Parki w Lublinie

Parki w Lublinie

Parki w Lublinie to miejsca, w których mieszkańcy spotykają się, odpoczywają i relaksują. Można tam pospacerować i pobiegać, ale i posiedzieć spokojnie na ławce. Przy wielu terenach zielonych znajdują się przy okazji place zabaw, więc to świetny wybór na spędzenie czasu z najmłodszymi. Dodatkowo w okolicy samego miasta ulokowanych jest kilka parków o charakterze krajobrazowym czy wyjątkowy punkt, w którym dzieci mogą poznać świat dinozaurów. Na miejsce możesz dojechać z Eko Taxi!

Spis treści
Obszary zielone do wypoczynku w mieście
Które parki w mieście są szczególnie godne uwagi?
Przemieszczaj się z Eko Taxi
A może wyjątkowe miejsce z dinozaurami?
Park Jurajski

Spacery i odpoczynek w parkach w Lublinie. Dojedź na miejsce z Eko Taxi

Parki w Lublinie to obszary, w których mieszkańcy miasta chętnie spędzają wolny czas. Myśląc o aktywnie spędzonych chwilach, można tam oczywiście spacerować, ale i jeździć na rowerze czy biegać. Wzdłuż alejek znajdziesz ławki, na których można przysiąść na krótszy lub dłuższy czas, z myślą o rozmowie za znajomymi czy poczytaniu ulubionej książki. W stolicy województwa lubelskiego znajduje się kilkanaście takich punktów. Eko Taxi poleca kilka najbardziej wyróżniających się i najpopularniejszych. Zachęcamy również do wybrania naszych taksówek, jeżeli chcesz dojechać w takie miejsce z innej części miasta.

Polecane miejsca

Lublin to duże miasto, choć wyróżniające się też sporą liczbą terenów zielonych. Można tu zatem trafić na liczne obszary rekreacyjne, a do tego dochodzi kilkanaście parków. Są one ulokowane w różnych dzielnicach, zatem na pewno znajdziesz jakiś odpowiedni dla siebie. Wielu mieszkańców ma swoje ulubione parki, do których chętnie się wybiera, nawet jeżeli znajdują się one w innych częściach miasta. Oto kilka wyjątkowych i popularnych miejsc tego typu, które polecamy.

Ogród Saski

Ogród Saski jest uważany za bezsprzecznie najbardziej reprezentatywny park w całym Lublinie. Dla mieszkańców jest on cenny pod względem rekreacyjnym, ale i historycznym. To najstarszy park w mieście, założony w 1837 roku. Został on jednak poddany gruntownej rewitalizacji za sumę kilkunastu milionów złotych. Wymieniono ogrodzenia czy nawierzchnię i zadbano o odnowienie wielu innych elementów oraz uporządkowanie samej roślinności. Obecnie alejki sprzyjają już spacerom, a o bezpieczeństwie świadczy także system monitoringu. Na miejscu znajdziesz wiele wspaniałych okazów drzew, w topolę białą, odnotowaną jako pomnik przyrody.

Ławka w parku

Park Bronowice

Ciekawostka dotycząca tego parku jest taka, że jego pomysłodawcą był założyciel wspomnianego Ogrodu Saskiego, Feliks Bieczyński. Jego historia była zresztą dość kontrowersyjna, gdyż w zamyśle miał to być niejako park przeznaczony dla mniej zamożnych mieszkańców Lublina, podczas gdy w Ogrodzie Saskim miały się spotykać elity. Z czasem obszar ten nabrał na znaczeniu, choć w 1931 roku park mocno ucierpiał wskutek wichury, a potem dalsze szkody poczyniono w trakcie II wojny światowej. Nie zmienia to faktu, że Park Bronowice znajduje się na liście zabytków i nadaje się do spacerów czy odpoczynku pod tutejszymi drzewami.

Park Jana Pawła II

Nazwa tego rejonu jest nieprzypadkowa, gdyż historia parku powiązana jest z wizytą Jana Pawła II w 1987 roku. Teren był wtedy przygotowywany na przyjęcie tłumu wiernych, a potem powstała koncepcja zaaranżowania w dolinie parku imienia papieża. Ostatecznie całość zrealizowano dopiero po wielu latach. Obszar jest jednak dzięki temu zadbany, a sama architektura stosunkowo nowa. W dużej mierze utrzymano naturalną rzeźbę terenu, ale na miejscu i w pobliżu powstały też drogi rowerowe, place zabaw, ścianka wspinaczkowa czy boiska.

Park Ludowy

Ulokowany w dolinie rzeki Bystrzycy, Park Ludowy powstał po II wojnie światowej. Jest on o tyle wyjątkowy, że tworzono go w ramach czynu społecznego i przez długi okres czasu był on naprawdę popularny. Organizowano tam koncerty, a wielu mieszkańców odwiedzało kawiarnię zorganizowaną w samolocie. Potem znaczenie parku zaczynało spadać, lecz współcześnie podjęto tam pewne prace renowacyjne, które podniosły komfort korzystania z tego obszaru. Panuje tam zróżnicowana roślinność. Jest to dobre miejsce na spacery (także z czworonogami), a duży teren zielony i place zabaw przyciągają rodziny z dziećmi. To też korzystny obszar dla entuzjastów biegania terenowego.

Podróżuj z Eko Taxi

Jeśli chcesz odwiedzić któryś z parków ulokowanych w części Lublina oddalonej od miejsca zamieszkania lub po prostu znalazłeś swój ulubiony teren zielony, lecz znajdujący się z drugiej części miasta, to zachęcamy do dotarcia tam korzystając z usług Eko Taxi. Oczywiście polecamy nasze taksówki za każdym razem, gdy planujesz poruszać się po Lublinie. Oferujemy atrakcyjne ceny oraz różne pojazdy, odpowiednie także, gdy podróżujesz całą rodziną czy w większym gronie przyjaciół. Dla stałych klientów uruchomiliśmy system IVR, umożliwiający samodzielne zamawianie taksówki, bez udziału dyspozytora. Kurs zamawiasz wtedy pod jeden z trzech najczęściej używanych adresów, a auto może podjechać nawet za 15 czy 30 minut. W razie czego w każdej chwili można się oczywiście połączyć z dyspozytorem, u którego możesz i zrezygnować z tej usługi, jeżeli nie przypadnie Ci ona do gustu. To jednak korzystne rozwiązanie, znacznie ułatwiające zamawianie przejazdów, nawet w godzinach szczytu.

Podziwiaj parki krajobrazowe w okolicy Lublina. Niedaleko znajduje się też park dinozaurów

W okolicy Lublina ulokowanych jest kilka parków o charakterze krajobrazowym. W pobliżu znajduje się również park dinozaurów, jeden z najciekawszych tego typu w całym kraju. W takie miejsca warto wybrać się szczególnie w gronie rodziny. To okazja do przyjrzenia się pięknym widokom i zapoznania się z terenami przyrodniczymi znajdującymi się pod specjalną ochroną, ze względu na swoją dużą wartość krajobrazową.

Kozłowiecki Park Krajobrazowy

Utworzono go w celu ochrony Lasów Kozłowieckich, czyli największego kompleksu leśnego w okolicy Lublina. Obejmuje on także położone obok lasu łąki, bagna i stawy. Jest to równina, choć z niewielkimi wzgórzami i dolinami rzecznymi. To świetne miejsce na wycieczki piesze i rowerowe, treningi biegowe, a w okresie zimowym wybranie się na narty biegowe. Wędkarze chętnie odwiedzają z kolei łowisko Stawy Wzory. W zachodniej części parku ulokowana jest ekologiczna wieś Dąbrówka z Mini ZOO czy sklepem z artykułami ekologicznymi.

Nadwieprzański Park Krajobrazowy

Jak można wnioskować po samej nazwie, park krajobrazowy powstał tu w celu zabezpieczenia doliny środkowego biegu rzeki Wieprz. Całość jest dość mocno zróżnicowana. Fragment południowy jest silnie zabagniony, tymczasem na północy pojawiają się wzniesienia i wąwozy. W parku znajduje się szlak turystyczny, dwie trasy dydaktyczne i długi szlak rowerowy. Fragment rzeki Wieprz w obrębie parku jest również popularną trasą spływów kajakowych.

Krzczonowski Park Krajobrazowy

Obszar ten chroni centralną część Wyżyny Lubelskiej, a dokładnie Wyniosłości Giełczewskiej, wraz z jej lessową rzeźbą. Na terenie parku wyznaczone są ścieżki rowerowe poprowadzone w ramach trasy „Meandry Giełczewki”. Charakterystyczne są tutaj punkty widokowe, zwłaszcza ze wzgórz ostańcowych. Dla turystów atrakcyjne są przy okazji znajdujące w tym rejonie gospodarstwa agroturystyczne.

Park Jurajski w Krasnobrodzie

W 2011 roku otworzono Ścieżkę Edukacyjną Dinozaury w Krasnobrodzie, która potocznie została po prostu nazwana Parkiem Jurajskim. Jest to dzieło lokalnego przedsiębiorcy, Janusza Sokoła. Projekt jest bardzo dopracowany i to bezsprzecznie jedno z najatrakcyjniejszych miejsc tego typu w kraju. Całość jest na tyle dobrze przemyślana, że trasę można przebyć z przewodnikiem, ale i bez niego – na ścieżce znajdują się liczne tablice informacyjne, z których można czerpać wiedzę. To obszar nie tylko atrakcyjny rozrywkowo, ale i o wartości edukacyjnej, na który na pewno warto wybrać się w przypadku rodzin z dziećmi.

W przestrzeni miejskiej parki są bardzo doceniane, jako obszar, w którym można obcować z naturą i odetchnąć chwilę od wielkomiejskiego szumu. W Lublinie znajduje się kilkanaście takich miejsc, z których kilka jest szczególnie polecanych. W pobliżu miasta funkcjonują też warte odwiedzenia parki krajobrazowe czy wyjątkowa ścieżka edukacyjna z dinozaurami. Osoby zainteresowane dotarciem do poszczególnych punktów, zachęcamy do wybrania w tym celu taksówek Eko Taxi.

Może Cię zainteresować również