Atrakcje turystyczne Lublina

Atrakcje turystyczne w Lublinie polecane przez Eko Taxi

Co sprowadza was do Lublina? Spotkanie biznesowe, wizyta u rodziny, a może po prostu chęć zwiedzenia tego wyjątkowego miasta? Z Eko Taxi dojedziecie z dworca kolejowego lub lotniska w każde miejsce szybko i komfortowo. Ceny za kilometr zaczynają się od 2,20 zł! A jeżeli nie macie jeszcze opracowanego szczegółowego planu wycieczki, przeczytajcie poniższy artykuł. Przygotowaliśmy dla was krótki przewodnik po fascynujących zabytkach jednej z najstarszych metropolii wschodniej Polski.

Spis treści:
Zwiedzanie lubelskiej starówki
Majdanek i Muzeum Wsi Lubelskiej

Jakie atrakcje turystyczne i zabytki czekają na was na lubelskiej starówce? Zwiedzanie miasta z Eko Taxi

Lubelska starówka to pierwszy krok do poznania miasta. Na niewielkim obszarze znajduje się ponad 110 rozmaitych atrakcji turystycznychzabytkowych kamienic, kościołów i muzeów. To tam również spotykają się miejscowi, by zjeść wspólny obiad czy pogadać przy kuflu zimnego piwa. Praktycznie na każdym rogu znajduje się jakaś kawiarnia, restauracja czy pub, które serwują dania kuchni z całego świata. Macie ochotę na pizzę z pieca opiekanego drewnem? A może skusilibyście się na pikantną zupę Tom Yum? Koniecznie zajdźcie do jednego z licznych lokali z potrawami kresowymi. Zupa rakowa, ołatki z marchwi i ziemniaków, gryczane bliny, rosolnik, jasznikas, szpekuchy, a do picia kubek kwaśnego mleka lub kieliszek dereniówki „na lepsze trawienie”. Takich rarytasów skosztujecie dziś już tylko na wschodzie Polski. Wśród polecanych przez nas miejsc, na szczególną uwagę zasługują restauracje: Zaczarowana dorożka z przytulnym wnętrzem stylizowanym na lata 20. XX w. oraz 16 stołów, która została wymieniona w prestiżowym żółtym przewodniku Gault&Milleu.

Zamek królewski

Spacer po historycznym centrum Lublina najlepiej zacząć od zamku, który jest jedną z najcenniejszych budowli na terenie całego kraju. W jego gotyckich murach odbyły się dwa ważne wydarzenia w historii przedrozbiorowej Polski: podpisanie aktu unii polsko-litewskiej oraz hołd pruski. Warto o tym wiedzieć, gdy podziwia się XIV-wieczną kaplicę Trójcy Świętej pokrytą oryginalnymi rusko-bizantyńskimi freskami. W przylegającym donżonie – średniowiecznej wieży mieszkalno-obronnej, znajduje się natomiast Mauzoleum Ofiar Więzienia. Upamiętnia ono okres 128 lat, gdy twierdza służyła jako miejsce zsyłki więźniów politycznych.

Zabytki na starym mieście

Droga spod zamku do murów miasta prowadzi przez kamienną estakadę i Bramę Grodzką. W samej baszcie, w pomieszczeniach nad przejściem dla pieszych, mieści się obecnie ośrodek kulturalny. Realizowane są tam rozmaite przedsięwzięcia artystyczne –interaktywne wystawy, projekcje filmowe, wieczorki poetyckie i spektakle Teatru NN. Posuwając się naprzód brukowanym traktem, miniecie szereg kamienic z autentycznymi, renesansowymi fasadami. Nie bójcie się wchodzić w urokliwe podwórka, z których część zamieszkują od pokoleń te same rodziny. U styku ul. Grodzkiej i Archidiakońskiej znajduje się pl. Po Farze – wolna przestrzeń, która powstała po rozebraniu miejskiego kościoła. Obecnie w miesiącach letnich odbywają się tam plenerowe koncerty i wydarzenia kulturalne. Przy odrobinie szczęścia będziecie mogli załapać się na darmowe widowisko. Od pl. Po Farze miejska zabudowa zaczyna się rozgałęziać. Zboczcie nieco z kursu, by przejść się niezwykle wąziutką uliczką Ku Farze, odkrywając przy tym klimatyczne kafejki na ul. Rybnej: Czarną Inez lub Między Słowami. Na Trakt Królewski możecie wrócić się przez Bramę Rybną. Jej wrota otwierają się bezpośrednio na Rynek z zabytkowym budynkiem Trybunału Koronnego – siedzibą dawnych władz miasta. W jego okolicy warto zwiedzić Muzeum literackie im. Józefa Czechowicza (ul. Złota), obejrzeć arcydzieło tzw. renesansu lubelskiego – kamienicę Konopniców przy ul. prezydenta Gruella, Archikatedrę św. Jana Chrzciciela i Jana Ewangelisty lub zajść na jeden ze spektakli Teatru Starego w Lublinie (ul. Jezuicka). Obowiązkowymi punktami zwiedzania będą też Baszta Gotycka i Wieża Trynitarska. Pieszą wycieczkę można kontynuować aż do Al. Racławickich, skąd zaczyna się obszar miasteczka akademickiego. Po drodze miniecie wtedy Bramę Krakowską (kolejny zabytkowy fragment miejskich fortyfikacji), pozłacany pomnik koziołka – symbolu miasta, oraz pl. Litewski z najpiękniejszym parkiem w całym Lublinie! Warto tam zatrzymać się na chwilę, by w cieniu drzew obejrzeć pomniki: Unii Lubelskiej, Nieznanego Żołnierza, Józefa Piłsudskiego i Konstytucji 3 Maja lub spektakl świetlny fontanny multimedialnej. Miłośnicy architektury powinni też rzucić okiem na dwa zabytkowe pałace – Czartoryskich i Lubomirskich, które sąsiadują ze skwerem od ul. Radziwiłłowskiej.

Najlepsze widoki na miasto

Nic nie sprawia większej przyjemności niż podziwianie panoramy miasta w piękny słoneczny dzień. Jeżeli podczas waszego pobytu dopisze pogoda, wybierzcie się na Wieżę Trynitarską – najpopularniejszy punkt widokowy w Lublinie. Budowla ma aż 60 m wysokości, a z jej górnego tarasu można dostrzec nawet znacznie oddalone od centrum miejsca, np. obóz na Majdanku czy ogród botaniczny UMCS. Na szczyt prowadzi dokładnie 207 kamiennych schodków. Trud wspinaczki zostanie wynagrodzony – będziecie mogli z bliska przyjrzeć się blaszanemu kogucikowi, który dumnie spogląda z iglicy zabytkowej baszty na miasto. Według legendy miał on przestrzegać mieszkańców grodu przed zbliżającym się niebezpieczeństwem.

Widok na stare miasto w Lublinie

Atrakcje turystyczne w Lublina poza Starym Miastem. Gdzie warto wybrać się z Eko Taxi?

Lublin to metropolia, w której żaden turysta nie będzie się nudził. Na przyjezdnych czekają rozmaite atrakcje takie jak Lubelska Trasa Podziemna czy Jesziwas Chamej – dawna uczelnia żydowska, w której obecnie mieści się muzeum poświęcone uczonym chasydom z regionu. Przyjezdnych na pewno zainteresują wydarzenia artystyczne organizowane przez Centrum Spotkania Kultur – jedną z największych instytucji kulturalnych w całym województwie – oraz doroczne festiwale: Jarmark Jagielloński, Europejski Festiwal Smaku, Ogólnopolski Festiwal Piosenki Artystycznej „Wschody”, Lubelskie Spotkania Literackie „Miasto Poezji” i wiele innych. Jeżeli wybieracie się akurat na któryś z nich, koniecznie przedłużcie swój pobyt o kilka dni. W ich czasie zwiedzicie zarówno urokliwą starówkę, jak i wyprawicie się do poniższych miejsc.

Państwowe Muzeum na Majdanku

Majdanek to potoczna nazwa jednej z dzielnic Lublina – Majdanu Tatarskiego. Podczas II wojny światowej na jego terenie naziści utworzyli obóz koncentracyjny, w którym zgładzono ponad 78 tys. osób. Po wyzwoleniu Polski pozostałości po dawnym miejscu kaźni objęto opieką muzealną. Na terenie 90 ha do dziś zachowały się m.in. komory gazowe, krematorium, rowy egzekucyjne oraz jedno z pięciu pól więźniarskich. W baraku nr 62 utworzono multimedialną wystawę poświęconą straceńcom. Zwiedzający mogą także obejrzeć mauzoleum z charakterystyczną betonową kopułą oraz monumentalny pomnik ku czci zabitych. Wizyta na Majdanku z wiadomych względów nie należy do łatwych i przyjemnych – trzeba się na to przygotować. Wstęp na teren kompleksu jest bezpłatny.

Muzeum wsi lubelskiej

Muzeum Wsi Lubelskiej oddalone jest od centrum o ok. 15 min. jazdy taksówką Eko Taxi. W malowniczo położonym dworku znajduje się jedna z największych ekspozycji, która poświęcona jest życiu na tradycyjnej polskiej wsi. Oprócz przedmiotów, które służyły do codziennej, gospodarskiej pracy (maselnice, tarki do prania, garnki, kufry itd.), obejrzycie tam również autentyczne pamiątki po dawnych mieszkańcach regionu – ich rzeczy osobiste, zdjęcia czy listy. Wystawa pokazuje jednocześnie, jak bardzo Lubelszczyzna była kiedyś zróżnicowana kulturowo. Roztocze, Powiśle, Podlasie czy Nadbuże – każdy z tych terenów miał swoje własne zwyczaje i tradycje, które prezentowane są w poszczególnych pokojach skansenu. Wizytę w Muzeum polecamy szczególnie rodzinom z dziećmi. Będzie to szansa, by pokazać najmłodszym, jak wyglądało życie sprzed epoki komputera.

Podobne wpisy