Jakie zabytki Lublina zobaczyć, aby poznać historię miasta? Eko Taxi podpowiada

Jakie zabytki Lublina zobaczyć, aby poznać historię miasta? Eko Taxi podpowiada

Zabytki Lublina i jego historia są bardzo ciekawe i nierozerwalnie ze sobą powiązane. Nazywany stolicą wschodniej Polski Lublin to największe i najprężniej rozwijające się miasto po tej stronie Wisły. Bogata VII-wiekowa historia, zróżnicowana architektura, ciekawe wydarzenia kulturalne sprawiają, że Lublin jest miejscowością atrakcyjną turystycznie. Co warto tu zobaczyć? Jakie zabytki koniecznie trzeba odwiedzić? Eko Taxi podpowiada, jakie miejsca warto tu odkryć.

Spis treści:
Historia miasta
Uzyskanie praw miejskich
Unia polsko-litewska
Czasy zygmuntowskie
Lublin stolicą wielu kultur i religii
Zabory
Okres II wojny światowej
Lubelski ruch oporu
Atrakcje turystyczne

Historia Lublina zamknięta w zabytkach. Co warto zobaczyć na Starym Mieście podróżując z Eko Taxi?

Lublin to jedno z siedmiu miast, w którym swoje usługi świadczy korporacja Eko Taxi. Ze względu na swoje położenie i wpływy społeczno-kulturowe miasto może pochwalić się naprawdę ciekawą historią. Początki osadnictwa na jego terenie sięgają VI w., jednakże typowo miejskie początki Lublina to XI w. Wtedy to osada Czwartek (nazwa wzgórza pochodzi od odbywających się na nim w czwartki jarmarków) zyskała na znaczeniu – za sprawą zorientowanej na wschód polityki rządzących książąt, wpływy kulturowe zaczęły się przenikać, co odcisnęło piętno na późniejszym obrazie miasta i jego społeczności.

Uzyskanie praw miejskich

Prawa miejskie na prawie magdeburskim Lublin otrzymał ok. 1257 r., za czasów Bolesława Wstydliwego. Niestety nie zachował się akt lokacyjny. Jedyny, który odnaleziono, pochodzi z 15 sierpnia 1317 r., kiedy to za czasów Władysława I Łokietka miasto uzyskało prawa miejskie ponownie. W tym czasie w jego granice prawdopodobnie została włączona dawna osada miejska – świadczy o tym niestandardowy jak na miejscowości średniowieczne układ urbanistyczny. Do połowy XIV w. Lublin był centrum administracji kościelnej oraz władzy państwowej. Jakie zabytki z tego okresu przetrwały próbę czasu?

Widok na Zamek Lubelski

Baszta zamkowa

Z tego okresu pochodzi m.in. najstarszy zabytek miasta – baszta zamkowa nazywana donżonem. Jest to najstarsza budowla zlokalizowana na wzgórzu zamkowym. Ta romańska wieża obronna powstała w I poł. XIII w. Jej mury o grubości 4 m zostały wzniesione z kamienia i cegły na wysokość ok. 20 m. Na szczycie wieży położony jest taras widokowy, a jej najwyższa kondygnacja jest oświetlona przez biforium, czyli otwór okienny podzielony na dwie części kamienną kolumną.

Brama Grodzka

Pamiątką z okresu, kiedy miasto dopiero się kształtowało jest Brama Grodzka (ul. Grodzka 21). Ta stanowiła kiedyś przejście w miejskich murach obronnych, łącząc część chrześcijańską z żydowską (właśnie z tego względu często nazywana jest Bramą Żydowską). Pierwotnie miała ona formę czworoboku opatrzonego hełmem, jednak pod koniec XVIII w. przebudowano ją na polecenie Komisji Dobrego Porządku (Boni Ordinis). Pozbawiono ją cech charakterystycznych dla budowli obronnych i nadano jej styl klasycystyczny. O tych wydarzeniach przypomina data umieszczona na bramie (MDCCLXXXV), a także monogram „SAR” (Stanislaus Augustus Rex, czyli Stanisław August Król).

Brama Krakowska

Pamiątką po dawnym grodzie jest również Brama Krakowska (pl. Łokietka 3), jeden z ważniejszych symboli Lublina. Wzniesiono ją w XIV w. wraz z miejskimi murami, a swoją nazwę zawdzięcza szlakowi handlowemu prowadzącemu z Krakowa do Wilna. Brama Krakowska była punktem obserwacyjnym dla straży ogniowej. Grano z niej również hejnał miejski. Jej obecny wygląd to wynik zaawansowanych prac konserwatorsko-budowlanych wykonywanych w latach 1959-1964. Wtedy też przywrócono jej historyczny wygląd, a we wnętrzu budynku stworzono Muzeum Historii Miasta Lublina.

Stare Miasto

Mówiąc o początkach grodu, nie sposób nie wspomnieć również o Starym Mieście, które wyróżnia się bogato zdobionymi renesansowymi kamienicami, pięknym Rynkiem wytyczonym w 1317 r. i średniowiecznym układem urbanistycznym. Całość dopełniają klimatyczne zaułki, Trybunał Koronny (w którym znajduje się obecnie Pałac Ślubów), Teatr Stary (jeden z pierwszych teatrów w Polsce) oraz Plac Po Farze. Wszystko to sprawia, że Lublin nazywany jest Miastem Inspiracji.

Zamek Lubelski

I połowa XIV w. to również czas budowy Zamku Lubelskiego (ul. Zamkowa 9). Został on wzniesiony na wzgórzu zlokalizowanym u zbiegu rzek Czechówki i Bystrzycy. Wzgórze było wówczas trudne do zdobycia, co sprawiło, że w VI w. zbudowana została tu wczesnośredniowieczna osada mająca charakter obronny. W I poł. XIV w. wzniesiono tu na rozkaz Kazimierza Wielkiego zamek w stylu gotyckim, który w II poł. XVII w. został zniszczony w skutek działań wojennych, a w XVIII w. całkowicie go rozebrano. Z dawnego zespołu zamkowego zachowały się do dziś jedynie XIII-wieczna wieża romańska (donżon), kaplica gotycka pw. Świętej Trójcy, a także fragment baszty żydowskiej. Obecny neogotycki kompleks wzniesiono dopiero w latach 1824-1826. Pełnił on funkcję więzienia wykorzystywanego przez rosyjskie i austriackie władze podczas zaborów, a także przez okupantów niemieckich i władze PRL aż do 1954 r. Zabudowania zamkowe stanowią obecnie siedzibę Muzeum Lubelskiego posiadającego w swoich zbiorach bardzo cenne eksponaty, w tym obraz „Unia Lubelska” Jana Matejki. Nieodłączną częścią terenów zamkowych jest Kaplica Trójcy Świętej z XIV w. znajdująca się na wzgórzu zamkowym. Jej wnętrze jest ozdobione rusko-bizantyjskimi malowidłami przedstawiającymi treści religijne w duchu kościoła prawosławnego. Zostały one stworzone na polecenie króla Władysława Jagiełły. Ciekawostką jest to, że na malowidłach znajdujących się wewnątrz kaplicy można dostrzec samego monarchę, którego podobizny generalnie nie były wykonywane za życia władcy – znaleziono je wyłącznie we wnętrzach Kaplicy Trójcy Świętej.

Unia polsko-litewska

Po zawarciu 1385 r. w Krewie unii polsko-litewskiej, podpisanej na Zamku Lubelskim, miasto znalazło się na styku trzech różnych stref gospodarczych oraz na szlaku, który łączył stolice dwóch jagiellońskich państw – Wilna oraz Krakowa. Unia stanowiła jedno z największych osiągnięć Jagiellonów. Wyznaczyła ona kształt polityczny państw aż do czasów rozbiorów i połączyła Królestwo Polskie oraz Wielkie Księstwo Litewskie w Rzeczpospolitą Obojga Narodów. Konsekwencją stała się wspólna polityka monetarna i zagraniczna, odrębne pozostały wojsko, sądownictwo i administracja. Lublin został jednym z najświetniejszych ośrodków miejskich całego państwa.

Czasy zygmuntowskie

Od 1448 r. do końca XVI w. roczny harmonogram wyznaczały cztery największe jarmarki organizowane początkowo na Rynku, później w okolicach Bramy Krakowskiej, kościoła Dominikanów i pl. Rybnego. Przyjeżdżali na nie kupcy greccy, francuscy, angielscy, holenderscy, ruscy i ormiańscy. Handlowano praktycznie wszystkim, począwszy od wyrobów skórzanych, kończąc na akcesoriach łowieckich i zwierzętach. Sprzyjało to intensywnemu rozwojowi rzemiosła, nie da się także ukryć, że przybysze ubarwiali lokalną społeczność. Jarmarki zaczęły tracić na znaczeniu wraz z końcem XVI w. Co ciekawe, współcześnie miasto nawiązuje do tej tradycji, organizując Jarmark św. Antoniego i Jarmark Jagielloński.

Koniec XVI w. i początek XVII w. to czas, kiedy powstała Archikatedra Lubelska (ul. Królewska 10). Archikatedrę wybudowano w latach 1586-1604 i początkowo była ona kościołem pw. św. Jana Chrzciciela i Jana Ewangelisty. Dopiero w 1805 r. po utworzeniu diecezji lubelskiej kościół stał się archikatedrą. Została ona stworzona przez Jana Marię Bernardoniego – zakonnika, który podczas projektowania wnętrza wzorował się na rzymskiej siedzibie jezuitów: świątyni Il Gesu.

Archikatedra św. Jana Chrzciciela w Lublinie

Lublin stolicą wielu kultur i religii

Lublin to miasto położone na pograniczu zachodniego oraz wschodniego chrześcijaństwa. Szlaki handlowe, które istniały tu w średniowieczu spowodowały, że miasto wypełnione było wielokulturową i wieloreligijną mozaiką – mieszkali tu bowiem Ormianie, Turcy, Rusini, Niemcy, Żydzi, Holendrzy, Szkoci, Francuzi, Anglicy i Włosi. XVI i XVII w. to okres reformacji, której głównym ośrodkiem był właśnie Lublin. Na przełomie XIX oraz XX w. intensywny rozwój przemysłu spowodował, że działająca w Lublinie jedna z ważniejszych gmin braci polskich nabrała znaczenia. W XVII i XVIII w. rozkwit na ziemiach lubelskich zaczęli przeżywać Rusini, którzy zamieszkiwali ten teren już w średniowieczu. Zaraz obok Polaków najbardziej liczną grupę mieszkańców stanowili Żydzi – XV w. to czas pierwszych wzmianek o lubelskiej gminie żydowskiej, która bardzo szybko dorównała zasobnością oraz znaczeniem gminie lwowskiej i krakowskiej. Na ziemiach lubelskich funkcjonowała bowiem hebrajska drukarnia, akademia talmudyczna, a od 1580 r. również żydowski „Sejm Czterech Stron Świata”. Dużo zmieniła w tej materii II wojna światowa – dzielnicę żydowską zaczęto likwidować, zrównywano z ziemią synagogi i kirkuty. Jednym z ważnych zabytków żydowskich jest Stary Kirkut (znajdujący się pomiędzy ul. Kalinowszczyzny i Sienną). Będąc w Lublinie, zdecydowanie trzeba odwiedzić to miejsce. Pomnik z 1541 r. znajdujący się na grobie Jakuba Kopelmana to najstarszy żydowski nagrobek na ziemiach polskich,. Na cmentarzu dokonywano pochówków aż do XIX w. Jest to miejsce spoczynku przedstawicieli lubelskiego kahału.

Zabory

Początek rządów austriackich to jeden z najcięższych okresów dla miasta. Po powstaniu listopadowym Lublin dotknęły liczne represje, w skutek czego przemysł i handel mocno podupadły, a cenzura praktycznie zahamowała jakikolwiek rozwój życia kulturalnego. Dopiero lata 60. XIX w. przyniosły pierwsze ożywienie – miasto stało się znaczącym ośrodkiem władzy Rządu Narodowego. Szybko też wzrastała liczba ludności. Jeszcze w 1873 r. liczba mieszkańców wynosiła 28,9 tys., a już w 1897 r. – 50,2 tys. W 1877 r. zbudowane zostały pierwsze połączenia kolejowe, powstała także dzielnica handlowo-przemysłowa. Zmianom uległy również stosunki społeczne. Wykształciła się burżuazja oraz zaczęły rosnąć także dysproporcje między śródmieściem, a peryferiami miasta, które były znacznie uboższe. W 1915 r. nastał koniec rządów rosyjskich, ale rabunkowa polityka władz austrowęgierskich mocno odbiła się na przemyśle i gospodarce miasta. W listopadzie 1918 r. Tymczasowy Rząd Ludowy Republiki Polskiej Ignacego Daszyńskiego ogłosił w Lublinie manifest.

1924-1927 to lata, kiedy w Lublinie budowano Dom Żołnierza. Wzniesiono go z materiału pozyskanego z rozebranego prawosławnego soboru znajdującego się na pl. Litewskim i będącego reliktem niewoli carskiej. Otwarty w 1933 r. budynek stał się symbolem odrodzenia nie tyko Lublina, ale również całej Polski.

Okres II wojny światowej

Od samego początku Lublin był istotnym ośrodkiem ruchu oporu. 18 września 1939 r. armia niemiecka wkroczyła do miasta i już w listopadzie tego samego roku rozpoczęła pierwsze wysiedlenia, egzekucje i łapanki. Symbolem okupacji zostało więzienie na Zamku Lubelskim, a także siedziba gestapo Pod Zegarem. W 1941 r. rozpoczęto również budowę obozu zagłady na Majdanku. Wielu Żydów mieszkających w Lublinie zamknięto w getcie, a w kwietniu 1942 r. wywieziono do obozów koncentracyjnych w Bełżcu, Treblince, Sobiborze oraz na Majdanek (40% ofiar Majdanka to właśnie ludność pochodzenia żydowskiego). W efekcie zniszczono większość śladów codziennego życia Żydów w Lublinie.

Z tego okresu pochodzi drukarnia Popularna, która działała w latach 1932-1946. Obecnie mieści się w niej muzeum drukarstwa Dom Słów. Zwiedzający mogą tu poznać historię druku w Lublinie.

Lubelski ruch oporu

W 1944 r. jednostki Armii Krajowej i Armii Ludowej rozpoczęły walki z okupantami. W sierpniu tego samego roku Krajowa Rada Narodowa, sztab główny Wojska Polskiego i PKWN przeniosły swoją siedzibę właśnie do Lublina – stał się on w zasadzie stolicą tzw. Polski Lubelskiej, przybyli tu również pisarze, naukowcy i artyści.

Nie tylko zabytki, ale też atrakcje turystyczne Lublina – do wszystkich dojedziesz z Eko Taxi

Zabytków i atrakcji w Lublinie jest mnóstwo. Do każdej z nich dojechać można samochodem należącym do Eko Taxi. Lublin to nie tylko piękne budowle będące świadectwem zamierzchłych czasów, klimatyczne uliczki i skrywane w murach staromiejskich kamienic tajemnice, ale również mnóstwo atrakcji, które warto odwiedzić będąc tu choćby przez jeden dzień.

Multimedialna fontanna

Podświetlone różnymi kolorami strumienie wody w połączeniu z piękną muzyką dają naprawdę niesamowity efekt. Publiczność niezmiennie zachwyca poziom artystyczny spektakli, w których główną rolę grają dźwięk, światło i woda. Fontanna (pl. Litewski) wyposażona jest w najbardziej nowoczesne w Polsce urządzenia multimedialno-wodne. Sterowana za pomocą ciśnienia fala wznosi się na różne wysokości, a ruchome dysze podświetlają jej strumienie i nadają im odmienne kształty. Pokazy odbywają się tutaj od czerwca do września.

Fontanna Multimedialna w Lublinie

Ogrody z pasieką na dachu Centrum Spotkania Kultur

Na dachu budynku Centrum Spotkania Kultur (pl. Teatralny 1) zlokalizowane są zielone tarasy malowniczo porośnięte gryką, ziołami, kwiatami polnymi i jabłonkami. Stąd można podziwiać zachwycającą panoramę Lublina. W tym klimatycznym i pełnym uroku miejscu funkcjonuje Miejska Pasieka Artystyczna, która doskonale wpisuje się w wielowiekową tradycję pszczelarską, tak charakterystyczną dla Lubelszczyzny.

Zielony dach Tarasów Zamkowych

Miejsce to jest wspaniałym punktem widokowym do podziwiania zabudowań Starego Miasta i zachwycającej panoramy Lublina. Zielony dach (al. Unii Lubelskiej 2) składa się z dwóch części: pierwszą z nich jest kwietna łąka, a drugą dach dostępny dla wszystkich odwiedzających. Co tydzień organizowane są tu różnego typu eventy. Latem miejsce zamienia się w plażę z leżakami i placem zabaw dla najmłodszych.

Lublin jest jednym z najstarszych miast w Polsce. Wpływy kulturowe przybywających do niego w XV, XVI i XVII w. obywateli innych państw widoczne są nadal m.in. w bogatej architekturze i lokalnym kolorycie. Spacer po mieście to nie lada atrakcja – na każdym rodu można odkrywać kolejne jego sekrety. O pomoc w odkrywaniu zabytków nie wahajcie zapytać taksówkarzy z Eko Taxi!

Może Cię zainteresować również

  • Praca na taxi w LubliniePraca na taxi w Lublinie
    Praca na taxi w Lublinie jest dedykowana dla osób, które cieszy możliwość jeżdżenia po mieście i częste kontakty z ludźmi. Jest to okazja do zarobienia sporych pieniędzy, gdyż nie brakuje osób chętnych na kursy taksówkami. Przy okazji same obowiązki są zróżnicowane i wielu kierowców wykonuje je po prostu z przyjemnością. Jeśli interesuje cię taki sposób zarobku, to najlepszym rozwiązaniem będzie dołączenie do korporacji, gdyż wzbudzi to zaufanie klientów i przyczyni się do mniejszej liczby uciążliwych formalności.
  • Półkolonie w LubliniePółkolonie w Lublinie
    Półkolonie w Lublinie dają rodzicom możliwość ...
  • Majówka 2023 w LublinieMajówka 2023 w Lublinie
    Majówka 2023 w Lublinie tradycyjnie będzie obfitowała w różnorodne wydarzenia. Niektórzy decydują się na spędzenie wolnych dni w domu, ale warto pomyśleć również nad zorganizowaniem sobie różnego rodzaju atrakcji. Tegoroczny kalendarz sprzyja wydłużeniu sobie wiosennego urlopu, co pozwala zaplanować nawet krótki wyjazd. W tym okresie oczywiście można zaobserwować wzmożony ruch na drogach, więc warto przesiąść się do taksówek. Zachęcamy do wybrania tych od Eko Taxi.
  • Dojazd na lotnisko Lublin w ŚwidnikuDojazd na lotnisko Lublin w Świdniku
    Dojazd na lotnisko Lublin w Świdniku jest możliwy na ...
  • Atrakcje turystyczne LublinaAtrakcje turystyczne w Lublinie polecane przez Eko Taxi
    Co sprowadza was do Lublina? Spotkanie biznesowe, ...
  • Wszystko o taksometrach w LublinieWszystko o taksometrach: zasady działania, podstawy prawne i koszty montażu w Lublinie
    Taksometr to jedno z podstawowych urządzeń, w które ...
  • Taxi 6 osobowe w LubinieTaxi dla 6 osób w Lublinie
    Taxi dla 6 osób w Lublinie to rozwiązanie, z którego ...
  • Tanie taxi bagażowe w LublinieTanie taxi bagażowe w Lublinie
    Tanie taxi bagażowe w Lublinie to doskonała ...
  • Firma przewozowa w LublinieFirmy przewozowe w Lublinie
    Firmy przewozowe w Lublinie oferują różne usługi, z ...
  • Na lotnisko warto zamówić Eko Taxi LublinTaxi z Lublina na lotnisko w Świdniku – prezentujemy zalety zamawiania taksówki i przydatne informacje o porcie lotniczym. Zwiedzaj, podróżuj i przemieszczaj się po terenie Lublina z Eko Taxi!
    Taxi z Lublina na lotnisko w Świdniku to najlepsza ...
  • Eko taxi w LublinieEko Taxi w Lublinie
    Eko Taxi w Lublinie to sprawdzona korporacja taksówkarska. Nasze usługi przydadzą się zawsze wtedy, gdy nie możesz gdzieś dojechać własnym samochodem, a wolisz uniknąć podróżowania komunikacją miejską. Oferujemy też pomoc w innym zakresie, gdy potrzebujesz czegoś na dowóz, a nawet podczas przeprowadzek. Taka oferta bywa szczególnie korzystna dla mieszkańców miasta. Umożliwiamy przy tym różne sposoby na skomunikowanie się z nami w celu skorzystania z taksówek.
  • Parki krajobrazowe w LublinieParki krajobrazowe w Lublinie
    Parki krajobrazowe w Lublinie interesują osoby chcące ...
  • Miejsca do zwiedzania w LublinieMiejsca do zwiedzania w Lublinie
    Miejsca do zwiedzania w Lublinie obejmują obiekty o różnym znaczeniu. Część warto podziwiać z myślą o samej architekturze, inne lokalizacje zdradzą ciekawe historie, choćby z zakresu przeszłości tego miasta i całego regionu. Stolica województwa lubelskiego ma bezsprzecznie ogromny potencjał turystyczny i dlatego przyciąga odwiedzających z całego kraju, a nawet z zagranicy.
  • Przewozy osób w LubiniePrzewóz osób w Lublinie – poznaj pełną ofertę Eko Taxi
    Przewożenie osób to nasza pasja. Skutkuje to rosnącą ...
  • Jedzenie na dowóz w LublinieJedzenie na dowóz w Lublinie
    Jedzenie na dowóz w Lublinie przyda się wszystkim osobom, które nie mają czasu gotować lub chcą spróbować dań restauracyjnych. Nie wszystkie punkty gastronomiczne oferują jednak dostawy, a firmy specjalizujące się w takich usługach, współpracują tylko z określonymi miejscami. Co zrobić, gdy ulubiona restauracja nie dowozi dań i nie jest obsługiwana przez żadnego pośrednika, który rozwozi jedzenie? Zadzwoń do Eko Taxi, a jeden z naszych kierowców podjedzie po posiłek na wynos i go przywiezie.
  • Najciekawsze miejsca w LublinieNajciekawsze miejsca w Lublinie
    Najciekawsze miejsca w Lublinie przyciągają mieszkańców miasta i okolic oraz oczywiście turystów z całego kraju. Stolica województwa i powiatu lubelskiego charakteryzuje się atrakcyjną i rozbudowaną infrastrukturą. Dotyczy to zarówno zabytków do zwiedzania, jak i obiektów kulturalnych, które zachęcają swoimi ofertami. Przedstawiamy nasze propozycje intrygujących lokalizacji w tym rejonie i zachęcamy do skorzystania z usług Eko Taxi, z myślą o dojechaniu w wybrane punkty.
  • Muzeum Wsi LubelskiejMuzeum Wsi Lubelskiej
    Muzeum Wsi Lubelskiej cieszy się dużym uznaniem, będąc jedną z największych atrakcji turystycznych Lublina. Chętnie odwiedzają je osoby przybywające z innych rejonów kraju, ale i sami mieszkańcy. Co ważne, jest to miejsce dla osób w każdym wieku. Obiekt jest dość oddalony od centrum miasta, w związku z czym warto dobrze rozważyć kwestię tego, jak tam dotrzeć. Pod wieloma względami, najlepszym wyborem będzie taksówka od Eko Taxi.
  • Co warto zobaczyć w Lublinie z dzieckiem?Co warto zobaczyć w Lublinie z dzieckiem?
    Co warto zobaczyć w Lublinie z dzieckiem? Są pewne miejsca uważane za obowiązkowe, gdzie koniecznie trzeba się udać podczas pierwszej wizyty. To, na przykład Muzeum w Majdanku, Zamek Lubelski czy Muzeum Wsi Lubelskiej. Pośród naszych rekomendacji znajdziesz również inne, może mniej oczywiste, lecz warte polecenia miejsca. Zachęcamy do dojechania w wybrane lokalizacje taksówkami Eko Taxi. Taki sposób podróżowania z najmłodszymi jest naprawdę wygodny, a my oferujemy atrakcyjny zakres cenowy.
  • Poznaj repertuar koncertów w Lublinie!Koncerty w Lublinie – dowiedz się, jakie koncerty zaplanowano na najbliższe miesiące, a na co wybrać się w lipcu i sierpniu!
    Koncerty, które odbędą się w Lublinie w nadchodzących ...
  • Sylwester dla singli w LublinieSylwester dla singli w Lublinie
    Sylwester dla singli w Lublinie może przyjąć różną formę. Niektórzy stawiają na domówkę organizowaną przez znajomych, ale można się też bawić w klubach czy na wydarzeniu aranżowanym przez miasto. Kolejną opcją jest wybranie się na jakiś film czy spektakl, jeżeli nie nastawiasz się na huczną zabawę, lecz po prostu przyjemne spędzenie czasu. Bez względu na to, co wybierzesz, na miejsce dotrzesz wygodnie i bezpiecznie naszymi taksówkami.
  • Przewóz mebli w LubliniePrzewóz mebli i większych sprzętów w Lublinie. W czym może wam pomóc korporacja taxi?
    Przeprowadzki, remonty, relokacje… Zmieniając ...
  • Lublin jesieniąLublin jesienią
    Lublin jesienią skrywa w sobie niezwykły urok. Pomimo ...
  • Przewozy pasażerskie w LubliniePrzewozy pasażerskie w Lublinie
    Przewozy pasażerskie w Lublinie są potrzebne osobom, ...
  • Jak wybrać taxi w Lublinie?Jak wybrać taxi w Lublinie?
    Jak wybrać taxi w Lublinie? W obliczu wielu dostępnych na rynku korporacji warto ustalić sobie pewne kryteria, które ułatwią dokonanie dobrego wyboru. W kontekście standardowych przejazdów ważne są opinie klientów i renoma marki, która odzwierciedla jakość oferowanych usług. Oczywiście należy to rozpatrywać w relacji do ceny. Oprócz tego, warto spoglądać na oferty firm taksówkarskich w kontekście dodatkowych usług, co może być szczególnie istotne dla mieszkańców danego miasta.
  • Przewozy ze Świdnika do LublinaPrzewozy ze Świdnika do Lublina
    Przewozy ze Świdnika do Lublina są poszukiwane przez mieszkańców tego obszaru, którzy chcą się dostać do większego miasta, a przede wszystkim przez osoby podróżujące poprzez zlokalizowane w tym rejonie lotnisko. Dystans pomiędzy tymi punktami nie jest duży, więc możesz go pokonać samochodem lub komunikacją miejską, choć często najlepszym wyborem będzie zamówienie taksówki. Jest to szczególnie wygodne dla osób, które są nastawione na większy komfort, podróżują z bagażami czy chcą uniknąć korków.
  • Carnaval Sztukmistrzów w LublinieCarnaval Sztukmistrzów w Lublinie
    Jeżeli szukacie niezapomnianych wrażeń lub wydarzenia ...
  • Fajne miejsca w LublinieFajne miejsca w Lublinie. Zaplanuj zwiedzanie lub sesję zdjęciową
    Fajne miejsca w Lublinie inspirują, zachwycają i ...
  • Czym dojechać z Lublina do ŚwidnikaCzym dojechać z Lublina do Świdnika?
    Czym dojechać z Lublina do Świdnika? To pytanie zadaje sobie wielu mieszkańców, a w praktyce rozwiązań jest kilka. Zdecydowanie najwięcej argumentów przemawia jednak za zamówieniem taksówki. Można wtedy dotrzeć bezpośrednio z miejsca zamieszkania do samego portu lotniczego, podróżując w komfortowych warunkach. Okazuje się to o wiele rozsądniejsze od komunikacji miejskiej czy własnego samochodu, zwłaszcza gdy zależy nam na czasie.
  • Transport w LublinieTransport w Lublinie. Poznaj wszystkie możliwości
    Transport w Lublinie obejmuje różne środki ...
  • Kto najczęściej korzysta z taxi w LublinieKto najczęściej korzysta z taxi w Lublinie?
    Kto najczęściej korzysta z taxi w Lublinie? W praktyce większość zleceń rozkłada się pomiędzy dwie, ale dość rozbudowane grupy. Po pierwsze są to ludzie mieszkający tutaj na stałe, a po drugie osoby, które przyjechały z myślą o zwiedzaniu regionu. Do tego dochodzą i kursy zamawiane przez firmy dla swoich pracowników czy delegatów z innych miast. Popularnym wyborem w tej okolicy jest Eko Taxi, ponieważ oferujemy sprawdzone przewozy, w niskich cenach.
  • Ciekawostki turystyczne w LublinieCiekawostki turystyczne w Lublinie
    Ciekawostki turystyczne w Lublinie dotyczą różnych zagadnień, od flagowych zabytków, po zaskakujące punkty na mapie miasta. Często są one związane z historią tego regionu czy lokalną kulturą, mając tym samym prawdziwie unikalny charakter. Są to akcenty, które pozwalają poznać ten rejon z wielu stron. Z myślą o podróżowaniu do poszczególnych lokalizacji zachęcamy do skorzystania z taksówek Eko Taxi. Mieszkańcom miasta polecamy tymczasem nasze usługi także na co dzień.
  • Jak dojechać z Lublina na lotnisko w Świdniku?Jak dojechać z Lublina na lotnisko w Świdniku?
    Jak dojechać z Lublina na lotnisko w Świdniku? ...
  • Taxi z Lublina do PuławTaxi z Lublina do Puław
    Taxi z Lublina do Puław to kurs, który możesz zamówić w naszej firmie taksówkarskiej Eko Taxi. Z takiej trasy mogą skorzystać m.in. mieszkańcy, którzy chcą odwiedzić to miasto czy nawet turyści eksplorujący szerzej atrakcje całego regionu. Jest to wyprawa na trochę dłuższej trasie niż standardowe przejazdy taksówkami, w związku z czym warto postawić na usługi sprawdzonej korporacji, takiej jak nasza.
  • Taksówka do ŚwidnikaTaksówka do Świdnika
    Taksówka do Świdnika to sprawdzony sposób na dotarcie do położonego tam lotniska. Korzysta z tego wielu mieszkańców Lublina, którzy nie chcą jeździć transportem publicznym z dużymi bagażami. Za wyborem taxi przemawia też fakt, że wyruszysz spod samego miejsca zamieszkania i o dowolnej porze. Polecamy skorzystanie z usług Eko Taxi, gdyż proponujemy atrakcyjne ceny, a wybierając naszą ofertę, możesz zamówić i większy pojazd, gdy podróżujesz z wieloma walizkami czy osobami towarzyszącymi.
  • Ładne miejsca w LublinieŁadne miejsca w Lublinie
    Ładne miejsca w Lublinie są chętnie odwiedzane zarówno przez turystów, jak i mieszkańców. Lokalizacje zachęcające swoimi wizualnymi atutami przyciągają w końcu więcej niż jeden raz, zwłaszcza że można im się przyjrzeć w różnych warunkach pogodowych czy nawet w scenerii poszczególnych pór roku. Można w nich podziwiać lokalne atrakcje czy zwyczajnie się zrelaksować. W dowolne miejsce w mieście i jego okolicy dojedziesz, korzystając z usług Eko Taxi.