Jak zostać taksówkarzem w Lublinie?

Jak zostać taksówkarzem w Lublinie?

Jak zostać taksówkarzem w Lublinie? Czy potrzebne są do tego licencja, własny samochód lub działalność gospodarcza? Kto może wykonywać ten zawód? Jakie są wymagania formalne? Jeśli zastanawiacie się nad rozpoczęciem pracy w charakterze profesjonalnego kierowcy, ten tekst jest dla was! Dowiecie się z niego m.in. jakie cechy powinien mieć kandydat na taksówkarza i na co zwracamy uwagę podczas rekrutacji.

Spis treści:
Wymagania formalne
Kompetencje dobrego kierowcy

Jak zostać taksówkarzem? Eko Taxi przybliża kwestie formalne

Jak zostać taksówkarzem? Przede wszystkim należy spełnić szereg formalnych wymagań. Prowadzenie taksówki to bardzo odpowiedzialne zajęcie. Osoba zajmująca się tą profesją ma obowiązek chronić życie i zdrowie nie tylko swoich pasażerów, ale także innych uczestników ruchu drogowego. Podpowiadamy więc, jakich formalności trzeba koniecznie dopełnić, by wykonywać zawód taksówkarza.

Wiek i stosowne dokumenty

Pierwszą, bardzo istotną kwestią jest wiek kandydata. Aby zacząć pracę na taxi trzeba mieć ukończone 21 lat. Nie ma tu znaczenia, czy chcemy jeździć na własnej licencji czy w ramach korporacji takiej jak Eko Taxi.

Kolejnym – w gruncie rzeczy oczywistym – kryterium jest posiadanie prawa jazdy kategorii B. Osoby z zagranicy, które legitymują się uprawnieniami z ich macierzystych krajów, powinny więc najpierw zgłosić się do miejscowego urzędu z prośbą o wydanie polskiego dokumentu. W większości przypadków odbywa się to drogą administracyjną i nie ma potrzeby, by po raz kolejny wykupywać kurs i przystępować do państwowego egzaminu.

Zaświadczenia

Jeśli spełniacie już podstawowe kryteria, musicie jeszcze dostarczyć kilka niezbędnych zaświadczeń. Pierwszym z nich jest orzeczenie o niekaralności. Szybko i sprawnie wyrabia się je w Krajowym Rejestrze Sądowym. Następnym krokiem są badania u lekarza medycyny pracy. Po pozytywnym przejściu kontroli zdrowia obowiązkowe jest też dostarczenie dokumentu potwierdzającego odpowiednią sprawność psychometryczną. Wbrew temu, co można sobie pomyśleć, wymagania te nie są po to, by uprzykrzyć życie kandydatom na kierowców. Są po prostu konieczne, aby zagwarantować pasażerom maksimum bezpieczeństwa i komfortu w czasie jazdy.

Licencja

Posiadanie licencji to kolejny warunek, bez którego nie rozpoczniecie pracy w zawodzie taksówkarza. Licencję wyrabia się na konkretny samochód i jest ona ważna na danym obszarze, np. na terenie Lublina. Dokument ten jest wydawany na okres od 2 do 50 lat. Żeby zdobyć pozwolenie na kierowanie taxi, trzeba też zdać egzamin ze znajomości topografii miasta i obowiązujących przepisów drogowych.

Zachód słońca w Lublinie

Jak zostać taksówkarzem, czyli cechy i umiejętności dobrego kierowcy taxi nie tylko w Lublinie

Wiecie już, jakie wymogi formalne należy spełnić, żeby zostać taksówkarzem w korporacji. Poza niezbędnymi kryteriami istnieją pewne kompetencje miękkie, które z pewnością ułatwiają kontakt z pasażerem. Eko Taxi dba o to, aby osoby wożące klientów naszej firmy charakteryzowały się szeregiem pozytywnie odbieranych cech. Dla kogo jest ta praca? Dowiecie się, czytając dalej!

Sympatia do ludzi

Nie ma co owijać w bawełnę. Nie da się być dobrym kierowcą bez pozytywnego nastawienia do pasażerów. Zrobienie dobrego wrażenia procentuje nie tylko napiwkami, ale przede wszystkim większą ilością stałych klientów – zadowoleni goście na pewno wspomną członkom rodziny czy przyjaciołom o sympatycznej konwersacji, którą cieszyli się w trakcie drogi. Mówi się, że profesja kierowcy taxi jest podobna do zawodu księdza, który wysłuchuje spowiedzi w konfesjonale – z tą różnicą, że w waszym wypadku miejscem zwierzeń jest samochód. Ludzie często opowiadają kierowcy rożne intymne historie i powierzają najskrytsze sekrety. Pozytywne wrażenie na pasażerach robią więc osoby, które potrafią umiejętnie rozpocząć oraz utrzymać konwersację oraz tzw. dobrzy słuchacze.

Odpowiedzialność

Towarzyski i uśmiechnięty kierowca z pewnością zapadnie każdemu w pamięć. To ważne, ale nie najważniejsze w tej profesji. W przypadku przewozu osób nadrzędną kwestią jest zawsze bezpieczeństwo. Od kierowcy wymaga się więc poczucia odpowiedzialności, ogłady i opanowania. Nie może on przecież zawieść zaufania, którym obdarzają go pasażerowie. Musicie pamiętać, że klient korzystający z waszych usług, powierza wam swoje życie, a często także swoich bliskich. Kierowca taxi ma obowiązek przypominać o zapięciu pasów każdemu podróżującemu, musi też koniecznie przestrzegać wszystkich przepisów drogowych.

Języki obce

Dzięki posługiwaniu się angielskim, niemieckim, hiszpańskim czy rosyjskim, kierowca taksówki może obsłużyć większą grupę klientów. To szczególnie istotne w miastach, do których licznie przyjeżdżają zagraniczni studenci i biznesmeni. Obcokrajowcy, którzy nie znają polskiego, zamiast korzystać z transportu publicznego preferują wygodniejszy i mniej stresujący kurs taxi. Podstawowa znajomość innych języków niż polski nie jest obowiązkowym warunkiem ubiegania się o posadę w naszej korporacji, ale z pewnością wpłynie pozytywnie na przebieg rekrutacji.

Pomocna dłoń i kultura osobista

Istotną cechą każdego dobrego kierowcy jest tzw. dobre wychowanie. Pasażerom zależy, aby w towarzystwie taksówkarza czuć się swobodnie i komfortowo. Klienci nie mają ochoty na przejażdżkę z naburmuszoną osobą, od której nie doczekają się powitalnego „dzień dobry” lub „miłego dnia” na pożegnanie. Zdarza się też, że przyjezdni pytają o polecane zabytki, ciekawe miejsca czy ulubione lokale gastronomiczne. Warto znać odpowiedzi i trafnie wskazać, gdzie warto się wybrać, uwzględniając przy tym przewidywane preferencje waszego gościa. Mama z małym dzieckiem raczej nie będzie zainteresowana najmodniejszym nocnym klubem, natomiast grupy młodych studentów nie zaintryguje kryty plac zabaw czy przyjazna maluchom kawiarnia… Taka krótka pogawędka należy do podstawowych zasad savoir-vivre’u. Za miły gest z pewnością zostanie odebrana pomoc w wyjęciu bagaży oraz otworzenie drzwi do samochodu, szczególnie osobom starszym.

Jesteście już świadomi wymagań stawianych kierowcom. Jeśli uważacie, że pasujecie do powyższego opisu idealnego kierowcy i dalej chcecie rozpocząć pracę w tym zawodzie, pomyślcie nad wyborem odpowiedniej korporacji taxi. Porównajcie oferty wszystkich firm i wyślijcie swoje CV bezpośrednio na adres e-mailowy biura. Z Eko Taxi skontaktujecie się również za pomocą telefonu lub specjalnego formularza na stronie internetowej.

Może Cię zainteresować również