Wakacje w Lublinie – zaplanuj urlop w mieście!

Wakacje w Lublinie – zaplanuj urlop w mieście!

Wakacje w Lublinie, choć może nie zobaczymy tam egzotycznej przyrody czy kultury, to bez wątpienia punkt, który powinieneś odhaczyć na swojej liście urlopowej. Miasto to, należące do najstarszych w Polsce, fascynuje i przyciąga pięknem architektury, gwarem jarmarków, specjałami lokalnej kuchni i ciekawą, czasami smutną historią. Nic dziwnego, że wywalczyło sobie ważne miejsce na turystycznej mapie naszego kraju, a wysiłek, jaki wkładają władze Lublina w prace renowacyjne, daje wymierne korzyści.

Spis treści
Zabytki
Inne atrakcje
Transport

Poznaj zabytki, które warto zobaczyć podczas wakacji w Lublinie

Jeśli chcesz odwiedzić Lublin podczas wakacji, warto, abyś wiedział, że miasto ma kilka dzielnic, przez które przebiegają liczne szlaki turystyczne. Szlak Znanych Lublinian, Szlak Zabytów Architektury, Szlak Renesansu Lubelskiego, Szlak Pamięci Żydów Lubelskich, Szlak Wielokulturowy czy Jagielloński Szlak Unii Lubelskiej to najważniejsze z nich. Owe ścieżki kluczą i krzyżują się, przecinając wielokrotnie Stare Miasto oraz dzielnice Śródmieście i Czwartek. Planując zwiedzanie miasta, można oczywiście wybrać któryś z tych szlaków, jednak taka forma zwiedzania wymaga dużo czasu i cierpliwości. Dlatego większość turystów decyduje się po prostu na wycieczkę do najważniejszych zabytków miasta.

Brama Krakowska

To tutaj rozpoczynają się zwyczajowo wszystkie spacery po Lublinie. Brama Krakowska była niegdyś częścią miejskich murów obronnych, jednak z czasem, kiedy wraz ze zmianami w sztuce wojennej, takie fortyfikacje straciły na znaczeniu, mury zburzono, a fosę zasypano. Zanim Brama zyskała dzisiejszy wygląd, minęło kilka wieków. Sukcesywnie rozbudowywana i powiększana o kolejne kondygnacje, dzisiaj jest znanym punktem widokowym. Z piątego piętra można zobaczyć piękną panoramę miasta i zrobić sobie klimatyczne zdjęcia. Na tym jednak nie koniec. Brama Krakowska jest obowiązkowym punktem na liście wszystkich miłośników historii. W jej wnętrzu stworzono Muzeum Historii Miasta Lublina słynące z ciekawych eksponatów obejmujących dawne mechanizmy zegarowe i dzwon. Każda kondygnacja opowiada przy tym o innym okresie w historii miasta, co daje niezapomniane wrażenie wędrówki w czasie.

Rynek w Lublinie

Zamek Królewski

Zamek Królewski to miejsce, na które, oczywiście w ramach możliwości, nie powinieneś żałować sobie czasu. Losy tej budowli, podobnie zresztą jak całego miasta, są bardzo pogmatwane. Przez długi czas zamek był ulubieńcem królów polskich odwiedzających Lublin w czasie kampanii wojskowych lub sejmików. Później niestety zaczął stopniowo popadać w ruinę, aż w XIX wieku władze postanowiły go rozebrać. W tym samym miejscu postawiono więzienie i to tak naprawdę ten gmach, będący symbolem terroru i ucisku, nazywamy dzisiaj popularnie „zamkiem”.

Stare Miasto

Na Stare Miasto najlepiej wejść przez Bramę Grodzką, drugą oprócz Krakowskiej, która przetrwała do naszych czasów. Tym, co rzuca się w oczy natychmiast po wkroczeniu do centrum, są lubelskie kamienice. Barwne, kolorowe, niektóre bogato zdobione na długo zapadają w pamięć. Wiele z nich zostało już pięknie wyremontowanych, a okna tych, które czekają na swoją kolej ozdobiono klimatycznymi fotografiami. Na środku placu rynkowego stoi ratusz, a dookoła roi się od różnego rodzaju barów, kawiarni i restauracji.

Lubelska Trasa Podziemna

Będąc na Rynku nie sposób zapomnieć o Lubelskiej Trasie Podziemnej. Zaczyna się ona w podziemiach Trybunału Koronnego i obejmuje niemal 300 metrów dawnych magazynów kupieckich i aż trzy kondygnacje. Za największą atrakcję piwnic uchodzi inscenizacja pożaru miasta z 1719 roku w formie ruchomej makiety. I choć na pierwszy rzut oka może się prezentować dość ubogo, zwłaszcza w zestawieniu z tworzonymi obecnie wizualizacjami, oddziałuje na wyobraźnię i zapada w pamięć. Wędrówka Trasą Podziemną kończy się przy Placu po Farze, kolejnym popularnym punkcie turystycznym.

Plac po Farze

Fara to określenie najważniejszej świątyni w mieście, którą w tym wypadku był kościół pod wezwaniem Św. Michała. Stał on na Placu do połowy XIX. Niestety w będącej wówczas po zaborem rosyjskim Polsce trwały prześladowania i konfiskaty majątku. W efekcie brakowało pieniędzy na remont będącego w złym stanie kościoła i podjęto trudną decyzję o jego rozbiórce. Po katedrze zostały jedynie fundamenty oraz wykonana z brązu makieta mająca przypominać o okresie świetności kościoła. Na szczęście jednak obecnie Plac nie jest martwym punktem na mapie miasta, ale stał się miejscem organizacji imprez, spotkań i koncertów. Dodatkowym atutem tego miejsca jest wspaniały widok na Zamek Lubelski oraz dobrze rozwinięte zaplecze gastronomiczne.

Krakowskie Przedmieście

Jak łatwo się domyślić, kiedyś przebiegała tędy droga z Lublina do Krakowa. Obecnie szlak został przekształcony w deptak, przy którym ulokowały się najbardziej reprezentacyjne budynki miasta, w tym Nowy Ratusz, Grand Hotel oraz Hotel Europa. Raz do roku, latem, na Krakowskim Przedmieściu odbywa się też słynny Jarmark Jagielloński. Dzisiaj jest to impreza o charakterze przede wszystkim turystycznym, jednak w minionych wiekach lubelskie kiermasze przyciągały kupców nie tylko z kraju, ale również z całej Europy.

Archikatedra Lubelska

Archikatedra św. Jana Chrzciciela i św. Jana Ewangelisty to największa świątynia w Lublinie pełniąca jednocześnie funkcje kościoła archikatedralnego Archidiecezji lubelskiej. Budowla uznawana jest ze perłę baroku na Lubelszczyźnie, a w jej wnętrzu znajdują się imponujących rozmiarów organy pochodzące z lat 30. XX wieku. Ściany kościoła ozdobione są freskami namalowanymi przez samego Jana Meiera, a w jego centrum znajduje się wykonany z czarnej gruszy libańskiej ołtarz.

Dom Słów

Dom Słów to miejsce, w którym odbywają się wydarzenia poświęcone drukarstwu. Sama instytucja istniała od 1932 roku, początkowo pod nazwą drukarnia Popularna. W czasie wojny wspierała Podziemie tworząc konspiracyjne ulotki. Później, w czasie najazdu hitlerowskiego, w konsekwencji donosu, cały personel został aresztowany przez gestapo i stracony w Majdanku. Obecnie w Domu Słów można podziwiać dwie wystawy. Pierwsza, MIASTO KSIĘGI – OPOWIEŚĆ SŁOWIE DRUKOWANYM, zawiera imponującą kolekcję starych maszyn drukarskich, z których wiele nadal działa. Druga, SIŁA WOLNEGO SŁOWA – OPOWIEŚĆ O WOLNOŚCI, to historia niezależnego ruchu wydawniczego w komunistycznej Polsce. Dodatkowo, w Domu Słów można podziwiać tematyczne instalacje artystyczne, wziąć udział w ciekawych warsztatach lub wydarzeniach, które są współtworzone przez tę instytucję.

Wakacje w Lublinie to także wiele innych atrakcji

Będąc na wakacjach w Lublinie koniecznie spróbuj cebularza. Ten pszenny placek nadziewany cebulowym farszem to lokalny przysmak. Jako pierwsi zaczęli go wypiekać Żydzi na Starym Mieście w XIX wieku, a najlepsze receptury były pilnie strzeżone i przekazywane z pokolenia na pokolenie. Cebularz doczekał się nawet swojego Regionalnego Muzeum, w którym można poznać jego historię, a nawet… samodzielnie go upiec.

Murale

Lublin to istny raj dla miłośników sztuki ulicznej. Roi się w nim o murali, które mają nie tylko cieszyć oko, ale również pełnić funkcję edukacyjną. Część z nich przypomina o smutnym losie, jaki stał się udziałem żydowskich mieszkańców. W okresie niemieckiej okupacji zostali oni przeniesieni do powstałego getta, a wielu zginęło w obozie koncentracyjnym.

Lubelskie morze

Zaledwie 20 minut rowerem od centrum miasta znajduje się Zalew Zemborzycki zwany popularnie lubelskim morzem. Jeżeli zatem tylko czas i pogoda pozwolą, warto wypożyczyć jednoślad i zrobić sobie wycieczkę nad wodę. Zwłaszcza, że na miejscu czekają liczne atrakcje, w tym narty i rowery wodne, kajaki, baseny, park linowy, a nawet niewielkie pole golfowe.

Transport podczas wakacji w Lublinie

Osobom żyjącym na co dzień w dużych metropoliach i przyjeżdżającym na wakacje do Lublina, miasto może na pierwszy rzut oka wydawać się dość małe, ale wbrew pozorom jest bardzo rozległe. Co więcej, to dziewiąte pod względem liczebności populacji i szesnaste pod względem powierzchni miasto w Polsce. Dworzec autobusowy znajduje się co prawda tuż obok starego miasta, u stóp Zamku Lubelskiego, jednak na dotarcie do dworca kolejowego lub pobliskiego lotniska międzynarodowego (port lotniczy Lublin) musimy zarezerwować nieco więcej czasu. Najlepszą opcją będzie w tym wypadku skorzystanie z usług Eko Taxi. Obsługa kart płatniczych, dogodne formy zamawiania taksówek, przez telefon, internet lub aplikację, czynią ten środek transportu bardzo wygodnym i ekonomicznym.

Trolejbusy

Warto wiedzieć, że Lublin to jedno z trzech polskich miast, obok Tychów i Gdyni, w których funkcjonuje sieć trolejbusowa. Za taki stan rzeczy odpowiada przede wszystkim położenie miasta na wzniesieniu. Pierwsze silniki spalinowe nie radziły sobie z pokonywaniem pagórków, dlatego zdecydowano się wprowadzić trolejbusy. Budowę zakończono w 1953, jednak w późniejszych latach systematycznie rozszerzano zasięg trakcji. Obecnie po Lublinie kursuje 11 linii stałych oraz 2 okresowe, w tym 1 turystyczna.

Może Cię zainteresować również

 • Majówka na świeżym powietrzu w LublinieMajówka 2018 w Lublinie – dlaczego warto spędzić tu weekend majowy i gdzie koniecznie trzeba pójść, aby móc powiedzieć, że byliśmy w Lublinie? Zaplanuj daty swojej lubelskiej majówki już dziś!
  Majówka 2018 nadchodzi wielkimi krokami, a wraz z nią ...
 • Kiedy warto skorzystać z taxi w LublinieKiedy warto skorzystać z taxi w Lublinie?
  Taxi w Lublinie ma do zaoferowania różnorodne usługi, co jest oczywiste, gdy sprawdzamy ofertę dobrej korporacji taksówkarskiej. U nas możesz liczyć na zróżnicowaną flotę samochodów, które pozwolą na przewóz większej liczby osób, a nawet dużego gabarytowo wyposażenia. Podstawą takich świadczeń jest dowożenie mieszkańców i turystów w różne lokalizacje na terenie miasta i okolic. Do tego dochodzą inne usługi, między innymi w zakresie zakupów z dowozem. Na taką szeroką ofertę możesz liczyć w naszym Eko Taxi.
 • Historia żółtych taksówek w Nowym JorkuHistoria żółtych taksówek w Nowym Jorku
  Żółte taksówki to obok Statuy Wolności, drapaczy chmur ...
 • Jak spędzić ferie zimowe w Lublinie?Jak spędzić ferie zimowe w Lublinie w 2019 roku?
  Zbliżają się ferie zimowe. W tym roku przerwa od nauki ...
 • Taxi na lotnisku w ŚwidnikuTaxi na lotnisko w Świdniku
  Taxi na lotnisko w Świdniku jest szybkim i najbardziej komfortowym sposobem dotarcia do tego portu lotniczego z Lublina i okolic. Taką trasę pokonują osoby wylatujące służbowo czy mieszkańcy szykujący się do wyjazdów turystycznych. Łapiąc kurs w to miejsce, lepiej uważać na pojazdy kierowców nienależących do korporacji taksówkarskich, gdyż często oferują oni znacznie zawyżone ceny. Pomocne mogą się okazać firmy taxi dysponujące większymi pojazdami, jak Eko Taxi.
 • Spędź Sylwestra 2019 w Lublinie z Eko Taxi!Jak spędzić sylwestra 2018/2019 w Lublinie? Eko Taxi przedstawia pomysły na szampańską zabawę!
  Sylwester w Lublinie jest obchodzony bardzo hucznie. W ...
 • Kierowca na weekendy w LublinieKierowca na weekendy w Lublinie
  Kierowca na weekendy w Lublinie to rola, która może pasować wielu osobom poszukującym dorywczego zajęcia. Wbrew pozorom jest to opcja interesująca wiele osób, które nie mają możliwości pracy w pełnym wymiarze czasowym, w trakcie tygodnia roboczego. Na rynku można znaleźć propozycje zatrudnienia się w takim charakterze przy dostawach, lecz zwykle nie wiąże się to ze specjalnie atrakcyjnymi zarobkami. Zdecydowanie ciekawszym wyborem może być spróbowanie swoich sił na taksówce.
 • Najciekawsze miejsca w LublinieNajciekawsze miejsca w Lublinie
  Najciekawsze miejsca w Lublinie przyciągają mieszkańców miasta i okolic oraz oczywiście turystów z całego kraju. Stolica województwa i powiatu lubelskiego charakteryzuje się atrakcyjną i rozbudowaną infrastrukturą. Dotyczy to zarówno zabytków do zwiedzania, jak i obiektów kulturalnych, które zachęcają swoimi ofertami. Przedstawiamy nasze propozycje intrygujących lokalizacji w tym rejonie i zachęcamy do skorzystania z usług Eko Taxi, z myślą o dojechaniu w wybrane punkty.
 • Rozrywka w LublinieRozrywka w Lublinie – 5 propozycji
  Rozrywka w Lublinie to kilkadziesiąt fantastycznych ...
 • Lato w LublinieLato w Lublinie
  Lato w Lublinie może być bardzo ekscytujące. W tym czasie do miasta przybywa sporo turystów, dla których szczególnie atrakcyjne będą tutejsze zabytki. Mogą być one ciekawą propozycją również dla mieszkańców, którzy nie mieli wcześniej okazji wybrać się w takie miejsca. Dla osób pozostających w okolicy na dłużej na pewno świetnym rozwiązaniem będzie skorzystanie z dobrej pogody z myślą o aktywnościach na świeżym powietrzu. Stolica województwa lubelskiego daje pod tym względem ogrom możliwości.
 • Wszystko o taksometrach w LublinieWszystko o taksometrach: zasady działania, podstawy prawne i koszty montażu w Lublinie
  Taksometr to jedno z podstawowych urządzeń, w które ...
 • Ozdoby z Jarmarku JagiellońskiegoJarmark Jagielloński z Eko Taxi Lublin – dowiedz się, co przygotowano na tegoroczną edycję festiwalu i sprawdź, jak najlepiej poruszać się po Lublinie i okolicach
  Jarmark Jagielloński to festiwal, który celebruje ...
 • Taxi LublinTaxi Lublin – zamów najtańszą taksówkę w mieście przy pomocy aplikacji mobilnej Eko Taxi!
  Taxi w Lublinie zamawiają najczęściej wysiadający z ...
 • Przewozy osobowe w LubliniePrzewozy osobowe w Lublinie
  Przewozy osobowe w Lublinie są codziennie poszukiwanie przez różne grupy odbiorców. Jest to rozwiązanie w sytuacji, gdy ktoś potrzebuje transportu, a nie posiada własnego auta i nie chce korzystać z komunikacji miejskiej. Warto przy tym uważać na prywatnych przewoźników, których trudno zweryfikować, jeżeli chodzi o ich umiejętności i uczciwość. Sprawdzonym wyborem będą za to usługi taksówkarskie, zatem zachęcamy do wybrania oferty Eko Taxi.
 • Atrakcje dla dzieci w Lublinie i okolicachAtrakcje dla dzieci w Lublinie i okolicach
  Atrakcje dla dzieci w Lublinie i okolicach są dopasowane do pociech w różnym wieku. Nie brakuje punktów, które nie tylko sprawią frajdę, ale przy okazji dostarczą cennej wiedzy, która zostanie zaprezentowana w przystępny sposób. Lista godnych polecenia obiektów jest naprawdę długa, więc rodzice z najmłodszymi mogą tu zaplanować kilka, a nawet kilkanaście dni, podczas których na pewno nie będą się nudzić. W wybrane miejsca możesz dojechać wygodnie, korzystając z taksówek Eko Taxi.
 • Ciekawostki turystyczne w LublinieCiekawostki turystyczne w Lublinie
  Ciekawostki turystyczne w Lublinie dotyczą różnych zagadnień, od flagowych zabytków, po zaskakujące punkty na mapie miasta. Często są one związane z historią tego regionu czy lokalną kulturą, mając tym samym prawdziwie unikalny charakter. Są to akcenty, które pozwalają poznać ten rejon z wielu stron. Z myślą o podróżowaniu do poszczególnych lokalizacji zachęcamy do skorzystania z taksówek Eko Taxi. Mieszkańcom miasta polecamy tymczasem nasze usługi także na co dzień.
 • Jak wybrać taxi w Lublinie?Jak wybrać taxi w Lublinie?
  Jak wybrać taxi w Lublinie? W obliczu wielu dostępnych na rynku korporacji warto ustalić sobie pewne kryteria, które ułatwią dokonanie dobrego wyboru. W kontekście standardowych przejazdów ważne są opinie klientów i renoma marki, która odzwierciedla jakość oferowanych usług. Oczywiście należy to rozpatrywać w relacji do ceny. Oprócz tego, warto spoglądać na oferty firm taksówkarskich w kontekście dodatkowych usług, co może być szczególnie istotne dla mieszkańców danego miasta.
 • Zabytki Lublina - które zobaczyć, aby poznać historię miasta? Eko Taxi podpowiadaJakie zabytki Lublina zobaczyć, aby poznać historię miasta? Eko Taxi podpowiada
  Zabytki Lublina i jego historia są bardzo ciekawe i ...
 • Kto najczęściej korzysta z taxi w LublinieKto najczęściej korzysta z taxi w Lublinie?
  Kto najczęściej korzysta z taxi w Lublinie? W praktyce większość zleceń rozkłada się pomiędzy dwie, ale dość rozbudowane grupy. Po pierwsze są to ludzie mieszkający tutaj na stałe, a po drugie osoby, które przyjechały z myślą o zwiedzaniu regionu. Do tego dochodzą i kursy zamawiane przez firmy dla swoich pracowników czy delegatów z innych miast. Popularnym wyborem w tej okolicy jest Eko Taxi, ponieważ oferujemy sprawdzone przewozy, w niskich cenach.
 • Zakupy z dostawą do domuZakupy z dostawą do domu w Lublinie
  Zakupy z dostawą do domu w Lublinie są realizowane ...
 • Wynajem busów w LublinieSzukasz ofert wynajmu busów w Lublinie? Skontaktuj się z nami!
  Wynajem busów w Lublinie przydatny jest zarówno wtedy, ...
 • Atrakcje dla młodzieży w LublinieAtrakcje dla młodzieży w Lublinie
  Atrakcje dla młodzieży w Lublinie cieszą się sporą ...
 • Ciekawe miejsca dla młodzieży w LublinieCiekawe miejsca dla młodzieży w Lublinie
  Ciekawe miejsca dla młodzieży w Lublinie przyciągają ...
 • Sylwester 2020Sylwester 2020 w Lublinie
  Sylwester 2020 w Lublinie ze względu na wyjątkowe ...
 • Fajne miejsca w LublinieFajne miejsca w Lublinie. Zaplanuj zwiedzanie lub sesję zdjęciową
  Fajne miejsca w Lublinie inspirują, zachwycają i ...
 • Lublin jesieniąLublin jesienią
  Lublin jesienią skrywa w sobie niezwykły urok. Pomimo ...
 • Imprezy integracyjne w LublinieImprezy integracyjne w Lublinie
  Imprezy integracyjne w Lublinie odbywają się regularnie, gdyż, jak przystało na duże miasto, funkcjonuje tu wiele firm. Właściciele czy menedżerowie przedsiębiorstw doskonale wiedzą, ile mogą dawać takie spotkania. To okazja do zjednoczenia czy poprawienia nastroju wśród personelu, co znajduje potem przełożenie na samej efektywności wykonywanych obowiązków. Istnieje mnóstwo rozwiązań na organizację takich wydarzeń, natomiast zawsze najlepiej będzie dojechać na nie z Eko Taxi.
 • Sylwester 2021 w Lublinie z Eko TaxiSylwester 2021 w Lublinie z Eko Taxi
  Sylwester 2021 w Lublinie z Eko Taxi będzie na pewno udany. Bez względu na to, gdzie wybierasz się w tę wyjątkową noc, najlepiej będzie udać się tam taksówką, gdyż jest to komfortowe i sprawdzone rozwiązanie. Podobnie będzie z powrotem do domu czy mieszkania, bez względu na to, o której zakończysz świętowanie. Oczywiście zachęcamy do korzystania z naszych usług nie tylko w ten jeden wieczór, ale i pozostałe dni w roku.
 • Przewozy osób w LubiniePrzewóz osób w Lublinie – poznaj pełną ofertę Eko Taxi
  Przewożenie osób to nasza pasja. Skutkuje to rosnącą ...
 • Oferty pracy dla kierowcy w LublinieOferty pracy dla kierowcy w Lublinie
  Oferty pracy dla kierowcy w Lublinie są powiązane z tym, jakimi uprawnieniami dysponuje dana osoba. Chodzi przede wszystkim o kategorię prawa jazdy, przy czym zdecydowana większość ludzi ma jedynie to podstawowe, co ogranicza pole możliwości. Jedną z ciekawszych propozycji jest wtedy spróbowanie swoich sił w kierowaniu taksówką. Na pewno będzie to odpowiednie rozwiązanie, jeżeli lubisz kontakt z ludźmi i cenisz sobie elastyczne godziny pracy. Zachęcamy do dołączenia do zespołu Eko Taxi.
 • Lublin zimąLublin zimą. Poznaj inną stronę miasta!
  Lublin zimą przybiera maskę, którą zachwycają się ...
 • Busy na lotnisko w LublinieBusami na lotnisko pod Lublinem. Oferta naszej korporacji
  Od czasu wybudowania lotniska w Świdniku pod Lublinem ...
 • Oferty pracy w Lublinie dla kierowców z kat. BOferty pracy w Lublinie dla kierowcy z kat. B
  Oferty pracy w Lublinie dla kierowcy z prawem jazdy kat. B są zróżnicowane, choć odbiegają od siebie, jeżeli chodzi o poziom atrakcyjności. Dotyczy to tego, jakie zadania trzeba wykonywać, ale i perspektyw zarobkowych, które są dla każdego istotną kwestią. Zawód taksówkarza jest intrygującą opcją, ponieważ wiąże się z brakiem monotonii i różnymi wyzwaniami. Jeśli chcesz spróbować sił w takiej roli, zachęcamy do współpracy z Eko Taxi.
 • Atrakcje na weekend w LublinieAtrakcje na weekend w Lublinie. Zobacz wszystkie!
  Atrakcje na weekend w Lublinie cechują się sporą ...
 • Taxi 6 osobowe w LubinieTaxi dla 6 osób w Lublinie
  Taxi dla 6 osób w Lublinie to rozwiązanie, z którego ...