Wakacje w Lublinie – zaplanuj urlop w mieście!

Wakacje w Lublinie – zaplanuj urlop w mieście!

Wakacje w Lublinie, choć może nie zobaczymy tam egzotycznej przyrody czy kultury, to bez wątpienia punkt, który powinieneś odhaczyć na swojej liście urlopowej. Miasto to, należące do najstarszych w Polsce, fascynuje i przyciąga pięknem architektury, gwarem jarmarków, specjałami lokalnej kuchni i ciekawą, czasami smutną historią. Nic dziwnego, że wywalczyło sobie ważne miejsce na turystycznej mapie naszego kraju, a wysiłek, jaki wkładają władze Lublina w prace renowacyjne, daje wymierne korzyści.

Spis treści
Zabytki
Inne atrakcje
Transport

Poznaj zabytki, które warto zobaczyć podczas wakacji w Lublinie

Jeśli chcesz odwiedzić Lublin podczas wakacji, warto, abyś wiedział, że miasto ma kilka dzielnic, przez które przebiegają liczne szlaki turystyczne. Szlak Znanych Lublinian, Szlak Zabytów Architektury, Szlak Renesansu Lubelskiego, Szlak Pamięci Żydów Lubelskich, Szlak Wielokulturowy czy Jagielloński Szlak Unii Lubelskiej to najważniejsze z nich. Owe ścieżki kluczą i krzyżują się, przecinając wielokrotnie Stare Miasto oraz dzielnice Śródmieście i Czwartek. Planując zwiedzanie miasta, można oczywiście wybrać któryś z tych szlaków, jednak taka forma zwiedzania wymaga dużo czasu i cierpliwości. Dlatego większość turystów decyduje się po prostu na wycieczkę do najważniejszych zabytków miasta.

Brama Krakowska

To tutaj rozpoczynają się zwyczajowo wszystkie spacery po Lublinie. Brama Krakowska była niegdyś częścią miejskich murów obronnych, jednak z czasem, kiedy wraz ze zmianami w sztuce wojennej, takie fortyfikacje straciły na znaczeniu, mury zburzono, a fosę zasypano. Zanim Brama zyskała dzisiejszy wygląd, minęło kilka wieków. Sukcesywnie rozbudowywana i powiększana o kolejne kondygnacje, dzisiaj jest znanym punktem widokowym. Z piątego piętra można zobaczyć piękną panoramę miasta i zrobić sobie klimatyczne zdjęcia. Na tym jednak nie koniec. Brama Krakowska jest obowiązkowym punktem na liście wszystkich miłośników historii. W jej wnętrzu stworzono Muzeum Historii Miasta Lublina słynące z ciekawych eksponatów obejmujących dawne mechanizmy zegarowe i dzwon. Każda kondygnacja opowiada przy tym o innym okresie w historii miasta, co daje niezapomniane wrażenie wędrówki w czasie.

Rynek w Lublinie

Zamek Królewski

Zamek Królewski to miejsce, na które, oczywiście w ramach możliwości, nie powinieneś żałować sobie czasu. Losy tej budowli, podobnie zresztą jak całego miasta, są bardzo pogmatwane. Przez długi czas zamek był ulubieńcem królów polskich odwiedzających Lublin w czasie kampanii wojskowych lub sejmików. Później niestety zaczął stopniowo popadać w ruinę, aż w XIX wieku władze postanowiły go rozebrać. W tym samym miejscu postawiono więzienie i to tak naprawdę ten gmach, będący symbolem terroru i ucisku, nazywamy dzisiaj popularnie „zamkiem”.

Stare Miasto

Na Stare Miasto najlepiej wejść przez Bramę Grodzką, drugą oprócz Krakowskiej, która przetrwała do naszych czasów. Tym, co rzuca się w oczy natychmiast po wkroczeniu do centrum, są lubelskie kamienice. Barwne, kolorowe, niektóre bogato zdobione na długo zapadają w pamięć. Wiele z nich zostało już pięknie wyremontowanych, a okna tych, które czekają na swoją kolej ozdobiono klimatycznymi fotografiami. Na środku placu rynkowego stoi ratusz, a dookoła roi się od różnego rodzaju barów, kawiarni i restauracji.

Lubelska Trasa Podziemna

Będąc na Rynku nie sposób zapomnieć o Lubelskiej Trasie Podziemnej. Zaczyna się ona w podziemiach Trybunału Koronnego i obejmuje niemal 300 metrów dawnych magazynów kupieckich i aż trzy kondygnacje. Za największą atrakcję piwnic uchodzi inscenizacja pożaru miasta z 1719 roku w formie ruchomej makiety. I choć na pierwszy rzut oka może się prezentować dość ubogo, zwłaszcza w zestawieniu z tworzonymi obecnie wizualizacjami, oddziałuje na wyobraźnię i zapada w pamięć. Wędrówka Trasą Podziemną kończy się przy Placu po Farze, kolejnym popularnym punkcie turystycznym.

Plac po Farze

Fara to określenie najważniejszej świątyni w mieście, którą w tym wypadku był kościół pod wezwaniem Św. Michała. Stał on na Placu do połowy XIX. Niestety w będącej wówczas po zaborem rosyjskim Polsce trwały prześladowania i konfiskaty majątku. W efekcie brakowało pieniędzy na remont będącego w złym stanie kościoła i podjęto trudną decyzję o jego rozbiórce. Po katedrze zostały jedynie fundamenty oraz wykonana z brązu makieta mająca przypominać o okresie świetności kościoła. Na szczęście jednak obecnie Plac nie jest martwym punktem na mapie miasta, ale stał się miejscem organizacji imprez, spotkań i koncertów. Dodatkowym atutem tego miejsca jest wspaniały widok na Zamek Lubelski oraz dobrze rozwinięte zaplecze gastronomiczne.

Krakowskie Przedmieście

Jak łatwo się domyślić, kiedyś przebiegała tędy droga z Lublina do Krakowa. Obecnie szlak został przekształcony w deptak, przy którym ulokowały się najbardziej reprezentacyjne budynki miasta, w tym Nowy Ratusz, Grand Hotel oraz Hotel Europa. Raz do roku, latem, na Krakowskim Przedmieściu odbywa się też słynny Jarmark Jagielloński. Dzisiaj jest to impreza o charakterze przede wszystkim turystycznym, jednak w minionych wiekach lubelskie kiermasze przyciągały kupców nie tylko z kraju, ale również z całej Europy.

Archikatedra Lubelska

Archikatedra św. Jana Chrzciciela i św. Jana Ewangelisty to największa świątynia w Lublinie pełniąca jednocześnie funkcje kościoła archikatedralnego Archidiecezji lubelskiej. Budowla uznawana jest ze perłę baroku na Lubelszczyźnie, a w jej wnętrzu znajdują się imponujących rozmiarów organy pochodzące z lat 30. XX wieku. Ściany kościoła ozdobione są freskami namalowanymi przez samego Jana Meiera, a w jego centrum znajduje się wykonany z czarnej gruszy libańskiej ołtarz.

Dom Słów

Dom Słów to miejsce, w którym odbywają się wydarzenia poświęcone drukarstwu. Sama instytucja istniała od 1932 roku, początkowo pod nazwą drukarnia Popularna. W czasie wojny wspierała Podziemie tworząc konspiracyjne ulotki. Później, w czasie najazdu hitlerowskiego, w konsekwencji donosu, cały personel został aresztowany przez gestapo i stracony w Majdanku. Obecnie w Domu Słów można podziwiać dwie wystawy. Pierwsza, MIASTO KSIĘGI – OPOWIEŚĆ SŁOWIE DRUKOWANYM, zawiera imponującą kolekcję starych maszyn drukarskich, z których wiele nadal działa. Druga, SIŁA WOLNEGO SŁOWA – OPOWIEŚĆ O WOLNOŚCI, to historia niezależnego ruchu wydawniczego w komunistycznej Polsce. Dodatkowo, w Domu Słów można podziwiać tematyczne instalacje artystyczne, wziąć udział w ciekawych warsztatach lub wydarzeniach, które są współtworzone przez tę instytucję.

Wakacje w Lublinie to także wiele innych atrakcji

Będąc na wakacjach w Lublinie koniecznie spróbuj cebularza. Ten pszenny placek nadziewany cebulowym farszem to lokalny przysmak. Jako pierwsi zaczęli go wypiekać Żydzi na Starym Mieście w XIX wieku, a najlepsze receptury były pilnie strzeżone i przekazywane z pokolenia na pokolenie. Cebularz doczekał się nawet swojego Regionalnego Muzeum, w którym można poznać jego historię, a nawet… samodzielnie go upiec.

Murale

Lublin to istny raj dla miłośników sztuki ulicznej. Roi się w nim o murali, które mają nie tylko cieszyć oko, ale również pełnić funkcję edukacyjną. Część z nich przypomina o smutnym losie, jaki stał się udziałem żydowskich mieszkańców. W okresie niemieckiej okupacji zostali oni przeniesieni do powstałego getta, a wielu zginęło w obozie koncentracyjnym.

Lubelskie morze

Zaledwie 20 minut rowerem od centrum miasta znajduje się Zalew Zemborzycki zwany popularnie lubelskim morzem. Jeżeli zatem tylko czas i pogoda pozwolą, warto wypożyczyć jednoślad i zrobić sobie wycieczkę nad wodę. Zwłaszcza, że na miejscu czekają liczne atrakcje, w tym narty i rowery wodne, kajaki, baseny, park linowy, a nawet niewielkie pole golfowe.

Transport podczas wakacji w Lublinie

Osobom żyjącym na co dzień w dużych metropoliach i przyjeżdżającym na wakacje do Lublina, miasto może na pierwszy rzut oka wydawać się dość małe, ale wbrew pozorom jest bardzo rozległe. Co więcej, to dziewiąte pod względem liczebności populacji i szesnaste pod względem powierzchni miasto w Polsce. Dworzec autobusowy znajduje się co prawda tuż obok starego miasta, u stóp Zamku Lubelskiego, jednak na dotarcie do dworca kolejowego lub pobliskiego lotniska międzynarodowego (port lotniczy Lublin) musimy zarezerwować nieco więcej czasu. Najlepszą opcją będzie w tym wypadku skorzystanie z usług Eko Taxi. Obsługa kart płatniczych, dogodne formy zamawiania taksówek, przez telefon, internet lub aplikację, czynią ten środek transportu bardzo wygodnym i ekonomicznym.

Trolejbusy

Warto wiedzieć, że Lublin to jedno z trzech polskich miast, obok Tychów i Gdyni, w których funkcjonuje sieć trolejbusowa. Za taki stan rzeczy odpowiada przede wszystkim położenie miasta na wzniesieniu. Pierwsze silniki spalinowe nie radziły sobie z pokonywaniem pagórków, dlatego zdecydowano się wprowadzić trolejbusy. Budowę zakończono w 1953, jednak w późniejszych latach systematycznie rozszerzano zasięg trakcji. Obecnie po Lublinie kursuje 11 linii stałych oraz 2 okresowe, w tym 1 turystyczna.

Może Cię zainteresować również

 • Stare Miasto w LublinieStare Miasto w Lublinie dla turysty
  Stare Miasto w Lublinie to dzielnica o bogatej ...
 • Telefon na taxi w LublinieTelefon na taxi w Lublinie
  Telefon na taxi w Lublinie pozwala w każdej chwili zamówić tego typu usługi, jeśli akurat okażą się one potrzebne. To tradycyjne rozwiązanie wciąż jest preferowane przez wiele osób, gdyż jest opcją pewną i sprawdzoną. Rzecz jasna wcześniej pozostaje jeszcze wybór odpowiedniej firmy, aby sprostała ona konkretnym oczekiwaniom. Zachęcamy do zapisania sobie zatem kontaktu do Eko Taxi.
 • Polska sieć taxi w LubliniePolska sieć taxi w Lublinie – poznaj atrakcyjne ceny Eko Taxi i liczne usługi dodatkowe
  Polska sieć taxi w Lublinie, która stale doskonali ...
 • Lublin dla dzieciLublin dla dzieci
  Lublin dla dzieci, czyli o tym, jak zorganizować czas ...
 • Odpalanie samochodu z kabli przez Ekotaxi w LublinieOdpalenie samochodu z kabli przez taxi w Lublinie
  Odpalenie samochodu z kabli przez taxi w Lublinie jest usługą, która potrafi uratować dzień wielu osobom. Rozładowany akumulator to na dobrą sprawę jedna z częstszych usterek, z jakimi zmagają się kierowcy. Może to wynikać z różnych względów, a dużo takich przypadków dotyczy zwłaszcza okresu zimowego, gdy panują bardzo niskie temperatury. Spiesząc się do pracy czy na spotkanie, można skorzystać z takiego wsparcia i uruchomić auto. Jeśli nie masz w pobliżu kogoś kto może pomóc, zadzwoń po taksówkarza.
 • Historia żółtych taksówek w Nowym JorkuHistoria żółtych taksówek w Nowym Jorku
  Żółte taksówki to obok Statuy Wolności, drapaczy chmur ...
 • Przewozy ze Świdnika do LublinaPrzewozy ze Świdnika do Lublina
  Przewozy ze Świdnika do Lublina są poszukiwane przez mieszkańców tego obszaru, którzy chcą się dostać do większego miasta, a przede wszystkim przez osoby podróżujące poprzez zlokalizowane w tym rejonie lotnisko. Dystans pomiędzy tymi punktami nie jest duży, więc możesz go pokonać samochodem lub komunikacją miejską, choć często najlepszym wyborem będzie zamówienie taksówki. Jest to szczególnie wygodne dla osób, które są nastawione na większy komfort, podróżują z bagażami czy chcą uniknąć korków.
 • Dowóz leków do domu w LublinieDowóz leków do domu w Lublinie
  Dowóz leków do domu w Lublinie jest możliwy w ...
 • Kto najczęściej korzysta z taxi w LublinieKto najczęściej korzysta z taxi w Lublinie?
  Kto najczęściej korzysta z taxi w Lublinie? W praktyce większość zleceń rozkłada się pomiędzy dwie, ale dość rozbudowane grupy. Po pierwsze są to ludzie mieszkający tutaj na stałe, a po drugie osoby, które przyjechały z myślą o zwiedzaniu regionu. Do tego dochodzą i kursy zamawiane przez firmy dla swoich pracowników czy delegatów z innych miast. Popularnym wyborem w tej okolicy jest Eko Taxi, ponieważ oferujemy sprawdzone przewozy, w niskich cenach.
 • Lublin zimąLublin zimą. Poznaj inną stronę miasta!
  Lublin zimą przybiera maskę, którą zachwycają się ...
 • Carnaval Sztukmistrzów w LublinieCarnaval Sztukmistrzów w Lublinie
  Jeżeli szukacie niezapomnianych wrażeń lub wydarzenia ...
 • Dobre restauracje w LublinieDobre restauracje w Lublinie
  Dobre restauracje w Lublinie to miejsca, które chętnie odwiedzają zarówno sami mieszkańcy, jak i przybywający tutaj turyści. Na szczęście miasto może pochwalić się bogatą ofertą gastronomiczną. Zdecydowanie można tu smacznie zjeść, a ogromnym atutem jest różnorodność ofert, ponieważ dostępne są lokale z potrawami z wielu zakątków świata. Jeśli chcesz się wybrać do jednego z lublińskich lokali gastronomicznych i zastanawiasz się, jak dotrzeć na miejsce, rozważ zamówienie jednej z naszych taksówek.
 • Taksówka do ŚwidnikaTaksówka do Świdnika
  Taksówka do Świdnika to sprawdzony sposób na dotarcie do położonego tam lotniska. Korzysta z tego wielu mieszkańców Lublina, którzy nie chcą jeździć transportem publicznym z dużymi bagażami. Za wyborem taxi przemawia też fakt, że wyruszysz spod samego miejsca zamieszkania i o dowolnej porze. Polecamy skorzystanie z usług Eko Taxi, gdyż proponujemy atrakcyjne ceny, a wybierając naszą ofertę, możesz zamówić i większy pojazd, gdy podróżujesz z wieloma walizkami czy osobami towarzyszącymi.
 • Atrakcje dla dzieci w Lublinie - Eko Taxi poleca!Jakie atrakcje w Lublinie i okolicach warto zobaczyć z dziećmi? Eko Taxi poleca ciekawe miejsca dla całej rodziny
  Atrakcji dla dzieci w Lublinie nie brakuje. Dzięki Eko ...
 • Muzeum Wsi LubelskiejMuzeum Wsi Lubelskiej
  Muzeum Wsi Lubelskiej cieszy się dużym uznaniem, będąc jedną z największych atrakcji turystycznych Lublina. Chętnie odwiedzają je osoby przybywające z innych rejonów kraju, ale i sami mieszkańcy. Co ważne, jest to miejsce dla osób w każdym wieku. Obiekt jest dość oddalony od centrum miasta, w związku z czym warto dobrze rozważyć kwestię tego, jak tam dotrzeć. Pod wieloma względami, najlepszym wyborem będzie taksówka od Eko Taxi.
 • Ciekawe restauracje w LublinieCiekawe restauracje w Lublinie
  Ciekawe restauracje w Lublinie wzbudzają zainteresowanie mieszkańców oraz turystów, którzy chętnie odwiedzają tę okolicę. Obecnie zróżnicowanie oferty gastronomicznej jest naprawdę ogromne. Z powodzeniem znajdziesz lokale proponujące przysmaki charakterystyczne dla regionu, ale i interesujące punkty z kuchniami z różnych stron świata. Bez względu na to, jakie miejsce wybierzesz, dobrym pomysłem będzie udanie się tam komfortowo taksówką.
 • Taxi LublinTaxi Lublin – zamów najtańszą taksówkę w mieście przy pomocy aplikacji mobilnej Eko Taxi!
  Taxi w Lublinie zamawiają najczęściej wysiadający z ...
 • Przewoźnicy na lotnisko w LubliniePrzewoźnicy na lotnisko w Lublinie
  Przewoźnicy na lotnisko w Lublinie obsługują każdego ...
 • Dowóz alkoholu do domu w LublinieDowóz alkoholu do domu w Lublinie
  Dowóz alkoholu do domu w Lublinie brzmi jak pomysł, którego nie uda się zrealizować, tymczasem jest to możliwe. Rzecz jasna nie można na to liczyć przy zamówieniach z samych sklepów, które zwykle oferują w dostawie tylko te produkty, które nie wymagają potwierdzania pełnoletności. Inaczej jest w przypadku firm taksówkarskich, które oferują zakupy, dostarczane następnie pod wyznaczony adres. Do takich korporacji zalicza się właśnie Eko Taxi.
 • Atrakcje dla młodzieży w LublinieAtrakcje dla młodzieży w Lublinie
  Atrakcje dla młodzieży w Lublinie cieszą się sporą ...
 • Rozrywka dla dzieci w LublinieRozrywka dla dzieci w Lublinie i okolicach
  W Lublinie nie brakuje interesujących miejsc, które ...
 • Dezynfekcja taksówekEko Taxi w Lublinie dezynfekuje taksówki
  Eko Taxi w Lublinie dezynfekuje taksówki, dbając o ...
 • Taxi w sylwestra w LublinieTaxi w Sylwestra w Lublinie
  Taxi w sylwestra w Lublinie to najlepszy środek transportu, jaki można wybrać na tę wyjątkową noc. Jeżeli nie planujesz organizowania spotkania we własnym domu, z pewnością wybierasz się wtedy do kogoś znajomego czy na jakieś wydarzenie na mieście. Wygodne dojechanie na miejsce będzie bardzo ważne, podobnie jak bezpieczny powrót, który często ma miejsce w późnych godzinach nocnych. W takich okolicznościach postaw na sprawdzone usługi Eko Taxi.
 • Przewóz dzieci taksówką w LubliniePrzewóz dzieci taksówką w Lublinie
  Przewóz dzieci taksówką w Lublinie to temat dla wielu osób wrażliwy, bo chodzi w końcu o bezpieczeństwo najmłodszych. Eko Taxi wychodzi naprzeciw oczekiwaniom rodziców, dostosowując swoją ofertę do ich potrzeb. Dzięki temu bez problemu obsługujemy też mniejszych klientów, bez względu na to czy jako rodzic jedziesz razem z nimi, czy ma to być usługa polegająca na przewozie samych dzieci. Sprawdź, jak możemy pomóc.
 • Dowóz alkoholu z taxi w LublinieDowóz alkoholu z taxi w Lublinie
  Dowóz alkoholu z taxi w Lublinie może okazać się bardzo pomocną usługą w nieprzewidzianych sytuacjach. Chyba każdemu zdarzyła się kiedyś impreza, na której zabrakło napojów alkoholowych, i nie wiadomo było, co dalej robić. Teraz możesz po prostu zamówić zakupy z dowozem taksówką i kontynuować dobrą zabawę. Jeśli znalazłeś się w takiej potrzebie, skorzystaj z oferty Eko Taxi.
 • Co warto zobaczyć w Lublinie i okolicachCo warto zobaczyć w Lublinie i okolicach?
  Co warto zobaczyć w Lublinie i okolicach? Udzielenie odpowiedzi na to pytanie nie jest wbrew pozorom proste, lecz wynika to z ogromnej liczby dostępnych tu atrakcji. Część z nich jest jednak absolutnie flagowa i z całą pewnością godna polecenia. Wiele z tych miejsc nadaje się na wycieczki w gronie całej rodziny. Zachęcamy do zapoznania się z rekomendacjami od Eko Taxi i skorzystania z naszych taksówek z myślą o wygodnym dotarciu w wybrane przez siebie lokalizacje.
 • Dzień Kobiet w LublinieDzień Kobiet w Lublinie
  Dzień Kobiet w Lublinie można uczcić na różne sposoby. Tego dnia wszystkie Panie chcą się poczuć wyjątkowo, więc poza upominkami czy kolacją, można tego dnia zaplanować ciekawe wyjście na miasto czy to z drugą połówką, czy z przyjaciółkami. W okolicy można liczyć na bogatą ofertę wydarzeń kulturalnych, które będą świetnym wyborem z tej okazji. We wszystkie wybrane przez siebie miejsca możesz dojechać wygodnie naszymi taksówkami.
 • Busy na lotnisko w LublinieBusami na lotnisko pod Lublinem. Oferta naszej korporacji
  Od czasu wybudowania lotniska w Świdniku pod Lublinem ...
 • Firma transportowa w LublinieSzukasz firmy transportowej w Lublinie? Sprawdź ofertę Eko Taxi
  Eko Taxi to rzetelna firma, która obecna jest na rynku ...
 • Wakacje w LublinieWakacje w Lublinie – zaplanuj urlop w mieście!
  Wakacje w Lublinie, choć może nie zobaczymy tam ...
 • Oferty pracy dla kierowcy w LublinieOferty pracy dla kierowcy w Lublinie
  Oferty pracy dla kierowcy w Lublinie są powiązane z tym, jakimi uprawnieniami dysponuje dana osoba. Chodzi przede wszystkim o kategorię prawa jazdy, przy czym zdecydowana większość ludzi ma jedynie to podstawowe, co ogranicza pole możliwości. Jedną z ciekawszych propozycji jest wtedy spróbowanie swoich sił w kierowaniu taksówką. Na pewno będzie to odpowiednie rozwiązanie, jeżeli lubisz kontakt z ludźmi i cenisz sobie elastyczne godziny pracy. Zachęcamy do dołączenia do zespołu Eko Taxi.
 • Zakupy na dowóz w LublinieZakupy na dowóz w Lublinie
  Zakupy na dowóz w Lublinie cieszą się coraz większym ...
 • Imprezy integracyjne w LublinieImprezy integracyjne w Lublinie
  Imprezy integracyjne w Lublinie odbywają się regularnie, gdyż, jak przystało na duże miasto, funkcjonuje tu wiele firm. Właściciele czy menedżerowie przedsiębiorstw doskonale wiedzą, ile mogą dawać takie spotkania. To okazja do zjednoczenia czy poprawienia nastroju wśród personelu, co znajduje potem przełożenie na samej efektywności wykonywanych obowiązków. Istnieje mnóstwo rozwiązań na organizację takich wydarzeń, natomiast zawsze najlepiej będzie dojechać na nie z Eko Taxi.
 • BIlety na MKS LublinBilety na MKS Lublin. Eko Taxi partnerem szczypiornistek
  Jesteśmy przekonani, że nawet ci, którzy jeszcze nigdy ...
 • Na lotnisko warto zamówić Eko Taxi LublinTaxi z Lublina na lotnisko w Świdniku – prezentujemy zalety zamawiania taksówki i przydatne informacje o porcie lotniczym. Zwiedzaj, podróżuj i przemieszczaj się po terenie Lublina z Eko Taxi!
  Taxi z Lublina na lotnisko w Świdniku to najlepsza ...