Stare miasto Lublin

Stare Miasto w Lublinie dla turysty

Stare Miasto w Lublinie to dzielnica o bogatej historii, jak też bogatym zapleczu turystycznym – pełno tam zabytków i atrakcji dla przyjezdnych, hoteli oraz rozmaitych kawiarni i restauracji. Eko Taxi wie jednak, że na starówkę chodzą też miejscowi np. by spotkać się ze znajomymi i posiedzieć przy kuflu dobrego, regionalnego piwa. Słyszeliście już kiedyś o Ośrodku Brama Grodzka – Teatr NN? To jedna z wielu miejskich instytucji kultury, która zlokalizowana jest w samym sercu miasta nad Bystrzycą. Powodów, by odwiedzić centrum Lublina jest sporo. Jeśli nigdy tam nie byliście, polecamy wam nasz krótki przewodnik.

Spis treści:
Gdzie zjeść na starówce?
Co robić w historycznej dzielnicy Lublina?

Gdzie na obiad lub kawę w Lublinie? Eko Taxi poleca lokale gastronomiczne na Starym Mieście

Eko Taxi zaręcza: na Starym Mieście w Lublinie można dobrze zjeść i napić się przepysznej kawy lub znakomicie uwarzonego piwa, nie wydając przy tym majątku. Wybierając lokal, musicie zwrócić uwagę, czy cieszy się on dobrymi opiniami wśród mieszkańców miasta. W takich miejscach ceny nie są specjalnie zawyżane pod turystów, serwowane potrawy przygotowywane są wyłącznie ze świeżych produktów, a obsługa jest miła. Oto nasze propozycje:

Na kawę i pyszne ciasto

Między Słowami to urocza kawiarnia zlokalizowana kilkaset metrów od Rynku. Aby do niej dotrzeć, należy przejść przez zabytkową Bramę Rybną i podążać na północ w kierunku skrzyżowania z ul. Ku Farze. Po drodze miniecie inny, godny polecania lokal – restaurację Magia. Kafejka natomiast znajduje się po lewej stronie ulicy w podwórzu kamienicy. Zaraz obok usytuowana jest Whisky Cafe.

Między Słowami to klimatyczne miejsce dla wszystkich kawoszy i moli książkowych. W jej zaciemnionych wnętrzach możecie napić się czegoś na zimno i na gorąco oraz przekąsić smakowity deser. Nam najbardziej smakowała sycąca czekolada belgijska serwowana w okazałej filiżance oraz tarta z malinami. W menu znajdują się również alkohole oraz kanapki. Przed jedzeniem warto obejrzeć wszystkie regały z książkami. Jeżeli któraś z pozycji was zainteresuje, możecie śmiało zabrać ją do stolika i pogrążyć się w lekturze. Jeżeli natomiast przebywacie w większym gronie, poproście baristkę o grę planszową – kawiarnia ma ich sporą kolekcję. Barmanka wypożyczy ją wam zupełnie za darmo.

Rzemieślnicze piwa i soczyste steki

Na ul. Grodzkiej 16 znajduje się wyjątkowe miejsce, które nie zawiedzie koneserów złocistego trunku. Nawiązujący do średniowiecznej historii miasta Św. Michał specjalizuje się w rzemieślniczych piwach i – jak przystało na pub z prawdziwego zdarzenia – daniach mięsnych. Oprócz popularnych potraw jak burger, stek czy angielski fish and chips (ryba z frytkami), dostaniecie tam szereg lokalnych smakołyków m.in. kaszanki i szaszłyki po lubelsku, placek rycerski czy forszmak – deskę wędlin z okolicznych wędzarni ze świeżym pieczywem własnego wypieku i serami. My skusiliśmy się natomiast na flaki przyrządzone wg regionalnej receptury oraz na cebularze – lubelski przysmak. W Św. Michale macie do wyboru ich cztery rodzaje.

Wnętrze lokalu jest eleganckie, utrzymane w ciemnej tonacji. Przyjemnie się tam siedzi latem, gdy na dworze panuje skwar i ukrop, choć miłośnicy wysokich temperatur mogą wybrać sobie stolik na niewielkim ogródku przed wejściem do knajpy. Stosunek jakości do ceny jest naprawdę zadowalający. Za mniej niż 50 zł najecie się do syta i skosztujecie jednego z lokalnych piw. Pub oferuje kilkadziesiąt różnych rodzajów złocistego trunku, w tym aż 31 nalewanych prosto z beczki.

Najlepsze lody w Lublinie

W sumie 100 różnych autorskich receptur oferuje lodziarnia Bosko na ul. Krakowskie Przedmieście 4 (100 m na zachód od Bramy Krakowskiej). Lody produkowane są codziennie, na miejscu i tylko z naturalnych składników. Każdego dnia dla klientów dostępne są inne smaki – kilka klasycznych jak np. wanilia, orzech lub śmietanka, parę owocowych sorbetów i co najmniej dwie autorskiej kompozycje, czasami o zabawnych lub nieco zagadkowych nazwach: Java, Kinder jajo czy Kangusy z mlekiem. Serwowane są na gałki w wafelku lub kubeczku. Prawdziwi amatorzy mroźnych delicji mogą natomiast zamówić sobie deser lodowy w pucharku. Wszystkie porcje są duże. W Bosko ponadto napijecie się czekolady na gorąco, świeżo wyciskanych soków, koktajli owocowych i kawy. Ceny nie są najtańsze, ale za najwyższą jakość warto odrobinę więcej zapłacić. W gorące dni musicie przygotować się na stanie w długiej kolejce. Lodziarnia bowiem cieszy się wyjątkowym uznaniem wśród mieszkańców miasta i turystów.

Widok na kościół w Lublinie

Jakie zabytki o atrakcje warto zobaczyć na Starym Mieście w Lublinie? Kilka porad od Eko Taxi

Jeżeli nie chcecie przepłacić za nocleg na lubelskim Starym Mieście, a interesują Was tutejsze zabytki i atrakcje, zarezerwujcie sobie pokój w hotelu na przedmieściach. Każdego dnia do centrum i z powrotem dowiezie was Eko Taxi. Ceny za kilometr jazdy w naszej korporacji zaczynają się od 1,60 zł! Kurs zamówicie przez telefon lub za pośrednictwem naszej aplikacji. Jest ona dostępna do ściągnięcia na urządzenia mobilne ze sklepu Google Play lub w Apple iStore. W razie problemów z instalacją, zerknijcie na nasz blog, gdzie opisaliśmy krok po kroku, jak po raz pierwszy uruchomić program.

Co zwiedzać?

Lublin to miasto z kilkusetletnią historią. Jego starówka przetrwała liczne wojny i zachowała się do czasów współczesnych prawie w niezmienionym kształcie. W obszarze otoczonym murami miejskimi możecie zobaczyć ponad setkę oryginalnych budowli. Niektóre z nich pochodzą z XIII w. Właśnie dlatego turyści, którzy po raz pierwszy wybierają się do Lublina, powinni zacząć poznawanie miasta od zgłębienia jego historycznych obszarów. Spacer w słoneczny, pogodny dzień wśród urokliwych, kolorowych kamieniczek na pewno dostarczy wiele radości. Przechadzając się maleńkimi uliczkami i zaglądając w malownicze zaułki nie zapomnijcie zerknąć na: miejskie bramy – Krakowską, Grodzką i Rybną – oraz na Basztę Gotycką, Kamienicę Konopniców, gmach Trybunału Koronnego (miejski ratusz) znajdujący się na Rynku czy klasztor oo. Dominikanów. Z pl. po Farze (nazwa pochodzi od dawnego kościoła, który niegdyś znajdował się w tym miejscu) rozciąga się przepiękny widok na północno-wschodnie rejony Lublina, jest to idealny więc punkt na zrobienie sobie pamiątkowego zdjęcia. Pełno tam również ulicznych grajków, co stanowi dodatkową atrakcję. Osoby o lepszej kondycji fizycznej powinny wdrapać się też na Wieżę Trynitarską. Na jej szczycie umocowany jest blaszany kogucik, który według legendy ma strzec gród przed nadciągającym nieprzyjacielem. Wizyty w Archikatedrze oraz na Zamku Królewskim wraz z przylegającym do niego Donżonem są absolutnie obowiązkowe. Ci, którzy chcieliby poszerzyć swoją wiedzę o początkach miasta, a przy tym odetchnąć od gorąca na zewnątrz, powinni udać się na 280-metrową przechadzkę Lubelską Trasą Podziemną. Szlak powstał w skutek połączenia kilkunastu piwnic wykutych w XIV w. W trakcie wędrówki obejrzycie makiety, które obrazują, jak wyglądało miasto na przestrzeni wieków.

Atrakcje kulturalne

Poza zabytkami i szeroką ofertą gastronomiczną, na lubelskiej starówce nie brakuje również urokliwych sklepików z lokalnym rękodziełem, warsztatów rzemieślniczych czy prywatnych galerii sztuki. Jeżeli jednak poszukujecie miejsc, w których kreatywnie spędzicie czas, zapewne zainteresuje was oferta miejskich instytucji kultury. W historycznym centrum znajduje się ich co najmniej kilkanaście. Fani spektakli dramatycznych powinni przejrzeć repertuar Teatru Starego, którego historia sięga XIX w. Interesująco przedstawia się też program artystyczny Ośrodka Brama Grodzka – Teatr NN. Poza przedstawieniami organizuje się tam też prelekcje, wystawy zdjęć, spotkania autorskie i rozmaite warsztaty edukacyjne. Sporym zainteresowaniem cieszą się też muzea: Literackie im. Józefa Czechowicza, Zakładu Historii Farmacji, Archidiecezjalne Sztuki Religijnej i Historii Miasta Lublina. Planując swoją wizytę w grodzie nad Bystrzycą, zadbajcie, by zajrzeć chociaż do jednego z nich. Rodzinom z dziećmi polecamy natomiast ofertę Młodzieżowego Dom Kultury „Pod Akacją”, który mieści się zaraz obok pl. Po Farze. Jego działalność skierowana jest głównie do mieszkańców miasta, ale znajdziecie tam również sporo jednorazowych i sezonowych wydarzeń jak np. przedstawienia taneczne, koncerty czy projekcje filmowe. Spora część z nich jest bezpłatna.

Może Cię zainteresować również