Jak zostać taksówkarzem w Lublinie?

Jak zostać taksówkarzem w Lublinie?

Jak zostać taksówkarzem w Lublinie? Czy potrzebne są do tego licencja, własny samochód lub działalność gospodarcza? Kto może wykonywać ten zawód? Jakie są wymagania formalne? Jeśli zastanawiacie się nad rozpoczęciem pracy w charakterze profesjonalnego kierowcy, ten tekst jest dla was! Dowiecie się z niego m.in. jakie cechy powinien mieć kandydat na taksówkarza i na co zwracamy uwagę podczas rekrutacji.

Spis treści:
Wymagania formalne
Kompetencje dobrego kierowcy

Jak zostać taksówkarzem? Eko Taxi przybliża kwestie formalne

Jak zostać taksówkarzem? Przede wszystkim należy spełnić szereg formalnych wymagań. Prowadzenie taksówki to bardzo odpowiedzialne zajęcie. Osoba zajmująca się tą profesją ma obowiązek chronić życie i zdrowie nie tylko swoich pasażerów, ale także innych uczestników ruchu drogowego. Podpowiadamy więc, jakich formalności trzeba koniecznie dopełnić, by wykonywać zawód taksówkarza.

Wiek i stosowne dokumenty

Pierwszą, bardzo istotną kwestią jest wiek kandydata. Aby zacząć pracę na taxi trzeba mieć ukończone 21 lat. Nie ma tu znaczenia, czy chcemy jeździć na własnej licencji czy w ramach korporacji takiej jak Eko Taxi.

Kolejnym – w gruncie rzeczy oczywistym – kryterium jest posiadanie prawa jazdy kategorii B. Osoby z zagranicy, które legitymują się uprawnieniami z ich macierzystych krajów, powinny więc najpierw zgłosić się do miejscowego urzędu z prośbą o wydanie polskiego dokumentu. W większości przypadków odbywa się to drogą administracyjną i nie ma potrzeby, by po raz kolejny wykupywać kurs i przystępować do państwowego egzaminu.

Zaświadczenia

Jeśli spełniacie już podstawowe kryteria, musicie jeszcze dostarczyć kilka niezbędnych zaświadczeń. Pierwszym z nich jest orzeczenie o niekaralności. Szybko i sprawnie wyrabia się je w Krajowym Rejestrze Sądowym. Następnym krokiem są badania u lekarza medycyny pracy. Po pozytywnym przejściu kontroli zdrowia obowiązkowe jest też dostarczenie dokumentu potwierdzającego odpowiednią sprawność psychometryczną. Wbrew temu, co można sobie pomyśleć, wymagania te nie są po to, by uprzykrzyć życie kandydatom na kierowców. Są po prostu konieczne, aby zagwarantować pasażerom maksimum bezpieczeństwa i komfortu w czasie jazdy.

Licencja

Posiadanie licencji to kolejny warunek, bez którego nie rozpoczniecie pracy w zawodzie taksówkarza. Licencję wyrabia się na konkretny samochód i jest ona ważna na danym obszarze, np. na terenie Lublina. Dokument ten jest wydawany na okres od 2 do 50 lat. Żeby zdobyć pozwolenie na kierowanie taxi, trzeba też zdać egzamin ze znajomości topografii miasta i obowiązujących przepisów drogowych.

Zachód słońca nad ulicą w Lublinie

Jak zostać taksówkarzem, czyli cechy i umiejętności dobrego kierowcy taxi nie tylko w Lublinie

Wiecie już, jakie wymogi formalne należy spełnić, żeby zostać taksówkarzem w korporacji. Poza niezbędnymi kryteriami istnieją pewne kompetencje miękkie, które z pewnością ułatwiają kontakt z pasażerem. Eko Taxi dba o to, aby osoby wożące klientów naszej firmy charakteryzowały się szeregiem pozytywnie odbieranych cech. Dla kogo jest ta praca? Dowiecie się, czytając dalej!

Sympatia do ludzi

Nie ma co owijać w bawełnę. Nie da się być dobrym kierowcą bez pozytywnego nastawienia do pasażerów. Zrobienie dobrego wrażenia procentuje nie tylko napiwkami, ale przede wszystkim większą ilością stałych klientów – zadowoleni goście na pewno wspomną członkom rodziny czy przyjaciołom o sympatycznej konwersacji, którą cieszyli się w trakcie drogi. Mówi się, że profesja kierowcy taxi jest podobna do zawodu księdza, który wysłuchuje spowiedzi w konfesjonale – z tą różnicą, że w waszym wypadku miejscem zwierzeń jest samochód. Ludzie często opowiadają kierowcy rożne intymne historie i powierzają najskrytsze sekrety. Pozytywne wrażenie na pasażerach robią więc osoby, które potrafią umiejętnie rozpocząć oraz utrzymać konwersację oraz tzw. dobrzy słuchacze.

Odpowiedzialność

Towarzyski i uśmiechnięty kierowca z pewnością zapadnie każdemu w pamięć. To ważne, ale nie najważniejsze w tej profesji. W przypadku przewozu osób nadrzędną kwestią jest zawsze bezpieczeństwo. Od kierowcy wymaga się więc poczucia odpowiedzialności, ogłady i opanowania. Nie może on przecież zawieść zaufania, którym obdarzają go pasażerowie. Musicie pamiętać, że klient korzystający z waszych usług, powierza wam swoje życie, a często także swoich bliskich. Kierowca taxi ma obowiązek przypominać o zapięciu pasów każdemu podróżującemu, musi też koniecznie przestrzegać wszystkich przepisów drogowych.

Języki obce

Dzięki posługiwaniu się angielskim, niemieckim, hiszpańskim czy rosyjskim, kierowca taksówki może obsłużyć większą grupę klientów. To szczególnie istotne w miastach, do których licznie przyjeżdżają zagraniczni studenci i biznesmeni. Obcokrajowcy, którzy nie znają polskiego, zamiast korzystać z transportu publicznego preferują wygodniejszy i mniej stresujący kurs taxi. Podstawowa znajomość innych języków niż polski nie jest obowiązkowym warunkiem ubiegania się o posadę w naszej korporacji, ale z pewnością wpłynie pozytywnie na przebieg rekrutacji.

Pomocna dłoń i kultura osobista

Istotną cechą każdego dobrego kierowcy jest tzw. dobre wychowanie. Pasażerom zależy, aby w towarzystwie taksówkarza czuć się swobodnie i komfortowo. Klienci nie mają ochoty na przejażdżkę z naburmuszoną osobą, od której nie doczekają się powitalnego „dzień dobry” lub „miłego dnia” na pożegnanie. Zdarza się też, że przyjezdni pytają o polecane zabytki, ciekawe miejsca czy ulubione lokale gastronomiczne. Warto znać odpowiedzi i trafnie wskazać, gdzie warto się wybrać, uwzględniając przy tym przewidywane preferencje waszego gościa. Mama z małym dzieckiem raczej nie będzie zainteresowana najmodniejszym nocnym klubem, natomiast grupy młodych studentów nie zaintryguje kryty plac zabaw czy przyjazna maluchom kawiarnia… Taka krótka pogawędka należy do podstawowych zasad savoir-vivre’u. Za miły gest z pewnością zostanie odebrana pomoc w wyjęciu bagaży oraz otworzenie drzwi do samochodu, szczególnie osobom starszym.

Jesteście już świadomi wymagań stawianych kierowcom. Jeśli uważacie, że pasujecie do powyższego opisu idealnego kierowcy i dalej chcecie rozpocząć pracę w tym zawodzie, pomyślcie nad wyborem odpowiedniej korporacji taxi. Porównajcie oferty wszystkich firm i wyślijcie swoje CV bezpośrednio na adres e-mailowy biura. Z Eko Taxi skontaktujecie się również za pomocą telefonu lub specjalnego formularza na stronie internetowej.

Może Cię zainteresować również

 • Wakacje w LublinieWakacje w Lublinie – zaplanuj urlop w mieście!
  Wakacje w Lublinie, choć może nie zobaczymy tam ...
 • Taksówki bagażowe w LublinieTaksówki bagażowe w Lublinie
  Taksówki bagażowe w Lublinie będą świetnym ...
 • Przewozy osób w LubiniePrzewóz osób w Lublinie – poznaj pełną ofertę Eko Taxi
  Przewożenie osób to nasza pasja. Skutkuje to rosnącą ...
 • Praca dodatkowa dla kierowcy w LubliniePraca dodatkowa dla kierowcy w Lublinie
  Praca dodatkowa dla kierowcy w Lublinie jest czymś, ...
 • Turystyczny LublinTurystyczny Lublin
  Turystyczny Lublin ma do zaoferowania naprawdę wiele. ...
 • Płatność kartą w LubliniePłatność kartą w taxi w Lublinie
  Płatność kartą w taxi w Lublinie jeszcze kilka lat ...
 • Atrakcje turystyczne dla dzieci w LublinieAtrakcje turystyczne dla dzieci w Lublinie
  Atrakcje turystyczne dla dzieci w Lublinie muszą być w ...
 • Transport w LublinieTransport w Lublinie. Poznaj wszystkie możliwości
  Transport w Lublinie obejmuje różne środki ...
 • Co robić w Lublinie?Co robić w Lublinie? Eko Taxi podpowiada
  Pasażerowie Eko Taxi często zagadują naszych ...
 • Wszystko o taksometrach w LublinieWszystko o taksometrach: zasady działania, podstawy prawne i koszty montażu w Lublinie
  Taksometr to jedno z podstawowych urządzeń, w które ...
 • Pracuj w Eko Taxi jako kierowca bądź dyspozytor!Praca w Eko Taxi Lublin – dowiedz się, jakie warunki trzeba spełnić, aby zostać kierowcą taxi. Czy można jeździć taksówką bez własnej licencji?
  Praca w Eko Taxi Lublin łączy niesamowite perspektywy ...
 • Najciekawsze miejsca w LublinieNajciekawsze miejsca w Lublinie
  Najciekawsze miejsca w Lublinie przyciągają mieszkańców miasta i okolic oraz oczywiście turystów z całego kraju. Stolica województwa i powiatu lubelskiego charakteryzuje się atrakcyjną i rozbudowaną infrastrukturą. Dotyczy to zarówno zabytków do zwiedzania, jak i obiektów kulturalnych, które zachęcają swoimi ofertami. Przedstawiamy nasze propozycje intrygujących lokalizacji w tym rejonie i zachęcamy do skorzystania z usług Eko Taxi, z myślą o dojechaniu w wybrane punkty.
 • Wakacje w Lublinie dla dzieciWakacje w Lublinie dla dzieci
  Wakacje w Lublinie dla dzieci powinny im dostarczyć wiele radości oraz zabawy. Rodzice często stają przed wyzwaniem zaaranżowania większej ilości wolnego czasu dla najmłodszych, lecz w przypadku tego miasta nie będzie to stanowiło problemu. Do dyspozycji jest wiele obiektów, które warto odwiedzić w gronie całej rodziny. W ciepłe i przyjemne dni z powodzeniem można też zaplanować wypoczynek na łonie natury. Sami włodarze regionu dbają również o dodatkowe letnie atrakcje dla dzieci i młodzieży.
 • Imprezy sportowe w LublinieImprezy sportowe w Lublinie
  Imprezy sportowe w Lublinie cieszą się dużym ...
 • Co warto zobaczyć w Lublinie i okolicachCo warto zobaczyć w Lublinie i okolicach?
  Co warto zobaczyć w Lublinie i okolicach? Udzielenie odpowiedzi na to pytanie nie jest wbrew pozorom proste, lecz wynika to z ogromnej liczby dostępnych tu atrakcji. Część z nich jest jednak absolutnie flagowa i z całą pewnością godna polecenia. Wiele z tych miejsc nadaje się na wycieczki w gronie całej rodziny. Zachęcamy do zapoznania się z rekomendacjami od Eko Taxi i skorzystania z naszych taksówek z myślą o wygodnym dotarciu w wybrane przez siebie lokalizacje.
 • Imprezy integracyjne w LublinieImprezy integracyjne w Lublinie
  Imprezy integracyjne w Lublinie odbywają się regularnie, gdyż, jak przystało na duże miasto, funkcjonuje tu wiele firm. Właściciele czy menedżerowie przedsiębiorstw doskonale wiedzą, ile mogą dawać takie spotkania. To okazja do zjednoczenia czy poprawienia nastroju wśród personelu, co znajduje potem przełożenie na samej efektywności wykonywanych obowiązków. Istnieje mnóstwo rozwiązań na organizację takich wydarzeń, natomiast zawsze najlepiej będzie dojechać na nie z Eko Taxi.
 • Strefy taxi w LublinieStrefy taxi w Lublinie
  Strefy taxi w Lublinie służą jako pomoc do ustalenia konkretnych taryf, określających ceny za przejazdy. W przypadku tego miasta podział jest bardzo klarowny i prosty. Decydując się na skorzystanie z takich usług, wybierz przy tym korporację z jasno określonymi i niskimi stawkami, na które możesz liczyć w Eko Taxi. Dzięki temu unikniesz jakichkolwiek niespodzianek, które zdarzają się, gdy bierze się taxi choćby z postoju i trafi się na niezrzeszonego kierowcę.
 • Firma przewozowa w LublinieFirmy przewozowe w Lublinie
  Firmy przewozowe w Lublinie oferują różne usługi, z ...
 • Czym dojechać z Lublina do ŚwidnikaCzym dojechać z Lublina do Świdnika?
  Czym dojechać z Lublina do Świdnika? To pytanie zadaje sobie wielu mieszkańców, a w praktyce rozwiązań jest kilka. Zdecydowanie najwięcej argumentów przemawia jednak za zamówieniem taksówki. Można wtedy dotrzeć bezpośrednio z miejsca zamieszkania do samego portu lotniczego, podróżując w komfortowych warunkach. Okazuje się to o wiele rozsądniejsze od komunikacji miejskiej czy własnego samochodu, zwłaszcza gdy zależy nam na czasie.
 • Zwiedzanie LublinaLublin – zwiedzanie metropolii z Eko Taxi
  Lublin to fascynująca metropolia, która tętni życiem o ...
 • Przewodnik po LubliniePrzewodnik po Lublinie od Eko Taxi
  Przewodnik po Lublinie od Eko Taxi podpowiada, gdzie ...
 • Imprezy dla singli w LublinieImprezy dla singli w Lublinie
  Imprezy dla singli w Lublinie to wspaniała rozrywka dla osób, które nie znalazły jeszcze swojej drugiej połówki. Znakomitą propozycją dla ludzi szukających ekscytującej zabawy, jest odwiedzenie tutejszych klubów. Oferta jest szeroka i bardzo zróżnicowana, więc każdy znajdzie coś dla siebie. Można się też zdecydować na spotkania, które mają na celu potencjalne znalezienie wymarzonego partnera. Bez względu na okoliczności w dowolne miejsce w mieście i okolicach dojedziesz z Eko Taxi.
 • Atrakcje kulturalne w LublinieAtrakcje kulturalne w Lublinie
  Atrakcje kulturalne w Lublinie odbywają się przez cały rok. Miasto ma pod tym względem rozbudowaną ofertę, skierowaną do osób w różnym wieku. Mowa tu o całych festiwalach, programach teatralno-filmowych, koncertach czy unikalnych warsztatach. Osoby zainteresowane takimi wydarzeniami z pewnością nie mają na co narzekać i znajdą coś ciekawego dla siebie w każdym tygodniu.
 • Sylwester dla singli w LublinieSylwester dla singli w Lublinie
  Sylwester dla singli w Lublinie może przyjąć różną formę. Niektórzy stawiają na domówkę organizowaną przez znajomych, ale można się też bawić w klubach czy na wydarzeniu aranżowanym przez miasto. Kolejną opcją jest wybranie się na jakiś film czy spektakl, jeżeli nie nastawiasz się na huczną zabawę, lecz po prostu przyjemne spędzenie czasu. Bez względu na to, co wybierzesz, na miejsce dotrzesz wygodnie i bezpiecznie naszymi taksówkami.
 • Taxi z Lublina do ŚwidnikaTaxi z Lublina do Świdnika
  Taxi z Lublina do Świdnika to najlepszy sposób żeby ...
 • Lublin dla dzieciLublin dla dzieci
  Lublin dla dzieci, czyli o tym, jak zorganizować czas ...
 • Przeprowadzki w LubliniePrzeprowadzki na terenie Lublina tylko z nami
  Przeprowadzki nie muszą być trudne i męczące! ...
 • Historia żółtych taksówek w Nowym JorkuHistoria żółtych taksówek w Nowym Jorku
  Żółte taksówki to obok Statuy Wolności, drapaczy chmur ...
 • Usługi transportowe w LublinieUsługi transportowe w Lublinie. Oferta dla klientów indywidualnych i firmowych
  Eko Taxi jest obecnie najchętniej wybieraną korporacją ...
 • Eko taxi w LublinieEko Taxi w Lublinie
  Eko Taxi w Lublinie to sprawdzona korporacja taksówkarska. Nasze usługi przydadzą się zawsze wtedy, gdy nie możesz gdzieś dojechać własnym samochodem, a wolisz uniknąć podróżowania komunikacją miejską. Oferujemy też pomoc w innym zakresie, gdy potrzebujesz czegoś na dowóz, a nawet podczas przeprowadzek. Taka oferta bywa szczególnie korzystna dla mieszkańców miasta. Umożliwiamy przy tym różne sposoby na skomunikowanie się z nami w celu skorzystania z taksówek.
 • Jak wybrać korporację taxi w Lublinie?Jak wybrać korporację taxi w Lublinie?
  Korporacje taxi w Lublinie stanowią istotną część ...
 • Zamek Lubelski - poznaj jego historię i wystawy muzealne z Eko Taxi!Zamek Lubelski – poznaj jego historię i wystawy muzealne z Eko Taxi!
  Zamek Lubelski to jedna z najciekawszych atrakcji w ...
 • Taxi LublinTaxi Lublin – zamów najtańszą taksówkę w mieście przy pomocy aplikacji mobilnej Eko Taxi!
  Taxi w Lublinie zamawiają najczęściej wysiadający z ...
 • Sylwester 2020Sylwester 2020 w Lublinie
  Sylwester 2020 w Lublinie ze względu na wyjątkowe ...
 • Ozdoby z Jarmarku JagiellońskiegoJarmark Jagielloński z Eko Taxi Lublin – dowiedz się, co przygotowano na tegoroczną edycję festiwalu i sprawdź, jak najlepiej poruszać się po Lublinie i okolicach
  Jarmark Jagielloński to festiwal, który celebruje ...