Carnaval Sztukmistrzów w Lublinie

Carnaval Sztukmistrzów w Lublinie

Jeżeli szukacie niezapomnianych wrażeń lub wydarzenia innego niż wszystkie, koniecznie przyjedźcie do Lublina. Od 11 lat odbywa się tam Carnaval Sztukmistrzów, czyli święto cyrku i teatru. Razem z Eko Taxi zachęcamy was do wzięcia udziału w tym niecodziennym festiwalu. Każdego roku w przestrzeni miejskiej odbywają się przeróżne spektakle i widowiska. Są to niesamowite wydarzenia plenerowe, dzięki którym miasto na kilka dni staje się światowym centrum akrobatyki i sztuki cyrkowej. W 2019 r. Carnaval Sztukmistrzów odbędzie się w dniach 25–28 lipca.

Spis treści:
Najlepsza zabawa w Lublinie
Wydarzenia festiwalowe

Carnaval Sztukmistrzów w Lublinie. Eko Taxi poleca najlepszy festiwal cyrkowy w Polsce

Zwiedzajcie Lublin z Eko Taxi, a przy okazji weźcie udział w najciekawszym wydarzeniu w mieście – Carnavale Sztukmistrzów. Historia tego przedsięwzięcia sięga 2008 r. Festiwalowi przyświeca idea upowszechniania wśród szerszej publiczności osiągnięć współczesnej sztuki cyrkowej oraz kuglarskiej – żonglerki, teatru lalek czy tricków zręcznościowych. Dużą zaletą tego wydarzenia jest fakt, że jest ono w pełni bezpłatne. Oznacza to, że możecie w nim uczestniczyć w dowolnym miejscu i chwili, nie martwiąc się o zakup biletów czy rezerwację miejsca. To świetny sposób na urozmaicenie wycieczki po Lublinie. Poznajcie miasto i dajcie się porwać jego magicznej atmosferze.

Czym jest Carnaval Sztukmistrzów?

Już od 11 lat w Lublinie ulice na kilka dni ożywają na nowo dzięki artystom i akrobatom, którzy przybywają tam ze wszystkich zakątków świata. Będziecie mieli okazję obejrzeć liczne spektakle, występy i widowiska. Warto skusić się na udział w warsztatach z różnych popularnych dyscyplin kuglarskich, np. żonglerki lub trików z użyciem drewnianego diabolo. W ramach festiwalu odgrywane są także klasyczne przedstawienia teatralne. Ponadto możecie liczyć na prawdziwie cyrkowe akrobacje, w które artyści angażują tez publiczność.

Jak w karnawale

Każdego roku Carnavalowi Sztukmistrzów towarzyszy Wielka Parada stylizowana na noworoczną zabawę rodem z Rio de Janerio. Jeśli nie jesteście pewni, czy wybrać się do Lublina w festiwalowym czasie, polecamy wam obejrzeć zdjęcia z tego wydarzenia, które dostępne są w internecie. Zobaczycie na nich, jak świetnie bawią się uczestnicy i jak wiele atrakcji na nich czeka. Wymyślne stroje, kostiumy, makijaże, instalacje i makiety… Nie możecie tego przegapić!

Co jeszcze w Lublinie?

Zdecydowani na świetną zabawę podczas Carnavalu Sztukmistrzów w Lublinie? Dzwońcie po Eko Taxi i wybierzcie się też na zwiedzanie miasta. Do najbardziej polecanych punktów przez turystów należą Stare Miasto czy malowniczo usytuowane Muzeum Wsi Lubelskiej. Innym bardzo istotnym obiektem jest Państwowe Muzeum na Majdanku, które istnieje w miejscu dawnego nazistowskiego obozu zagłady. Wizyta tam skłania do refleksji i chociaż nie ma nic wspólnego z zabawą czy relaksem, warto się tam wybrać na prawdziwą, trudną lekcję historii.

Starówka

Podczas Carnavalu Sztukmistrzów sporo czasu będziecie spędzać w najstarszej dzielnicy Lublina. W tym obszarze znajdują się liczne zabytki. Wśród nich znajdziecie pozostałości murów miejskich. Do charakterystycznych punktów należą bramy Grodzka i Krakowska. Pójdźcie też obejrzeć Basztę Gotycką, piękną wieżę obronną z XIV w. Będąc na Rynku, z pewnością nie przegapicie budynku Trybunału Głównego Koronnego (dawnego ratusza), Wieży Trynitarskiej czy bazyliki dominikanów. W odległości kilku minut na piechotę oddalony jest neogotycki Zamek Królewski. Już sam jego widok robi imponujące wrażenie! Jeśli przyjrzycie się dokładniej wnętrzom, dostrzeżecie wpływy stylu bizantyjskiego, który sprawia, że zamek wygląda nieco egzotycznie i tajemniczo.

Połykacz ognia

Program Carnavalu Sztukmistrzów. Eko Taxi opowiada, co zdarzyło się ciekawego podczas ostatniej edycji

Carnaval Sztukmistrzów w Lublinie to wiele ciekawych przedsięwzięć i wydarzeń, na które dojedziecie z Eko Taxi. W 2019 r. festiwal odbędzie się w dniach 25-28 lipca. Nie jest znany jeszcze dokładny program wydarzeń, ale możemy posiłkować się tym planem z zeszłego roku. W poprzednim akapicie polecaliśmy wam zwiedzenie zamku nie tylko dlatego, że jest to jeden z najwspanialszych miejskich zabytków. W 2018 r. to tam – na pl. Zamkowym – odbyło się główne show całego Carnavalu.

Cyrk na poważnie

Podczas ubiegłorocznej edycji widzowie mogli obejrzeć występy francuskiej grupy Cirque Inextremiste. Być może już o nich słyszeliście, bo znani są z tego, że w swoich przedstawieniach nie boją się poruszać ważnych tematów społecznych. Pokazy tych artystów są zawsze niesamowicie widowiskowe i cieszą się niezwykłą popularnością. Nic w tym dziwnego. Ich przepisem na sukces jest połączenie prostej historii z rozmachem formy. Akrobatycznym popisom na najwyższym poziomie towarzyszą efekty świetlne, pirotechniczne oraz dodatkowe elementy takie jak finałowy lot balonem.

Przez miasto po linie

Słyszeliście kiedyś o slackliningu? To dyscyplina sportowo-artystyczna polegająca na chodzeniu po wąskiej taśmie zawieszonej nad ziemią. Zwykle odbywa się to na łonie natury. Ale nie w Lublinie. Tam w ramach Urban Highline Festival, który jest częścią Carnavalu Sztukmistrzów, uczestnicy prezentują swoje niesamowite umiejętności i rywalizują, pokonując liny rozwieszone na wysokościach od kilku do kilkudziesięciu metrów. Zabawa podzielona jest na konkurencje o różnym stopniu trudności. Wszystko to dzieje się miedzy budynkami, w przestrzeni miasta. Nie przegapcie okazji na obejrzenie odważnych śmiałków w akcji, tym bardziej, że uczestnikom konkursu nierzadko udaje się pobić światowe rekordy.

Zrób to sam

Bierne uczestnictwo w festiwalu z pozycji widza to dla was za mało? Jeśli chcecie poczuć się jak cyrkowi artyści lub po prostu spróbować swoich sił i świetnie się przy tym bawić, poproście kierowcę Eko Taxi, żeby podwiózł was na otwarte warsztaty kuglarskie. Czego będziecie się mogli nauczyć? Doświadczeni instruktorzy pokażą wam, jak wykonuje się tricki z użyciem piłeczek, maczug, obręczy, flowersticków lub diabolo. Do udziału w zajęciach organizatorzy zapraszają wszystkich – i najmłodszych, i osoby dorosłe. Wszelkie potrzebne akcesoria będziecie mogli wypożyczyć na miejscu.

Kuglarskie figle dla dzieci

Jeżeli wybieracie się do Lublina z dziećmi, zabierzecie pociechy do Miasteczka Zabaw Niezwykłych. Na czas Carnavalu będzie ono zlokalizowane w ścisłym centrum. W ubiegłym roku organizatorzy przygotowali gry tematyczne. Milusińscy uczyli się ciekawostek związanych z wodą, brali udział w malowaniu podwodnego świata i puszczali bańki mydlane. W innym miejscu Miasteczka dzieciaki poznawały świat pełen zapachów, pokonywały tor przeszkód wymagający wykorzystania wszystkich zmysłów. Co może być bardziej ekscytującego niż wyścigi ślimaków? Takie emocje tylko w Lublinie! Ciekawe zajęcie znaleźli także wielbiciele zajęć plastycznych, którzy tworzyli własne ozdoby i biżuterię.

Cyrkowy Lublin dla wszystkich

Jak sami widzicie, w lipcu znajdziecie pełno okazji do zwiedzania Lublina z Eko Taxi. Jeśli jesteście zainteresowani uczestnictwem w Carnavalu Sztukmistrzów w 2019 r., odwiedzajcie główną stronę internetową organizatora oraz profil na Facebooku. Znajdziecie tam wiele ciekawostek, a także praktyczne informacje, które pomogą wam zorganizować i zaplanować wasz pobyt na Lubelszczyźnie.

Może Cię zainteresować również