utworzyli obóz koncentracyjny, w którym zgładzono ponad 78 tys. osób. Po wyzwoleniu Polski pozostałości po dawnym miejscu kaźni objęto opieką muzealną. Na terenie 90 ha do dziś zachowały się m.in. komory gazowe, krematorium, rowy egzekucyjne oraz jedno z pięciu pól więźniarskich. W baraku nr 62 utworzono multimedialną wystawę poświęconą straceńcom. Zwiedzający mogą także obejrzeć mauzoleum z charakterystyczną betonową kopułą oraz monumentalny pomnik ku czci zabitych. Wizyta na Majdanku z wiadomych względów nie należy do łatwych i przyjemnych – trzeba się na to przygotować. Wstęp na teren kompleksu jest bezpłatny.

Muzeum wsi lubelskiej

Muzeum Wsi Lubelskiej oddalone jest od centrum o ok. 15 min. jazdy taksówką Eko Taxi. W malowniczo położonym dworku znajduje się jedna z największych ekspozycji, która poświęcona jest życiu na tradycyjnej polskiej wsi. Oprócz przedmiotów, które służyły do codziennej, gospodarskiej pracy (maselnice, tarki do prania, garnki, kufry itd.), obejrzycie tam również autentyczne pamiątki po dawnych mieszkańcach regionu – ich rzeczy osobiste, zdjęcia czy listy. Wystawa pokazuje jednocześnie, jak bardzo Lubelszczyzna była kiedyś zróżnicowana kulturowo. Roztocze, Powiśle, Podlasie czy Nadbuże – każdy z tych terenów miał swoje własne zwyczaje i tradycje, które prezentowane są w poszczególnych pokojach skansenu. Wizytę w Muzeum polecamy szczególnie rodzinom z dziećmi. Będzie to szansa, by pokazać najmłodszym, jak wyglądało życie sprzed epoki komputera.

Może Cię zainteresować również

 • Postój taxi w LubliniePostoje taxi w Lublinie. Co warto o nich wiedzieć?
  Postój taxi w Lublinie zlokalizowany jest przede ...
 • Jak zamówić taxi w lublinieJak zamówić taxi w Lublinie?
  Jak zamówić taxi w Lublinie? Obecnie jest to bardzo proste, gdyż można to zrobić zarówno telefonicznie, jak i korzystając z dedykowanej aplikacji danej korporacji taksówkarskiej. Taką możliwość daje Eko Taxi, zatem zachęcamy do skorzystania z naszych usług. W przypadku rozmowy z dyspozytorem pamiętaj o uprzejmym zachowaniu i przede wszystkim podawaniu dokładnych informacji. Poza standardowymi kursami można zamówić dedykowany do potrzeb pojazd czy skorzystać z innych usług w ofercie.
 • Numer na Eko Taxi LublinNumer do Eko Taxi Lublin
  Numer do Eko Taxi Lublin pozwoli skontaktować się z nami w celu zamówienia taksówki lub skorzystania z którejś z innych oferowanych przez nas usług. Z pewnością powinni go znać mieszkańcy miasta i wybierający się tu turyści, ponieważ gwarantujemy sprawdzone i komfortowe przejazdy w dobrych cenach. Podróżowanie z nami będzie przyjemnością, bez obciążania własnego budżetu. Poza drogą telefoniczną zachęcamy do zapoznania się z atrakcyjnymi możliwościami, jakie daje aplikacja mobilna.
 • Polska sieć taxi w LubliniePolska sieć taxi w Lublinie – poznaj atrakcyjne ceny Eko Taxi i liczne usługi dodatkowe
  Polska sieć taxi w Lublinie, która stale doskonali ...
 • Taxi 6 osobowe w LubinieTaxi dla 6 osób w Lublinie
  Taxi dla 6 osób w Lublinie to rozwiązanie, z którego ...
 • Imprezy sportowe w LublinieImprezy sportowe w Lublinie
  Imprezy sportowe w Lublinie cieszą się dużym ...
 • Zakupy z dowozem w LublinieZakupy z dowozem w Lublinie
  Zakupy z dowozem w Lublinie to wygodny sposób na ...
 • Co robić w wolnym czasie w Lublinie?Co robić w wolnym czasie w Lublinie?
  Co robić w wolnym czasie w Lublinie? Takie pytanie zadają sobie czasem mieszkańcy czy nawet turyści, którzy przyjechali na nieco dłuższy urlop. Na pewno dostępnych jest dużo interesujących miejsc pod kątem zwiedzania. Nie brakuje także malowniczych parków, do których można się wybrać na spacer. Na entuzjastów innych rozrywek czekają liczne restauracje, obiekty kulturalne czy punkty rozrywkowe, które będą również dobrym rozwiązaniem przy gorszej pogodzie. Na miejsce dotrzesz z Eko Taxi.
 • Atrakcje dla dzieci w Lublinie - Eko Taxi poleca!Jakie atrakcje w Lublinie i okolicach warto zobaczyć z dziećmi? Eko Taxi poleca ciekawe miejsca dla całej rodziny
  Atrakcji dla dzieci w Lublinie nie brakuje. Dzięki Eko ...
 • Przewozy osobowe w LubliniePrzewozy osobowe w Lublinie
  Przewozy osobowe w Lublinie są codziennie poszukiwanie przez różne grupy odbiorców. Jest to rozwiązanie w sytuacji, gdy ktoś potrzebuje transportu, a nie posiada własnego auta i nie chce korzystać z komunikacji miejskiej. Warto przy tym uważać na prywatnych przewoźników, których trudno zweryfikować, jeżeli chodzi o ich umiejętności i uczciwość. Sprawdzonym wyborem będą za to usługi taksówkarskie, zatem zachęcamy do wybrania oferty Eko Taxi.
 • Jak wybrać taxi w Lublinie?Jak wybrać taxi w Lublinie?
  Jak wybrać taxi w Lublinie? W obliczu wielu dostępnych na rynku korporacji warto ustalić sobie pewne kryteria, które ułatwią dokonanie dobrego wyboru. W kontekście standardowych przejazdów ważne są opinie klientów i renoma marki, która odzwierciedla jakość oferowanych usług. Oczywiście należy to rozpatrywać w relacji do ceny. Oprócz tego, warto spoglądać na oferty firm taksówkarskich w kontekście dodatkowych usług, co może być szczególnie istotne dla mieszkańców danego miasta.
 • Sylwester 2020Sylwester 2020 w Lublinie
  Sylwester 2020 w Lublinie ze względu na wyjątkowe ...
 • Ozdoby z Jarmarku JagiellońskiegoJarmark Jagielloński z Eko Taxi Lublin – dowiedz się, co przygotowano na tegoroczną edycję festiwalu i sprawdź, jak najlepiej poruszać się po Lublinie i okolicach
  Jarmark Jagielloński to festiwal, który celebruje ...
 • Sylwester 2021 w Lublinie z Eko TaxiSylwester 2021 w Lublinie z Eko Taxi
  Sylwester 2021 w Lublinie z Eko Taxi będzie na pewno udany. Bez względu na to, gdzie wybierasz się w tę wyjątkową noc, najlepiej będzie udać się tam taksówką, gdyż jest to komfortowe i sprawdzone rozwiązanie. Podobnie będzie z powrotem do domu czy mieszkania, bez względu na to, o której zakończysz świętowanie. Oczywiście zachęcamy do korzystania z naszych usług nie tylko w ten jeden wieczór, ale i pozostałe dni w roku.
 • Poznaj repertuar koncertów w Lublinie!Koncerty w Lublinie – dowiedz się, jakie koncerty zaplanowano na najbliższe miesiące, a na co wybrać się w lipcu i sierpniu!
  Koncerty, które odbędą się w Lublinie w nadchodzących ...
 • Atrakcje w okolicy LublinaAtrakcje w okolicy Lublina
  Atrakcje w okolicy Lublina przyciągają mieszkańców ...
 • Rozrywka w LublinieRozrywka w Lublinie – 5 propozycji
  Rozrywka w Lublinie to kilkadziesiąt fantastycznych ...
 • Zabytki Lublina - które zobaczyć, aby poznać historię miasta? Eko Taxi podpowiadaJakie zabytki Lublina zobaczyć, aby poznać historię miasta? Eko Taxi podpowiada
  Zabytki Lublina i jego historia są bardzo ciekawe i ...
 • Imprezy w klubach w LublinieImprezy w klubach w Lublinie
  Imprezy w klubach w Lublinie wzbudzają spore zainteresowanie pożądających rozrywki mieszkańców czy choćby licznie zgromadzonych w tym mieście studentów. Takie atrakcje mogą też przykuć uwagę osób, które przyjechały na weekend w celu zwiedzania tego miasta, ale chcą się przy okazji zabawić w porze wieczornej i nocnej. Stolica województwa lubelskiego ma pod tym względem dużo do zaoferowania. Do takich miejsc najlepiej będzie dojechać taksówką i polecamy wybór tej od Eko Taxi.
 • Taxi do przewozu mebliTaxi do przewozu mebli w Lublinie
  Taxi do przewozu mebli w Lublinie musi być oczywiście większe niż zwykły osobowy pojazd do standardowych kursów. Nie wszystkie korporacje mają takie samochody w swojej flocie, lecz znajdziesz je w ofercie Eko Taxi Lublin. To optymalne rozwiązanie, gdy musisz przetransportować jakieś elementy umeblowania, a nie masz dostępu do własnego dużego auta lub od kogoś znajomego. Zamówienie taxi będzie w tym przypadku o wiele bardziej opłacalne finansowo od usług drogich firm transportowych.
 • Taxi w sylwestra w LublinieTaxi w Sylwestra w Lublinie
  Taxi w sylwestra w Lublinie to najlepszy środek transportu, jaki można wybrać na tę wyjątkową noc. Jeżeli nie planujesz organizowania spotkania we własnym domu, z pewnością wybierasz się wtedy do kogoś znajomego czy na jakieś wydarzenie na mieście. Wygodne dojechanie na miejsce będzie bardzo ważne, podobnie jak bezpieczny powrót, który często ma miejsce w późnych godzinach nocnych. W takich okolicznościach postaw na sprawdzone usługi Eko Taxi.
 • Taxi VIP w LublinieTaxi VIP w Lublinie
  Taxi VIP w Lublinie może być pomocne, gdy odpowiadasz ...
 • Carnaval Sztukmistrzów w LublinieCarnaval Sztukmistrzów w Lublinie
  Jeżeli szukacie niezapomnianych wrażeń lub wydarzenia ...
 • Firma przewozowa w LublinieFirmy przewozowe w Lublinie
  Firmy przewozowe w Lublinie oferują różne usługi, z ...
 • Przewóz rzeczy w LubliniePrzewóz rzeczy w Lublinie z Eko Taxi – jak poprawnie przygotować się do transportu?
  Przewóz rzeczy w Lublinie tylko z Eko Taxi! Szukacie ...
 • Co się dzieje w Lublinie?Co się dzieje w Lublinie?
  Co się dzieje w Lublinie? Na co dzień można skorzystać ...
 • Najciekawsze miejsca w LublinieNajciekawsze miejsca w Lublinie
  Najciekawsze miejsca w Lublinie przyciągają mieszkańców miasta i okolic oraz oczywiście turystów z całego kraju. Stolica województwa i powiatu lubelskiego charakteryzuje się atrakcyjną i rozbudowaną infrastrukturą. Dotyczy to zarówno zabytków do zwiedzania, jak i obiektów kulturalnych, które zachęcają swoimi ofertami. Przedstawiamy nasze propozycje intrygujących lokalizacji w tym rejonie i zachęcamy do skorzystania z usług Eko Taxi, z myślą o dojechaniu w wybrane punkty.
 • Lublin jesieniąLublin jesienią
  Lublin jesienią skrywa w sobie niezwykły urok. Pomimo ...
 • Taxi z Lublina do ŚwidnikaTaxi z Lublina do Świdnika
  Taxi z Lublina do Świdnika to najlepszy sposób żeby ...
 • Jak wybrać korporację taxi w Lublinie?Jak wybrać korporację taxi w Lublinie?
  Korporacje taxi w Lublinie stanowią istotną część ...
 • Atrakcje dla dzieci w Lublinie i okolicachAtrakcje dla dzieci w Lublinie i okolicach
  Atrakcje dla dzieci w Lublinie i okolicach są dopasowane do pociech w różnym wieku. Nie brakuje punktów, które nie tylko sprawią frajdę, ale przy okazji dostarczą cennej wiedzy, która zostanie zaprezentowana w przystępny sposób. Lista godnych polecenia obiektów jest naprawdę długa, więc rodzice z najmłodszymi mogą tu zaplanować kilka, a nawet kilkanaście dni, podczas których na pewno nie będą się nudzić. W wybrane miejsca możesz dojechać wygodnie, korzystając z taksówek Eko Taxi.
 • Transport w LublinieTransport w Lublinie. Poznaj wszystkie możliwości
  Transport w Lublinie obejmuje różne środki ...
 • Kierowca taxi w LublinieKierowca taxi w Lublinie
  Kierowca taxi w Lublinie to odpowiedzialna rola, gdyż każdego dnia odpowiada się za bezpieczne przejazdy mieszkańców i turystów. Wiążę się to jednak z dużą radością z możliwości jeżdżenia własnym samochodem po mieście. Nie jest to monotonne i stanowić będzie odrębną historię każdego dnia. Przy okazji mając sporo klientów, można oczywiście liczyć na korzystne zarobki. Będzie tak w szczególności, gdy zdecydujesz się przystąpić do sprawdzonej korporacji o odpowiedniej renomie, takiej jak Eko Taxi.
 • Płatność kartą w LubliniePłatność kartą w taxi w Lublinie
  Płatność kartą w taxi w Lublinie jeszcze kilka lat ...
 • Co warto zobaczyć w Lublinie i okolicachCo warto zobaczyć w Lublinie i okolicach?
  Co warto zobaczyć w Lublinie i okolicach? Udzielenie odpowiedzi na to pytanie nie jest wbrew pozorom proste, lecz wynika to z ogromnej liczby dostępnych tu atrakcji. Część z nich jest jednak absolutnie flagowa i z całą pewnością godna polecenia. Wiele z tych miejsc nadaje się na wycieczki w gronie całej rodziny. Zachęcamy do zapoznania się z rekomendacjami od Eko Taxi i skorzystania z naszych taksówek z myślą o wygodnym dotarciu w wybrane przez siebie lokalizacje.