Zwiedzanie Lublina

Lublin – zwiedzanie metropolii z Eko Taxi

Lublin to fascynująca metropolia, która tętni życiem o każdej porze roku. Jeżeli jeszcze tam nie byliście, koniecznie znajdźcie kilka wolnych dni w tegoroczne wakacje, by zwiedzić to magiczne miasto. W poniższym przewodniku Eko Taxi prezentujemy krótki przegląd najważniejszych miejsc, które musicie zobaczyć, będąc w Lublinie.

Spis treści:
Stare Miasto w Lublinie
Siedziba Jagiellonów
Atrakcje poza ścisłym centrum

Zwiedzanie Lublina zacznijcie od Starego Miasta. Do centrum dowiezie was Eko Taxi

Stare Miasto w Lublinie zachwyca przepiękną architekturą i ogromem atrakcji, które czekają zarówno na zwiedzających turystów, jak i na stałych mieszkańców metropolii. Kierowcy Eko Taxi codziennie podwożą klientów w okolice ul Noworybnej lub na ul. Podwale skąd najbliżej jest do ul. Grodzkiej – centralnej arterii lubelskiej starówki. Warto bowiem na wstępie zaznaczyć, że tylko taksówki i nieliczne samochody dostawcze mają uprawnienia wjazdu do historycznej dzielnicy, ale tylko w wyznaczonych godzinach: od 01.04 do 31.10 w godzinach 20:00 – 10:00 oraz od 01.11 do 31.03 całą dobę na czas przewożenia pasażerów lub bagażu. Jeżeli więc po całym dniu pieszych wędrówek po urokliwych uliczkach zechcecie w komfortowych warunkach wrócić do hotelu ulokowanego na obrzeżach miasta, zamówcie kurs w naszej korporacji. Unikniecie dodatkowych kilometrów i uciążliwego czekania na autobus na przystanku.

Siedziba Jagiellonów

Zwiedzanie zacznijcie od Zamku Królewskiego. Jego początki sięgają XII w., ale obiekt był wielokrotnie przebudowywany. W XIV w. w obrębie kompleksu wybudowano gotycki kościół pod wezwaniem Trójcy Świętej. Za panowania Władysława Jagiełły jego wnętrze zostało pokryte złoconymi freskami w stylu bizantyńsko-ruskim. Można je oglądać do dziś. Stanowią one zabytek na skalę międzynarodową.
Osadzony na dziedzińcu Zamku donżon, czyli wieża mieszkalno-obronna, jest z kolei świetnym przykładem architektury romańskiej na Lubelszczyźnie. Budowla ma trzy kondygnacje nadziemne, a z jej szczytu rozciąga się wspaniały widok na miasto. Warto wiedzieć, że od okresu zaborów aż do lat 50. XX w. przetrzymywano tam skazańców politycznych. Obecnie w kamiennej baszcie znajduje się stała ekspozycja Muzeum Lubelskiego. Na taras widokowy można wchodzić codziennie w godz. 9.00–20.00.

Urokliwe uliczki, Wieża Trynitarska i podziemia

Podążając ceglaną estakadą na połudnowy-zachód, staniecie u wrót klasycystycznej bramy miejskiej – jednej z kilku zabytkowych wejść do historycznego grodu. Zachowały się one w pełni do dziś. W Bramie Grodzkiej, która rozpoczyna główny deptak lubelskiej starówki, swoją siedzibę ma jeden z miejskich ośrodków kultury oraz teatr. Jeżeli macie nieco więcej czasu na poznawanie Lublina, koniecznie tam zajrzyjcie – repertuar instytucji jest naprawdę bogaty.

Niecałe 100 m dalej znajduje się pl. Po Farze – otwarta przestrzeń, która powstała po zburzeniu dawnego kościoła miejskiego. W miesiącach letnich często odbywają się tam przeróżne festiwale muzyczne lub projekcje filmowe. Nawet jeśli nie natraficie na jakieś zorganizowane wydarzenie, z pewnością spotkacie tam ulicznych magików i grajków miejskich, którzy umilą wam wolny czas. Pamiętajcie, by zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie na Placu – jego wschodnia część nie jest zabudowana i otwiera się na malowniczy widok w kierunku Zamku i północnej części Lublina.

Rynek wraz z Trybunałem Koronnym (dawny ratusz), Archikatedra i klasztor ojców Dominikanów wraz z bazyliką to punkty obowiązkowe w harmonogramie zwiedzania miasta. Miłośników podniebnych widoków zapraszamy też na Wieżę Trynitarską – z jej szczytu będziecie mogli obejrzeć panoramę metropolii, ale też przyjrzeć się z bliska słynnemu blaszanemu kogucikowi. Według legendy ma on ostrzegać mieszkańców grodu przed najazdem nieprzyjaciela. Z kolei Lubelska Trasa Podziemna, czyli prawie 300-metrowy ciąg piwnic połączonych korytarzami, to propozycja dla tych, którzy chcieliby się dowiedzieć czegoś więcej o historii Lublina. W podziemnym labiryncie znajduje się kilka makiet, które obrazują, jak zmieniała się metropolia na przestrzeni wieków, oraz fascynująca wizualizacja ze światłami i dźwiękiem wielkiego pożaru, który miał miejsce w mieście w 1719 r.

Spacerując maleńkimi uliczkami Starego Miasta, nie zapomnijcie zwrócić uwagę na Bramy: Krakowską i Rybną, Kamienicę Konopniców, Basztę Gotycką oraz budynek Teatru Starego. Reprezentują one różne style architektoniczne, które zachowały się w prawie nienaruszonej przestrzeni najstarszej dzielnicy Lublina. Dobrym pomysłem będzie również zwiedzenie Muzeum Zakładu Historii Farmacji, Muzeum literackiego im. Józefa Czechowicza oraz Piwnicy Pod Fortuną, która jest częścią Muzeum Miejskiego Lublina.

Widok na stare miasto w Lublinie

Gdy zwiedzicie już Stare Miasto, wybierzcie się z Eko Taxi do innych urokliwych miejsc na obrzeżach centrum Lublina

Lubelska starówka nie ma już dla was tajemnic? Wsiadajcie do Eko Taxi i jedźcie zwiedzać urokliwe miejsca, które znajdują się poza obrębem ścisłego centrum miasta. Atrakcji jest naprawdę sporo: liczne muzea, skanseny, teatry i ośrodki kultury (wraz z najsłynniejszym Centrum Spotkania Kultur) czy w końcu malownicze parki miejskie ­­­­­­­­­­– wszystkie one gwarantują wspaniałe przeżycia dla turystów po raz pierwszy odwiedzających Lublin. Do każdej lokalizacji dojedziecie szybko i komfortowo naszymi taksówkami.

Dworek Wincentego Pola

Zabytek mieści się na ul. Kalinowszczyzna 13. Jest to niewielka, klasycystyczna willa z modrzewiu, wybudowana w charakterystycznym polskim stylu z bielonymi ścianami i gontem na dachu. Niegdyś mieszkał w niej słynny pisarz z rodziną. Obecnie mieści się tam muzeum biograficzne jego imienia. Ekspozycja zawiera rozmaite pamiątki osobiste i dokumenty rodziny Polów, zbiór pocztówek i czasopism z XIX i XX w.

Muzeum Wsi Lubelskiej

Muzeum Wsi Lubelskiej to doskonały cel rodzinnej wycieczki z dziećmi. Jest to jeden z największych skansenów w Polsce. Położony jest w niezwykle urokliwej okolicy – na obrzeżach miasta, w dolinie rzeki Czechówki. Zmęczeni miejskim gwarem turyści będą mogli tam odpocząć, przechadzając się po zielonych terenach wokół muzeum i po niewielkich izdebkach domku z ekspozycją stałą. Wystawa zawiera szereg sprzętów gospodarstwa domowego, których używało się niegdyś na wsi oraz rzeczy osobiste dawnych mieszkańców Lubelszczyzny. Poszczególne sale prezentują nie tylko rozmaite aspekty życia na prowincji, ale również zbudowane są w ten sposób, by ukazać olbrzymie zróżnicowanie regionu. Dzięki temu zwiedzający mogą dowiedzieć się czegoś ciekawego o samym województwie.

Niedaleko Muzeum znajdują się inne ciekawe atrakcje, które będziecie mogli zwiedzić wspólnie z pociechami: Zagroda z Karczmisk, Remiza z Bedlna, Dwór Krychowskich, kilka zabytkowych kapliczek i figur przydrożnych, stara cerkiew i Dworek Kościuszków – wszystkie oddalone są od siebie w promieniu kilkunastu minut na piechotę.

Majdanek

Były obóz koncentracyjny w Lublinie położony jest w dzielnicy Majdanek, od której wzięła się też jego potoczna nazwa. W czasach II wojny światowej przez obóz przeszło ok. 150 tys. osób, z czego większość zginęła. Jedną z największych tragedii, która wydarzyła się na Majdanku, była tzw. „krwawa środa”, w trakcie której naziści zamordowali przeszło 18 tys. Żydów.

Obecnie na miejscu obozu zagłady mieści się Państwowe Muzeum. Zostało utworzone jako pierwsze w Europie. Za cel stawia sobie upamiętnienie tragicznych wydarzeń, które miały miejsce na Majdanku oraz w dwóch innych miastach: w Bełżcu i Sobiborze. Na ponad 90 ha można zwiedzić ok. 70 obiektów historycznych, w tym komory gazowe i krematoria, oraz wystawę multimedialną. Szczególne wrażenie na oglądających wywiera monumentalny Pomnik Walki i Męczeństwa.

Może Cię zainteresować również