Wakacje w Lublinie – zaplanuj urlop w mieście!

Wakacje w Lublinie – zaplanuj urlop w mieście!

Wakacje w Lublinie, choć może nie zobaczymy tam egzotycznej przyrody czy kultury, to bez wątpienia punkt, który powinieneś odhaczyć na swojej liście urlopowej. Miasto to, należące do najstarszych w Polsce, fascynuje i przyciąga pięknem architektury, gwarem jarmarków, specjałami lokalnej kuchni i ciekawą, czasami smutną historią. Nic dziwnego, że wywalczyło sobie ważne miejsce na turystycznej mapie naszego kraju, a wysiłek, jaki wkładają władze Lublina w prace renowacyjne, daje wymierne korzyści.

Spis treści
Zabytki
Inne atrakcje
Transport

Poznaj zabytki, które warto zobaczyć podczas wakacji w Lublinie

Jeśli chcesz odwiedzić Lublin podczas wakacji, warto, abyś wiedział, że miasto ma kilka dzielnic, przez które przebiegają liczne szlaki turystyczne. Szlak Znanych Lublinian, Szlak Zabytów Architektury, Szlak Renesansu Lubelskiego, Szlak Pamięci Żydów Lubelskich, Szlak Wielokulturowy czy Jagielloński Szlak Unii Lubelskiej to najważniejsze z nich. Owe ścieżki kluczą i krzyżują się, przecinając wielokrotnie Stare Miasto oraz dzielnice Śródmieście i Czwartek. Planując zwiedzanie miasta, można oczywiście wybrać któryś z tych szlaków, jednak taka forma zwiedzania wymaga dużo czasu i cierpliwości. Dlatego większość turystów decyduje się po prostu na wycieczkę do najważniejszych zabytków miasta.

Brama Krakowska

To tutaj rozpoczynają się zwyczajowo wszystkie spacery po Lublinie. Brama Krakowska była niegdyś częścią miejskich murów obronnych, jednak z czasem, kiedy wraz ze zmianami w sztuce wojennej, takie fortyfikacje straciły na znaczeniu, mury zburzono, a fosę zasypano. Zanim Brama zyskała dzisiejszy wygląd, minęło kilka wieków. Sukcesywnie rozbudowywana i powiększana o kolejne kondygnacje, dzisiaj jest znanym punktem widokowym. Z piątego piętra można zobaczyć piękną panoramę miasta i zrobić sobie klimatyczne zdjęcia. Na tym jednak nie koniec. Brama Krakowska jest obowiązkowym punktem na liście wszystkich miłośników historii. W jej wnętrzu stworzono Muzeum Historii Miasta Lublina słynące z ciekawych eksponatów obejmujących dawne mechanizmy zegarowe i dzwon. Każda kondygnacja opowiada przy tym o innym okresie w historii miasta, co daje niezapomniane wrażenie wędrówki w czasie.

Rynek w Lublinie

Zamek Królewski

Zamek Królewski to miejsce, na które, oczywiście w ramach możliwości, nie powinieneś żałować sobie czasu. Losy tej budowli, podobnie zresztą jak całego miasta, są bardzo pogmatwane. Przez długi czas zamek był ulubieńcem królów polskich odwiedzających Lublin w czasie kampanii wojskowych lub sejmików. Później niestety zaczął stopniowo popadać w ruinę, aż w XIX wieku władze postanowiły go rozebrać. W tym samym miejscu postawiono więzienie i to tak naprawdę ten gmach, będący symbolem terroru i ucisku, nazywamy dzisiaj popularnie „zamkiem”.

Stare Miasto

Na Stare Miasto najlepiej wejść przez Bramę Grodzką, drugą oprócz Krakowskiej, która przetrwała do naszych czasów. Tym, co rzuca się w oczy natychmiast po wkroczeniu do centrum, są lubelskie kamienice. Barwne, kolorowe, niektóre bogato zdobione na długo zapadają w pamięć. Wiele z nich zostało już pięknie wyremontowanych, a okna tych, które czekają na swoją kolej ozdobiono klimatycznymi fotografiami. Na środku placu rynkowego stoi ratusz, a dookoła roi się od różnego rodzaju barów, kawiarni i restauracji.

Lubelska Trasa Podziemna

Będąc na Rynku nie sposób zapomnieć o Lubelskiej Trasie Podziemnej. Zaczyna się ona w podziemiach Trybunału Koronnego i obejmuje niemal 300 metrów dawnych magazynów kupieckich i aż trzy kondygnacje. Za największą atrakcję piwnic uchodzi inscenizacja pożaru miasta z 1719 roku w formie ruchomej makiety. I choć na pierwszy rzut oka może się prezentować dość ubogo, zwłaszcza w zestawieniu z tworzonymi obecnie wizualizacjami, oddziałuje na wyobraźnię i zapada w pamięć. Wędrówka Trasą Podziemną kończy się przy Placu po Farze, kolejnym popularnym punkcie turystycznym.

Plac po Farze

Fara to określenie najważniejszej świątyni w mieście, którą w tym wypadku był kościół pod wezwaniem Św. Michała. Stał on na Placu do połowy XIX. Niestety w będącej wówczas po zaborem rosyjskim Polsce trwały prześladowania i konfiskaty majątku. W efekcie brakowało pieniędzy na remont będącego w złym stanie kościoła i podjęto trudną decyzję o jego rozbiórce. Po katedrze zostały jedynie fundamenty oraz wykonana z brązu makieta mająca przypominać o okresie świetności kościoła. Na szczęście jednak obecnie Plac nie jest martwym punktem na mapie miasta, ale stał się miejscem organizacji imprez, spotkań i koncertów. Dodatkowym atutem tego miejsca jest wspaniały widok na Zamek Lubelski oraz dobrze rozwinięte zaplecze gastronomiczne.

Krakowskie Przedmieście

Jak łatwo się domyślić, kiedyś przebiegała tędy droga z Lublina do Krakowa. Obecnie szlak został przekształcony w deptak, przy którym ulokowały się najbardziej reprezentacyjne budynki miasta, w tym Nowy Ratusz, Grand Hotel oraz Hotel Europa. Raz do roku, latem, na Krakowskim Przedmieściu odbywa się też słynny Jarmark Jagielloński. Dzisiaj jest to impreza o charakterze przede wszystkim turystycznym, jednak w minionych wiekach lubelskie kiermasze przyciągały kupców nie tylko z kraju, ale również z całej Europy.

Archikatedra Lubelska

Archikatedra św. Jana Chrzciciela i św. Jana Ewangelisty to największa świątynia w Lublinie pełniąca jednocześnie funkcje kościoła archikatedralnego Archidiecezji lubelskiej. Budowla uznawana jest ze perłę baroku na Lubelszczyźnie, a w jej wnętrzu znajdują się imponujących rozmiarów organy pochodzące z lat 30. XX wieku. Ściany kościoła ozdobione są freskami namalowanymi przez samego Jana Meiera, a w jego centrum znajduje się wykonany z czarnej gruszy libańskiej ołtarz.

Dom Słów

Dom Słów to miejsce, w którym odbywają się wydarzenia poświęcone drukarstwu. Sama instytucja istniała od 1932 roku, początkowo pod nazwą drukarnia Popularna. W czasie wojny wspierała Podziemie tworząc konspiracyjne ulotki. Później, w czasie najazdu hitlerowskiego, w konsekwencji donosu, cały personel został aresztowany przez gestapo i stracony w Majdanku. Obecnie w Domu Słów można podziwiać dwie wystawy. Pierwsza, MIASTO KSIĘGI – OPOWIEŚĆ SŁOWIE DRUKOWANYM, zawiera imponującą kolekcję starych maszyn drukarskich, z których wiele nadal działa. Druga, SIŁA WOLNEGO SŁOWA – OPOWIEŚĆ O WOLNOŚCI, to historia niezależnego ruchu wydawniczego w komunistycznej Polsce. Dodatkowo, w Domu Słów można podziwiać tematyczne instalacje artystyczne, wziąć udział w ciekawych warsztatach lub wydarzeniach, które są współtworzone przez tę instytucję.

Wakacje w Lublinie to także wiele innych atrakcji

Będąc na wakacjach w Lublinie koniecznie spróbuj cebularza. Ten pszenny placek nadziewany cebulowym farszem to lokalny przysmak. Jako pierwsi zaczęli go wypiekać Żydzi na Starym Mieście w XIX wieku, a najlepsze receptury były pilnie strzeżone i przekazywane z pokolenia na pokolenie. Cebularz doczekał się nawet swojego Regionalnego Muzeum, w którym można poznać jego historię, a nawet… samodzielnie go upiec.

Murale

Lublin to istny raj dla miłośników sztuki ulicznej. Roi się w nim o murali, które mają nie tylko cieszyć oko, ale również pełnić funkcję edukacyjną. Część z nich przypomina o smutnym losie, jaki stał się udziałem żydowskich mieszkańców. W okresie niemieckiej okupacji zostali oni przeniesieni do powstałego getta, a wielu zginęło w obozie koncentracyjnym.

Lubelskie morze

Zaledwie 20 minut rowerem od centrum miasta znajduje się Zalew Zemborzycki zwany popularnie lubelskim morzem. Jeżeli zatem tylko czas i pogoda pozwolą, warto wypożyczyć jednoślad i zrobić sobie wycieczkę nad wodę. Zwłaszcza, że na miejscu czekają liczne atrakcje, w tym narty i rowery wodne, kajaki, baseny, park linowy, a nawet niewielkie pole golfowe.

Transport podczas wakacji w Lublinie

Osobom żyjącym na co dzień w dużych metropoliach i przyjeżdżającym na wakacje do Lublina, miasto może na pierwszy rzut oka wydawać się dość małe, ale wbrew pozorom jest bardzo rozległe. Co więcej, to dziewiąte pod względem liczebności populacji i szesnaste pod względem powierzchni miasto w Polsce. Dworzec autobusowy znajduje się co prawda tuż obok starego miasta, u stóp Zamku Lubelskiego, jednak na dotarcie do dworca kolejowego lub pobliskiego lotniska międzynarodowego (port lotniczy Lublin) musimy zarezerwować nieco więcej czasu. Najlepszą opcją będzie w tym wypadku skorzystanie z usług Eko Taxi. Obsługa kart płatniczych, dogodne formy zamawiania taksówek, przez telefon, internet lub aplikację, czynią ten środek transportu bardzo wygodnym i ekonomicznym.

Trolejbusy

Warto wiedzieć, że Lublin to jedno z trzech polskich miast, obok Tychów i Gdyni, w których funkcjonuje sieć trolejbusowa. Za taki stan rzeczy odpowiada przede wszystkim położenie miasta na wzniesieniu. Pierwsze silniki spalinowe nie radziły sobie z pokonywaniem pagórków, dlatego zdecydowano się wprowadzić trolejbusy. Budowę zakończono w 1953, jednak w późniejszych latach systematycznie rozszerzano zasięg trakcji. Obecnie po Lublinie kursuje 11 linii stałych oraz 2 okresowe, w tym 1 turystyczna.

Może Cię zainteresować również

 • Ciekawostki turystyczne w LublinieCiekawostki turystyczne w Lublinie
  Ciekawostki turystyczne w Lublinie dotyczą różnych zagadnień, od flagowych zabytków, po zaskakujące punkty na mapie miasta. Często są one związane z historią tego regionu czy lokalną kulturą, mając tym samym prawdziwie unikalny charakter. Są to akcenty, które pozwalają poznać ten rejon z wielu stron. Z myślą o podróżowaniu do poszczególnych lokalizacji zachęcamy do skorzystania z taksówek Eko Taxi. Mieszkańcom miasta polecamy tymczasem nasze usługi także na co dzień.
 • Historia żółtych taksówek w Nowym JorkuHistoria żółtych taksówek w Nowym Jorku
  Żółte taksówki to obok Statuy Wolności, drapaczy chmur ...
 • Kiedy warto skorzystać z taxi w LublinieKiedy warto skorzystać z taxi w Lublinie?
  Taxi w Lublinie ma do zaoferowania różnorodne usługi, co jest oczywiste, gdy sprawdzamy ofertę dobrej korporacji taksówkarskiej. U nas możesz liczyć na zróżnicowaną flotę samochodów, które pozwolą na przewóz większej liczby osób, a nawet dużego gabarytowo wyposażenia. Podstawą takich świadczeń jest dowożenie mieszkańców i turystów w różne lokalizacje na terenie miasta i okolic. Do tego dochodzą inne usługi, między innymi w zakresie zakupów z dowozem. Na taką szeroką ofertę możesz liczyć w naszym Eko Taxi.
 • Atrakcje dla młodzieży w LublinieAtrakcje dla młodzieży w Lublinie
  Atrakcje dla młodzieży w Lublinie cieszą się sporą ...
 • Ciekawe miejsca dla młodzieży w LublinieCiekawe miejsca dla młodzieży w Lublinie
  Ciekawe miejsca dla młodzieży w Lublinie przyciągają ...
 • Taxi z Lublina do ŚwidnikaTaxi z Lublina do Świdnika
  Taxi z Lublina do Świdnika to najlepszy sposób żeby ...
 • Najciekawsze miejsca w LublinieNajciekawsze miejsca w Lublinie
  Najciekawsze miejsca w Lublinie przyciągają mieszkańców miasta i okolic oraz oczywiście turystów z całego kraju. Stolica województwa i powiatu lubelskiego charakteryzuje się atrakcyjną i rozbudowaną infrastrukturą. Dotyczy to zarówno zabytków do zwiedzania, jak i obiektów kulturalnych, które zachęcają swoimi ofertami. Przedstawiamy nasze propozycje intrygujących lokalizacji w tym rejonie i zachęcamy do skorzystania z usług Eko Taxi, z myślą o dojechaniu w wybrane punkty.
 • Transport mebli w LublinieTransport mebli w Lublinie
  Transport mebli w Lublinie to jedno z częściej ...
 • Atrakcje turystyczne LublinaAtrakcje turystyczne w Lublinie polecane przez Eko Taxi
  Co sprowadza was do Lublina? Spotkanie biznesowe, ...
 • Zakupy z dowozem w LublinieZakupy z dowozem w Lublinie
  Zakupy z dowozem w Lublinie to wygodny sposób na ...
 • Na lotnisko warto zamówić Eko Taxi LublinTaxi z Lublina na lotnisko w Świdniku – prezentujemy zalety zamawiania taksówki i przydatne informacje o porcie lotniczym. Zwiedzaj, podróżuj i przemieszczaj się po terenie Lublina z Eko Taxi!
  Taxi z Lublina na lotnisko w Świdniku to najlepsza ...
 • Przewozy pracownicze w LubliniePrzewozy pracownicze w Lublinie
  Przewozy pracownicze w Lublinie to opcja, z której ...
 • Przewodnik po LubliniePrzewodnik po Lublinie od Eko Taxi
  Przewodnik po Lublinie od Eko Taxi podpowiada, gdzie ...
 • Przewozy ze Świdnika do LublinaPrzewozy ze Świdnika do Lublina
  Przewozy ze Świdnika do Lublina są poszukiwane przez mieszkańców tego obszaru, którzy chcą się dostać do większego miasta, a przede wszystkim przez osoby podróżujące poprzez zlokalizowane w tym rejonie lotnisko. Dystans pomiędzy tymi punktami nie jest duży, więc możesz go pokonać samochodem lub komunikacją miejską, choć często najlepszym wyborem będzie zamówienie taksówki. Jest to szczególnie wygodne dla osób, które są nastawione na większy komfort, podróżują z bagażami czy chcą uniknąć korków.
 • Praca jako dyspozytor taxi jest idealna dla studentówDyspozytor taxi w Lublinie – praca dla każdego! Poznaj zakres obowiązków i możliwości zatrudnienia w Eko Taxi
  Dyspozytorem taxi w Lublinie może zostać właściwie ...
 • Taxi do przewozu mebliTaxi do przewozu mebli w Lublinie
  Taxi do przewozu mebli w Lublinie musi być oczywiście większe niż zwykły osobowy pojazd do standardowych kursów. Nie wszystkie korporacje mają takie samochody w swojej flocie, lecz znajdziesz je w ofercie Eko Taxi Lublin. To optymalne rozwiązanie, gdy musisz przetransportować jakieś elementy umeblowania, a nie masz dostępu do własnego dużego auta lub od kogoś znajomego. Zamówienie taxi będzie w tym przypadku o wiele bardziej opłacalne finansowo od usług drogich firm transportowych.
 • Kierowca taxi w LublinieKierowca taxi w Lublinie
  Kierowca taxi w Lublinie to odpowiedzialna rola, gdyż każdego dnia odpowiada się za bezpieczne przejazdy mieszkańców i turystów. Wiążę się to jednak z dużą radością z możliwości jeżdżenia własnym samochodem po mieście. Nie jest to monotonne i stanowić będzie odrębną historię każdego dnia. Przy okazji mając sporo klientów, można oczywiście liczyć na korzystne zarobki. Będzie tak w szczególności, gdy zdecydujesz się przystąpić do sprawdzonej korporacji o odpowiedniej renomie, takiej jak Eko Taxi.
 • Imprezy w Lublinie - tam nie może Cię zabraknąć!Imprezy w Lublinie – gdzie wybrać się na imprezę kulturalną i w jakim miejscu zorganizować przyjęcie integracyjne lub okolicznościowe? Dowiedz się, co robić podczas weekendu w Lublinie!
  Imprezy w Lublinie to świetna okazja do rozrywki ...
 • Imprezy integracyjne w LublinieImprezy integracyjne w Lublinie
  Imprezy integracyjne w Lublinie odbywają się regularnie, gdyż, jak przystało na duże miasto, funkcjonuje tu wiele firm. Właściciele czy menedżerowie przedsiębiorstw doskonale wiedzą, ile mogą dawać takie spotkania. To okazja do zjednoczenia czy poprawienia nastroju wśród personelu, co znajduje potem przełożenie na samej efektywności wykonywanych obowiązków. Istnieje mnóstwo rozwiązań na organizację takich wydarzeń, natomiast zawsze najlepiej będzie dojechać na nie z Eko Taxi.
 • Praca w Eko Taxi w LubliniePraca w Eko Taxi w Lublinie
  Praca w Eko Taxi w Lublinie to wyzwanie dla osób lubiących jazdę samochodem oraz kontakt z innymi ludźmi. To możliwość podjęcia się ciekawego, pełnego intrygujących doświadczeń i na pewno pozbawionego rutyny zajęcia. Przy okazji zachowasz sporą elastyczność czasową i możesz liczyć na perspektywę atrakcyjnych zarobków, ponieważ każdego dnia z naszych usług korzysta szerokie grono klientów. Zachęcamy zatem do dołączenia do naszego zespołu.
 • Oferty pracy w Lublinie dla kierowców z kat. BOferty pracy w Lublinie dla kierowcy z kat. B
  Oferty pracy w Lublinie dla kierowcy z prawem jazdy kat. B są zróżnicowane, choć odbiegają od siebie, jeżeli chodzi o poziom atrakcyjności. Dotyczy to tego, jakie zadania trzeba wykonywać, ale i perspektyw zarobkowych, które są dla każdego istotną kwestią. Zawód taksówkarza jest intrygującą opcją, ponieważ wiąże się z brakiem monotonii i różnymi wyzwaniami. Jeśli chcesz spróbować sił w takiej roli, zachęcamy do współpracy z Eko Taxi.
 • Jedzenie na dowóz w LublinieJedzenie na dowóz w Lublinie
  Jedzenie na dowóz w Lublinie przyda się wszystkim osobom, które nie mają czasu gotować lub chcą spróbować dań restauracyjnych. Nie wszystkie punkty gastronomiczne oferują jednak dostawy, a firmy specjalizujące się w takich usługach, współpracują tylko z określonymi miejscami. Co zrobić, gdy ulubiona restauracja nie dowozi dań i nie jest obsługiwana przez żadnego pośrednika, który rozwozi jedzenie? Zadzwoń do Eko Taxi, a jeden z naszych kierowców podjedzie po posiłek na wynos i go przywiezie.
 • Jak zamówić taxi w lublinieJak zamówić taxi w Lublinie?
  Jak zamówić taxi w Lublinie? Obecnie jest to bardzo proste, gdyż można to zrobić zarówno telefonicznie, jak i korzystając z dedykowanej aplikacji danej korporacji taksówkarskiej. Taką możliwość daje Eko Taxi, zatem zachęcamy do skorzystania z naszych usług. W przypadku rozmowy z dyspozytorem pamiętaj o uprzejmym zachowaniu i przede wszystkim podawaniu dokładnych informacji. Poza standardowymi kursami można zamówić dedykowany do potrzeb pojazd czy skorzystać z innych usług w ofercie.
 • Jak zostać taksówkarzem w Lublinie?Jak zostać taksówkarzem w Lublinie?
  Jak zostać taksówkarzem w Lublinie? Czy potrzebne są ...
 • Zwiedzane Lublina i okolicZwiedzanie Lublina i okolic
  Zwiedzanie Lublina i okolic warto rozpocząć od flagowych atrakcji tego rejonu, kierując się następnie w stronę tych mniej popularnych, lecz równie wyjątkowych miejsc. Region ma pod tym względem dużo do zaoferowania, zarówno dla mieszkańców, jak i przybywających tu turystów. Odwiedzających z innych miast jest naprawdę wielu, gdyż stolica województwa lubelskiego ma tyle zabytków, że można je podziwiać nawet podczas dłuższych pobytów. W dowolną lokalizację dojedziesz wygodnie taksówkami Eko Taxi.
 • Polska sieć taxi w LubliniePolska sieć taxi w Lublinie – poznaj atrakcyjne ceny Eko Taxi i liczne usługi dodatkowe
  Polska sieć taxi w Lublinie, która stale doskonali ...
 • Lublin jesieniąLublin jesienią
  Lublin jesienią skrywa w sobie niezwykły urok. Pomimo ...
 • Przewóz rzeczy w LubliniePrzewóz rzeczy w Lublinie z Eko Taxi – jak poprawnie przygotować się do transportu?
  Przewóz rzeczy w Lublinie tylko z Eko Taxi! Szukacie ...
 • Ozdoby z Jarmarku JagiellońskiegoJarmark Jagielloński z Eko Taxi Lublin – dowiedz się, co przygotowano na tegoroczną edycję festiwalu i sprawdź, jak najlepiej poruszać się po Lublinie i okolicach
  Jarmark Jagielloński to festiwal, który celebruje ...
 • Sylwester 2020Sylwester 2020 w Lublinie
  Sylwester 2020 w Lublinie ze względu na wyjątkowe ...
 • Czym dojechać z Lublina do ŚwidnikaCzym dojechać z Lublina do Świdnika?
  Czym dojechać z Lublina do Świdnika? To pytanie zadaje sobie wielu mieszkańców, a w praktyce rozwiązań jest kilka. Zdecydowanie najwięcej argumentów przemawia jednak za zamówieniem taksówki. Można wtedy dotrzeć bezpośrednio z miejsca zamieszkania do samego portu lotniczego, podróżując w komfortowych warunkach. Okazuje się to o wiele rozsądniejsze od komunikacji miejskiej czy własnego samochodu, zwłaszcza gdy zależy nam na czasie.
 • Taxi bus w LublinieTaxi bus w Lublinie – kiedy warto go zamówić i jak w prosty sposób to zrobić? Poznaj ofertę Eko Taxi Lublin i bezpiecznie poruszaj się po mieście i okolicach z rodziną lub grupą przyjaciół!
  Taxi bus w Lublinie to doskonała opcja dla ...
 • Taksówka do ŚwidnikaTaksówka do Świdnika
  Taksówka do Świdnika to sprawdzony sposób na dotarcie do położonego tam lotniska. Korzysta z tego wielu mieszkańców Lublina, którzy nie chcą jeździć transportem publicznym z dużymi bagażami. Za wyborem taxi przemawia też fakt, że wyruszysz spod samego miejsca zamieszkania i o dowolnej porze. Polecamy skorzystanie z usług Eko Taxi, gdyż proponujemy atrakcyjne ceny, a wybierając naszą ofertę, możesz zamówić i większy pojazd, gdy podróżujesz z wieloma walizkami czy osobami towarzyszącymi.
 • Przewozy osób w LubiniePrzewóz osób w Lublinie – poznaj pełną ofertę Eko Taxi
  Przewożenie osób to nasza pasja. Skutkuje to rosnącą ...
 • Stare Miasto w LublinieStare Miasto w Lublinie dla turysty
  Stare Miasto w Lublinie to dzielnica o bogatej ...